Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?

Klíšťata rozhodně nejsou tak neškodná jak vypadají. Roznášejí stovky nemocí, které ohrožují nejenom nás, ale i naše čtyřnohé přátele. Číhají všude, i tam, kde bychom to nečekali.

Velký pes: Jak bojovat proti klíšťatům?

Jak se klíšťatům bránit? Odpovědí je efektivní prevence. Prevence proti klíšťatům – vnější antiparazitika, tzv. ektoparazitika, mají mnoho podob. Jak se v antiparazitikách vyznat? Jaké z nich vybrat pro velkého psa?

Jaké jsou možnosti prevence proti klíšťatům?

V případě psů (a koček) rozlišujeme tato antiparazitika:

Každé antiparazitikum se vyznačuje způsobem aplikace, účinností a délkou trvání. Každé má své výhody, ale i nevýhody. Každému také vyhovuje něco jiného, ať již jde o majitele anebo psa. A a o toho jde především.

Jak chránit proti klíšťatům velkého psa?


I. Pipetka, spot-on proti klíšťatům

Pipetka se vyznačuje specifickým podáváním, na to odkazuje již samotný název. Antiparazitikum se psovi kape na kůži, aplikuje se mezi lopatky, v případě velkého psa na několik míst – mezi lopatky a pak podél trupu.

Během několika dnů se účinné látky přes kůži dostanou do mazových žláz, aby celé tělo chránily před parazity. Pokud jde o pipetky proti klíšťatům, většinou působí i proti blechám, často i proti komárům a moskytům. Po dobu cca jednoho měsíce prevence, ale hubí i stávající parazity.

Pro bezpečnost zvířete je potřeba zajistit, aby antiparazitikum ze srsti neolizovalo a neolizovalo je ani jiné zvíře v domácnosti.

Jak vybrat pipetku proti klíšťatům pro velkého psa?

Mezi pipetkami můžete vybírat z mnoha značek, těmi nejoblíbenějšími jsou Advantix nebo Frontline. Najít se dají i pipety, které imobilizují parazity fyzikální cestou. Taková pipeta proti klíšťatům je k dostání pod značkou IMMO Shield.

Pipetka proti klíšťatům pro velké psy Advantix Pipetka proti klíšťatům Frontline Combo velký pes Line-on IMMO Shield pes L


Advantix pro velké psy Spot On

Jeden z nejoblíbenějších přípravků proti klíšťatům. Odpuzuje a zabíjí klíšťata, také moskyty a komáry ještě předtím než se zakousnou. Odpuzuje i blechy.

Je vhodný i pro březí a kojící feny, pro štěňata od 7 týdnů věku. Dle výrobce je účinný i po koupání a šamponování.

Rozhodně ho nikdy neaplikujte kočkám.

Dávkování

Dávkování je závislé na hmotnosti psa. Již podle balení se dá vybrat množství pro konkrétního psa. Minimální doporučené dávky jsou 10 mg/kg živé hmotnosti imidaklopridu a 50mg/kg živé hmotnosti permethrinu, to znamená 0,1ml Advantix na každý kilogram živé hmotnosti psa.

Dávkování dle hmotnosti psa

  • do 4 kg – Advantix pro psy do 4 kg – pipeta 0,4 ml 
  • od 4 do 8 kg – Advantix pro psy od 4 do 10 kg – pipeta 1 ml 
  • od 10 do 25 kg – Advantix pro psy od 10 do 25 kg – pipeta 2,5 ml 
  • od 25 do 40 kg – Advantix pro psy nad 25 kg – pipeta 4 ml 
  • od 40 kg – kombinace pipet Advantix, např. pes s hmotností 60 kg potřebuje 6 ml Advantix (možná kombinace: Advantix pro psy nad 25 kg + Advantix pro psy od 10 do 25 kg).

II. Sprej proti klíšťatům a blechám

Velmi jednoduchou aplikaci nabízí ektoparazitární spreje pro psy. Jsou určeny k léčbě a prevenci při napadení klíšťaty, ale i blechami. Sprej funguje krátkodobě, zvíře se proto doporučuje stříkat sprejem několikrát během sezóny. Jejich účinnost se udává asi týden. Většina sprejů však vyžaduje mezi aplikacemi bezpečnostní pauzu.

Nevýhodou spreje proti klíšťatům není jen krátkodobá účinnost, je to i samotná aplikace. Ta je sice jednouchá pro chovatele, některá zvířata však negativně reagují na zvuk stříkání.
Sprej proti blechám a klíšťatům má výhodu také v tom, že ho lze použít i k ošetření textilií, koberců, zvířecích pelíšků, domečků apod.

Jak vybrat sprej proti klíšťatům pro velkého psa?

Mezi spreji proti klíšťatům vévodí značka Frontline. Vybírat však můžeme z více značek, například Fypryst nebo Arpalit NEO. ​

Frontline sprej proti blechám a zvířatům Sprej proti blechám a zvířatům Sprej proti klíšťatům Arpalit NEO, s mechanickým rozprašovačem


Frontline sprej proti blechám a klíšťatům

Je určený k léčbě a prevenci při napadení blechami a klíšťaty u psů a koček. Tento sprej se uplatní i k léčbě a kontrole alergie na bleší kousnutí a k léčbě a prevenci napadení všenkami. Slibuje relativně dlouhou dobu ochrany 4 – 5 týdnů před klíšťaty, 1 – 3 měsíce před blechami.
Sprej Frontline je vhodný pro dospělé jedince, štěňata starší 2 dnů a koťata starší 7 týdnů. Pro mladší štěňata a koťata vhodný není. Neaplikujte přípravek ani nemocným zvířatům a zvířatům v rekonvalescenci. Je toxický pro králíky.

Dávkování

Aplikuje se externě tak, že se postříká celý povrch těla asi ze vzdálenosti 10 – 20 cm. Stříká se v protisměru růstu srsti na navlhčenou srst, aby se přípravek dostal až na kůži. Hlava a okolí očí se nestříká, přípavek se zde šetrně vtírá rukavicí.

Aplikuje se 3 až 6 ml spreje Frontline na kilogram živé hmotnosti zvířete (7,5 až 15 mg fipronilu na kg), t.j. 2 až 4 stisky aplikační pumpičky na kg u balení o objemu 250 ml; a 6 až 12 stisků aplikační pumpičky u balení o objemu 100 ml.

Bez chemie?

K dispozici jsou i spreje proti klíšťatům bez chemie založené na antiparazitních účincích přírodních látek. Více o BIO repelentech a antiparazitikách tady.


III. Obojek proti klíšťatům

Obojek proti klíšťatům je obecně nejrozšířenějším a nejoblíbenějším antiparazitikem. Jistě je to díky jeho snadné aplikaci, kdy prostě stačí nasadit. Jeho výhodou je také dlouhodobá účinnost, protože se účinná látka uvolňuje postupně. Často však bohužel i do ovzduší.

Obojek proti klíšťatům má své výhody i nevýhody – více tady. Samozřejmě záleží také na konkrétním typu, značce a výrobci.

Jak vybrat obojek proti klíšťatům pro velkého psa?

Rozhodně nemá smysl pořizovat pro velkého psa obojek, který není určený pro velké psy – jednak mu bude malý, jednak nebude obsahovat dostatek účinných látek a tak nebude fungovat.

Každý obojek proti klíšťatům nese riziko, že dojde k nežádoucímu kontaktu s agresivními antiparazitiky, například v případě, kdy je v domácnosti dítě nebo více zvířat, která se spolu mazlí. V domácnosti, kde je pes i kočka nebo více chlupáčů doporučuje obojky Foresto nebo Kiltix. Pokud pes žije v bytě, jeví se nejvýhodnější variantou obojek Scalibor, který na rozdíl od některých jiných nezapáchá. Účinné látky se totiž uvolňují speciální technologií.

Obojek Foresto proti klíšťatům Obojek proti klíšťatům Kiltix velký pes Obojek proti klíšťatům pro velké psy Scalibor


Scalibor antiparazitní obojek pro velké psy 65 cm

Je určený k ochraně proti klíšťatům, blechám, komárům a pakomárům. Pyšní se novou technologií uvolňování účinné látky. Ta se nevypařuje do okolního prostředí, obojek je proto zcela bez zápachu.

Nabízí účinnost proti klíšťatům v délce 6 měsíců, proti blechám 4 měsíce. Je voděodolný.
Obojek proti klíšťatům je určený pro velké psy od 7 týdnů věku. Není vhodný pro zvířata s rozsáhlými kožními lézemi.


IV. Elektrický odpuzovač klíšťat

Většina antiparazitik je založena na účinných látkách, které jsou toxické, díky tomu také účinkují proti blechám, na druhé straně zatěžují organismus zvířete. Zcela jinou ochranu nabízí elektrický odpuzovač klíšťat. Ten je zcela bez chemických látek. Parazity odpuzuje prostřednictvím ultrazvukových impulzů, které člověk neslyší, ale hmyz na ně reaguje.
Elektrický odpuzovač klíšťat nese značku Arpalit dog. Je určený pro psy všech velikostí a věkových kategorií. Je vhodný i pro slabá zvířata, seniory nebo štěňata.

Účinnost elektrického odpuzovače neklesá v dešti, ale před koupáním je nutné ho sundat. Chraňte ho před potopením ve vodě.

Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat - Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat

V. Tablety proti klíšťatům

Tablety proti klíšťatům jsou relativní novinkou. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky jsou pro chovatele a jejich mazlíčky dostupné už dlouho, tablety se objevily teprve nedávno. Už proto nabízejí výhodu v tom, že si na ně klíšťata ještě nestihla vybudovat rezistenci.

Existuje několik značek, žádné tablety však nejsou dostupné online. Pořídit se dají vždy jenom u veterináře.

Zajímá vás více?

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3x, ø4,33
Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *