Zrcadla v interiéru dokážou divy

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi… Nejenom zrcadlo z pohádky o Sněhurce, každé jediné zrcadlo má kouzelnou moc. V interiéru umí doslova čarovat, opticky zvětšuje prostor a vnáší do něho efektní světlo. Jenom si trochu vyhrát! Existuje nepřeberné množství zrcadel, která se velmi snadno stanou výrazným funkčním i estetickým doplňkem interiéru. Jaké je to vaše?

Hra s prostorem a světlem

Bez zrcadla se neobejde žádná koupelna. Tady má zrcadlo svoji podstatnou funkci při různých očistných a zkrášlovacích procedurách. Zrcadlo je však samo o sobě zkrášlovacím prvkem prostoru. A neplatí to jenom pro koupelnu. Své místo si jistě zaslouží třeba i v chodbě nebo v obývacím pokoji.

Stísněným a temným místnostem vetkne zrcadlo příjemnější dojem. Opticky přidává prostoru metry a při vhodném umístění do něho vnáší více světla. Atraktivní zrcadlo se může stát dominantou celé místnosti, která skvěle ladí s ostatními bytovými doplňky. Zrcadlo rozzáří daný interiér a také zvýrazní jeho styl. Instalovat takové zrcadlo je přitom mnohem snazší než jakékoliv jiné prostorové úpravy.

Proměna interiéru snadno a rychle

Každé zrcadlo je tak trochu magické. Jednoduchými triky vám umožní měnit vzhled prostoru a směrovat světlo tam, kde se ho nedostává. Vzbuzuje-li ve vás nějaká místnost pochmurné pocity a vidíte ji pořád smutně šedivou, pak jí jistě chybí zrcadlo. Zrcadlo odlehčí jakýkoliv prostor.

Důmyslný kousek zvláštně upraveného a zarámovaného skla atraktivně zpestří strohou chodbu stejně tak, jako oživí nudný obývací pokoj. Je nenahraditelným pomocníkem v předsíni, kterou provzdušní a ještě vám bude sloužit pro kontrolu vzhledu pokaždé, když půjdete ven. Stane se však vítaným pomocníkem po celém bytě či domě.

Kam zrcadlo umístit?

  • Obecně platí, že zrcadlo by mělo směrovat k otevřeným částem interiéru. Mělo by zrcadlit volný prostor a pochopitelně by mělo odrážet esteticky zajímavá místa.
  • Nejvděčnější místo pro zrcadlo bude na stěně naproti nebo vedle okna, příp. v blízkosti či opozici prosklených dveří. Světelné paprsky se tak díky zrcadlu budou rozlévat do celého prostoru. Pozor, podle Feng Shui by však zrcadlo nemělo být přímo naproti oknu nebo dveří, protože se pak přicházející energie ihned odráží ven.
  • Podlouhlé, vodorovné i kulaté zrcadlo by mělo odpovídat výšce očí většiny členů domácnosti. Takto nastavené zrcadlo bude odrážet další plochy a zvětší interiér až o několik metrů.
  • Romanticky působí zrcadlo, které odráží plamen svíčky. Pokud máte před zrcadlem prostor pro umístění dekorativní svíčky, svícnu nebo lampy, můžete hravě vykouzlit nekonečně něžnou intimní atmosféru.
  • Jako umělecký artefakt bude fungovat volně stojící zrcadlo.Stane se výrazným designovým prvkem dané místnosti, podpoří zvolený styl a náladu interiéru.

Fantazii se meze nekladou

Zrcadla se jako funkční i dekorativní bytový doplněk uplatní takřka kdekoliv. Díky rozsáhlé paletě velikostí, stylů, materiálů a barev zrcadlo zapadne do každého interiéru. Aby zrcadlo skutečně oživilo, prozářilo a zkrášlilo interiér, vybírejte ho s ohledem na ostatní prvky interiéru. Velikost, tvar a rám zrcadla by měl být v harmonii s vybavením, nábytkem a dalšími dekoracemi. Na rozdíl od jiných bytových doplňků však nejsou na místě zbytečné obavy.

Jednou z výhod zrcadel je jejich neutrálnost a univerzálnost. Mnoho zrcadel se dá kombinovat s různými interiérovými styly, sedne si s rozličným zařízením a vytvoří soulad s většinou barev. I v tomto ohledu jsou zrcadla snadným a rychlým řešením, jak dodat interiéru světlo, dojem prostornosti i kapku romantiky.

Literatura: 

  • Boháčková, J. a kol.: Průvodce bytového designéra. Praha: Edika, 2013. ISBN: 978-80-266-0360-3
  • Hradecká, J. a kol.: Škola interiérového designu: pro všechny, koho zajímá dobré bydlení. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-3559-7
  • Hála, B.: Interiér. Praha: Grada, 2009. ISBN: 978-80-247-3216-9

Internet:

/1/ Kalousová, A.: Vytváření iluzí – to jsou zrcadla v interiéru. Designlive.cz [online]. Praha: STARCON design, 20. července 2016 [cit. 2017-03-01]. Dostupné z: http://www.designlive.cz/clanek/vytvareni-iluzi-to-jsou-zrcadla-v-interieru-16-07-20

/2/ Magické hrátky se zrcadlem v interiéru. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 20. září 2017 [cit. 2017-09-20]. Dostupné z: Zdroj: https://www.denik.cz/dum-a-byt/magicke-hratky-se-zrcadlem-v-interieru-20170920.html

/3/ Libuše, B.: Zrcadlo v interiéru jako účelný doplněk i dekorace. Dům a zahrada. [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 26. listopadu 2019 [cit. 2019-11-26]. Dostupné z: https://www.dumazahrada.cz/clanek/zrcadlo-v-interieru-jako-ucelny-doplnek-i-dekorace.html

/4/ Zrcadla zvětší prostor a prosvětlí interiér. Jaké si vybrat, kam jej umístit a jak jej udržovat? Luxorio.cz [online]. Luxorio.cz, 18. října 2020 [cit. 2020-10-18]. Dostupné z: https://www.luxorio.cz/magazin-o-bydleni/zrcadla-zvetsi-prostor-a-prosvetli-interier/

/5/ Lachoutová, Š.: Jak kombinovat barvy v interiéru? Řiďte se pravidlem 60–30–10. Stavebnictví3000.cz [online]. Hradec Králové: VEGA spol. s r.o., 29. září 2021 [cit. 2021-09-29]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/jak-kombinovat-barvy-v-interieru-ridte-se-pravidlem-60-30-10

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zrcadla v interiéru dokážou divy

Nejenom to pohádkové zrcadlo, každé jediné zrcadlo má kouzelnou moc. Zrcadlo v interiéru umí doslova čarovat, zvětšuje a prosvětluje prostor. Jenom si trochu vyhrát!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *