Aronie by neměla chybět na žádné zahradě. Existuje mnoho důvodů proč

Aronie černá, také temnoplodec nebo lidově černá jeřabina. To vše jsou názvy pro nenáročný ovocný keř, který je ozdobný i léčivý. Jeho plody nabízí takovou dávku vitamínů a dalších bioaktivních látek, že se označují jako superpotraviny.

Aronie navíc nacházejí široké kulinářské využití. Chutnají jako marmeláda, čatní, pečený čaj, zavařenina, sirup, ale také likér nebo víno. Pokud černé jeřabiny ještě nezobete, nesklízíte, nezpracováváte a nepěstujete, je nejvyšší čas to změnit.

Černý jeřáb · Druhy a odrůdy · Stromek nebo keř · Pěstování · Plody · Účinky · Využití

 

Proč je aronie tak zajímavá?


  • Je to pozoruhodná okrasná dřevina, navíc nenáročná. Bude se jí dařit téměř všude.
  • Uplatní je jako solitéra, ve společnosti jiných dřevin i jako jedlý živý plod.
  • Velmi brzy, bohatě a pravidelně dává množství plodů.
  • Plody aronie nabízejí koktejl vitamínů a minerálů.
  • Aromatické černé jeřabiny široké kulinářské využití.
  • A slibují mnohé prospěšné účinky na lidské zdraví.

Černý jeřáb. Seznamte se!


Aronie představuje opadavý keř nebo malý strom, typický kompaktním tvarem. Pochází ze Severní Ameriky, kde divoce roste ve vlhčích lesích. Dorůstá do výšky kolem 2 m. Botanikové ho nazývají temnoplodec, lidově se mu říká černý jeřáb nebo černá jeřabina, ale o jeřáb se nejedná. Aronie však náleží do čeledě růžovité, stejně jako jeřáb nebo třeba hrušně.

Aronie kvete drobnými bílými květy, většinou v květnu, skládají se do chocholičnatého květenství. Plody dozrávají na podzim. Plody aronie nápadně připomínají zmiňovaný jeřáb. Jde o černé malvičky uspořádané v hustých chocholkách. Mají velikost hrášku a typicky tmavě fialovou až černou barvu, často s ojíněním. Mají vysoký obsah vitamínů, ale také tříslovin, které stojí za trpkou až svíravou chutí.

Na podzim aronie září svými listy. Kožovité, pravidelně vejčité listy jsou během roku tmavě zelené, zespod světlejší, na podzim dostávají zářivé barvy od oranžové, přes červenou, sytě rudou až po fialovou.

Druhy a odrůdy aronie

  • Pokud je řeč o aronii, zpravidla se míní temnoplodec černoplodý, temnoplodec černý, lat. Aronia melanocarpa s výškou kolem 1 m a holými listy.
  • Okrasný vzhled a léčivé účinky však nabízí i další druhy aronie, zejména temnoplodec planikolistý, lat. Aronia arbutifolia s výškou od 2 do 4 m a listy, které jsou na spodní straně zubatě ochlupené.
  • Známe i temnoplodec třešnolistý, lat. Aronia prunifolia, který je křížencem Aronie arutifolia a Aronie melanocarpa. Plody mohou být černé, ale i načervenalé.

Odrůdy aronie

V zahradnictví narazíme na četné okrasné odrůdy aronie, například Aronia arbutifolia Brilliant. Existuje i převislá aronie. Některá zahradnictví nabízejí i křízence aronie s jeřábem, například Sorbus aucuparia Likernaja, již dle názvu se jeho plody využívají zejména na likéry.

Pro léčivé plody se pěstuje zejména odrůda Nero nebo Viking, také Hugin, Aron nebo temnoplodec mičurinův.

Aronie může mít podobu keře, anebo roubovaného ovocného stromu na kmínku, roubuje se především na ptačí jeřáb.

Stromek nebo keř?

Zahradnictví nabízejí aronie jako strom nebo jako keř, každý má své výhody i nevýhody.
Roubovaný stromek je v některých zahradách praktičtější, oproti keři má však kratší životnost. Výhonky aronie navíc i na stromě připomínají keř, a tak jsou časem proti podnoži nápadně tenčí. Vzhled aronie jako stromku je pak poněkud problematický.

Aronie jako keř nabízí přirozenější, divoký vzhled. Pokud jde o ekozahrady, jiná než keřová aronie tam své místo nenajde. Některé zkušenosti hovoří o nižší plodnosti keřovité aronie, ale obecně to zdá se neplatí. Nedá se tak jednoznačně říct, zda je výhodnější stromek nebo keř aronie, to je na každém zahradníkovi.

Hobby naší doby — Aronie moje 3 reportáž v ČT

Pěstování aronie


Aronie je nenáročná rostlina, které se bude dařit téměř všude. Plodí i na neúrodných půdách, u nás roste ve všech nadmořských výškách. Snese sucho, nízké teploty a bez problémů přezimuje. Netrpí chorobami ani škůdci. Snáší i průmyslové znečištění.

Pokud jí chcete vybrat nejvhodnější stanoviště, vyberte stanoviště s vlhčí půdou a slunné nebo mírně stinné. Tak zajistíte, že plody spolehlivě dozrají. Plný stín nebo vysoké zamokření arónii nesedí.

Aronie se vysazuje nejlépe na podzim – od října do listopadu, případně brzy zjara, pokud není půda příliš promrzlá. Zahradu ozdobí jako solitérní keř, zapadne i do skupin dřevin nebo jako podrost vyšších stromů. Dá se použít i jako divoký živý plot, jednotlivé rostliny se pak vysazují do vzdálenosti jednoho metru. Radost dělá rychlým tempem růstu.

Aronie plodí pravidelně a časně. Při dobrých podmínkách se plody objevují již druhý rok po výsadbě. Z úrody se budete těšit až 20 let. Odrůdy Nero i Viking jsou samosprašné, stačí tedy vysadit jednu rostlinu.

Nejplodnější větve jsou staré 2 – 6 let. Maximální plodnost přichází cca v desátém roce, kdy jeden keř plodí až 10 kg černých jeřabin.

Temnoplodec plodí nejvíce na koncích větví, proto není vhodné je zastřihávat. Řez se provádí pouze výchovný, případně se odstraňují výhony, pokud je keř příliš hustý. Prosvětlení pomůže dozrávání plodů, přesto dřevina řez jako takový většinou nevyžaduje.

Množení je možné řízkováním, kořenovými odkopky, dělením keřů, hřížením, ale také ze semen.

Sklizeň

Aromatické, sladko kyselé, mírně natrpklé plody aronie začínají černat v polovině léta. Dozrávají během září, ale na keři je můžeme ponechat až do příchodu prvních mrazíků. V zimě opadají. Obyčejně nebývají příliš sladké, a takto něco na sladkosti získají. Jen je třeba je chránit před ptáky, kterým bobule velmi chutnají a jsou schopni ozobat celý keř. Ptáci pak trusem šíří semena aronie na velké vzdálenosti, to je pro dřevinu přirozeně výhodné.

I po sklizni, na chladném a temném místě, vydrží bobule až několik měsíců v jedlém stavu.
Aronie, černé jeřabiny nemohou nabídnout lahodnou chuť tak, jako jiné bobule. Ne nadarmo se jim v angličtině říká „chokeberries“ – v překladu „plody svíravé chuti“. Někdo je pro jejich svíravou chuť čerstvé nepozře, trpkost se však dá snadno přebít v kombinaci s medem a/nebo kysanou smetanou. Pořád nabízejí zajímavé aroma a dávku vitamínů. Vždy mohou skvěle chutnat v podobě džemu, čatní, likéru, vína apod. Dají se i mrazit.

V kuchyni poslouží všude tam, kde borůvky. Fungují jako jejich dostupnější alternativa. Stejně jako borůvky jsou typické obsahem přírodních barviv, pro které se také využívají v potravinářství. Pro jejich konzumaci hovoří především cenné složení.

Plody aronie


Plody aronie se řadí mezi superpotraviny, obsahují celou paletu zdraví prospěšných látek a nesou celou řadu zdraví prospěšných účinků.

Složení

  • provitamín A – betakaroten
  • vitamíny skupiny B, zejména B2 a B9
  • vitamín C
  • vitamín E
  • vitamín P – rutin
  • bioflavonoidy
  • organické kyseliny (jablečná, citronová, jantarová)
  • pektin
  • železo
  • jod
  • mangan
  • fluor
  • aj.

Účinky

  • posilují imunitu
  • podporují regeneraci a omlazení buněk
  • napomáhají zdravému trávení
  • jsou prospěšné při léčbě žaludečních vředů
  • stimulují činnost jater
  • jsou prospěšné pro detoxikaci
  • pomáhají proti otokům
  • příznivě působí na krevní oběh
  • zvyšují pevnost cév
  • snižují hladinu cholesterolu

Využití aronie a recepty

Plody aronie nesou až 60 % aromatické, rubínově zbarvené šťávy. Tato šťáva představuje silný přírodní antioxidant.

Recepty z aronií využívají buď šťávu anebo celé plody. Konzumují se čerstvé, ale dají se i tepelně upravovat. Slouží pro přípravu ovocných pochoutek jako je marmeláda, džem, čatní, sirup, také likér, víno…

Použití mají podobné jako borůvky, brusinky nebo černý rybíz.

Plody se dají i mrazit nebo sušit.

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Temnoplodechttp://www.ekozahrady.com/aronie.htmhttps://www.ireceptar.cz/zdravi/aronie-cerny-elixir-ze-zahrady-uzijte-je-syrove-ve-vine-i-sirupu/http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/24483-jak-a-proc-pestovat-aronii/http://www.spektrumzdravi.cz/aronie-je-uspesnym-bojovnikem-proti-civilizacnim-chorobamhttps://www.aronie-cz.cz/, https://www.alphega.cz/aronie-cerna-vitaminova-bomba-pro-kazdeho 

#stromy #okrasnestromy #kvety #jaro #april #maj #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #temnoplodec #aronie #cernyjerab

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

Zajímá vás zahrada a zahradničení? Mnoho užitečných informací a tipů obsahují praktické knihy o zahradě, dokonce i o BIO zahradě, pěstování bez chemie, v souladu s přírodou. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

5/5 - (1 vote)

2 názory na “Aronie by neměla chybět na žádné zahradě. Existuje mnoho důvodů proč”

  1. Eva tesarova

    Mmam již šest let aronii ještě nekvetla a letos ji uschly listy je pořád malého vzrustu

    1. To máte tedy trpělivost, Evo! Po šesti letech se asi dá prohlásit, že s touto aronií je něco špatně a zkusit dát šanci ještě jiné rostlince (klidně si tu původní nechat jako ozdobu, pokud tedy zvládne to letošní opadání listů).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *