Vypadá jako z jiné planety. Mimozemšťan to však není, ve skutečnosti tato kočka pochází z Ruska

„Kočka mimozemšťan.“ I takové přízvisko si získala bezsrstá kočka, jedno z nových kočičích plemen – peterbald. Stačí jediný pohled a hned je jasné, proč se této podivné kočce říká mimozemšťan.

Peterbald nemá jenom zvláštní vzhled, kterému dominuje kratičká nebo žádná srst, zato obrovské uši, netradiční je i jeho chování a charakter. Povahou je to více pes než kočka.

Kde se ten peterbald vlastně vzal?

Rusko není jenom domovem úchvatných chlupatých krasavic, jako je huňatá sibiřská kočka, něvská maškaráda či ruská modrá kočka s nádhernou hedvábnou srstí. V Rusku mají i kočky bez srsti. Z Ruska pochází také bezsrstá kočka donský sphynx.

Donský sphynx stál u zrodu plemene peterbald, kterému se říká také pěterburgský sphynx. Právě v Petěrburgu (česky Petrohradu), konkrétně v roce 1994, byl donský sphynx experimentální zkřížen s orientální kočkou. Orientální kočka je charakteristická svýma velkýma ušima, a ty po ní zdědil peterbald, spolu se štíhlou postavou a úzce tvarovanou hlavou.

Peterbald cat Pinia

Video: Peterbald (bílá kočka), YouTube

Klid pozemšťané, přicházíme v míru

Oproti orientální kočce má peterbald neuvěřitelně přátelskou povahu. Je to nezvykle kontaktní kočka, které bude vyhovovat ten nejbližší kontakt s člověkem. Kdybychom měli zůstat u mimozemšťana, dalo by se říct, že po přistání na planetu Zemi je jeho misí navázat kontakt s lidmi. Je to mírumilovná kočka, která vyznává mazlení a také se snaží se svým člověkem neustále komunikovat. Tato kočka toho namňouká o mnoho víc než kočky jiné.

Video: Peterbald a jeho mňoukání, YouTube

Bezsrstá kočka? Ne tak docela

Přestože se peterbald označuje jako bezsrstá kočka, koťata se zpravidla rodí se srstí tak, jak to známe u donského sphynxe. Během prvních let života pak kočka srst ztrácí, ale není to pravidlem. Někdy je i peterbald částečně chlupatý, spíše ochmýřený po celém těle. Někdy má kratičké chloupky pouze na určitých částech těla, například na čenichu, uších nebo končetinách. Chloupky mohou být jemné, stejně jako drsné, standard plemene určuje pouze to, že nejsou delší než dva milimetry. Stejně jako je variabilní množství a struktura srsti, liší se jednotlivé kočky také v její barvě. A pokud vám ještě pořád nepřijde, že toto plemeno je zajímavější než kočky jiné, vězte, že množství a textura srsti se může během života kočky různě měnit.

A ještě jedna věc v kočičím světě nevídaná… Koťata peterbalda někdy vykouknou na svět s otevřenýma očima. S tím se nesetkáváme u žádné jiné kočky.

Ruské kočky

Není to jen peterbald. Existují i další ruské kočky a každá jediná z nich je něčím zvláštní. Je tu donský sphynx, příbuzný peterbalda. V mrazivém Rusku je doma také kočka sibiřská nebo něvská maškaráda, jediná lesní kočka, která má siamské zbarvení a zářivě modré oči. To ruská modrá kočka má zase oči zářící zeleně, zdobí kočku jako smaragdy, její modrá srst navíc mívá stříbřité odlesky. Jako kočičí carevna se však označuje proto, že v minulosti dělala společnost ruským carům.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Levandule v domácnosti

Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?

Bylinková vůně květů levandule patří k těm nejoblíbenějším vůbec, nejenom u lidí. Ve srovnání s…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

  • Článek, zdroje ke článku: Peterbald (O plemeni). U KOCOURA DOMA.cz [online]. U KOCOURA DOMA, 2020 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/peterbald/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vypadá jako z jiné planety. Mimozemšťan to však není, ve skutečnosti tato kočka pochází z Ruska

Kočka mimozemšťan, i takové přízvisko získala bezsrstá kočka, jedno z nových kočičích plemen – peterbald. Peterbald nemá jenom zvláštní vzhled, kterému dominuje kratičká nebo žádná srst, zato obrovské uši, netradiční je i jeho chování a charakter. Povahou je to více pes než kočka.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA | NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *