Psí řeč. Co znamená, když…

Psí řeč. Ne, člověk se nemusí učit štěkat nebo vrčet, ale spíš naslouchat a pozorovat. Člověk, správný páníček by měl být schopný rozeznat, co jeho pes právě zažívá, jak se cítí nebo co chce sdělit. Každý vztah by měl být založený na upřímné a jasné komunikaci, vztah psa a jeho pána není výjimkou.

Psí chování přitom nemusí být vždy jednoznačné. Proto je třeba si všímat všech psích projevů, zejména jeho držení těla, pohledu…

Pochopit, co pes sděluje, pomáhá například známý psí psycholog Rudolf Desenský v pořadu ČT Kočka není pes. Provází ho tam Klára Vodičková, která zase pomáhá kočkám a jejich majitelům.

Na pomoc psím majitelům přichází i Arden Moorová, s knihou nazvanou Jak to ten pes myslí? V knize popisuje 100 různých výrazů, postojů, pohybů a zvuků.

cocker-spaniel-1591139_640

Jak to ten pes myslí?

Arden Moorová ve své knize Jak to ten pes myslí pomáhá například objasnit, co znamená, když se pes přikrčí.

KDYŽ SE PES PŘIKRČÍ

  • Doga se najednou smrskne do velikosti bígla. Může to být proto, že se k vám z dálky řídí chlap jako hora a ještě vás oba zdraví hlasem připomínající hromové burácení.
  • Pes se zmenší, aby se vtěsnal kamsi do temného kouta. Dělá všechno proto, aby se stal neviditelným. Co na to jeho páníček – je to kouzelník anebo není?
  • Tělo psa postihl ho faktor strachu, takže se začalo nekontrolovaně třást.

Přikrčení můžeme pozorovat u plemen jako je německá doba, ale také bígl, kokršpaněl, kavalír King Charles španěl, trpasličí pinč nebo maltézský psík.

CO TÍM TEN PES MYSLÍ?

  • Dle Arden Moorové si submisivní psi nedělají hlavu s tím, zda-li je někdo považuje za zbabělce či nikoliv. Pokud se necítí, ihned to dají najevo svým postojem. Okamžitě omezí jakékoliv projevy své osobnosti a dělají vše proto, aby prezentovali svému okolí, že pro nikoho nejsou vůbec žádnou hrozbou. Přikrčení je něco jako vztyčení bílého praporu na znamení kapitulace.
  • Někteří psi se krčí, protože v minulosti zažili týrání. Tímto postojem se snaží chránit.
  • Štěně tak dává najevo respekt před dospělým psem.

JAK REAGOVAT NA PŘIKRČENÍ PSA?

  • Přikrčení psi potřebují především dávku důvěry a ten, kdo by jim měl důvěru poskytnout je především jejich majitel. Prvním krokem vůči psovi je prostor. Přikrčenému psovi je nejlepší dát prostor a dostatek času k přijetí stávající situace, jednoduše k seznámení.
  • Pokud se pes krčí a odmítá oční kontakt, sedněte si kousek od něho, nevynucujte si komunikaci.
  • Vyhněte se rychlým pohybům, absolutně nevhodná je jakákoliv výrazná gestikulace. Mluvte na psa klidným vyrovnaným hlasem.
  • Dejte psovi čas na seznamování. Pomoci může pamlsek. Pokud pes dojde až k vám, nechte ho vás očichat, ale nenatahujte k němu ruku. To by mohl pochopit jako ohrožení.
  • Krčící se psi potřebují rozvíjet schopnosti seznamování, také s jinými psi. Nejlépe je začít kontaktem dvou psů, mezi kterými je oplocení. Pes k seznámení by přitom měl být co nejvíce socializovaný.

RADA Z PRAXE

Stejně jako lidé i psi prožívají různé strachy a úzkosti. Takoví psi potřebují zejména pochopení a vlídné zacházení. Nanejvýš důležité je dát jim pocit bezpečí. Pocit bezpečí je to, co ocení každý pes, bezpečí však vyhledává i člověk a každý živý tvor…

ZDROJ Arden Moorová: Jak to ten pes myslí? (přepsaný úryvek z knihy)

man-and-dog-1149400_640

KNIHA Arden Moorová: Jak to ten pes myslí?

Anotace knihy

Kniha Jak to ten pes myslí? poskytuje čtenářům solidní základ pro budování promyšleného a zdravého vztahu s jejich psem, založeného na upřímné a jasné komunikaci – vyjádření záměru, přijetí zprávy a adekvátní odezvě.

Najdeme zde popis psí řeči těla i hlasových projevů typických pro určitá plemena, doplněný radami, jak na dané chování reagovat, názornými barevnými fotografiemi a připomínkami zvěrolékaře. V tom je její velký přínos – rozmanitost vypozorovaného psího chování má čtenáře vybídnout k tomu, aby se zastavili, dívali se a snažili se pochopit, co se jim jejich pes snaží sdělit, aby se naučili porozumět zvířecímu myšlení a poznali, proč se jejich domácí mazlíčci chovají tak, jak se chovají.

Stejně důležité je však učit lidi, jak sami mohou přispět k většímu bezpečí a spokojenosti zvířat, tím, že budou vnímat nové situace i vzorce chování a adekvátně na ně zareagují.

Recenze knihy

Je to přehled základních postojů a projevů psa, navíc doplněný o praktické rady. Hodí se i přiřazení chování psa ke konkrétním plemenům. Stejně tak i rady zaměřené právě na konkrétní psí plemena.

Kniha si klade za cíl budovat vztah se zvířetem, který bude založený na jasné komunikaci. Přitom bere ohled i na psí instinkty a vrozené vlastnosti psa. Současně chce respektovat pravidla hierarchie mezi psem a člověkem.

Chovatelům bude prospěšná spíše jen jakýsi úvod do psí řeči. Může být impulsem, který vzbudí snahy o pochopení svého psa, ale pro samotné pochopení je třeba více než jenom kniha.

Kniha slibuje přínos díky širokému záběru a rozmanitosti v podobě nejrůznějšího psího chování a mnoha psích projevů. V tom své sliby plní. Poukazuje na umění komunikace, které si však člověk osvojí především důkladným pozorováním a vnímáním svého psa. Kniha však může vzbudit zájem o nové poznání a touhu svému psovi skutečně porozumět.

Kniha Jak to ten pes myslí? a další slovníky psí řeči se dají koupit v knihkupectví KOSMAS

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *