Pes a sport

Není pochyb o tom, že pes se potřebuje hýbat. Existuje přitom nespočet způsobů, jak se hýbat.

Širokou paletu nabízejí i psí sporty, jako je agility, canicros (běh se psem) či dogtrekking, tanec se psem, dogfrisbee, psí spřežení (mushing) a další zimní sporty (skijöring), sportovní kynologie aj. Jakýkoli pohyb, nemusí se ani nazývat jako psí sport, je psovi prospěšný, tedy v rozumné míře, adekvátní konkrétnímu psovi, jeho kondici, věku, příp. zdravotním omezením.

Není pes jako pes…

Aktivita psa se odvíjí také od konkrétního plemene. Zatímco někteří psi jsou od přírody aktivní a ani chvíli neposedí, další jsou rození gaučoví povaleči. Roli přitom hraje i životní styl pána, jeho ochota a možnosti psovi pohyb či přímo sport dopřát. Významný faktorem je přitom výživa psa. Protože ta je základním zdrojem energie pro pohyb.

Na to, že rozdíly ve spotřebě energie mohou být obrovské, upozorňuje ve svém článku Pes a sport výživářský specialista Nativia Ing. Jan Jirásek. Kvůli obrovským rozdílům ve spotřebě energie je potřeba tuto skutečnost zohlednit i při výběru krmiva pro psy.

Čísla, která nejspíš překvapí i zkušené pejskaře…

  • Pes, který v parném létě jenom polehává, nejlépe ve stínu, ale s ochlazením zase ožije a začne být aktivní, potřebuje najednou až o 75 % více energie.
  • Obecně spotřebují aktivní psi, lovečtí psi, hlídací psi a psi provozující různorodé psí sporty asi 2,5x více energie než psi vyznávající gaučing.
  • Závodní saňoví psi, kteří se účastní extrémních závodů mushingu, mohou mít až 15x vyšší potřebu energie než běžný pes s klasickým životním stylem.
The magic of mushing

Video: Kouzlo mushingu (Youtube)

Sport, pohyb a metabolismus

Čím více se pes hýbe, tím intenzivnější metabolismus má. V těle s aktivitou roste i množství probíhajících chemických reakcí. Ty zajišťují přeměnu energie ze stravy v práci svalů. Je však třeba počítat i se zvýšeným množstvím odpadních produktů metabolismu. I proto je důležitý pitný režim, protože odpadní produkty jsou z organismu odváděny zejména skrze ledviny a moč.

Ostropestřec mariánský: pomocník aktivních psů

Vyšší intenzita metabolismu znamená také vyšší zatížení jater. Proto se aktivnímu psovi, psovi v zátěži, psovi provozujícímu psí sporty bude ve výživě hodit ostropestřec mariánský, resp. jeho semena.

Avšak pozor, účinné látky jsou v semenech ostropestřce silně vázány. Ani nadrcení semen neumožní jejich dostatečné vstřebání ve střevě, protože psí střevo je krátké a průchod tráveniny psím střevem je velmi rychlý. Pro skutečné využití a účinnost byliny v psím organismu se proto doporučuje extrakt ze semen ostropestřce mariánského.

Ostropestřec mariánský (6 min)

Video: Ostropestřec mariánský, jeho funkce, účinky a využití (Youtube)

Další látky zajímavé pro aktivní psy

Další látky zajímavé pro aktivního psa reprezentuje L-karnitin, který oddaluje nástup únavy svalů a urychluje regeneraci po výkonu. Hodí se i organicky vázaný selen, který se spolu s vitamínem E účastní antioxidačních procesů.

A nakonec jsou tu ještě chondroprotektiva, jako je chondroitin sulfát a glukosamin. Běžně se označují jako kloubní výživa pro psa nebo také nově jako SYSADOA látky – látky s pomalým působením. Podporují obnovu metabolické rovnováhy v buňkách kloubní chrupavky.

Krmivo Nativia

Chondroprotektiva, ostropestřec mariánský, selen, vitamín E i karnitin najdete ve složení granulí pro aktivní psy Nativia Active. Receptura respektuje přirozené zákonitosti výživy. Místo kombinace tradičních obilovin proto využívá lehce stravitelnou rýži. Ta zbytečně nezatěžuje organismus zvířete, naopak zajišťuje naplnění jeho výživových požadavků. Právě kvůli přirozeným výživovým požadavkům psa jsou granule Nativia postaveny především na kvalitním mase jako nejhodnotnějším zdroji potřebných bílkovin. V podílu bílkovin živočišného původu se řadí mezi přední značky na trhu.

Nativia představuje ryze české granule pro psy, ale i pro kočky, které jsou unikátní svým složením a kvalitou vstupních surovin. Granule pro psy a pro kočky značky Nativia vynikají vysokou stravitelností a vysokou výživovou hodnotou. Zdravou výživu, střevní mikrobiom a silný imunitní systém podporuje obsah minerálů v chelátové formě, extrakt z čekanky jako prebiotikum nebo probiotikum Enterococcus faecium. Složení granulí naopak eliminuje obsah potenciálních alergenů, vyhýbá se obilovinám, pšenici, sóje nebo kukuřici.

NATIVIA | PES | GRANULE PRO PSA | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | IMUNITA PSA | KOČKA

/1/ Jirásek, J.: Pes a sport. Nativia-pet.cz [online]. Letohrad: Nativia, 23. srpen 2018 [cit. 2019-12-17]. Dostupné z: https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/pes-a-sport

/2/ Kloubní výživa pro psy 1. –⁠ Kdy a proč klouby psa řešit. Aktivnízvíře.cz [online]. Dolní Dobrouč: Contipro, 25. duben 2018 [cit. 2019-12-17]. Dostupné z: https://www.aktivnizvire.cz/pecujeme-o-zdravi-zvirat/kloubni-vyziva-pro-psy-1

Pes a sport

Není pochyb o tom, že pes se potřebuje hýbat. Existuje přitom nespočet způsobů, jak se hýbat. Jakýkoli pohyb, nemusí se ani nazývat jako psí sport, je psovi prospěšný, tedy v rozumné míře, adekvátní konkrétnímu psovi, jeho kondici, věku, příp. zdravotním omezením.

Autor: Ing. Jan Jirásek, výživářský specialista ve společnosti Nativia

Absolvent Mendelovy univerzity s 19 roky praxe v oboru výroby krmiv. Na webu Nativia nabízí i odbornou poradnu, kde je připraven zodpovědět dotazy na různá témata související s výživou vašeho čtyřnohého kamaráda. Své zkušenosti sdílí i v podobě článků plných zajímavých a užitečných informací pro chovatele zvířat. Tyto informace a články využíváme také v rámci #spolupráce na webu U KOCOURA DOMA.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

5/5 - (6 votes)
Jan Jirásek
Latest posts by Jan Jirásek (see all)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *