Atelier 111: Dům na Kozině. Jak bydlí architekti?

Má sice název Dům na Kozině, ale ve skutečnosti jde o několik domů, které architekti ze studia Atelier 111 spojili v jeden celek. V historické části malého jihočeského města Trhové Sviny si tak vytvořili vlastní domov. Svérázný charakter Kozinova náměstí, jeho zákoutí a křivolakých uliček kolem přenesli i do bydlení. Je zasazené jen pár kroků od centra, přitom skrytého před ruchem dopravy.

V duchu minimalismu

Za přizdívkami architekti Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 odhalili původní kamenné zdivo a drobné historické fragmenty, aby jim dali prostor. Zachovali materialitu původních hmot, měřítko i základní tvar. Vnitřní členění uzpůsobili přístupu ze dvou stran, pro pěší od náměstí a pro přijíždějící z protější strany. Vytvořili prostor, který definuje minimalismus a proražené otvory s průhledu do přiléhajícího dvorku. Interiér tak vyniká vzdušností a prostorností.

Velkoformátová okna kontrastují s původními, tradičně dělenými okny. Do interiéru vnášejí světlo, ale také ho spojují s venkovním prostorem a obohacují výhledy. Výjimečný výhled nabízí velké okno ve štítové dvorní fasádě, zachycuje každodenní proměny kostelní věže.

Dům na Kozině, terasa
Foto: Dům na Kozině, terasa, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti
Dům na Kozině, Trhové Sviny
Foto: Dům na Kozině, Trhové Sviny, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti

Harmonie jako cíl

„Na výrazně menší ploše realizujeme stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží. Objekt pro bydlení vzniká propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nachází v havarijním stavu. Souhmotí zbavujeme nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami objevujeme původní kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty,“ Popisují svůj projekt sami architekti z Atelieru 111.

Dům na Kozině, vstupní dvorek
Foto: Vstupní dvorek, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti

Dům na Kozině je skromný, ale dokonale funkční. Koresponduje s malebnou atmosférou města Trhové Sviny. Zachovává historický odkaz, a přece nabízí moderní a útulné bydlení. Vše tady má své místo a účel, autoři si s domem vyhráli do nejmenších detailů, což ocenila i porota prestižní architektonické soutěže Česká cena za architekturu.

Dům na Kozině, terasa
Foto: Terasa, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti
Dům na Kozině, interiér
Foto: Dům na Kozině, interiér, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti

Česká cena za architekturu

Se svým návrhem rodinného Domu na Kozině v Trhových Svinech ovládli Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 architekti soutěž Česká cena za architekturu 2022, kterou organizuje Česká komora architektů (ČKA). V 7. ročníku soutěžní přehlídky realizovaných staveb jejich dílo uspělo mezi 29 nominovanými finalisty.

Porota v čele s předsedkyní Marialessandrou Secchi (Itálie), architektkou, urbanistkou a akademičkou, ve které zasedli i architekt Ueli Brauen (Švýcarsko), architektka Katalin Csillag (Maďarsko), architekt a urbanista Patrick Koschuch (Nizozemsko), architekt Pavol Mikolajčák (Slovensko, Itálie), architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel (Belgie, Izrael) a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk (Německo), návrhy posuzovala a hodnotila bez stanovení jakýkoliv kategorií.

„Jednalo se o díla různorodá co do rozsahu, programu i procesu realizace, která lze považovat za reprezentativní průřez současnou architektonickou praxí v České republice,“ uvedli ke svému hodnocení porotci. „Architektura je porotou vnímána v nejširším kontextu, tedy je považována za oblast zahrnující také regeneraci měst, krajinářskou architekturu či interiérový design,“ doplnili. Zhlédli dle svých slov „celé spektrum současné architektonické praxe: environmentální a sociální udržitelnost, řešení veřejného prostoru, vztah architektury a krajiny, využití tradičních a low-tech materiálů i inovace v architektonické produkci, zahušťování měst, specifickou tradici moderní architektury v České republice a konečně reinterpretaci tradice bydlení, a to jak v městském, tak venkovském kontextu.“

Dům na Kozině, zadní pohled z ulice
Foto: Zadní pohled z ulice, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti
Dům na Kozině, interiér
Foto: Dům na Kozině, interiér, autor: Alex Shoots Buildings, zdroj: Česká cena za architekturu, Ateliér 111 Architekti

Zážitek z architektury

Porotce soutěže Česká cena za architekturu vyzdvihli význam návštěv na místě pro přímý zážitek z architektury. Dům na Kozině přitom dle vyjádření poroty soutěže svou atmosférou místa předčil očekávání založená na předložených obrázcích a plánech. Charakterizuje ho jako výjimečný architektonický počin, který lze považovat za „implicitní manifest podtrhující bohatý potenciál specifické pozornosti věnované vztahu města a venkova a rehabilitaci stávajícího zastavěného prostředí“.

Česká cena za architekturu v roce 2022 putuje do Trhových Svin i díky smyslu pro dokonalost architektů a důkladné pozornosti věnované plánování a realizaci. Porota přitom vyzdvihla také výjimečnost díla z hlediska energetické účinnosti. „Všechny nové prvky dosahují současných standardů; historické zdi byly izolovány pouze v nejnutnějších částech, přičemž byla zachována jejich přirozená struktura viditelná všude, kde to bylo možné. Vzhledem ke staletím, která tyto materiály vydrží, a zdrojům ušetřeným rekonstrukcí namísto demolice můžeme hovořit o skutečné udržitelnosti,“ komentovala Dům na Kozině porota prestižní soutěže.

Dům na Kozině a ty další

Dům na Kozině neoslní jako zářivá kometa, která se na krátko objeví, aby záhy zase zmizela. Ostatně zazářil již v roce 2021 v soutěži Grand Prix Architektů – Národní cena za architektura 2021, v kategorii Rodinný dům. Potvrzuje význam nadčasových hodnot v bydlení i architektuře. Také dokládá význam práce architektů, kteří dlouhodobě obohacují prostor svým dílem. Atelier 111 architekti totiž v České ceně za architekturu uspěl již v minulosti, v ročníku 2019 se stal finalistou za realizaci Chaty u rybníka. O o rok později porota vybrala mezi finalisty hned dvě jeho realizace, Rodinný dům v Jinonicích a Dílny Opatov.

4.8/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *