Mollos. Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?

Klíšťata rozhodně nejsou tak neškodná jak vypadají. Roznášejí stovky nemocí, které ohrožují nejenom nás, ale i naše čtyřnohé přátele. Číhají všude, i tam, kde bychom to nečekali.

Jak se klíšťatům bránit? Odpovědí je efektivní prevence. Prevence proti klíšťatům – vnější antiparazitika, tzv. ektoparazitika, mají mnoho podob. Jak se v antiparazitikách vyznat? Jaké z nich vybrat pro velkého psa, plemeno z kategorie mollosů?

Úvodní foto: Pixabay.com

Jaké jsou možnosti prevence proti klíšťatům? V případě psů (a koček) rozlišujeme tato antiparazitika:

Každé antiparazitikum se vyznačuje způsobem aplikace, účinností a délkou trvání. Každé má své výhody, ale i nevýhody. Každému také vyhovuje něco jiného, ať již jde o majitele anebo psa. A a o toho jde především.

Jak chránit proti klíšťatům velkého psa?

I. Pipetka, spot-on proti klíšťatům

Pipetka se vyznačuje specifickým podáváním, na to odkazuje již samotný název. Antiparazitikum se psovi kape na kůži, aplikuje se mezi lopatky, v případě velkého psa na několik míst – mezi lopatky a pak podél trupu.

How to Apply K9 Advantix II Flea & Tick Topical

Video: Jak aplikovat pipetku Advantix? (Youtube)

Během několika dnů se účinné látky přes kůži dostanou do mazových žláz, aby celé tělo chránily před parazity. Pokud jde o pipetky proti klíšťatům, většinou působí i proti blechám, často i proti komárům a moskytům. Po dobu cca jednoho měsíce prevence, ale hubí i stávající parazity. Pro bezpečnost zvířete je potřeba zajistit, aby antiparazitikum ze srsti neolizovalo a neolizovalo je ani jiné zvíře v domácnosti.

Jak vybrat pipetku proti klíšťatům pro velkého psa?

Mezi pipetkami můžete vybírat z mnoha značek, těmi nejoblíbenějšími jsou Advantix nebo Frontline. Doplňuje je například pipetka proti klíšťatům Fipron.

REKLAMA

Pipetka proti klíšťatům pro velké psy Advantix Pipetka proti klíšťatům Frontline Combo velký pes Fipron spot-on velký pes

Advantix pro velké psy Spot On

Jeden z nejoblíbenějších přípravků proti klíšťatům. Odpuzuje a zabíjí klíšťata, také moskyty a komáry ještě předtím než se zakousnou. Odpuzuje i blechy. Je vhodný i pro březí a kojící feny, pro štěňata od 7 týdnů věku. Dle výrobce je účinný i po koupání a šamponování.

Rozhodně ho nikdy neaplikujte kočkám.

Dávkování

Dávkování je závislé na hmotnosti psa. Již podle balení se dá vybrat množství pro konkrétního psa. Minimální doporučené dávky jsou 10 mg/kg živé hmotnosti imidaklopridu a 50mg/kg živé hmotnosti permethrinu. To znamená 0,1ml Advantix na každý kilogram živé hmotnosti psa.

Dávkování dle hmotnosti psa

  • Advantix pro psy do 4 kg: pipeta 0,4 ml 
  • Advantix pro psy od 4 do 10 kg: pipeta 1 ml 
  • Advantix pro psy od 10 do 25 kg: pipeta 2,5 ml 
  • Advantix pro psy nad 25 kg: pipeta 4 ml 
  • od 40 kg: kombinace pipet Advantix, např. pes s hmotností 60 kg potřebuje 6 ml Advantix (možná kombinace: Advantix pro psy nad 25 kg + Advantix pro psy od 10 do 25 kg)

II. Sprej proti klíšťatům a blechám

Velmi jednoduchou aplikaci nabízí ektoparazitární spreje pro psy. Jsou určeny k léčbě a prevenci při napadení klíšťaty, ale i blechami. Sprej funguje krátkodobě, zvíře se proto doporučuje stříkat sprejem několikrát během sezóny. Jejich účinnost se udává asi týden. Většina sprejů však vyžaduje mezi aplikacemi bezpečnostní pauzu.

Nevýhodou spreje proti klíšťatům není jen krátkodobá účinnost, je to i samotná aplikace. Ta je sice jednouchá pro chovatele, některá zvířata však negativně reagují na zvuk stříkání. Sprej proti blechám a klíšťatům má naopak výhodu v tom, že ho lze použít i k ošetření textilií, koberců, zvířecích pelíšků, domečků apod.

Jak vybrat sprej proti klíšťatům pro velkého psa?

Mezi spreji proti klíšťatům vévodí značka Frontline. Vybírat však můžeme z více značek, například Fypryst nebo Menforsan. Jde o přírodní repelent s výtažky z konopí, citronelly a pelargonie.

REKLAMA

Frontline sprej proti blechám a zvířatům Sprej proti blechám a zvířatům Přírodní repelent pro zvířata

Frontline sprej proti blechám a klíšťatům

Je určený k léčbě a prevenci při napadení blechami a klíšťaty u psů a koček. Tento sprej se uplatní i k léčbě a kontrole alergie na bleší kousnutí a k léčbě a prevenci napadení všenkami. Slibuje relativně dlouhou dobu ochrany 4 – 5 týdnů před klíšťaty, 1 – 3 měsíce před blechami.

Sprej Frontline je vhodný pro dospělé jedince, štěňata starší 2 dnů a koťata starší 7 týdnů. Pro mladší štěňata a koťata vhodný není. Neaplikujte přípravek ani nemocným zvířatům a zvířatům v rekonvalescenci. Je toxický pro králíky.

Dávkování

Aplikuje se externě tak, že se postříká celý povrch těla asi ze vzdálenosti 10 – 20 cm. Stříká se v protisměru růstu srsti na navlhčenou srst, aby se přípravek dostal až na kůži. Hlava a okolí očí se nestříká, přípravek se zde šetrně vtírá rukavicí.

Aplikuje se 3 až 6 ml spreje Frontline na kilogram živé hmotnosti zvířete (7,5 až 15 mg fipronilu na kg), t.j. 2 až 4 stisky aplikační pumpičky na kg u balení o objemu 250 ml; a 6 až 12 stisků aplikační pumpičky u balení o objemu 100 ml.

Bez chemie? K dispozici jsou i spreje proti klíšťatům bez chemie založené na antiparazitních účincích přírodních látek. Více o BIO repelentech a antiparazitikách tady.

III. Obojek proti klíšťatům

Obojek proti klíšťatům je obecně nejrozšířenějším a nejoblíbenějším antiparazitikem. Jistě je to díky jeho snadné aplikaci, kdy prostě stačí nasadit. Jeho výhodou je také dlouhodobá účinnost, protože se účinná látka uvolňuje postupně. Často však bohužel i do ovzduší. Obojek proti klíšťatům má své výhody i nevýhody – více tady. Samozřejmě záleží také na konkrétním typu, značce a výrobci.

Jak vybrat obojek proti klíšťatům pro velkého psa?

Rozhodně nemá smysl pořizovat pro velkého psa obojek, který není určený pro velké psy – jednak mu bude malý, jednak nebude obsahovat dostatek účinných látek a tak nebude fungovat.

Každý obojek proti klíšťatům nese riziko, že dojde k nežádoucímu kontaktu s agresivními antiparazitiky, například v případě, kdy je v domácnosti dítě nebo více zvířat, která se spolu mazlí. V domácnosti, kde je pes i kočka nebo více chlupáčů doporučuje obojky Foresto nebo Kiltix. Pokud pes, resp. mollos žije v bytě, jeví se nejvýhodnější variantou obojek Scalibor, který na rozdíl od některých jiných nezapáchá. Účinné látky se totiž uvolňují speciální technologií.

REKLAMA

Obojek Foresto proti klíšťatům Obojek proti klíšťatům Kiltix velký pes Obojek Scalibor velký pes

Scalibor antiparazitní obojek pro velké psy 65 cm

Je určený k ochraně proti klíšťatům, blechám, komárům a pakomárům. Pyšní se novou technologií uvolňování účinné látky. Ta se nevypařuje do okolního prostředí, obojek je proto zcela bez zápachu. Nabízí účinnost proti klíšťatům v délce 6 měsíců, proti blechám 4 měsíce. Je voděodolný.

Obojek proti klíšťatům je určený pro velké psy od 7 týdnů věku. Není vhodný pro zvířata s rozsáhlými kožními lézemi.

IV. Tablety proti klíšťatům

Tablety proti klíšťatům jsou relativní novinkou. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky jsou pro chovatele a jejich mazlíčky dostupné už dlouho, tablety se objevily teprve nedávno. Už proto nabízejí výhodu v tom, že si na ně klíšťata ještě nestihla vybudovat rezistenci. Existuje několik značek, žádné tablety však nejsou dostupné online. Pořídit se dají vždy jenom u veterináře.

V. Elektrický odpuzovač klíšťat

Většina antiparazitik je založena na účinných látkách, které jsou toxické, díky tomu také účinkují proti blechám, na druhé straně zatěžují organismus zvířete. Zcela jinou ochranu nabízí elektrický odpuzovač klíšťat. Ten je zcela bez chemických látek. Parazity odpuzuje prostřednictvím ultrazvukových impulzů, které člověk neslyší, ale hmyz na ně reaguje.

REKLAMA

Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat - Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat Arpalit Dog - elektrický odpuzovač klíšťat

 

Elektrický odpuzovač klíšťat nese značku Arpalit dog. Je určený pro psy všech velikostí a věkových kategorií. Je vhodný i pro slabá zvířata, seniory nebo štěňata. Účinnost elektrického odpuzovače neklesá v dešti, ale před koupáním je nutné ho sundat. Chraňte ho před potopením ve vodě.

Elektrický odpuzovač klíšťat je jednou z možností, jak před klíšťaty chránit zvíře bez chemie. Jsou tu i další možnosti, přírodní repelenty, ale i babské rady, které doporučují pivovarské kvasnice nebo česnek…

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9

Internetové zdroje

/1/ Klíšťata a blechy – jak nejlépe ochránit Vašeho psa a Váš byt? Veterina-info.cz [online]. Praha: Veterina-info.cz, 4. srpen 2004 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/klistata-a-blechy-jak-nejlepe-ochranit-vaseho-psa-a-vas-byt-172.html

/2/ Víchová, T.: Nejlepší ochrana proti klíšťatům: Repelent, náramek nebo bylinky? Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 15. květen 2015 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/

/3/ Klíšťata jsou tady! Dejte si pozor na své psy a kočky. Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, 2. březen 2012 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/klistata-jsou-tady-dejte-si-pozor-na-sve-psy-a-kocky_226893.html

/4/ Repelent dobře poslouží jen při dodržení doporučených zásad pro použití. uLékaře.cz [online]. Praha: uLékaře.cz, 12. červenec 2013 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: https://www.ulekare.cz/clanek/repelent-dobre-poslouzi-jen-pri-dodrzeni-doporucenych-zasad-pro-pouziti-16598

/5/ Čermáková, M.: Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 13. května 2009 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/jak-nejrychleji-zjistite-jestli-je-vytazene-kliste-nakazene-a-cim.A090512_153514_hobby-zahrada_mce

/6/ Aktivita klíšťat se během roku mění. Klíšťová-encefalitida.cz [online]. Praha: MeDitorial +, 2020 [cit. 2018-02-10]. Dostupné z: https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/aktivita-klistat-se-behem-roku-meni-655

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mollos. Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?

Jak se proti klíšťatům bránit?Existuje mnoho možností v podobě nejrůznějších pipetek, obojků, sprejů… Jak se v tom vyznat? Jaké antiparazitikum vybrat pro velkého psa? Co funguje a na co si dát pozor?

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *