Koronavirus změnil od základů vše, co jsme doposud znali. Všechny nás přivedl domů, ke své rodině a svým blízkým. Přivedl nás k sobě samým. Rázem je pryč doba, kdy na sebe rodiny neměly čas, kdy se partneři kvůli pracovní vytíženosti doma téměř nepotkávali, kdy děti kvůli pracovnímu tempu rodičů trpěly nedostatkem pozornosti dospělých. To, co se zdálo důležité, se rozplynulo jako dým. To, co se jevilo malicherné, nyní utváří naše bytí. Láska v srdci, vnitřní klid, radost, optimismus, rodina, životní hodnoty…
Každodenní život nabral podobu, kterou si nikdo z nás neuměl vůbec představit. A všichni se teď s tím musíme nějak vypořádat. Správná cesta přitom neexistuje, každý si musí najít tu svoji.
Čas zastavit se
S povinnou karanténou jsme se dočkali omezení svobody pohybu, najednou trávíme čas doma. Pobyt doma je však nucený a dlouhodobý, tedy může být zdrojem nové formy stresu. Nabízí však také příležitost pohlédnout na svůj život a jeho fungování z jiné perspektivy. Z minuty na minutu se mění náš svět. Bylo to tak vždy, ale až nyní to pozorujeme zcela jasně. Samozřejmé není nic, nikdo z nás nemá jistotu, budoucnost je ve hvězdách. Logicky tak přehodnocujeme životní priority. Hledáme to podstatné. Izolace nás vede k přemýšlení o tom, čemu věnujeme svůj čas.
Video: Host Lucie Výborné: Ladislav Heryán
Čas žít
S krizí přicházejí i negativní pocity. Myšlenky nebo zprávy, které nezřídka povzbuzují strach a paniku, jsou všude kolem. Hodí se proto plán. Co dělat následující hodinu, co dělat zítra, pozítří…? Čemu se věnovat? Čím se zabývat? I lidem, kteří k plánování mají odpor, psychologové doporučují plán. Plánování každodenních činností představuje jednoduchou a efektivní metodu, jak náročné období zvládnout co nejlépe. A to i přesto, že nikdo z nás nedokáže odhadnout, co přinesou následující měsíce. Změny, které se rozběhly, zásadně ovlivní nejspíš celé roky.
Co dělat? Jaké aktivity zařadit do svého denního plánu v období karantény? Karanténa dává ideální prostor pro sebevzdělávání a osobní rozvoj, psychika bude vyžadovat naši pozornost tak nebo tak. Zapomenuté však nejsou ani činnosti týkající se kultury, která se postupně přesouvá do online světa. Vstříc lidem v karanténě vycházejí mnozí umělci a interpreti, ale také produkční společnosti a televizní stanice.
Psycholog a publicista Dalibor Špok radí v Českém rozhlase zařadit do denního plánu aktivity ze čtyřech základních oblastí. Jde o oblast relaxační (spánek, odpočinek, čtení, jednoduché hobby činnosti) a současně pohybovou oblast (domácí cvičení, tanec). Dále bychom se měly věnovat sociálním aktivitám (telefonáty, chatování, video hovory s příbuznými a přáteli) a nakonec do svého denního plánu zařadit i pracovní a/nebo studijní aktivitám.
Čas pracovat
Karanténa zasáhla do všech oblastí života. Nejenom osobní, také pracovní život vypadá v době koronaviru jinak. Na home office byli nuceni přejít i firmy, které se jí doposud bránili. Musí začít využívat technologie, které home office umožní, ale vyřešit také sníženou produktivitu danou prací z domu. Osobní kontakt s kolegy a partnery totiž zákonitě chybí, zaměstnance navíc ruší doma při práci další členové domácnosti, a tak nyní snadné se soustředit.
I práce z domu je zkouškou, zkouškou motivace a vůle. I tento aspekt však také v sobě nese příležitost. Konečně můžeme naplno využít potenciál home office, se správným režimem si osvojit takové pracovní návyky, které přinesou vedle pracovních výsledků také osobní spokojenost a dobrý pocit.
Čas volby
Současná situace je zkouška pro každého z nás. Je to zkouška vztahů i vnitřní síly. Stres, pocity strachu, úzkosti, smutek, samota i nuda. To vše je v krizové situaci normální. Každá krize však také prověřuje osobnost a dává prostor k sebepoznání. Zesiluje ty dobré i negativní stránky osobnosti. Obojí bychom měli přijmout, stejně jako vše, co se děje. To je způsob, jak se z izolace nezbláznit.
Ukazuje se, že to, co se dříve jevilo jako nutnost, je věcí osobní volby každého z nás. Některé věci ovlivnit nemůžeme, ale můžeme ovlivnit svůj postoj. Můžeme být aktivní a laskaví, můžeme pomáhat, být solidární a empatičtí. Je-li něco, co nyní skutečně potřebujeme, je to odolnost, fyzická i psychická. Je-li něco, co má v době epidemie skutečně význam, je to hygiena a psychohygiena.