Skip to content →

Řeřicha – pár dnů a máte doma vitamínovou bombu

Když je v domácnosti kočka, kocour nebo dokonce více koček, člověk se dřív nebo později pustí do pěstování – pěstování kočičí trávy. A když už pěstuje trávu pro kočky, hodí se vypěstovat něco zeleného také pro sebe. Naprosto jednoduché pěstování, resp. klíčení je vlastní pro řeřichu. Nenáročná, rychle rostoucí řeřicha je zdravá pochoutka plná vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Byla by škoda se o ně ochudit.

Řeřicha je chutná vitamínová bomba, která je snadno dostupná během celého roku. Její pěstování z vlastní zkušenosti rozhodně doporučujeme. Proč?

Proč je drobná rostlinka tak prospěšná?

Řeřicha setá je nejenom příjemným chuťovým zpestřením jídelníčku, ale také bohatým zdrojem celé řady cenným bioaktivních látek. Se 100 g řeřichy údajně do těla dostaneme přes 10 % doporučené denní dávky sedmnácti cenných látek.

 • Malá řeřicha je velkým zdrojem vitamínu C.
 • Obsahuje také vitamíny skupiny B, vitamín E, K nebo betakaroten.
 • Nabízí také minerální látky jako je draslík, železo, vápník, fosfor, zinek, sodík nebo jód.
 • Obsažené látky často v lidském těle působí jako antioxidanty.
 • Prospěšné působení přinášejí také obsažené mastné kyseliny.
 • Nezanedbatelnou úlohu má také chlorofyl, který působí protizánětlivě.
 • Za zmínku stojí také vláknina, která čistí střeva a podporuje jejich správné fungování.

Jaké má řeřicha účinky na zdraví?

 • Má antioxidační, protizánětlivé a detoxikační účinky.
 • Posiluje činnost imunitního systému.
 • Příznivě ovlivňuje zažívání, také činnost jater nebo žlučníku.
 • Je prospěšná pro ledviny a močové cesty.
 • Pomáhá při nachlazení, představuje prevenci chřipky.

Jak pěstovat řeřichu?

Řeřicha setá (řeřicha zahradní) je malou rostlinkou, která začíná klíčit snad ještě tentýž den. Stačí jí vlhkost vody a už bobtná a probouzí se k životu. Už za pár dnů si na ní můžeme pochutnávat.

Není to jenom příjemná, lehce pikantní chuť připomínající ředkvičky, je to především složení řeřichy s velkou dávkou vitamínů a minerálů, kvůli kterému stojí řeřicha za tu trochu (opravdu jenom trochu) námahy.

Návod na pěstování

 • Připravte si plochou misku, vatu (příp. papírové utěrky) a semínka řeřichy.
 • Na misku rozprostřete vatu, tu hustě posypte semínky.
 • Jakmile vatu navlhčíte, semínka začnou klíčit. Pro klíčení potřebují teplo a vlhkost. Dbejte proto na to, aby nevyschla, na druhé straně nemají ani ležet ve vodě.
 • Stačí 2 – 3 dny na to, aby se objevili malé rostlinky, které se dají celé jíst.
 • Pokud vyčkáte asi týden, můžete rostlinkám zaštipovat vršky nůžkami a jíst jen ty. Rostlinky znovu obrostou. Takto řeřicha umožňuje až trojitou sklizeň.

Pěstovat se dá kdekoliv a kdykoliv

Řeřicha setá (lat. Lepidum sativum) je drobnou rostlinou, která nedorůstá výše než do 30 – 50 cm. Při domácím pěstování však stačí jen několik málo centimetrů a řeřicha je k jídlu. Pěstuje se pro několikadenní klíčky, jako zelené koření, bylinka nebo drobná listová zelenina z čeledi brukvovitých. Je typická dlouhým kořenem, který je nápadný už i u malých rostlinek k jídlu. Ty mají průsvitný stonek s několika sytě zelenými lístky, často na nich ulpívají i zbytky semínek (nejsou na obtíž).

Řeřicha se pěstuje doma, je to jedna z mála rostlinek, kterou může pěstovat opravdu každý. Zelenou vitamínovou bombu lze pěstovat i v tom nejmenším bytě. Na druhé straně není vyloučeno ani její pěstování na zahradě, tam však roste pomaleji.

Využití řeřichy – řeřicha v kuchyni

Drobná rostlinka nese mírně štiplavou chuť, hodí se především pro studenou kuchyni. Dá se využít jako zelené sypání téměř jakéhokoliv studeného pokrmu, dochutí nejrůznější pomazánky, dipy, tvarohy, také zeleninové saláty, těstoviny, brambory. Dá se použít jako posyp omáček a polévek, také jako základ řeřichové polévky (recept tady).

Někdo, třeba my u koucoura, využívá rostlinku tak jak je. Celá rostlinka je zajímavou ozdobou každého pokrmu. Někdo upřednostňuje její nasekání na drobné kousky. Jakkoli, každý ji může dát téměř kamkoli, kam ho napadne. Nutno podotknout, že její pikantní chuť se hodí pouze ke slaným variacím jídel, ačkoliv fantazii se meze nakladou.

Jak může řeřicha ozdobit Velikonoce? Odpověď dává video návod:

Zajímají vás bylinky na doma?

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 9x, ø4,89


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje: 

/1/ Valentýn v Zoo Brno. ZooBrno.cz [online]. 2019 [cit. 2019-14-02]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/calendar/akce/event-7526

ZDROJE: Řeřicha na wikiAbecedazahradyBylinkyprovšechnyČeskéstavbyZahradacentrum

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Dům & zahrada Naše doma