20. březen: Mezinárodní den štěstí

Tak jsme se dočkali. Nejenže tu máme první jarní den, ale současně můžeme slavit také Mezinárodní den štěstí. Jak jinak slavit takový významný den než šťastně a zvesela?

Společně s našimi chlupáči poradíme, jak na to.

Mezinárodní den štěstí

Jak to s tím dnem štěstí vlastně je? To takhle jednou zasedalo Valné shromáždění OSN a himalájské království Bhútán opět přišlo s myšlenkou, kterou prosazovalo již od 70. let minulého století – myšlenkou, že důležitější než hrubý domácí produkt a všechny ty ekonomické ukazatele je indikátor národního štěstí.

Přestože se stále měří všechny ty ekonomické ukazatele, v roce 2012 všech 193 členských zemí OSN rozhodlo, že bude vládám připomínat, že štěstí jejich obyvatel je opravdu důležité. Připomínkou významu štěstí je Mezinárodní den štěstí, který byl od roku 2013 stanoven na 20. března.

Dnes tento den každého upozorňuje, že štěstí, radost ze života a pocity spokojenosti by měly být našim cílem, ba co víc, měly by být náplní našeho života – nejenom v den štěstí, ale každý den, každou chvíli.

Jaroslav Dušek - O daru, štěstí a změně starých konceptů mysli

Kde hledat štěstí?

Dle východního pojetí bychom měli hledat štěstí nikoli kolem sebe, ale uvnitř sebe. Když budeme vyzařovat štěstí, prozáříme tak i všechno kolem. Inspirací nám mohou být chlupáči jako zářící štěstí, které se snadno přenáší i na nás dvounohé. To potvrdí každý majitel chlupáče a potvrzují to i vědecké studie.

Chlupáči – štěstí samo

Psychologové z univerzit v Ohiu jednu takovou vědeckou studii uskutečnili a zjistili, že lidé s domácími mazlíčky mají šťastnější život než ti, kteří žádné mazlíčky nemají. Kočky, také psi, králíci, morčata, dokonce i plazi a jiná zvířata v domácnosti přinášejí lidem příjemné pocity, podporují jejich fyzickou i psychickou kondici, zlepšují sebevědomí i koncentraci. To všechno zjistili vědci.

Další vědci, tentokrát z Univerzity v Tel Avivu zase přišli na to, že zvířata pomáhají odbourat stres a úzkosti. Takové mazlení s mazlíčkem dokonce posiluje imunitu, prokazatelně zvyšuje podíl obranných látek v krvi.

Přímo léčebné je i takové kočičí předení. Sama kočka ho využívá jako léčebnou terapii. Předení však nepomáhá jen samotné kočce, ale také člověku, který je jí poblíž. Kočka dokonce ke štěstí pomáhá i v podobě sošky, alespoň dle Japonců. Soška kočky Maneki Neko má zvednutou packu, ta v Japonsku symbolizuje zvací gesto. Kočka Maneki Neko zve štěstí, bohatství a úspěch všude tam, kde je doma.

Chlupáči jsou skvělým způsobem, jak do svého domova dostat štěstí a pozitivní energii. Existují však i další způsoby. Nejprve je však třeba prostor kolem sebe očistit od energie negativní. Jak na to? Jde i o (ne)obyčejný úklid. Energetickou očistu můžete provádět i rituály Fung Shui s 5 elementy. Jako přírodní čističky vzduchu fungují pokojové rostliny, najdeme mezi nimi i takovou, které se říká domácí štěstí.

Návod na štěstí najdete také v chytrých knihách, třeba těchto:

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *