Šalvěj ananasová – exotická antidepresivní bylinka

Pod pojmem bylinky nebo léčivé bylinky si většina z nás vybaví několik konkrétních, zpravidla těch nejoblíbenějších a nejznámějších. Většinou mezi nimi bude i šalvěj, bylinka léčivá již dle svého názvu. Bude to šalvěj lékařská. Její vzdálená příbuzná šalvěj ananasová v našich končinách již tak známá není. Právě proto vás s touto neobyčejnou bylinkou chceme seznámit. Kdo ví? Možná vás okouzlí tak, jak okouzlila.

Šalvěj ananasová

Kouzlo ananasové bylinky

Kouzlo exotické rostlinky nespočívá jenom v její omamné ovocné vůni, která opravdu směle konkuruje šťavnatému ananasu. Ananasová šalvěj zaujme nejenom čichové buňky, ale i další smysly. Je krásná na pohled a stále krásnější a krásnější. Roste jako z vody a dělá radost, kterou ještě znásobí na konci sezóny, kdy vykvétá pozoruhodnými trubkovitými květy, které svoji barvou překonají mnohé jiné květy, zvlášť v této době. A to ještě nepřišla řeč na její léčivé účinky…

Šalvěj ananasová venku i doma

Zatímco klasická šalvěj v našich klimatických podmínkách bez potíží přezimuje a zdobí tak naše zahrady, šalvěj ananasová bude ozdobou zahrady jenom přes léto. Tato exotická rostlina totiž pochází z Mexika a Guatemaly, kde je podstatně tepleji než u nás. České zimy by venku nezvládla, je mrazuvzdorná cca do – 6°C, takže ji po létě budete muset hledat místo někde v domě. Nebude to úplně jednoduché, protože šalvěj ananasová se nadmíru rozrůstá. Pokud ji budete chtíti dlouhodobě pěstovat, připravte se na to, že relativně velikou nádobu s výškou dosahující až 1,5 metru budete muset každoročně přenášet. Můžete ji sice pěstovat jako letničku, ale byla by to škoda.

Zimování šalvěje může spočívat jednoduše v tom, že ji přemístíte do obytných prostor domu. S atraktivní bylinou si donesete domů i úžasnou ovocnou vůni – ano, šalvěj ananasová skutečně voní jako ananas, stačí jen rozemnout její listy. Těšit se pak budete také z jasně zelených listů nebo dokonce zářivě červených trubkovitých květů, které šalvěj zdobí právě v období podzimu, tedy v době, kdy ji schováváte před mrazy. Zjara ji pak zase můžete přenést zpátky na zahradu, na terasu nebo balkón (na místo chráněné před větrem i ostrým sluncem). Předtím se vyplatí razantní řez.

Šalvěj se dá zimovat i v chladnějším (ale světlém) prostoru s teplotami kolem 8 – 10°C, s mírnou zálivkou. V chladu zpomalí svůj růst, aby ho na jaře znovu obnovila. Pokud ho chcete podpořit a udržet atraktivní vzhled šalvěje ananasové, seřízněte na jaře výhony rostliny cca na čtvrtinu délky.

Pěstování šalvěje ananasové bude kvůli jejímu mohutnému růstu radost, jen se vyhněte přemokření. Pomůže drenážní vrstva na dně květináče a propustná hlinito-písčitá půda. Nezapomeňte na dostatek živin a přírodní hnojivo pro bylinky.

Šalvěj ananasová

Foto: Šalvěj ananasová, květ

Šalvěj ananasová jako léčivá bylina

Nejvýraznější účinky šalvěje ananasové jsou účinky antidepresivní. Přináší úlevu při různých potížích nervového původu, třeba bolestech žaludku. Tato kráska září již na pohled, potěší oko a potěší i vaši duši.

Vůně rostlinky se však těžko uchovává, sušením i vařením se ztrácí. Jako bylinný čaj tak nejlépe poslouží čerstvé zelené listy. Hodí se v kombinaci s dalšími bylinkami proti stresu, třeba meduňkou či mateřídouškou.

Lahodně vonící zelené listy šalvěje se dají využít i ke kulinářským účelům. Podobně jako šalvěj lékařská může odlehčit těžkým pokrmům, ale hodí se i do sladkých jídel. Spíše než k provonění však slouží k dekoraci. Největší úspěch sklidí čerstvá.

Jako dekorace zpestří zelené listy šalvěje ananasové celou řadu pokrmů, jako jsou ovocné či zeleninové saláty, pudingy, zmrzliny, dezerty apod. Dá se z nich připravovat domácí limonáda nebo třeba ananasové mojito. Hodí se i do džemů, marmelád a čatní, nejlépe v kombinaci se žlutými plody, exotickým ovocem nebo dýní.

Tip od kocoura – lahodný květ šalvěje s vůní ananasu

Ochutnejte květy šalvěje ananasové. Jejich lahodná chuť vás překvapí. Můžete je využít podobně jako zelené listy jako dekoraci, která rozzáří mnoho různých pochoutek.

Šalvěj lékařská

Foto: Šalvěj lékařská

Není šalvěj jako šalvěj

Šalvěj ananasová je jeden z mnoha zástupců rozsáhlého rodu Salvia z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Najdeme mezi nimi drobné bylinky i mohutné keře, letničky i trvalky. Najdeme mezi nimi i šalvěj lékařskou (Salvia officinalis), která je od pradávna součástí lidového léčitelství, ale našla své místo i v moderní farmacii, kosmetice či potravinářském průmyslu.

Šalvěj je léčivá již dle svého názvu, pochází z latinského slovesa „salvare“ s významem léčit. Dříve se věřilo, že šalvěj přináší život, také paměť a moudrost. Lidové léčitelství ji využívá zejména proti rýmě a nachlazení. Údajně působí i proti bolesti hlavy, také bolesti v krku nebo bolesti zubů. V neposlední řadě působí protizánětlivě, antibakteriálně a hojivě. Vně má pomáhat proti pocení. Má protiplísňové a antiseptické účinky, odpuzuje hmyz.

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2 x, øhodnocení: 5,00
Loading...

 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *