22.10. Slavíme Den stromů

Stromy, mohutné pamětníky časů minulých a průvodce časů budoucích, bohužel často přehlížíme. Přitom stromy jsou synonymem života, jsou život sám. Proplouvají staletími, a kdyby mohly, jen se diví nad malichernostmi, kterými si mi lidé ještě zkracujeme již tak krátký život. Pojďme se na Den stromů chvíli zastavit a načerpat od stromů alespoň kousek toho klidu a nadhledu.

Den stromů u kocoura. Co podniknout?

  • Kdy: 20.10.2017
  • Kde: celá ČR
  • Kdo: kocour a každý, kdo se k němu přidá

Vydáme se ke stromům. Budeme hledat památné stromy ve svém okolí – ale také ty, které se jako památné neoznačují. Každý strom je jedinečný a má své vlastní kouzlo. 

Přidejte se a jestli vám to strom dovolí, vzdejte mu hold tím, že se o jeho obrázek podělíte s ostatními, ať jsou tu sociální sítě také jednou užitečné. Přidejte #denstromu a #svatekstromu, tak vaše fotky uvidí nejvíce lidí.

Vyhlašujeme svátek stromů, a slavit ho můžeme každý den!

Den stromů. Historie a současnost

Původní myšlenka pochází z 19. století, kdy byla americká Nebraska popisována jako „krajina bez stromů“. Mezi prvními osadníky této krajiny se však objevil jistý J. Sterling Morton, který se rozhodl s tím něco dělat. Nebyl to však zahradník, ale novinář. A prostřednictvím novin se mu podařilo přesvědčit další osadníky, že stromy mají v krajině svůj smysl a že stojí za to je pěstovat. Sám Morton stromy vysazoval, a podařilo se mu k vysazování přimět i velkou dávku lidí. Tak vznikl vůbec první Den stromů, The Arbor Day, poprvé s termínem 10. dubna 1872. Tehdy se v Nebrasce oficiálně vysázelo neuvěřitelných milion stromů. Oficiálně Den stromů vznikl o dva roky později, od té doby se v Americe slaví kolem 22. dubna – na den narozenin J. Sterlinga Mortona.

V Česku se Den stromů slaví na podzim – 20. října, v den, kdy slaví narozeniny slavná šansoniérka a milovnice stromů Hana Hegerová.

Den stromů. V Česku a ve světě

Vůbec poprvé se přitom v Česku Den stromů slavil již v dubnu roku 1906, slavil ho především Svaz spolků okrašlovacích, a to po celé republice. V tomto roce také vyšla kniha „Návod ku pořádání slavností stromových“ a také byla zasazena Husova lípa pod pražským Petřínem.

Válka a komunistický režim oslavy Dne stromů zničili, aby se znovu zrodili 20.10.2000 díky bývalému řediteli Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václavu Větvičkovi a dřevosochaři Martinovi Patřičnému. Tento termín měl své opodstatnění – právě v tento čas totiž hrají stromy všemi barvami a hlavně – v tento čas se stromy vysazují.

Den stromů se slaví po celém světě, termíny jsou různé stejně tak jako jsou v různých částech světa různé klimatické podmínky:

Den stromů se slaví například v Brazílii, a to 7. června, v červenci pak v Mexiku. Den stromů znají i v Číně, kde se slaví v březnu, v Německu později – 25. dubna, v dubnu se slaví i v Japonsku nebo v Korei. Na Novém Zélandu Den stromů odpovídá Světovému dni životního prostředí, který připadá na 5. července.

Zpět do Čech. 20. října 2017 tady můžete slavit Den stromů!

  • Třeba tím, že se podíváte ke Stromu roku 2017 – 230 let starému ořešáku z Kvasic na Zlínsku. Jde o vítěze již 16. ročníku celorepublikové ankety, kterou organizuje Nadace Partnerství. Pokud to máte daleko, klidně můžete vyhledat některého z finalistů ankety, třeba tvrdonickou lípu U Obrázku, která se umístila na druhém místě, nebo Strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem, který se v roce 2017 stal třetím nejkrásnějším Stromem roku.
  • Pokud to nemáte daleko do pražské Troji, můžete Den stromů oslavit vycházkou za stromy do podzimních sadů. Průvodcem vám bude dendrolog Aleš Rudl, autor webu Pražské stromy, kde se také o akci dozvíte víc…
  • A ještě jeden tip – tentokrát z Přerova. Zdejší oslavy lákají na bohatý program v režii Muzea Komenského v Přerově – Ornitologické stanice, ATLAS a BIOS Přerov a Magistrátu města Přerova. Na školy, školky i širokou veřejnost čeká v místním parku Michalov vyznačená trasa s nejrůznějšími úkoly, kvízy a hrami, od 16 hodin pak komentovaná prohlídka parku s průvodcem. Nabídka je to vskutku lákavá, zhatit ji může pouze nepříznivé počasí, ale i to je podzim.

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00
Loading...

 

sdileni3

Komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *