Masopust u kocoura: hodování, také půst a práce na zahradě

Možná to tak nevypadá, ale jaro je tu co nevidět. První sněženky, které se u nás na zahradě začínají skromně ukazovat světu, jsou jasným důkazem. A důkazem jsou také oslavy masopustu, kdy se lidé tradičně loučí se zimou a začínají se připravovat na jaro.

Masopust na dědině, v souladu s přírodou

Masopust přináší několik dnů bujarého veselí, kdy se lidé mají věnovat zábavě, tanci, hudbě a jídlu. Jako ostatky proběhne masopust i u nás na dědině, jinde mu zase budou říkat fašank nebo fašinek. Je to jeden a tentýž svátek, ač na různých místech bude vypadat různě. Především maškary, které masopust provázejí, jsou na fantazii těch, kdo se za ně přestrojí.

Masopust vychází z tradic a doby, kdy lidé respektovali přírodní zákonitosti, a tak věděli, že právě v období od Třech králů do Velikonoc je pro zábavu a oslavy prostor. Veškerá práce venku, na zahradě nebo na poli, byla teprve před nimi, hodilo se nabrat síly. Nešlo však jenom o hodování, Masopust zakončovala Popeleční středa a následoval čtyřicetidenní půst. Půst tradičně končil až na Velikonoce. I díky půstu měl člověk na novou sezónu nabrat dost sil.

Pranostiky na únor

Pokud jde o práci jako takovou, v období masopustu pro ni nebyl prostor. Lidové pranostiky dokonce říkají, že kdo v masopustě moc dělá, v létě to odleží. Prostor nebyl ani pro práci na zahradě, vůbec žádnou, dokonce ani pro hnojení:

Kdo vozí o masopustu hnůj, bude mít neúrodu.

Co dělat o masopustu?

Masopust letos připadá na 14. února 2018, největší oslavy se pochopitelně chystají předchozí víkend. Pokud se budete řídit pranostikami, práci na zahradě ještě vynecháte, místo toho se můžete zúčastnit třeba některé z akcí, které se konají po celé republice…

A co dál v únoru?

Svátky masopustu končí Popeleční středou, letos 14. února, přesně na Valentýna –  Svátek zamilovaných. I Svátek zamilovaných si jistě zaslouží pozornost, u kocoura dvojnásobně, protože máme doma jednoho Valentýnka. Naše štěňátko přišlo na svět právě 14. února, letos už to budou dva roky.

Dle českých tradic, Valentýn ne-Valentýn, je však letos 14. února Popeleční středa. Ta končí veškeré masopustní oslavy, končí hodování a startuje skutečný půst. Očista organismu na jaro přijde vhod každému, tradice ne-tradice. My u kocoura se snažíme dodržet alespoň maso – půst, tedy vynecháváme maso. Drastické očisty a diety však nedoporučujeme, rozhodně ne nezkušeným a neznalým – nejdříve se připravte teoreticky!

Půst

Pokud máte zájem o skutečný půst, přijde vám Dr. Vilma Partyková a její kniha Hladovění pro zdraví. Za nás jde o jednu z nejlepších knih na téma půstu. Kniha vám osvětlí základní principy, ale provede vás i praktickou stránkou. Dá vám všechny potřebné a nezbytné informace pro to, abyste se do půstu – hladovění mohli bez zbytečných obav a s minimem rizika pustit.

Vilma Partyková je dlouhodobou propagátorkou půstu, který také sama pravidelně absolvuje. Je to lékařka, která zná půsty na vlastní kůži a také je doporučuje pro péči o své zdraví. Ví, o čem mluví a píše.

Očista organismu

Očista organismu nemusí být drastická a zásadní. Nemusí jít pouze o čistý půst, může mít i lehkou podobu, přesto může být velká.

Velký jarní detox plán

  • Jídelníček mají tvořit zejména obiloviny, semínka, ovoce a zelenina. Nechybí mladé zelené rostlinky a klíčky (třeba řeřicha). Takový jídelníček je plný živých bioaktivních látek, vitamínů a minerálů. Významnou roli hrají i antioxidanty.
  • Hodí se i očistné bylinky, právě ty jarní vynikají očistnými účinky. Prospěšná je mladá kopřiva, také medvědí česnek, šťovík, pampeliška, sedmikráska nebo vojtěška (alfa alfa).
  • Očistu podpoří kysané zelí, červená řepa, česnek, také špenát petržel a další zelené potraviny.
  • Samozřejmostí je dostatek tekutin. Bez vody to nejde. To platí pro jídelníček, stejně jako pro zahradu a pěstování, sázení a klíčení rostlin, které je v únoru více než aktuální.

Únor: zahrada u kocoura

Přestože masopust práci na zahradě nepřeje a masopustní víkend tak určitě vynecháme, právě únor práce na zahradě startuje. Zahrada se vám za vaši únorovou péči bude odměňovat po celou sezónu. Pochopitelně se jí však věnujte jenom ve dnech, kdy to bude možné.

Práce na zahradě nejsou vhodné za silných mrazů. Pokud zahradu zakrývá vrstva sněhu, nechte ji odpočívat. Nakonec je to dobře, protože lidová pranostika říká, že:

Únor bílý, pole sílí.

Přívětivé únorové dny jsou vhodné pro:

  • Řez ovocných stromů (jádrovin, peckoviny mají ještě čas!), také ovocný keřů (rybízy aj.) a okrasných keřů. Řez patří i k vinohradu, odřezané výhonky lze také rovnou sázet. Dají se vysazovat i některé okrasné keře.
  • Pokud pěstujete brambory, je čas na jejich klíčení. Klíčení, vysazování semínek a předpěstování je v únoru hlavním tématem (viz dále).
  • V únoru ožívá i kompost, vyplatí se ho přeházet. Nastává čas na hnojení, ale také postřik a ochranu proti škůdcům.

Únorové sázení a předpěstování rostlin

Únor je především ideální dobou pro předpěstování rostlinek a sázení. Semínka však pochopitelně potřebují dostatek tepla, která jim zahrada nedá. Sázení je tak jenom pro ty, kdo mají prostor ve skleníku nebo doma, třeba v zimní zahradě nebo prostě jen na okenním parapetu. Toho prostoru nakonec ani tolik být nemusí.

Pěstování se můžete bez větších potíží věnovat i v bytě. I pro sázení semínek a pěstování v bytě je právě v únoru ten nejlepší začátek. Mladé rostlinky by tak měly být připraveny využít maximum z jarního slunečního světla.

Ze semínek se dají začít pěstovat zejména bylinky (video). Předpěstování přijde vhod i pro letničky nebo okrasné trvalky.

Pěstování ze semen (kniha) Kuchyňská zahrádka (kniha) Praktická zeleninová zahrada (kniha)

Zimování rostlin a příprava na jaro

Únor je také čas pro rostliny, které se zimují. Pomalu je můžeme připravovat na jaro, rostliny ostatně příchod jara pocítí dříve než člověk – a nepotřebují k tomu žádný kalendář.

  • Jde o zimující pokojové rostliny (např. sukulenty), ale také rostliny venkovní, do truhlíků a přenosných nádob.
  • Pokud zimujete muškáty, nejspíše se začnou v únoru probouzet. Hodí se proto jejich řez, na konci měsíce je lze i přesazovat.
  • Ke slovu se brzy dostanou i bonsaje, pěstované v přenosných nádobách a zimované. Ani bonsaje nám u kocoura nechybí.

Další informace, rady a návody pro zahradu, pěstování, sázení chystáme do dalších článků. Informace můžete čerpat i z moudrých knih…

Česká biozahrada (kniha) Praktický rádce pro zahrádkáře (kniha) Zahradníkův rok (kniha)

 

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *