22.10. Slavíme Den stromů

Stromy, mohutné pamětníky časů minulých a průvodce časů budoucích, bohužel často přehlížíme. Přitom stromy jsou synonymem života, jsou život sám. Proplouvají staletími, a kdyby mohly, jen se diví nad malichernostmi, kterými si mi lidé ještě zkracujeme již tak krátký život. Pojďme se na Den stromů chvíli zastavit a načerpat od stromů alespoň kousek toho klidu a nadhledu.

Den stromů u kocoura. Co podniknout?

  • Kdy: 20.10.2017
  • Kde: celá ČR
  • Kdo: kocour a každý, kdo se k němu přidá

Vydáme se ke stromům. Budeme hledat památné stromy ve svém okolí – ale také ty, které se jako památné neoznačují. Každý strom je jedinečný a má své vlastní kouzlo. 

Přidejte se a jestli vám to strom dovolí, vzdejte mu hold tím, že se o jeho obrázek podělíte s ostatními, ať jsou tu sociální sítě také jednou užitečné. Přidejte #denstromu a #svatekstromu, tak vaše fotky uvidí nejvíce lidí.

Vyhlašujeme svátek stromů, a slavit ho můžeme každý den!

Den stromů. Historie a současnost

Původní myšlenka pochází z 19. století, kdy byla americká Nebraska popisována jako „krajina bez stromů“. Mezi prvními osadníky této krajiny se však objevil jistý J. Sterling Morton, který se rozhodl s tím něco dělat. Nebyl to však zahradník, ale novinář. A prostřednictvím novin se mu podařilo přesvědčit další osadníky, že stromy mají v krajině svůj smysl a že stojí za to je pěstovat. Sám Morton stromy vysazoval, a podařilo se mu k vysazování přimět i velkou dávku lidí. Tak vznikl vůbec první Den stromů, The Arbor Day, poprvé s termínem 10. dubna 1872. Tehdy se v Nebrasce oficiálně vysázelo neuvěřitelných milion stromů. Oficiálně Den stromů vznikl o dva roky později, od té doby se v Americe slaví kolem 22. dubna – na den narozenin J. Sterlinga Mortona.

V Česku se Den stromů slaví na podzim – 20. října, v den, kdy slaví narozeniny slavná šansoniérka a milovnice stromů Hana Hegerová.

Hana Hegerová - Čerešně

Den stromů. V Česku a ve světě

Vůbec poprvé se přitom v Česku Den stromů slavil již v dubnu roku 1906, slavil ho především Svaz spolků okrašlovacích, a to po celé republice. V tomto roce také vyšla kniha „Návod ku pořádání slavností stromových“ a také byla zasazena Husova lípa pod pražským Petřínem.

Válka a komunistický režim oslavy Dne stromů zničili, aby se znovu zrodili 20.10.2000 díky bývalému řediteli Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václavu Větvičkovi a dřevosochaři Martinovi Patřičnému. Tento termín měl své opodstatnění – právě v tento čas totiž hrají stromy všemi barvami a hlavně – v tento čas se stromy vysazují.

Den stromů se slaví po celém světě, termíny jsou různé stejně tak jako jsou v různých částech světa různé klimatické podmínky:

Den stromů se slaví například v Brazílii, a to 7. června, v červenci pak v Mexiku. Den stromů znají i v Číně, kde se slaví v březnu, v Německu později – 25. dubna, v dubnu se slaví i v Japonsku nebo v Korei. Na Novém Zélandu Den stromů odpovídá Světovému dni životního prostředí, který připadá na 5. července.

Zpět do Čech. 20. října 2017 tady můžete slavit Den stromů!

  • Třeba tím, že se podíváte ke Stromu roku 2017 – 230 let starému ořešáku z Kvasic na Zlínsku. Jde o vítěze již 16. ročníku celorepublikové ankety, kterou organizuje Nadace Partnerství. Pokud to máte daleko, klidně můžete vyhledat některého z finalistů ankety, třeba tvrdonickou lípu U Obrázku, která se umístila na druhém místě, nebo Strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem, který se v roce 2017 stal třetím nejkrásnějším Stromem roku.
  • Pokud to nemáte daleko do pražské Troji, můžete Den stromů oslavit vycházkou za stromy do podzimních sadů. Průvodcem vám bude dendrolog Aleš Rudl, autor webu Pražské stromy, kde se také o akci dozvíte víc…
  • A ještě jeden tip – tentokrát z Přerova. Zdejší oslavy lákají na bohatý program v režii Muzea Komenského v Přerově – Ornitologické stanice, ATLAS a BIOS Přerov a Magistrátu města Přerova. Na školy, školky i širokou veřejnost čeká v místním parku Michalov vyznačená trasa s nejrůznějšími úkoly, kvízy a hrami, od 16 hodin pak komentovaná prohlídka parku s průvodcem. Nabídka je to vskutku lákavá, zhatit ji může pouze nepříznivé počasí, ale i to je podzim.
Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *