Advent 22 začíná již v listopadu. Na kdy letos vycházejí adventní neděle?

Advent, začátek liturgického roku, doba rozjímání a klidu, čas příprav na Vánoce, začíná jako první adventní neděle, příp. se váže na Svátek sv. Ondřeje. Ten má termín vždy 30. listopadu. Termín adventní neděle je pohyblivý, první adventní neděle letos vychází ještě před koncem listopadu. Na kdy letos adventní neděle vycházejí?

Adventní neděle 2022 v kalendáři

  • První adventní neděle 2022, železná neděle: 27. listopadu 2022
  • Druhá adventní neděle 2022, bronzová neděle: 4. prosince 2022
  • Třetí adventní neděle 2022 , stříbrná neděle: 11. prosince 2022
  • Čtvrtá adventní neděle 2022, zlatá neděle: 18. prosince 2022

První adventní neděle 2022

Advent 22 začíná s první adventní nedělí 27. listopadu. První adventní neděle se označuje také jako železná. Na adventní neděli se zapaluje první adventní svíčka. Říká se jí Naděje nebo také Svíce proroků, aby připomněla proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Bez křesťanského významu je stále symbolem očekávání v budoucnost, v čas, kdy se plní přání. Další svíčky se zapalují o dalších adventních nedělích, proti směru hodinových ručiček.

Na první adventní týden zpravidla připadá také Svátek sv. Barbory a Svátek sv. Mikuláše, na které se vážou další adventní tradice. V roce 2022 je první adventní neděle tak brzy, že svátky Barbora a Mikuláš vychází až na druhou adventní neděli, resp. druhý adventní týden.

Druhá adventní neděle 2022

Druhá adventní neděle 22 má letos termín 4. prosince 2022, vychází na Svátek sv. Barbory. Hned den poté pak chodí Mikuláš v doprovodu čertů a andělů. Druhá adventní neděle, nazývaná bronzová neděle, přináší poselství klidu a míru, také druhá adventní svíčka, která se na bronzovou neděli zapaluje, se nazývá Mír. V křesťanské tradici se jí říká také Betlémská svíčka a symbolizuje Kristovy jesle.

Třetí adventní neděle 2022

Třetí adventní neděle 22 letos v kalendáři vychází na 11. prosince. Říká se jí také stříbrná neděle a pojí se s třetí adventní svíčkou Přátelství. Je nazývána také Pastýřská svíčka a její tradiční barvou je dle křesťanské tradice růžová, barva radosti.

Třetí adventní týden letos přináší i Svátek svaté Lucie, který má v kalendáři termín 13. prosince.

Čtvrtá adventní neděle 2022

Poslední neděle před Vánocemi. To je čtvrtá adventní neděle 22, která v roce 2022 nastává 18. prosince. Je známá také jako zlatá neděle. V tuto sváteční neděli se zapaluje čtvrtá adventní svíčka Láska nebo také Andělská svíčka. Na Štědrý den se ke čtyřem adventním svíčkám může přidat pátá, Kristova svíce, adventní věnec se však již ze stolu odkládá. Advent vrcholí…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *