Zrcadla v interiéru dokážou divy

inspirace-v1Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

Nejenom zrcadlo z pohádky o Sněhurce, každé jediné zrcadlo má kouzelnou moc. V interiéru umí doslova čarovat, opticky zvětšuje prostor a vnáší do něho efektní světlo. Jenom si trochu vyhrát!

Existuje nepřeberné množství zrcadel, která se velmi snadno stanou výrazným funkčním i estetickým doplňkem interiéru. Jaké je to vaše?


HRA S PROSTOREM A SVĚTLEM

Bez zrcadla se neobejde žádná koupelna. Tady má zrcadlo svoji podstatnou funkci při různých očistných a zkrášlovacích procedurách. Zrcadlo je však samo o sobě zkrášlovacím prvkem prostoru. A neplatí to jenom pro koupelnu. Své místo si jistě zaslouží třeba i v chodbě nebo v obývacím pokoji.

Stísněným a temným místnostem vetkne zrcadlo příjemnější dojem. Opticky přidává prostoru metry a při vhodném umístění do něho vnáší více světla. Atraktivní zrcadlo se může stát dominantou celé místnosti, která skvěle ladí s ostatními bytovými doplňky. Zrcadlo rozzáří daný interiér a také zvýrazní jeho styl. Instalovat takové zrcadlo je přitom mnohem snazší než jakékoliv jiné prostorové úpravy.

Každé zrcadlo je tak trochu magické. Jednoduchými triky vám umožní měnit vzhled prostoru a směrovat světlo tam, kde se ho nedostává.

PROMĚNA INTERIÉRU SNADNO A RYCHLE

Vzbuzuje-li ve vás nějaká místnost pochmurné pocity a vidíte ji pořád smutně šedivou, pak jí jistě chybí zrcadlo. Zrcadlo odlehčí jakýkoliv prostor.

Důmyslný kousek zvláštně upraveného a zarámovaného skla atraktivně zpestří strohou chodbu stejně tak, jako oživí nudný obývací pokoj. Je nenahraditelným pomocníkem v předsíni, kterou provzdušní a ještě vám bude sloužit pro kontrolu vzhledu pokaždé, když půjdete ven. Stane se však vítaným pomocníkem po celém bytě či domě.

inspirace-zrcadla

SCONTO: 1. Lima – zrcadlo venkovského stylu, 2 639 Kč (AKCE) 2. Portland – zrcadlo v dubovém rámu, 2 129 Kč 3. Route – zrcadlo s věšáky, 2 199 Kč 4. GOA – originální masivní zrcadlo koloniálního stylu s indickými prvky, 4 869 Kč


Kam zrcadlo umístit?

  • Obecně platí, že zrcadlo by mělo směrovat k otevřeným částem interiéru. Mělo by zrcadlit volný prostor a pochopitelně by mělo odrážet esteticky zajímavá místa.
  • Nejvděčnější místo pro zrcadlo bude na stěně naproti nebo vedle okna, příp. v blízkosti či opozici prosklených dveří. Světelné paprsky se tak díky zrcadlu budou rozlévat do celého prostoru. Pozor, podle Feng Shui by však zrcadlo nemělo být přímo naproti oknu nebo dveří, protože se pak přicházející energie ihned odráží ven.
  • Podlouhlé, vodorovné i kulaté zrcadlo by mělo odpovídat výšce očí většiny členů domácnosti. Takto nastavené zrcadlo bude odrážet další plochy a zvětší interiér až o několik metrů.
  • Romanticky působí zrcadlo, které odráží plamen svíčky. Pokud máte před zrcadlem prostor pro umístění dekorativní svíčky, svícnu nebo lampy, můžete hravě vykouzlit nekonečně něžnou intimní atmosféru.
  • Jako umělecký artefakt bude fungovat volně stojící zrcadlo. Stane se výrazným designovým prvkem dané místnosti, podpoří zvolený styl a náladu interiéru.

FANTAZII SE MEZE NEKLADOU

Zrcadla se jako funkční i dekorativní bytový doplněk uplatní takřka kdekoliv. Díky rozsáhlé paletě velikostí, stylů, materiálů a barev zrcadlo zapadne do každého interiéru.

Aby zrcadlo skutečně oživilo, prozářilo a zkrášlilo interiér, vybírejte ho s ohledem na ostatní prvky interiéru. Velikost, tvar a rám zrcadla by měl být v harmonii s vybavením, nábytkem a dalšími dekoracemi. Na rozdíl od jiných bytových doplňků však nejsou na místě zbytečné obavy.

Jednou z výhod zrcadel je jejich neutrálnost a univerzálnost. Mnoho zrcadel se dá kombinovat s různými interiérovými styly, sedne si s rozličným zařízením a vytvoří soulad s většinou barev. I v tomto ohledu jsou zrcadla snadným a rychlým řešením, jak dodat interiéru světlo, dojem prostornosti i kapku romantiky.


zrcadlo-feng-shuiZRCADLA PODLE FENG SHUI

Zrcadla jsou pro své magické schopnosti oblíbená také ve starobylém umění Feng Shui. Feng Shui jim dokonce připisuje léčivou moc. Dodržíte-li při umísťování zrcadla několik základních pravidel, získáte velkou dávku pozitivní energie.

První pravidlo už zaznělo, tady jsou všechna pravidla pro umístění zrcadla podle Feng Shui pohromadě.

  • Zrcadlo by nemělo být přímo naproti oknu nebo dveří, protože se příchozí energie okamžitě odráží zpět a odchází ven z prostoru nezužitkovaná. Nevhodná jsou také zrcadla umístěná naproti posteli. Ta narušují klidný spánek. Feng Shui nedoporučuje ani dvě zrcadla proti sobě. Vytvářejí iluzi nekonečna, která je příliš matoucí. Velmi vhodné je naopak zrcadlo situované naproti jídelnímu stolu, podporuje totiž hojnost a bohatství.
  • Stále také platí, že zrcadlo na zdi by mělo odpovídat výšce očí většiny členů domácnosti. Dle Feng Shui by navíc mělo být situováno v takové výšce, aby v něm i nejvyšší člen domácnosti viděl svoji hlavu. Zrcadla by obraz člověka neměla rozřezávat.
  • V interiérech zařizovaných podle Feng Shui nenajdete zrcadlové mozaiky nebo zrcadla skládaná z více částí. Právě tyto zrcadla totiž obraz nepřirozeně rozdělují. Jakékoliv rozdělování prostoru nebo deformace jsou u zrcadel nepřípustné
  • Feng Shui upřednostňuje kulatá nebo oválná zrcadla. I zrcadla čtvercového nebo obdélníkového tvaru by měla mít zaoblené rohy.

Jedině čistý obraz zrcadlí čistou energii

Obecně by zrcadlo mělo odrážet hezké obrazy. Zrcadlo dle Feng Shui násobí pozitivní energii, tedy pokud je čisté a nepoškozené. Umožňuje skrýt temná zákoutí, projasňuje nevzhledné prostory. V místnostech nepravidelného tvaru také doplňuje to, co chybí.


tipy-od-kocouraTIP OD KOCOURA: Zrcadlo proti splínu

Na závěr vám prozradíme jednoduchý trik, jak vykouzlit dobrou náladu. Pozor, nemusíte se vyznat v magii, ani trochu. Ani nemusíte mít doma kočku, stačí obyčejné zrcadlo. Toto kouzlo je pro každého!

Máte splín? Chybí vám dobrá nálada? Něco vás trápí? Někdo vás naštval? Pociťujete nedostatek energie?

Postavte se před zrcadlo a dívejte se sám sobě do očí. Během chvilky se vaše pocity promění. Vaše nálada se zlepší jako mávnutím kouzelného proutku. Tajemná moc se zrcadlům prostě nedá upřít.

Černý kocour a jeho tým vám přeje úspěšné designové čarování.


Zdroj ilustračních obrázků: Instagram fengshui_living

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

[ratings]

 

sdileni3

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *