Řeřicha: Pár dnů a máte doma vitamínovou bombu

Když je v domácnosti kočka, kocour nebo dokonce více koček, člověk se dřív nebo později pustí do pěstování – pěstování kočičí trávy. A když už pěstuje trávu pro kočky, hodí se vypěstovat něco zeleného také pro sebe. Naprosto jednoduché pěstování, resp. klíčení je vlastní pro řeřichu.

Nenáročná, rychle rostoucí řeřicha je zdravá pochoutka plná vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Byla by škoda se o ně ochudit

Úvodní foto: Pixabay.com

Proč je drobná rostlinka tak prospěšná?

Řeřicha je chutná vitamínová bomba, která je snadno dostupná během celého roku. Její pěstování z vlastní zkušenosti rozhodně doporučujeme. Proč? Řeřicha setá je nejenom příjemným chuťovým zpestřením jídelníčku, ale také bohatým zdrojem celé řady cenným bioaktivních látek. Se 100 g řeřichy údajně do těla dostaneme přes 10 % doporučené denní dávky sedmnácti cenných látek.

 • Malá řeřicha je velkým zdrojem vitamínu C.
 • Obsahuje také vitamíny skupiny B, vitamín E, K nebo betakaroten.
 • Nabízí také minerální látky jako je draslík, železo, vápník, fosfor, zinek, sodík nebo jód.
 • Obsažené látky často v lidském těle působí jako antioxidanty.
 • Prospěšné působení přinášejí také obsažené mastné kyseliny.
 • Nezanedbatelnou úlohu má také chlorofyl, který působí protizánětlivě.
 • Za zmínku stojí také vláknina, která čistí střeva a podporuje jejich správné fungování.

reklama

Řeřicha semínka

 

Jaké má řeřicha účinky na zdraví?

 • Má antioxidační, protizánětlivé a detoxikační účinky.
 • Posiluje činnost imunitního systému.
 • Příznivě ovlivňuje zažívání, také činnost jater nebo žlučníku.
 • Je prospěšná pro ledviny a močové cesty.
 • Pomáhá při nachlazení, představuje prevenci chřipky.

Jak pěstovat řeřichu?

Řeřicha setá (řeřicha zahradní) je malou rostlinkou, která začíná klíčit snad ještě tentýž den. Stačí jí vlhkost vody a už bobtná a probouzí se k životu. Už za pár dnů si na ní můžeme pochutnávat.

Není to jenom příjemná, lehce pikantní chuť připomínající ředkvičky, je to především složení řeřichy s velkou dávkou vitamínů a minerálů, kvůli kterému stojí řeřicha za tu trochu (opravdu jenom trochu) námahy.

Návod na pěstování

 • Připravte si plochou misku, vatu (příp. papírové utěrky) a semínka řeřichy.
 • Na misku rozprostřete vatu, tu hustě posypte semínky.
 • Jakmile vatu navlhčíte, semínka začnou klíčit. Pro klíčení potřebují teplo a vlhkost. Dbejte proto na to, aby nevyschla, na druhé straně nemají ani ležet ve vodě.
 • Stačí 2 – 3 dny na to, aby se objevili malé rostlinky, které se dají celé jíst.
 • Pokud vyčkáte asi týden, můžete rostlinkám zaštipovat vršky nůžkami a jíst jen ty. Rostlinky znovu obrostou. Takto řeřicha umožňuje až trojitou sklizeň.

Foto zdroj: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Pěstovat se dá kdekoliv a kdykoliv

Řeřicha setá (lat. Lepidum sativum) je drobnou rostlinou, která nedorůstá výše než do 30 – 50 cm. Při domácím pěstování však stačí jen několik málo centimetrů a řeřicha je k jídlu. Pěstuje se pro několikadenní klíčky, jako zelené koření, bylinka nebo drobná listová zelenina z čeledi brukvovitých. Je typická dlouhým kořenem, který je nápadný už i u malých rostlinek k jídlu. Ty mají průsvitný stonek s několika sytě zelenými lístky, často na nich ulpívají i zbytky semínek (nejsou na obtíž).

Řeřicha se pěstuje doma, je to jedna z mála rostlinek, kterou může pěstovat opravdu každý. Zelenou vitamínovou bombu lze pěstovat i v tom nejmenším bytě. Na druhé straně není vyloučeno ani její pěstování na zahradě, tam však roste pomaleji.

Video: Pěstování řeřichy (Youtube)

Využití řeřichy – řeřicha v kuchyni

Drobná rostlinka nese mírně štiplavou chuť, hodí se především pro studenou kuchyni. Dá se využít jako zelené sypání téměř jakéhokoliv studeného pokrmu, dochutí nejrůznější pomazánky, dipy, tvarohy, také zeleninové saláty, těstoviny, brambory. Dá se použít jako posyp omáček a polévek, také jako základ řeřichové polévky (recept tady).

Foto zdroj: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Někdo, třeba my u kocoura, využívá rostlinku tak jak je. Celá rostlinka je zajímavou ozdobou každého pokrmu. Někdo upřednostňuje její nasekání na drobné kousky. Jakkoli, každý ji může dát téměř kamkoli, kam ho napadne. Nutno podotknout, že její pikantní chuť se hodí pouze ke slaným variacím jídel, ačkoliv fantazii se meze nakladou.

reklama

Řeřicha semínka

Zajímají vás bylinky na doma?

Internetové zdroje: 

/1/ Menclová, A.: Řeřicha setá: dopřejte si jarní vitaminovou vzpruhu. Abecedazahrady.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 2018[cit. 2018-02-08]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rericha-seta-doprejte-si-jarni-vitaminovou-vzpruhu

ZDROJE: Řeřicha na wiki, BylinkyprovšechnyČeskéstavbyZahradacentrum

Řeřicha: Pár dnů a máte doma vitamínovou bombu

Řeřicha se pěstuje doma, je to jedna z mála rostlinek, kterou může pěstovat opravdu každý. A vyplatí se to. Drobná rostlinka nese ve svém složení velkou dávku vitamínů a minerálů. Nabízí příjemnou lehce pikantní chuť.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

reklama

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *