Skip to content →

Tablety proti klíšťatům. Co byste měli vědět?

Tablety proti klíšťatům jsou relativní novinkou. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky proti klíšťatům jsou pro chovatele a jejich mazlíčky dostupné už dlouho, tablety se objevily teprve nedávno. Už proto nabízejí výhodu v tom, že si na ně klíšťata ještě nestihla vybudovat rezistenci.

Tablety proti klíšťatům

Žádné z nich však nejsou dostupné online. Pořídit se dají vždy jenom u veterináře.

Pokud jde o tablety proti klíšťatům, nejčastěji se skloňuje Bravecto. Nejde jenom o tuto značku, všechny nabízejí oproti jiným antiparazitikům výhody, ale nesou také i určitá rizika. I o těchto rizicích by měl každý chovatel vědět.

Bravecto a ty další…

V současné době jsou na trhu dostupné žvýkací tablety proti klíšťatům Bravecto nebo tablety Nexgard, každé s jinou účinnou látkou. Obě značky nabízejí účinnost jako proti klíšťatům, tak proti blechám, vždy však až poté, co se klíště napije krve zvířete.

Tablety proti klíšťatům Bravecto jsou založené na účinné látce fluralaner. Hubí všechny druhy blech a klíšťat působením na jejich nervový systém. Klíšťata usmrtí do 12 hodin, blechy do 8 hodin poté, co požili krev zvířete.

Tablety Bravecto chrání před klíšťaty a blechami po dobu 12 týdnů, tablety Nexgard mají účinnost 4 týdny proti klíšťatům a 5 týdnů proti blechám.

Tablety Comfortis nebo Trifexis fungují také jako antiparazitika, ale především proti blechám.

Výhody tablet proti klíšťatům

  • Aplikace tablet je velmi jednoduchá, pes většinou tabletu bez problémů sní jako pamlsek. Rizikem je možnost, že zvíře tabletu vydáví. Proto se doporučuje podávat ji vždy s trochou jídla jako prevence zvracení.
  • Velkou výhodou je, že účinnost je naprosto nezávislá na koupání a šamponování.
  • Na rozdíl od obojků pro psy nenesou žádný pach a není třeba se obávat jakéhokoliv kontaktu se zvířetem. Obojky proti klíšťatům přesto stále zůstávají nejčastěji využívaným antiparazitikem. Možná i kvůli své dostupnosti, dají se totiž pořídit nejenom u veterináře, ale i v chovatelských obchodech, kamenných prodejnách i eshopech.

Pozor na rizika!

Přestože výrobci ujišťují chovatele o bezpečnosti svých produktů a tedy i tablet proti klíšťatům, objevují se i varovné případy, kdy zvíře na tablety reagovalo negativně. Na internetu se dokonce dají bohužel dohledat i takové případy, kdy tablety proti klíšťatům měly pro zvíře fatální následky.

To, že jsou tablety dostupné pouze přes veterináře, tedy alespoň snižuje možná rizika související s podáním. Přesto, pokud jde o alergické reakce a nežádoucí účinky, jednoznačně vyhrává obojek proti klíšťatům. Ten jde totiž velmi snadno sundat, zatímco se snědenou tabletou, několik hodin po podání, už toho moc udělat nejde.

Chemie nebo příroda?

Účinné látky antiparazitik jsou chemické látky jedovaté pro klíšťata, blechy a v určité míře i pro samotné zvíře a jeho chovatele. Na druhé straně znamenají klíšťata a další parazité takové nebezpečí, že chovatelé ony chemické látky raději využijí, než by riskovali, že klíště zvíře nakazí nějakou nebezpečnou chorobou.

Existují i přírodní BIO přípravky proti klíšťatům. Nenabízejí sice takovou účinnost, ale pyšní se přírodním původem. Nehledě na původ však i tyto přírodní přípravky působí toxicky a ohrožují zvíře minimálně v podobě alergické reakce.

Chcete chránit své zvíře před klíšťaty bezpečně a efektivně?

  • Kompletní informace, kde se dozvíte o všech možnostech, jak se proti klíšťatům bránit přináší článek: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy? Čekají vás také odpovědi na otázky Proč jsou vlastně klíšťata tak nebezpečná? nebo Jak vytrhnout klíště?
  • Pokud je vašim společníkem velký pes, pak vám jistě přijde vhod speciální článek: Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?
  • Pokud chováte kočku nebo hned několik koček, buďte obezřetní, kočky jsou mnohem citlivější než psi. Většina antiparazitik je pro ně silně toxická, může mít až fatální následky. Vždy proto vybírejte jen speciální přípravky pro kočky. Více v samostatném článku.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7x, ø3,86

Loading...


UPOZORNĚNÍ Pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Nejsme ani obchodníci nebo eshop. Jsme jen chovatelé sdílející zkušenosti a získané informace. V případě zdravotních potíží se obraťte na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě víme, že nejvíce pro mazlíčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)


ZDROJE: http://vetpoint.cz/tablety-proti-blecham-a-klistatum-uz-jste-je-zkusili/https://www.metropolevet.cz/produkt/tablety-a-leciva/tablety-proti-blecham/https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2915076/tablety-proti-klistatum-a-blechamhttp://www.cz-pes.cz/diskuse/4_14590_0.htmlhttps://www.veterinarnipece.cz/bravecto-4680.html, http://www.cz-pes.cz/diskuse/4_14590_0.html

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Proti klíšťatům