Tablety proti klíšťatům. Co byste měli vědět?

Tablety proti klíšťatům jsou relativně novou formou antiparazitik. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky proti klíšťatům jsou pro chovatele a jejich mazlíčky dostupné dlouhodobě, tablety se objevily teprve nedávno. Už proto nabízejí výhodu v tom, že si na ně klíšťata ještě nestihla vybudovat rezistenci. Žádné z nich však nejsou dostupné online. Pořídit se dají vždy jenom u veterináře.

Pokud jde o tablety proti klíšťatům, nejčastěji se skloňuje Bravecto. Nejde jenom o tuto značku, všechny nabízejí oproti jiným antiparazitikům výhody, ale nesou také i určitá rizika. I o těchto rizicích by měl každý chovatel vědět.

Úvodní foto: Pixabay.com

Bravecto a ty další…

V současné době jsou na trhu dostupné žvýkací tablety proti klíšťatům Bravecto nebo tablety Nexgard, každé s jinou účinnou látkou. Obě značky nabízejí účinnost jako proti klíšťatům, tak proti blechám, vždy však až poté, co se klíště napije krve zvířete.

Bravecto® Chew - How does it work?

Video: Tablety proti klíšťatům Bravecto (Youtube)

Tablety proti klíšťatům Bravecto jsou založené na účinné látce fluralaner. Fluralaner působí jako ektoparazitikum. Hubí všechny druhy blech a klíšťat působením na jejich nervový systém. Blokuje pohyb chloridových částic s nábojem (iontů) mezi nervovými buňkami, zvláště těmi spojenými s kyselinou gama-aminomáselnou (GABA) a glutamátem (právě GABA a glutamát fungují jako tzv. neurotransmitery, látky přenášejí informace mezi jednotlivými nervy).

Aby se účinky léčivé látky projevit, musí se parazit přichytit na kůži a začít sát krev zvířete. Klíšťata usmrtí do 12 hodin, blechy do 8 hodin poté, co požili krev zvířete, tj. dříve, než mohou naklást vajíčka a množit se.

Tablety Bravecto chrání před klíšťaty a blechami po dobu 12 týdnů, tablety Nexgard mají účinnost 4 týdny proti klíšťatům a 5 týdnů proti blechám. Tablety Comfortis nebo Trifexis fungují také jako antiparazitika, ale především proti blechám.

Výhody tablet proti klíšťatům

  • Aplikace tablet je velmi jednoduchá, pes většinou tabletu bez problémů sní jako pamlsek. Rizikem je možnost, že zvíře tabletu vydáví. Proto se doporučuje podávat ji vždy s trochou jídla jako prevence zvracení.
  • Velkou výhodou je, že účinnost je naprosto nezávislá na koupání a šamponování.
  • Na rozdíl od obojků pro psy nenesou žádný pach a není třeba se obávat jakéhokoliv kontaktu se zvířetem. Obojky proti klíšťatům přesto stále zůstávají nejčastěji využívaným antiparazitikem. Možná i kvůli své dostupnosti, dají se totiž pořídit nejenom u veterináře, ale i v chovatelských obchodech, kamenných prodejnách i eshopech.

Nevýhody aneb Pozor na rizika!

Přestože výrobci ujišťují chovatele o bezpečnosti svých produktů a tedy i tablet proti klíšťatům, objevují se i varovné příběhy, kdy zvíře na tablety reagovalo negativně. Na internetu se dokonce dají bohužel dohledat i takové případy, kdy tablety proti klíšťatům měly pro zvíře fatální následky.

To, že jsou tablety dostupné pouze přes veterináře, tedy alespoň snižuje možná rizika související s podáním. Přesto, pokud jde o alergické reakce a nežádoucí účinky, jednoznačně vyhrává obojek proti klíšťatům. Ten jde totiž velmi snadno sundat, zatímco se snědenou tabletou, několik hodin po podání, už toho moc udělat nejde.

Chemie nebo příroda?

Účinné látky antiparazitik jsou chemické látky jedovaté pro klíšťata, blechy a v určité míře i pro samotné zvíře a jeho chovatele. Na druhé straně znamenají klíšťata a další parazité takové nebezpečí, že chovatelé ony chemické látky raději využijí, než by riskovali, že klíště zvíře nakazí nějakou nebezpečnou chorobou.

Existují i přírodní BIO přípravky proti klíšťatům. Nenabízejí sice takovou účinnost, ale pyšní se přírodním původem. Nehledě na původ však i tyto přírodní přípravky působí toxicky a ohrožují zvíře minimálně v podobě alergické reakce. Alternativně by se jako tablety proti klíšťatům daly nazývat i pivovarské kvasnice. Obsahují velké množství vitamínů skupiny B, které se označují jako B-komplex. A právě B-komplex je v alternativní medicíně spojován s účinky proti klíšťatům. Účinky proti klíšťatům sice nejsou nijak vědecky potvrzeny, jisté je, že B-komplex je nedílnou součástí zdravé výživy, v organismu má nezastupitelnou funkci a celou řadu příznivých účinků. I kdyby pivovarské kvasnice fungovaly jako přírodní repelent jenom na úrovni babských rad, jako zdroj cenných vitamínů jsou vždy prospěšné. To platí jak pro zvířata, tak pro lidi.

Pivovarské kvasnice pro zvířata

Chcete chránit zvíře před klíšťaty bezpečně a efektivně?

  • Kompletní informace, kde se dozvíte o všech možnostech, jak se proti klíšťatům bránit přináší článek: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy? Čekají vás také odpovědi na otázky Proč jsou vlastně klíšťata tak nebezpečná? nebo Jak vytrhnout klíště?
  • Pokud je vašim společníkem velký pes, pak vám jistě přijde vhod speciální článek: Velký pes. Co u něho funguje proti klíšťatům?
  • Pozor, pokud chováte kočku, nebo hned několik koček, buďte obezřetní, kočky jsou mnohem citlivější než psi. Většina antiparazitik pro psy je pro ně silně toxická, může mít až fatální následky. Vždy proto vybírejte jen speciální přípravky pro kočky.

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9

Internetové zdroje

/1/ Tablety proti blechám a klíšťatům – už jste je zkusili? Vetpoint.cz [online]. Praha: Veterinární klinika Vetpoint, 25. červenec 2016 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z:  http://vetpoint.cz/tablety-proti-blecham-a-klistatum-uz-jste-je-zkusili/

/2/ Bravecto tablety proti blechám a klíšťatům pro psy. Metropolevet.cz [online]. Praha: MetropoleVet – Veterinární klinika Praha 9, 2020 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/produkt/tablety-a-leciva/tablety-proti-blecham/

/3/ Tablety proti klíšťatům a blechám, diskuze na iFrauna.cz [online]. Praha: MetropoleVet – Veterinární klinika Praha 9, 2020 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/produkt/tablety-a-leciva/tablety-proti-blecham/

/4/ Bravecto tablety proti blechám a klíšťatům pro psy. Metropolevet.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 27. březen 2015[cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2915076/tablety-proti-klistatum-a-blecham

/5/ Bravecto. Veterinárnípéče.cz [online]. Plzeň: Penecos-N, 27. březen 2015 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.veterinarnipece.cz/bravecto-4680.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Tablety proti klíšťatům. Co byste měli vědět?

Tablety proti klíšťatům jsou relativně novou formou antiparazitik. Zatímco pipetky, spreje nebo obojky proti klíšťatům jsou pro chovatele a jejich mazlíčky známé dlouhodobě, tablety proti klíšťatům jsou relativní novinkou. Klíšťata si tak na ně ještě nevybudovala rezistenci. Co byste o nich měli vědět? Co dalšího v boji proti klíšťatům a proti hmyzu obecně máte jako chovatelé k dispozici?

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (9 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.