Kozlík – bylinka proti stresu a nespavosti

Každý, kdo se někdy zajímal o bylinky, bylinky proti stresu nebo bylinky pro kočky, jistě natrefil na kozlík lékařský. Vzhled ani vůně kozlíku není příliš vábná, přesto je kozlík pozoruhodnou bylinkou, kterou využijí nejenom majitelé koček.

Rostlina, které se říká kočičí kořen, valerián, baldrián nebo čertikus, je prospěšná především psychice. Pomáhá proti nespavosti, stresu a depresích. Ulevuje při psychickém napětí a většině potíží nervového původu.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak vypadá kozlík? – Léčivé účinky – Kozlíkové kapky – Využití byliny – Tablety proti nespavosti – Kozlík a kočky

Jak vypadá kozlík lékařský?

Kozlík lékařský (Valeriana Officinalis) dorůstá až do výšky 100 cm, v závislosti na podmínkách. Nejlépe se mu daří na vlhkých lesích, v houštinách a bažinatých příkopech. Cení se především pro krátký, ale tlustý kořen válcovitého tvaru. Právě kořen kozlíku je charakteristický zvláštním pachem a také léčivými účinky.

Celé rostlině se někdy říká také kočičí kořen, protože pach kořene je přitažlivý pro kočky. Setkat se můžeme také s označením odolenový kořen, valerián, baldrián, čertikus, kozelec nebo kocúrník. Je to prostě rostlina pro kočky, ale i pro kocoury a kocúry. A nakonec i pro člověka.

Valerian (Valeriana officinalis)

Video: Kozlík, Valerián (Valeriana Officinalis), Youtube

Léčivé účinky kozlíku lékařského

Lidové léčitelství připisuje kozlíku lékařskému příznivé účinky, především v oblasti lidské (nebo kočičí) psychiky. Kozlík je fáčem na pošramocené nervy. Doporučuje se při nervových chorobách, jako jsou úzkosti nebo nespavost. Hojí duši, odstraňuje psychické napětí a napomáhá tak také kvalitnímu spánku. Mnohdy dokáže nahradit prášky na spaní.

  • Kozlík pomáhá proti nespavosti, zklidňuje nervy, působí proti stresu a depresi.
  • Je užitečný při psychickém napětí nejrůznějšího původu, mj. v období klimakteria.
  • Ulevuje při menstruačních bolestech, ale také bolesti hlavy a dalších bolestech a křečích.
  • Tiší nepříjemné pocity bušení srdce, nervózní žaludek apod.
  • Dle čínské medicíny je prospěšný i při úrazech, chřipce nebo revmatismu.

Kozlík nemá vedlejší účinky, ale může být návykový. Proto se nedoporučuje jeho dlouhodobé užívání – neměl by se užívat déle než 3 – 4 týdny. Také není vhodné překračovat doporučené dávkování, protože pak jeho účinky mohou být více škodlivé než prospěšné. Obecně platí, že menší dávky kozlíku nervy povzbuzují, větší dávky nervy tiší – vyvolávají celkový útlum nervové soustavy až regenerační spánek.

Pro léčivé účely se sbírá kořen dvouleté rostliny, nejlépe na podzim nebo brzy zjara. Připravuje se z něho především alkoholová tinktura, tzv. kozlíkové kapky, také valeriánské kapky, baldriánské kapky. S kořenem je třeba zacházet opatrně, protože nejvíce účinných látek je těsně pod povrchem. Také je třeba ho chránit před kočkami.

RECEPTY OD KOCOURA – KOZLÍKOVÉ KAPKY

Jde o klasickou alkoholovou tinkturu, recept dle ČT Kouzlené bylinky:

  • čerstvý kořen kozlíku šetrně omyjeme, nakrájíme na drobné kousky a vložíme do sklenice nebo jiné uzavíratelné nádoby. Využít můžeme kořen čerstvý, sušený nebo jejich kombinaci.
  • kozlík pak zalijeme vodkou nebo jiným destilátem. Alkohol konzervuje účinné látky a dává kapkám dlouhodobou trvanlivost.
  • necháme luhovat asi dva týdny. Každý den přitom kapky protřepeme. Po vyluhování kapky scedíme. Recept je hotový! Valeriánské kapky, baldriánské kapky, pro dalšího prostě jen kozlíkové kapky jsou na světě.

Nemáte bylinu k dispozici. Anebo se vám do přípravy prostě nechce? Kozlíkové kapky si můžete koupit již připravené k využití, pro váš spánek, pevné nervy, pro vaši psychickou pohodu…

reklama

Užívání kozlíku a kozlíkových kapek

Valeriánské kapky neužíváme déle jak 4 týdny. Při stresu a nespavosti užíváme 20 kapek 3x denně. Kozlíkové kapky rozhodně nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Těm mohou být přímo nebezpečné.

Valeriánské kapky jsou naopak vhodné pro kočky, i těm pomůžou proti stresu, částečně je zklidní, částečně rozdivočí. Pro kočky však stačí jen několik málo kapiček – nakapeme tak, aby jenom čichaly a zbytečně alkohol neolizovaly.

Využití kozlíku

  • Kozlíkové kapky (valeriánské kapky, baldriánské kapky) – recept výše
  • Kozlíkové mléko – čajovou lžičku kozlíkových kapek rozmícháme v horkém mléku s medem, hodí se zejména před usnutím
  • Kozlíkový čaj – odvar z kořene kozlíku, který tiší nervy a pomáhá od stresu
  • Kozlíková koupel – silný kozlíkový čaj jako základ pro horkou lázeň, která má zklidňující působení a relaxační účinky
  • Kozlíkový obklad na oči, vhodný při slzení očí – využijeme silný kozlíkový čaj, ve kterém namočíme bavlněnou látku. Tu potom přiložíme na zavřené oči.
  • Kozlíkové tablety – kozlík si pochopitelně můžete obstarat i jako tablety, zpravidla se označují jako tablety proti nespavosti

Tablety proti nespavosti

Tablety, které podporují usínání a kvalitní spánek. Nepřekvapivě v jejich složení najdeme kozlík lékařský, vedle toho i chmel, mučenku, šišák bajkalský, esenciální aminokyselinu L-tryptofan, vitamíny B5 (kyselina pantothenová) a B6 (pyridoxin). Takto vypadají:

reklama

Kozlík a kočky

Celá rostlina kozlíku a kořen obzvlášť připomíná pach kočičí moči. Asi proto je pro kočky tak přitažlivý. Kozlík se často používá jako tišící prostředek pro kočky, najdeme ho v nejrůznějších přípravcích určených pro zklidnění koček. Přesto na některé kočky může pěkně rozdovádět, vždy je však pro kočky jeho pach příjemný. Označuje se jako kočičí droga, někdy se mu říká také kočičí tráva, ač se pod kočičí trávou zpravidla míní jiné rostliny pro kočky.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ A ŠANTA KOČIČÍ - nejlepší kočičí dárek 🙂

Video: Kočkování: kozlík lékařský a šanta kočičí (Youtube)

Kozlík působí podobně jako šanta kočičí, to je další kočičí droga či kočičí tráva, avšak v nepravém slova smyslu. Jisté je, že kozlík i šantu kočky zbožňují, každá kočka tak trochu po svém. Podobně jako na šantu i na kozlík reagují různé kočky různě, jen velmi málo koček však na kozlík nereaguje vůbec.

Herbáře, léčivé byliny v knihách

Načerpejte inspiraci od zkušených bylinkářek a bylinkářů. Hledejte moudrost v tradicích a zvyklostech našich babiček. Vydejte se do světa přírodního léčitelství. Objevujte bylinky tak, jak je dosud neznáte. Studnicí informací i praktických rad jsou herbáře a knihy o bylinkách, je jich nespočet. Tady jsou některé z nich:

reklama

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
  • Howesová, M. j.: Irwing, J., Simmondsová, M.: Léčivé rostliny na zahradu. Praha: Esence 2018. ISBN: 978-80-7549-690-4
  • Hurstová, K.: Pozoruhodný svět bylin: 150 druhů z celého světa a jejich využití. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-024-7

Internetové zdroje

/1/ Červenka, F.: Kozlík lékařský. Ordinace.cz [online]. Praha: Pears Health Cyber, 2020 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.ordinace.cz/clanek/kozlik-lekarsky/

/2/ Arndt, T.: Kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Celostnimedicina.cz [online]. Celostnimedicina.cz,  16. červen 2008 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/kozlik-lekarsky-valeriana-officinalis.htm

/3/ Mlčoch, Z.: Kozlík lékařský – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití. Bylinkyprovšechny.cz [online]. Bylinkyprovšechny.cz,  1. září 2014 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/95-kozlik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

/4/ Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu. iReceptář.cz [online]. Praha: VLTABA LABE MEDIA, 28. listopad 2010 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kozlik-lekarsky-prvni-volba-pri-nespavosti-a-stresu.html

/5/ Kočičí drogy – šanta, kozlík, aktinidie. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká kočka, 2020 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-kocici-drogy.html

/6/ Kozlík (Valeriana na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozl%C3%ADk_(Valeriana)

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kozlík – bylinka proti stresu a nespavosti

Kozlík lékařský (valeriana, balerián) je bylinka pro kočky i pro lidi. Především jako kozlíkové kapky pomáhá proti nespavosti, zklidňuje nervy, působí proti stresu a depresi.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *