Půst – co byste měli vědět?

Půst v podobě hladovění je způsobem, jak si udržet nebo obnovit zdraví. Přestože to potvrzují křesťanské i východní tradice, přestože půst jako způsob léčby předepisoval otec všech lékařů slavný Hippokrates, přestože i dnes existuje mnoho lidí vyznávající půst, moderní medicína na půst nahlíží podezřívavě.

Ať je to s půstem a jeho přínosy jakkoli, jisté je, že je to individuální záležitost. Záleží na každém, co od půstu čeká a jak se k němu postaví, dle toho přicházejí (anebo nepřicházejí) výsledky. Nestačí však jen prvotní nadšení. Pokud chcete půst skutečně držet, je potřeba, abyste o něm nejdříve něco vědět.

Úvodní foto: Pixabay.com

Proč vůbec držet půst?

To je nejdůležitější otázka ze všech. Primárně je nutné ujasnit si důvody, proč chcete půst držet.

  • Půst je způsobem očisty – nejenom té fyzické, ale i psychické. Je to forma meditace, která vede k projasnění myšlení, zvýšené citlivosti smyslů a ve finále i k pevnějším nervům.
  • Půst čistí, tím také omlazuje tělo, podporuje regeneraci a vytváření nových buněk. Působí povzbudivě, pomáhá proti únavě, dodává energii, zvyšuje vitalitu, zlepšuje kondici.
  • Půst posiluje samoléčící schopnosti lidského těla. Může mít ozdravující efekt, ale je potřeba dodržovat jistá pravidla, připravit se předem, nepodcenit přechod zpět na normální stravu a v případě zdravotních potíží být v kontaktu se svým lékařem.
  • Dochází k očistě střev a regeneraci střevní mikroflóry. Protože ve střevech se nachází značná část imunitního systému, dochází i ke zlepšení imunity. Po půstu je zažívací trakt výkonnější, lépe zpracovává a využívá přijaté živiny.
  • Při půstu zaznamenáváme i úbytek hmotnosti, ale rozhodně nejde o efektivní způsob hubnutí. Po půstu takřka vždy dochází opět ke zvýšení váhy, už jenom proto, že se znovu začnou plnit střeva.

Hubnutí rozhodně není dobrým důvodem proč držet půst. Fyzická a psychická očista, regenerace, povzbuzení samoléčivých schopností těla nebo zvláštní způsob meditace jsou oproti tomu vážné podněty se půstem začít zabývat.

REKLAMA

Zázračný půst - kniha Velká kniha půstu Půst - cesta k dokonalosti - kniha

Co je to vlastně půst?

Půst v pravém slova smyslu (také léčebné hladovění, hladovka) znamená dobrovolné odmítnutí potravy, a to všech jejích forem. Odmítnutí potravy musí být vždy dobrovolné, na základě pevného přesvědčení člověka a víry o jeho prospěchu, jinak nemá smysl se do půstu pouštět.

Při ryzím půstu je přípustný pouze příjem čisté vody, příp. slabých bylinkových čajů. Jedině tak dochází ke všem procesům očistným, regeneračním a ozdravným procesům spojeným s půstem a léčebným hladověním.

Jaký je princip půstu?

Lidské tělo pracuje na základě energie, kterou mu dodáváme prostřednictvím stravy. Pokud tuto energii přestaneme dodávat, začne tělo využívat vlastní energetické zásoby. Jejich množství je u každého člověka odlišné. Jakmile dojde k vyčerpání zásob glykogenu jako nejrychlejšího zdroje energie, dochází ke spalování dalších vnitřních zásob, nepotřebných látek, odpadních produktů metabolismu, škodlivin nebo poškozených buněk, následně je nahradí nové.

Zdraví a vitalita je dána nejenom geneticky, ale také životním stylem. Moderní životní styl, plný stresu a škodlivin, životní sílu bohužel oslabuje. Dokonce ji oslabuje i strava. Dočasné omezení ve stravě pomáhá k obnovení životní síly, už jenom tím, že se organismus nevěnuje zpracování potravy. Energii namísto toho věnuje nepotřebným zásobám, škodlivinám a poškozeným buňkám, které se kvůli neustálému zpracovávání potravy nestíhají řádně odbourat, opravit nebo nahradit.

Organismus má při půstu dost prostoru na to, aby se věnoval i hloubkové regeneraci. Zatímco zažívací trakt odpočívá a čistí se, dochází k posilování všech vnitřních orgánů – obdobně jako spící organismus nabírá síly při spánku.

Půst je jedním z nejstarších způsobů léčení, nejenom léčení těla, ale i mysli a duše. Umožňuje věnovat energii tím správným směrem. Jde o odpoutání se od materiálního světa, kdy se honíme za pozlátkem a vše měříme v číslech výkonu. Řešíme malichernosti a ničíme sami sebe skrze negativní pocity, necháváme se ovládat druhými, užírá nás nejistota a obavy. To vše dokáže vyřešit očista, která projasňuje i naše pocity a myšlenky.

Jaroslav Dušek o Půstu, Toltécké moudrosti a Současné společnosti★

Video: Jaroslav Dušek o půstu (Youtube)

Je půst přirozený?

Lidé se postí přirozeně, pokud se řídí starými tradicemi nebo biorytmy přírody. I zvířata mají období, kdy jedí více a kdy jedí méně nebo vůbec, třeba období zimního spánku.

Jak dlouho držet půst?

Délka půstu je individuální. Nejde jenom o stanovený čas, ale také o to, jak půst probíhá, jak se projevuje tělo a o co si říká.

  • Půst může být jen krátkodobý. Jednodenní půst ani není hladověním v pravém slova smyslu, ale jde o lačnění. Přesto je jednodenní půst ideální cestou a zkušenosti k tomu, jak začít s půsty. Už kvůli vlastnímu zdraví a bezpečnosti bychom s půstem delším než den měli začínat až poté, co bez potíží a s radostí zvládneme jednodenní půst.
  • Půst jako hladovění trvá alespoň tři dny. Třídenní půst je další zkušeností, kterou bychom měli absolvovat, pokud se chystáme na skutečně dlouhodobý půst.
  • Půst může být i týdenní. Dlouhodobý půst trvá týden až 40 nebo víc dnů. Dlouhodobý půst však rozhodně není pro každého, vyžaduje určité znalosti, předané i vlastní zkušenosti a nejlépe i odborný dohled.
  • Zvláštní kategorií je tzv. přerušovaný půst. Nejde o půst v pravém slova smyslu. Přerušovaný půst je spíš formou diety.

Co je při půstu nejdůležitější?

Chtělo by se říct, že půst znamená hladovět, ale není tomu tak docela. To není to nejdůležitější.
Půst sice znamená omezení anebo úplné vyloučení jídla, ale pocity hladu brzy odezní.

  • Ještě důležitější než půst samotný je příprava na půst a také návrat z půstu na běžnou stravu. Ten může veškeré výsledky půstu zcela zničit a dokonce i ublížit, pokud se neprovádí s nejvyšší obezřetností a citlivostí. Přechod zpět z půstu musí probíhat plynule, začátkem musí být jen lehce stravitelná potrava a jen velmi malé porce. Hodí se zejména zelenina připravená na páře.
  • Návrat na běžnou stravu by měl trvat alespoň tolik dní jako samotný půst, nejméně 3 dny.

Jaká jsou základní pravidla půstu?

  • Příprava: několik dnů před půstem je třeba odlehčit jídelníček, nejlépe, pokud je tvořený jenom ovocem a zeleninou, v čerstvé podobě nebo lehkých úpravách.
  • Při čistém půstu se pouze pije, nejlépe čistá voda nebo slabé bylinkové čaje. Pitný režim je nanejvýš důležitý, protože bez vody není možné vyloučit ven z těla škodliviny uvolněné půstem. Denně je třeba vypít 2 – 3 litry čisté vody.

Někdo si pod půstem představí i pití ovocných a zeleninových šťáv, ale v tom případě nenastupují procesy, které nastupují při čistém půstu. Existuje i suchý půst, kdy se ani nepije. Ten je však značně rizikový a rozhodně není vhodný pro každého.

Milan Moskala - Léčebný půst

Video: Přednáška Milan Moskala: Léčebný půst (Youtube)

Jak člověk půst prožívá?

  • První dny bývají spojeny s pocity hladu.
  • Při očistě dochází k hloubkové očistě a odbourávání škodlivin, což se může projevovat nepříjemnými pocity, nevolností, zažívacími potížemi, bolestmi hlavy apod.
  • V první fázi člověk může pociťovat také slabost, únavu až závratě, stejně jako pocity hladu nebo nepříjemné projevy očisty všechno odezní během prvních dnů.

Následuje zvláštní psychické rozpoložení až meditativní stav. Člověk zažívá projasnění mysli pocity lehkosti. Smysly jsou citlivější, člověk je vnímavější a získá jiný pohled na svět.

Z hlediska fyzických projevů půst provázejí znaky očistných procesů, často nepříjemné, ale nikoli nepřekonatelné. Je patrné, jak se jazyk pokrývá bělavým povlakem (nejlépe, pokud ho budeme pravidelně čistit). K očistě dochází i prostřednictvím dýchání, sliznice dýchacího traktu mohou být znečištěné, dech jemně zapáchá. Moc se zbarvuje více než obvykle a nezvyklé jsou i projevy očisty střev.

Na co si dát pozor?

  • Půst rozhodně není vhodný v době náročné na fyzické nebo psychické výkony. Měl by to být čas věnovaný sobě a svému tělu. Je třeba připravit se na to, že půst navozuje nezvyklý fyzický i psychický stav.
  • Půst vyžaduje přípravu, zejména v oblasti psychické. Pokud máte o půstu pochybnosti, raději se do něho vůbec nepouštějte. Nedejte prostor obavám ani svému okolí, které vás může odrazovat. Sami musíte být o půstu přesvědčeni.
  • Důležité je sledovat své tělo. Během půstu vnímejte své pocity a v případě potíží se neváhejte obrátit na zkušenější nebo odborníky.
  • Protože střeva fungují jako ohřívač a během půstu se vypínají, člověk pociťuje chlad a je náchylnější k prochladnutí. Je nutné udržovat tělo v teple. Jako podpora půstu se uplatní i nejrůznější rituály spojené s teplem, například horká koupel.
  • Pokožka je v období půstu sušší a napjatější než obvykle, vhod proto přijdou různé tělové oleje a masírování. Masáže pracují s oleji a teplem, už proto jsou užitečné. Současně podpoří činnost lymfatického systému, a tím i očistu.
  • Půst není vhodný pro každého, zvláště nezdravě hubení lidé by se měli půstu vyhýbat.
  • Osoby trpící nějakým onemocněním by půst měli provádět jen za lékařského dozoru.
  • Každý, kdo podstupuje dlouhodobý půst, by se měl nejdříve dobře informovat o tom, co se během půstu s jeho tělem bude dít a co čekat.
Co mi přinesl 18denní půst

Video: Co mi přinesl půst? (Youtube)

Jak začít?

Jaro je ideální postní dobou, nejenom kvůli tradici, ale i přírodě, která sama o sobě dodává energii k očistě. Prospěšné jsou i hřejivé sluneční paprsky. Půst je volbou každého z nás, ale není v ní prostor pro obavy. Svoji volbu bychom měli mít podloženou relevantními informacemi, zkušenostmi jiných a v případě dlouhodobého půstu i vlastními zkušenostmi s půstem krátkodobým.

Rozhodně se nepouštějte do půstu po přečtení tohoto článku!

Hledejte další informace, najdete je na internetu i v moudrých knihách:

REKLAMA

Zázračný půst - kniha Velká kniha půstu Půst - cesta k dokonalosti - kniha

Přední českou odbornicí a také propagátorkou půstu je Dr. Vilma Partyková. Ve své knize Hladovění pro zdraví popisuje potřebné, pokud chcete s půstem začít. Kniha Hladovění pro zdraví doktorky Partykové vám osvětlí základní principy, ale provede vás i praktickou stránkou. Dá vám všechny potřebné a nezbytné informace pro to, abyste se do půstu – hladovění mohli bez zbytečných obav a s minimem rizika pustit.

Bohužel, kniha je aktuálně nedostupná, takže ji seženete pouze v knihovnách. Dr. Partyková nabízí své znalosti a zkušenosti také v podobě rozhovorů – viz video:

Lékařka Vilma Partyková: Hlad může uzdravovat! (15.1.2016)

Video: Vilma Partyková, rozhovor (Youtube)

Literatura

  • Jelínek, M.: Půst – cesta k dokonalosti: Příběh housenky, příběh motýla. Jelínek Martin, 2013. ISBN: 978-80-905178-0-6
  • Schwitzer, S.: Zázračný půst – Nový začátek: Očista těla i ducha. Praha: Fontána 1998. ISBN: 80-86179-04-4
  • Moore, J., Fung, J.: Kompletní průvodce půstem. Praha: Jan Melvil Publishing, 2018. ISBN: 978-80-7555-062-0
  • Skopová, K.: Hody půsty masopusty: slavíme, vaříme, zdobíme a hrajeme si celý rok podle lidových tradic. Praha: Akropolis 2014. ISBN: 978-80-7470-077-4
  • Partyková, V.: Hladovění pro zdraví. Ing.Petr Partyk, Nakladatelství IMPULS, 2020. ISBN: 978-80-906849-2-8
  • Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN: 978-80-7429-627-7

Internetové zdroje: 

/1/ Zelnithiusová, Lenka: 1. máj, lásky čas: Tradice, polibky a romantika na každém kroku. ŽENY iPrima.cz [online]. Praha: FTV Prima, 30. dubna 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/maj-lasky-cas/1-maj-lasky-cas-tradice-polibky-a-romantika-na-kazdem-kroku

ZDROJE a další informace: https://www.cpzp.cz/clanek/1355-0-Leceni-pustem.html,  https://www.celostnimedicina.cz/pust-jako-lek-jako-cesta-ke-ztiseni-sebe-sama.htm#ixzz5ATwSWBTVhttp://vladimirbohm.cz/2013/01/jak-drzet-pust/https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/hec-uz-tyden-jsem-nejedl-hladovka-je-hit-lekari-sili_289888.htmlhttps://www.slimming.cz/hladovka/https://www.dedekkorenar.cz/choroby/traveni/hladovka.htmlhttp://www.spektrumzdravi.cz/jak-drzet-pust-aby-upevnil-zdravihttps://xman.idnes.cz/jaroslav-dusek-sve-choroby-lecim-pustem-prasky-neberu-pps-/xman-rozhovory.aspx?c=A100218_151545_xman-styl_fro

Půst – co byste měli vědět?

Půst v podobě hladovění je způsobem, jak si udržet nebo obnovit zdraví. Přestože to potvrzují křesťanské i východní tradice, moderní medicína na půst nahlíží podezřívavě. Jisté je, že přínosy jsou individuální. Půst má také svá pravidla, bez jejich dodržování může jít o hazard se zdravím.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *