Architektura pro všechny. Open House Praha 2021 zpřístupňuje jinak nepřístupná místa

Netradičně v polovině léta začíná letos festival, který otevírá domy v Praze a návštěvníkům zdarma nabízí unikátní prohlídky, navíc doplněné zajímavým doprovodným programem. Ten startuje již v pondělí 2. srpna, Open House Praha 2021 pak vrcholí o víkendu 7. až 8. srpna.

Architektura pro širokou veřejnost

Architektura je součástí každodenního života, Open House Praha zve k jejímu netradičnímu objevování v duchu motta: Architektura pro všechny. Festival organizují nadšenci, kteří chtějí vzbudit v lidech zájem o město, kde bydlí. Jde o kulturní svátek města, který má však díky zapojení dobrovolníků i komunitní a sociální přesah. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě.

Pozvánka na festival Open House Praha 2021

Video: Pozvánka na Open House Praha, YouTube

Jan Kotěra, zakladatel české moderní architektury

7. ročník festivalu připomíná 150. výročí narození Jana Kotěry. Kotěra je považovaný za zakladatele české moderní architektury, přitom nenavrhoval jenom stavby. Díky svému kolegovi, architektu Jiřímu Stibralovi, řediteli Uprum se dostal k prestižní zakázce návrhu reprezentační tramvaje pro okružní jízdy určené hostům pražského primátora. Pro Elektrické podniky královského hlavního města Prahy Kotěrovu, tzv. primátorskou tramvaj vyrobila Ringhofferova továrna na pražském Smíchově. Architekt se podepsal i na návrhu dalších tramvajových vozů, jeden z nich bude v rámci festivalu jezdit Prahou. Jízdu historickou tramvají s rukopisem Kotěry bude provázet odborný výklad historika architektury Zdeňka Lukeše.

Primátorská tramvaj | AK 2020 v Muzeu MHD

Video: Primátorská tramvaj, YouTube

Kotěrova tramvaj se dokonce mihne kolem dvou pražských staveb Kotěry. Festival Kotěrovy realizace v Praze také zpřístupní. Návštěvníky zavede například do Trmalovi vily ve Strašnicích, která je ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. Otevřený bude i Laichterův dům na Vinohradech v Chopinově ulici s výhledem do Riegrových sadů.

Festival zavede návštěvníky i do nitra Vršovické vodárny v Michli. Jan Kotěra zanechal svůj odkaz i na okraji pankrácké pláně, v lokalitě zvané Na Zelené lišce. Má podobu 42 metrů vysoké vodárenské věže z neomítnutých cihel. Právě ty jsou poznávacím znakem Kotěry, který se řadí k proudu raného funkcionalismu.

Trips with FIMI A3 - Water Tower Prague-Michle (Vodárenská věž Praha-Michle)

Video: Vodárenská věž ve Vršovicích, YouTube

Pozvánka láká na funkcionalismus

Open House Praha otevírá v Praze desítky budov různých typů i architektonických stylů. Jako lákadlo 7. ročníku festivalu organizátoři vyzdvihli funkcionalistická palác ARA. Jeho kresba od ilustrátora Jana Šrámka zdobí letošní pozvánku.

Palác Ara, předtím nazývaný obchodní dům Perla, navrhl v roce 1927 architekt Milan Babuška, autor budovy Národního technického muzea nebo Národního zemědělského muzea na Letné.

Elegantní stavba paláce na Perlové ulici reprezentuje meziválečný funkcionalismus s prvky art deco, které jeho podobu přibližují americkým mrakodrapům. Původní obchodní dům, později administrativní budova, prošel v roce 2017 se společností společnost ECE European City Estates rozsáhlou rekonstrukcí, která obnovila lesk budovy, nikoli však jeho původní funkci. Detaily jako jednocený informační systém s názvy pater odkazujícími na konkrétní obchodní prostory nebo svítidla v podobě krabic, nákupních košíků či zářivek zavěšených na šatních ramínkách však původní obchodní dům připomínají. I tyto detaily si mohou návštěvníci Open House Praha prohlédnout na vlastní oči. Palác ARA, resp. designový coworkingový prostor HubHub se jim v rámci akce otevírá, včetně teras v 7. patře s výhledem na Pražský hrad, na ulici Na Příkopě a Jungmannovo náměstí.

Václavské náměstí - historie (1979)

Video: Václavské náměstí, historie, YouTube

Návštěvníkům je dostupná také střešní terasa Domu módy na Václavském náměstí. Také tato neoklasicistní budova nese prvky funkcionalismu, tentokrát v podání architekta Josefa Hrubého. Ten se spolu s Josefem Kittrichem stal také autorem dalšího významného obchodního domu Bílé labutě. Prvním poválečným československým domem se však stal právě Dům módy.

S prvenstvím získal Dům módy i exkluzivní postavení. Prezentovalo se tady to nejluxusnější, co se v tehdejším Československu vyrábělo. Na doby jeho největší slávy chce navázat současný vlastník budovy, společnost PSN. Ta se postarala o důmyslnou rekonstrukci, která původní architektuře navrací její kouzlo a také dům znovu propůjčuje prezentaci luxusního zboží. I díky společnosti PSN vypadá Dům módy v roce 2021, 65 let od chvíle, kdy byl otevřen, navenek téměř stejně. Uvnitř je sice modernizovaný, ale stále zde našly prostor luxusní světové i české značky. Dokonce tady nechybí ani kavárna jako za starých časů.

Umělecké prostory a ateliéry

Open House Praha 2021 otevírá budovy známé z minulých ročníků, ale některé prostor zpřístupňuje poprvé. Je to například Umělecká zahrada pod Nuselským mostem s atmosférou první republiky. Původně se tu nacházela kamenosochařská dílna Karla Nováka, současný majitel zahrady tady nyní restauruje a vytváří repliky soch, postupně také obnovuje zeleň, aby zahradu znovu oživil krásou a uměním.

Umělecká zahrada a další místa s uměním spojená vytvářejí samostatný tematický okruh festivalu. V rámci něho se na Libeňském ostrově otevírá i funkcionalistická stavba obklopená zahradou s uměleckými díly, původní ateliér sochaře Jana Laudy.

Ateliér Jana Laudy vznikl v roce 1930 jako zázemí pro vybudování pomníku J. A. Komenského, který měl zpracovat sochař Jan Štursa. Ten ale spáchal sebevraždu dřív, než byl ateliér dokončen a zakázku na pomník po něm převzala dvojice sochařů Jan Lauda a Václav Žalud. O mnoho let později měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Nestalo se tak zásluhou sochaře Zdeňka Němečka, který demolici opakovaně odsouval, až už nebyla nutná. Dnes o ateliér pečuje jeho syn, který jej využívá jako sídlo svého designérského studia Olgoj Chorchoj.

Festival návštěvníky zavádí i na Vinohrady do Šalounovy vily. Secesní ateliér s prvky symbolismu si nechal podle vlastního návrhu postavit v letech 1908 – 1911 významný český sochař Ladislav Šaloun pro účely zhotovení pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí.

Ladislav Šaloun; Statue of Jan Hus, Prague, Praha

Video: Ladislav Šaloun, socha Jana Husa, YouTube

Šalounova vila je festivalovou novinkou, stejně tak i Husův sbor Vršovice, tentokrát sakrální stavba. Tento kostel však sakrální charakter modlitebny Církve československé církve husitské kombinuje s divadelním sálem a technickým zázemím. To dnes využívá Vršovické divadlo MANA. Multifunkční budova, kterou navrhl Karel Truksa, spojuje nejenom několik funkcí, ale také architektonických stylů, individualistickou modernu s prvky konstruktivismu a funkcionalismu. Doplňuje pestré spektrum zajímavých architektonických perel, které pražské Vršovice zdobí.

Internetové zdroje

/1/ Open House Praha, oficiální webové stránky [online]. Praha: Open House Praha, 2021 [cit. 2021-08-02]. Dostupné z: https://www.openhousepraha.cz/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Architektura pro všechny. Open House Praha 2021 zpřístupňuje jinak nepřístupná místa

Architektura je součástí každodenního života, Open House Praha zve k jejímu netradičnímu objevování v duchu motta: Architektura pro všechny. Festival startuje v pondělí 2. srpna 2021, Open House Praha 2021 pak vrcholí o víkendu 7. až 8. srpna.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *