Šanta – bylinka proti stresu pro kočky i pro lidi

Většina majitelů koček jistě ví, jak je šanta kočičí pro čtyřnohé chlupáče přitažlivá. Šanta však nepůsobí jenom na kočky, ale jako léčivá bylinka je užitečná i lidem.

Šanta příznivě ovlivňuje zejména nervovou soustavu, zklidňuje psychiku a působí proti stresu. Tato kouzelná bylinka s ještě kouzelnější vůní však toho slibuje mnohem víc.

V tomto článku si šantu jako léčivou bylinku představíme.

Šanta na zahradě

Šanta kočičí (nepeta cataria) je nenáročnou trvalkou, která si své místo najde takřka v jakékoliv zahradě. Své místo má i v zahradě u kocoura.

Pochází z jižní Evropy, ale daří se ji i v našich podmínkách, kde bez potíží přezimuje. Její pěstování zvládnou i zahradníci – začátečníci. Snadno se množí dělením trsů i řízkováním, bez problémů je i pěstování ze semen.

Šanta kočičí bývá vysoká kolem padesáti centimetrů. Má menší listy trojúhelníkového tvaru s pilovitým okrajem. Ty jsou z rubu šedavé a plstnaté. Ve vidlanovitých svazcích vyrůstají na rostlině po celé léto pronikavě voňavé květy, původně bílé až narůžovělé, nyní vyšlechtěné i do modrých a fialových odstínů. Plodem je tvrdka.

Nepeta je okrasou zahrady, která přitahuje kočky i pohledy lidí. A její pěstování má navíc svůj účel – pro kočky i pro léčivé účinky u lidí.

Šanta kočičí proti stresu a nespavosti
Šanta kočičí – dekorativní, aromatická a léčivá bylinka proti stresu

Léčivé účinky šanty

Dle lidového léčitelství má nepeta sedativní působení na lidskou psychiku. Ulevuje od psychického napětí, neklidu, nervozity, podrážděnosti a stresu. Pomáhá při nespavosti, ale umí toho ještě víc!

  • šanta příznivě působí na nervovou soustavu
  • Je prospěšná při zažívacích potížích
  • tlumí křeče, žaludeční, střevní i svalové
  • jemně snižuje krevní tlak
  • pomáhá při menstruačních bolestech
  • je užitečná ženám při hormonální nerovnováze
  • přináší úlevu v období klimakteria
  • snižuje horečku, je prospěšná při nachlazení
  • vně hojí nejrůznější rány a pohmožděniny

Šanta kočičí je bezpečnou bylinkou bez vedlejších účinků. Je vhodná i pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Její výrazná vůně však může být pro někoho výrazná až příliš. V tom případě se dá bez problémů kombinovat s dalšími méně aromatickými bylinkami. Na druhé straně troška šanty svou vůní úžasně zpestří téměř každý bylinný čaj.

Na člověka působí šanta jemněji než na kočky. Její působení na kočky je individuální, často kočky spíše rozdivočí, než zklidní, někdy dělá kočky hravější, jindy přítulnější.

Co se stane, když přinesete kocourovi náruč šanty kočičí 🙂

Více o působení šanty na kočky najdete v samostatném článku.

Zpět k lidem…

Jak využít šantu pro zdraví?

Léčivé účinky nese celá kvetoucí nať šanty. Ta se připravuje buď čerstvá, nebo sušená jako klasický bylinný čaj. Přidává se do nejrůznějších bylinných směsí, zvláště těch, které jsou zaměřeny na ženské potíže.

Čerstvé lístky šanty je možné využít i v kuchyni, do zeleninových salátů, ale i slaných koláčů, nádivek, polévek, omáček aj.

Nálev ze šanty je možné použít i pro přípravu bylinné koupele. Jako obklad pomáhá hojit různé kožní neduhy. Hojení podporuje i přímo, kdy se jako čerstvě nasekaná rostlina přikládá na řezné rány.

Zajímavá je i schopnost odpuzovat hmyz.

Bylinky na nervy

Šanta kočičí je jednou z opomenutých bylinek na nervy. Její účinky můžeme přirovnat k oblíbenější meduňce. Mezi bylinkami, které jsou blízké kočkám i člověku má vedle šanty výsadní místo také kozlík lékařský. Kozlík má příznivé účinky na psychiku koček i člověka, zklidňuje a pomáhá proti stresu, jen ta jeho vůně nemusí být každému příjemná.

Existují i další bylinky na nervy, mj. to bude levandule, heřmánek, třezalka, andělika, chmel, rozmarýn, dobromysl, mateřídouška, bazalka aj.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci… Vybíráme pro vás také knihy a herbáře z knihkupectví KOSMAS.

reklama

5/5 - (2 votes)

2 názory na “Šanta – bylinka proti stresu pro kočky i pro lidi”

  1. Šantu jsme měli dlouhá léta na zahradě. A pokaždé v ní kočka odpočívala, ale nikdy nám tak krásně nevykvetla jako vám.

    1. Děkuji za komentář, Zuzano. Šantu máme letos první rok a asi jsme se štěstím natrefili na půdu a polohu, která ji vyhovuje (je ve slunném záhonku mezi skalničkami a bylinkami, tam, kde se daří i levanduli, mateřídoušce…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *