Skip to content →

Rýmovník – bylinka proti rýmě, která toho umí víc

Tak konečně se kocourova bylinková sbírka rozšířila o rýmovník, známý také jako mexický eukalyptus nebo kubánské oregano.

Původně australská bylinka je v současnosti doma v mnoha českých domácnostech. A ta naše už není výjimkou. Těšíme se, že jako pokojová rostlina příjemně osvěží vzduch a bude nám dělat radost tím, jak se jí daří. Aby tomu tak skutečně bylo, dohledali jsme praktické informace o jejím pěstování, a případně rozmnožování. Tady jsou. Samozřejmě nezapomeneme ani na praktické využití rostlinky. Tedy do toho!

Rýmovník – co je to za rostlinku?

Jako rýmovník se u nás většinou označuje bylina s jemně ochmýřenými listy – latinsky Plectranthus argentatus, česky molice nebo moud. Patří do čeledi hluchavkovitých a svoji českou příbuznou hluchavku také připomíná svým vzhledem. Rýmovník má čtyřhrannou lodyhu a světlezelené, mírně dužnaté listy s jemně pilovitým okrajem. Patří k ní také nenápadné květy, i ty jsou podobné hluchavce.

Narozdíl od hluchavky a dalších tuzemských bylinek nepřežije české zimy, proto se pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Ve své domovině jde přitom o keř dorůstající až do výšky 1 metru.

Rýmovník doma – jak na jeho pěstování?

Pěstování rýmovníku není nijak náročné, avšak je třeba počítat s tím, že rostlinka nesnese všechno. Již byla řeč o zimě a mrazivých teplotách, špatně snáší také průvan, přemokření, a nesedí jí ani přímé slunce.

Rostlině se naopak bude dařit na místě s rozptýleným světlem, kde je dostatek tepla. Jde o teplomilný druh, kterému vyhovuje mírná zálivka a lehká písčitá půda. Moud v optimálních podmínkách vytváří dlouhé šlahouny. Ty se zaštipují, aby rostlina udržela atraktivní vzhled. Současně se tyto šlahouny dají využít v léčitelství. Šlahouny (vrcholové řízky) také snadno zakořeňují, a tak je bez potíží i množení rostliny.

Rýmovník – co vlastně léčí?

Rýmovník, zejména jeho listy, nesou vonné silice. Stačí listy rozemnout v ruce a ihned ucítíte jejich léčivé účinky. Svěží kafrová vůně, podobná meduňce, mátě nebo eukalyptu, pomáhá při rýmě, usnadňuje dýchání a pročišťuje vzduch.  Je to léčivka, ale i dekorativní pokojová rostlina, která vypadá skvěle i v závěsném květináči (jako převislá rostlina).

Rýmovník, tj. přírodní tip na léčbu rýmy a kašle, jeden z tipů Lucie Křížkové – viz video:

Využití rýmovníku

Nejlepším způsobem, jak využít léčivé vlastnosti rýmovníku je inhalace.Listy stačí jednoduše utrhnout a čichat. Vonné silice příjemně uvolní dýchací cesty a pomůžou od rýmy. Podporují uvolňování hlenů a současně zklidňují sliznice.

Z čerstvých listů se dá připravit i bylinný čaj (1 – 2 listy na šálek čaje, luhuje se cca 10 min., poté scedí a popíjí). Čaj z rýmovníku pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy z nachlazení, pořád platí, že ulevuje při rýmě, ale také kašli nebo chrapotu. Má být prospěšný také pro trávení a dokonce působit proti parazitům ve střevech.

Z listů se připravuje také sirup, který je zároveň způsobem, jak léčivé působení moudu uchovat po delší dobu. Tradiční sušení, které známe u jiných bylinek, se u rýmovníku neosvědčilo.

V neposlední řadě nachází bylina využití i jako alkoholová tinktura (rýmovníkové kapky), kdy se lístky rostliny nechají několik týdnů louhovat v destilátu. Pak se užívají jako kapky na posílení imunity.

Rýmovník se dá využít i jako zelená bylinka v kuchyni. Má podobné využití jako šalvěj. Hodí se tedy ke zvěřině, červenému masu nebo grilované zelenině. Uplatní se i jako ingredience bylinkového másla nebo zeleninového tvarohu.

Rýmovník se může stát i základem tzv. tygří masti. Tygří mast, známá z tradiční čínské medicíny, se i u nás běžně využívá k uvolnění dutin a proti bolesti hlavy.

Pro většinu lidí je vůně rýmovníku příjemně povzbuzující. Na druhé straně má být toto “kubánské oregano" účinné i proti hmyzu. Má odpuzovat mouchy, komáry nebo moly.

Více bylinek?

Neustále pro vás připravujeme nové články o bylinkách, najdete je v sekci bylinkování. Chcete ještě více informací o bylinkách? Mnoho užitečných rad a návodů poskytují také knihy a herbáře:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 16x, ø4,88


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Bylinkování Bylinky Dům & zahrada Naše doma