Skip to content →

Houbová bylina – zelená ozdoba naší kuchyně

Bylinky. Kdo by odolal jejich kouzlu? Koho by neomámila jejich vůně? Kdo by je nechtěl mít ve své kuchyni, stále při ruce, stále krásné? Existuje nespočet bylinek, každý z nás si časem z bylinek vybere pár oblíbenců, které se stanou nedílnou součástí kuchyně, a tedy i připravovaných jídel. Těch pár máme i u nás. Jednou z těch exotických je tzv. houbová bylina.

Nenechte se mýlit, její pěstování zvládne každý. Odměnou vám budou tuhé listy s vůní a chutí po pravých houbách. Tato bylinka je prostě jiná, nevoní jako bylinka, ale jako houby.

Houbová bylinka v květináči

Říká se jí houbová bylinka nebo také houbové koření, botanicky jde o Rungia klosii z čeledi Acanthaceae (paznehtníkovité). Tato subtropická až tropická rostlina pochází z horských oblastí Nové Guinei.

V našich končinách se pěstuje jako pokojová rostlina, které bude svědčit letnění. Dá se zimovat při nižších teplotách, kdy omezuje svůj růst. Pokud ji necháte v kuchyni, bude normálně růst a vy si budete po celou zimu moci vychutnat její zelené lístky. Aby se jí dařilo, potřebuje výživnou propustnou půdu, čas od času ji přihnojujeme hnojivem pro bylinky. Svědčit jí bude slunečné nebo polostinné stanoviště, vlhká, nikoli přemokřená půda.

Houbová bylina dorůstá do výšky 60 – 80 cm. Je typická hustým olistěním (u nás však listy kvůli širokému kulinářskému využití hojně probíráme). Listy jsou oproti jiným bylinkám tmavší a jsou typické také svoji tuhostí a křehkostí. Zjara rostlinu zdobí modro fialové květy.

Houbová bylina, modrý květ
Foto: Houbová bylina a její modré květy

Houbové koření a jeho složení

Houbové koření je zelené a je tedy zdrojem chlorofylu, který v lidském organismu působí protizánětlivě, podporuje regenerační procesy, krvetvorbu, posiluje imunitní systém. Imunitě přijde vhod i obsažený vitamín C. Těšit se můžete i z obsahu vápníku a železa. Také železo je prospěšné pro krvetvorbu a mj. pomáhá proti únavě.

Jak využít houbové koření?

Čerstvé zelené listy zpestří zeleninové saláty, dají se využít obdobně jako pažitka do polévek či omáček. Dochutí i různé bylinkové oleje, octy nebo bylinkové máslo. Skvěle zapadne do pokrmů asijské kuchyně.

U nás houbová bylinka rungia našla využití i za tepla. Teplem se sice ztrácejí některé cenné živiny, ale zintenzivňuje se houbové aroma. Poslouží jako alternativa hub, třeba do různých nádivek, masových směsí, sekané. Bude chutnat v kombinaci s rýží, bramborami nebo vejci.

Dá se přidávat i do receptů, kam dáváme běžné houby.

Foto: Houbová bylina u kocoura doma

Recept od kocoura – míchaná vejce na houbách

Vyzkoušejte klasický recept vejce na houbách – bez hub. Houby nahradí houbová bylinka. Kdyby nebyla zelená, téměř byste nepoznali rozdíl.

Jednoduše nechte na pánvi s olejem zezlátnout cibulku, do které přidejte nasekané lístky houbového koření. Nakonec přidejte vejce, opepřete a osolte. Jakmile vejce ztuhnou (stupeň tuhosti záleží na vašich chutích), je hotovo.

Zajímají vás bylinky?

Načerpejte inspiraci o zkušených bylinkářů, hledejte v tradicích a zvyklostech našich babiček. Objevujte bylinky tak, jak je dosud neznáte. Studnicí informací i praktických rad jsou knihy o bylinkách, je jich nespočet, tady jsou některé z nich:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 5x, ø5,00


Loading...

Áďa a Ráďa

Panička a pes at U KOCOURA DOMA
To víte, že i my, panička a pes, vlastně fenka, máme U KOCOURA DOMA své místo. A jako správné ženské máme co říct, máme hodně co říct, tedy říkáme, resp. píšeme. Co vy říkáte na nás, jde nám to?

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE …

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastache, brahmi, kozlík, majoránka, popenec, saturejka, santolína, sedmikráska, šalvěj ananasová, šanta kočičí, rýmovník, řeřicha.

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Bylinkování Bylinky Dům & zahrada