Šimpanzí slečna Caila: Nová zvířecí celebrita a hvězda v Zoo Plzeň

Mláďata šimpanzů jsou v českých zoologických zahradách velkou vzácností. V Zoo Plzeň v roce 2020 jedno takové přivítali na svět. Šimpanzí slečna se narodila hned 1. ledna a stala se prvním přírůstkem v zoo.

Mláděte se v Plzni dočkali po 17 letech chovu šimpanzů. Vzácná samička tedy od svého narození budí pozornost. Za pár měsíců života se stala jednou z největších zvířecích celebrit v českých zoologických zahradách.

Šimpanzové v Zoo Plzeň

Plzeňská zoologická a botanická zahrada se zabývá chovem šimpanzů již od roku 1964, tehdy se chov šimpanzů rozbíhal hned v několika zoologických zahradách Československa. Od roku 2000 se šimpanzové v Plzni těší z nového přírodního výběhu. S ním došlo i k sestavení větší tlupy. Jediným samcem je Bask, narozený v roce 1993 v Safari Parku Dvůr Králové. Bask se stal také otcem zatím jediného úspěšně odchovaného mláděte v Plzni. Jeho dcera, samička Bamia se narodila v roce 2003 a přesunula se do Francie. Plzeňská smečka aktuálně čítá vedle Baska 4 dospělé samice a právě jedna ze samic – Zedonja, původem z holandského Arnhemu, se stala v roce 2020 matkou.

Od narození mláděte nebyla tlupa rozdělena, stále jsou všichni pohromadě. Pro matku je to první odchov. Měla však výhodu v tom, že v roce 2002 přišla do Plzně z velké skupiny šimpanzů z holandské zoo. Tam viděla a podílela se na odchovu cizích šimpanzího mláděte, což byla pro ni byla cenná zkušenost.

První video šimpanzice Caily

Video: Mládě šimpanze Caila v Zoo Plzeň (Youtube)

Caila dělá čirou radost

Novorozená samička šimpanze byla v Zoo  Plzeň pokřtěna 7. února jako Caila, svahilské jméno se překládá jako „čistá, čirá či přírodní“. Smečka ji přijala skvěle, matka se o ní svědomitě stará a pomáhají přitom i ostatní členové smečky. Nejenom otec, ale také starší sestra matky, tetička Zizwa si mládě hýčká.

Caila se postupně osamostatňuje, ale bude trvat ještě dlouho, než dosáhne dospělostí. Šimpanzové ji dosahují až v deseti letech. Šimpanzí matky se o svá mláďata starají tři až pět let, až poté mají mláďata nová. První roky jsou na matce mláďata zcela závislá.

I Caila tráví většinu času s matkou, hraje si s ní, učí se od ní, osvojuje si základní sociální návyky ve skupině. Tlupa díky nové samičce pookřála, nyní už si společně užívají venkovního výběhu, Caila již se také umí dorozumět šimpanzí řečí. Je napřed asi o dva měsíce před šimpanzí slečnou, která se narodila v Zoo Ostrava.

Mládě šimpanze učenlivého (*1.1.2020)

Video: Samička šimpanze učenlivého v Zoo Plzeň (Youtube)

Šimpanzí mládě v Zoo Ostrava

Mládě šimpanze hornoguinejského přišlo na svět v novém Pavilonu evoluce. Vzácné mládě kriticky ohroženého lidoopa je prvním mládětem samice. Ta se do ZOO Ostrava dostala v roce 2016 ze Zoo Lipsko, kde měla také, podobně jako samička v Plzni, možnost odpozorovat chov jiného mláděte.

Přesto je odchov šimpanze raritou. V roce 2019 se v rámci celé Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat. Šimpanz hornoguinejský je navíc nejohroženějším poddruhem šimpanze. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Novoroční šimpanz v Zoo Plzeň je Caila. ZooPlzeň.cz [online]. Plzeň: Zoologická a botanická zahrada města Plzně, 2020 [cit. 2020-05-10]. Dostupné z: https://www.zooplzen.cz/aktuality/2020/novorocni-simpanz-v-zoo-plzen-je-caila.aspx

/2/ Bílá, V.: Šimpanzí slečna dostala jméno Caila, matka ji zatím nikomu nepůjčuje. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 7. února 2020 [cit. 2020-05-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/plzen-zoo-simpanz-mlade-prirustek-osetrovatel-krtiny-samice-samec-navstevnik.A200207_142451_plzen-zpravy_vb

/3/ V zoo se po 10 letech narodilo mládě šimpanze. Zoo-Ostrava.cz [online]. Ostrava: Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, 3. březen 2020 [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2061-v-zoo-se-po-10-letech-narodilo-mlade-simpanze/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Šimpanzí slečna Caila: Nová zvířecí celebrita a hvězda v Zoo Plzeň

Mláďata šimpanzů jsou v českých zoologických zahradách velkou vzácností. V Zoo Plzeň v roce 2020 jedno takové přivítali na svět. Šimpanzí slečna se narodila hned 1. ledna a stala se prvním přírůstkem v zoo. Dostala jméno Caila.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *