Rýmovník – bylinka proti rýmě, která toho umí víc

Tak konečně se kocourova bylinková sbírka rozšířila o rýmovník, známý také jako mexický eukalyptus nebo kubánské oregano.

Původně australská bylinka je v současnosti doma v mnoha českých domácnostech. A ta naše už není výjimkou. Těšíme se, že jako pokojová rostlina příjemně osvěží vzduch a bude nám dělat radost tím, jak se jí daří. Aby tomu tak skutečně bylo, dohledali jsme praktické informace o jejím pěstování, a případně rozmnožování. Tady jsou. Samozřejmě nezapomeneme ani na praktické využití rostlinky. Tedy do toho!

Rýmovník – co je to za rostlinku?

Jako rýmovník se u nás většinou označuje bylina s jemně ochmýřenými listy – latinsky Plectranthus argentatus, česky molice nebo moud. Patří do čeledi hluchavkovitých a svoji českou příbuznou hluchavku také připomíná svým vzhledem. Rýmovník má čtyřhrannou lodyhu a světlezelené, mírně dužnaté listy s jemně pilovitým okrajem. Patří k ní také nenápadné květy, i ty jsou podobné hluchavce.

Narozdíl od hluchavky a dalších tuzemských bylinek nepřežije české zimy, proto se pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Ve své domovině jde přitom o keř dorůstající až do výšky 1 metru.

Rýmovník doma – jak na jeho pěstování?

Pěstování rýmovníku není nijak náročné, avšak je třeba počítat s tím, že rostlinka nesnese všechno. Již byla řeč o zimě a mrazivých teplotách, špatně snáší také průvan, přemokření, a nesedí jí ani přímé slunce.

Rostlině se naopak bude dařit na místě s rozptýleným světlem, kde je dostatek tepla. Jde o teplomilný druh, kterému vyhovuje mírná zálivka a lehká písčitá půda. Moud v optimálních podmínkách vytváří dlouhé šlahouny. Ty se zaštipují, aby rostlina udržela atraktivní vzhled. Současně se tyto šlahouny dají využít v léčitelství. Šlahouny (vrcholové řízky) také snadno zakořeňují, a tak je bez potíží i množení rostliny.

Rýmovník – co vlastně léčí?

Rýmovník, zejména jeho listy, nesou vonné silice. Stačí listy rozemnout v ruce a ihned ucítíte jejich léčivé účinky. Svěží kafrová vůně, podobná meduňce, mátě nebo eukalyptu, pomáhá při rýmě, usnadňuje dýchání a pročišťuje vzduch.  Je to léčivka, ale i dekorativní pokojová rostlina, která vypadá skvěle i v závěsném květináči (jako převislá rostlina).

Rýmovník, tj. přírodní tip na léčbu rýmy a kašle, jeden z tipů Lucie Křížkové – viz video:

Lucie Křížková: Tipy na léčbu rýmy a kašle

Využití rýmovníku

Nejlepším způsobem, jak využít léčivé vlastnosti rýmovníku je inhalace.Listy stačí jednoduše utrhnout a čichat. Vonné silice příjemně uvolní dýchací cesty a pomůžou od rýmy. Podporují uvolňování hlenů a současně zklidňují sliznice.

Z čerstvých listů se dá připravit i bylinný čaj (1 – 2 listy na šálek čaje, luhuje se cca 10 min., poté scedí a popíjí). Čaj z rýmovníku pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy z nachlazení, pořád platí, že ulevuje při rýmě, ale také kašli nebo chrapotu. Má být prospěšný také pro trávení a dokonce působit proti parazitům ve střevech.

Z listů se připravuje také sirup, který je zároveň způsobem, jak léčivé působení moudu uchovat po delší dobu. Tradiční sušení, které známe u jiných bylinek, se u rýmovníku neosvědčilo.

DIY - Sirup z rýmovníku

V neposlední řadě nachází bylina využití i jako alkoholová tinktura (rýmovníkové kapky), kdy se lístky rostliny nechají několik týdnů louhovat v destilátu. Pak se užívají jako kapky na posílení imunity.

Rýmovník se dá využít i jako zelená bylinka v kuchyni. Má podobné využití jako šalvěj. Hodí se tedy ke zvěřině, červenému masu nebo grilované zelenině. Uplatní se i jako ingredience bylinkového másla nebo zeleninového tvarohu.

Rýmovník se může stát i základem tzv. tygří masti. Tygří mast, známá z tradiční čínské medicíny, se i u nás běžně využívá k uvolnění dutin a proti bolesti hlavy.

Pro většinu lidí je vůně rýmovníku příjemně povzbuzující. Na druhé straně má být toto “kubánské oregano” účinné i proti hmyzu. Má odpuzovat mouchy, komáry nebo moly.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci… Vybíráme pro vás také knihy a herbáře z knihkupectví KOSMAS…

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *