Border kolie

Tablety proti klíšťatům. Co byste měli vědět?

Border kolieTablety proti klíšťatům jsou relativně novou formou antiparazitik. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky proti klíšťatům jsou pro chovatele a jejich mazlíčky dostupné dlouhodobě, tablety se objevily teprve nedávno. Už proto nabízejí výhodu v tom, že si na ně klíšťata ještě nestihla vybudovat rezistenci. Žádné z nich však nejsou dostupné online. Pořídit se dají vždy jenom u veterináře.

Pokud jde o tablety proti klíšťatům, nejčastěji se skloňuje Bravecto.

Nejde jenom o tuto značku, všechny nabízejí oproti jiným antiparazitikům výhody, ale nesou také i určitá rizika. I o těchto rizicích by měl každý chovatel vědět.

 

Bravecto a ty další…


V současné době jsou na trhu dostupné žvýkací tablety proti klíšťatům Bravecto nebo tablety Nexgard, každé s jinou účinnou látkou. Obě značky nabízejí účinnost jako proti klíšťatům, tak proti blechám, vždy však až poté, co se klíště napije krve zvířete.

Bravecto® Chew - How does it work?

Video: Tablety proti klíšťatům Bravecto

Tablety proti klíšťatům Bravecto jsou založené na účinné látce fluralaner. Fluralaner působí jako ektoparazitikum. Hubí všechny druhy blech a klíšťat působením na jejich nervový systém. Blokuje pohyb chloridových částic s nábojem (iontů) mezi nervovými buňkami, zvláště těmi spojenými s kyselinou gama-aminomáselnou (GABA) a glutamátem (právě GABA a glutamát fungují jako tzv. neurotransmitery, látky přenášejí informace mezi jednotlivými nervy).

Aby se účinky léčivé látky projevit, musí se parazit přichytit na kůži a začít sát krev zvířete. Klíšťata usmrtí do 12 hodin, blechy do 8 hodin poté, co požili krev zvířete, tj. dříve, než mohou naklást vajíčka a množit se.

Tablety Bravecto chrání před klíšťaty a blechami po dobu 12 týdnů, tablety Nexgard mají účinnost 4 týdny proti klíšťatům a 5 týdnů proti blechám. Tablety Comfortis nebo Trifexis fungují také jako antiparazitika, ale především proti blechám.

Výhody tablet proti klíšťatům

  • Aplikace tablet je velmi jednoduchá, pes většinou tabletu bez problémů sní jako pamlsek. Rizikem je možnost, že zvíře tabletu vydáví. Proto se doporučuje podávat ji vždy s trochou jídla jako prevence zvracení.
  • Velkou výhodou je, že účinnost je naprosto nezávislá na koupání a šamponování.
  • Na rozdíl od obojků pro psy nenesou žádný pach a není třeba se obávat jakéhokoliv kontaktu se zvířetem. Obojky proti klíšťatům přesto stále zůstávají nejčastěji využívaným antiparazitikem. Možná i kvůli své dostupnosti, dají se totiž pořídit nejenom u veterináře, ale i v chovatelských obchodech, kamenných prodejnách i eshopech.

Nevýhody aneb Pozor na rizika!

Přestože výrobci ujišťují chovatele o bezpečnosti svých produktů a tedy i tablet proti klíšťatům, objevují se i varovné případy, kdy zvíře na tablety reagovalo negativně. Na internetu se dokonce dají bohužel dohledat i takové případy, kdy tablety proti klíšťatům měly pro zvíře fatální následky.

To, že jsou tablety dostupné pouze přes veterináře, tedy alespoň snižuje možná rizika související s podáním. Přesto, pokud jde o alergické reakce a nežádoucí účinky, jednoznačně vyhrává obojek proti klíšťatům. Ten jde totiž velmi snadno sundat, zatímco se snědenou tabletou, několik hodin po podání, už toho moc udělat nejde.

 

Chemie nebo příroda?


Účinné látky antiparazitik jsou chemické látky jedovaté pro klíšťata, blechy a v určité míře i pro samotné zvíře a jeho chovatele. Na druhé straně znamenají klíšťata a další parazité takové nebezpečí, že chovatelé ony chemické látky raději využijí, než by riskovali, že klíště zvíře nakazí nějakou nebezpečnou chorobou.

Existují i přírodní BIO přípravky proti klíšťatům. Nenabízejí sice takovou účinnost, ale pyšní se přírodním původem. Nehledě na původ však i tyto přírodní přípravky působí toxicky a ohrožují zvíře minimálně v podobě alergické reakce.

Chcete chránit zvíře před klíšťaty bezpečně a efektivně?

  • Kompletní informace, kde se dozvíte o všech možnostech, jak se proti klíšťatům bránit přináší článek: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy? Čekají vás také odpovědi na otázky Proč jsou vlastně klíšťata tak nebezpečná? nebo Jak vytrhnout klíště?
  • Pokud je vašim společníkem velký pes, pak vám jistě přijde vhod speciální článek: Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?
  • Pokud chováte kočku nebo hned několik koček, buďte obezřetní, kočky jsou mnohem citlivější než psi. Většina antiparazitik pro psy je pro ně silně toxická, může mít až fatální následky. Vždy proto vybírejte jen speciální přípravky pro kočky.

 

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Tags: Tipy proti klíšťatům

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Babské rady proti klíšťatům doporučují pivovarské kvasnice nebo česnek, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Pivovarské kvasnice představují bohatý zdroj cenných bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů, zejména vitamínů skupiny B. Ať již proti klíšťatům fungují, anebo ne, vyzkoušet to můžete. Jisté je, že kvasnice psovi nebo kočce prospějí…

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *