Mikrobiom je fenoménem současnosti. Zatímco dříve se tajuplný svět mikroorganismů přehlížel nebo zkoušel potlačovat těmi nejdrastičtějšími metodami sterilizace a dezinfekce, dnes se na něho díváme úplně jinak. V posledních letech se totiž objevují stále nové a nové studie, které mikrobiom spojují s mnoha přínosy.
A zdaleka nejde jenom o přínosy pro zdravé trávení a samotný trávicí trakt. A netýká se to jenom mikrobiomu lidského, ale i mikrobiomu psího…
Dokonalý ekosystém, který teprve objevujeme…
Vypadá to, že mikroorganismy se svým hostitelem fungují ve vzájemné součinnosti. Mikrobiom se přitom netýká pouze lidského těla, ale i koček nebo psů. Neuvěřitelné pochody, které se odehrávají i v mikrosvětě trávicího traktu našich psů, popisuje i článek na webu Nativia…
Jak vypadá mikrobiom psa?
Dle nedávných studií se odhaduje, že celé psí střevo obsahuje několik stovek až tisíc bakteriálních fylotypů. Podle Bauera a Suchodolského, tvoří kmeny Firmicutes, Bacteroidetes, Proteobacteria, Actinobacteria, Spirochaetes a Fusobacteria téměř 99% všech obyvatel střeva u psů a koček. Jednoduše lze střevní bakterie rozdělit na přátelské a nepřátelské, na dobré a špatné. Skladba mikrobiomu přitom není u všech psů stejná. Mezi konkrétními jedinci jsou velké rozdíly, dané zejména životním prostředím a také stravou, kterou pes konzumuje.
Video: Přednáška Julius Lukeš: Nejsme sami – my a náš mikrobiom a eukaryom (Youtube)
Jaká je úloha mikrobiomu?
Střevní mikrobiom, vyvážená střevní mikroflóra hraje významnou roli ve zdraví hostitele. Nejenže podporuje trávení, podílí se na trávicích procesech a vstřebávání energie z potravy, působí také jako obranná bariéra. Chrání proti napadení patogeny. Stimuluje vývoj imunitního systému. Mikrobiom úzce komunikuje s imunitním systémem, mj. poskytuje nutriční podporu enterocytům – červeným krvinkám.
Imunitní reakce mikrobiomu spočívají i v mechanismu tzv. kolonizačního odboru. Jde o konkurenční stav přátelských a nepřátelských mikroorganismů, které spolu soutěží o kyslík, živiny nebo vazebná místa k uchycení na sliznici. Pokud je ve střevech dostatek přátelských bakterií, je tam také prostředí, které fyziologicky omezuje nerezidentní druhy bakterií. K tomu pomáhají i jednoduché prostředky v podobě produkce antimikrobiálních látek nebo sirovodíku. Příznivé prostředí souvisí i s pH ve střevě.
Jak podpořit mikrobiom psů nebo koček?
Protože rovnováha střevního mikrobiomu významně ovlivňuje celkový zdravotní stav zvířete, obsahují dnes některá krmiva pro psy nebo kočky doplňky v podobě probiotik a prebiotik. Ty podporují mikrobiální populaci psího, resp. kočičího střeva. V krmivech Nativia se využívá probiotikum Enterococcus faecium (NCIMB 10415), jedno z mála probiotik reálně schválených a registrovaných v prostředí Evropské unie. Zástupcem prebiotik je inulín s čekanky, i ten najdete ve složení krmiva pro psy a kočky značky Nativia.
Krmivo Nativia
Nativia představuje ryze české granule pro psy a pro kočky, které jsou unikátní svým složením a kvalitou vstupních surovin. Receptury jsou sestavené s myšlenkou, že „pes není slepice“, místo kombinace tradičních obilovin proto využívá lehce stravitelnou rýži a především kvalitní maso jako nejhodnotnější zdroj potřebných bílkovin.
Granule pro psy a pro kočky značky Nativia vynikají vysokou stravitelností a vysokou výživovou hodnotou. Zdravou výživu, střevní mikrobiom a silný imunitní systém podporuje obsah minerálů v chelátové formě, extrakt z čekanky jako prebiotikum nebo probiotikum Enterococcus faecium. Složení granulí naopak eliminuje obsah potenciálních alergenů, vyhýbá se obilovinám, pšenici, sóje nebo kukuřici.
NATIVIA | PES | GRANULE PRO PSA | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | IMUNITA PSA | KOČKA
/1/ Jirásek, J.: Mikrosvět v trávícím traktu. Nativia-pet.cz [online]. Letohrad: Nativia, 25. září 2017 [cit. 2019-12-16]. Dostupné z: https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/mikrosvet-v-travicim-traktu
/2/ Probiotika ve výživě zvířat. Veterinárnífarmacie.cz [online]. Veterinárnífarmacie.cz, 23. září 2016 [cit. 2019-12-16]. Dostupné z: https://www.veterinarnifarmacie.cz/pes/vyziva-a-metabolismus/veterinarni-doplnky-vyzivy/item/81-probiotika-ve-vyzive-zvirat
/3/ Olivová, J.: Žijeme pod taktovkou mikroorganismů. AVČR.cz [online]. Praha: Akademie věd ČR, 23. červenec 2019 [cit. 2019-12-16]. Dostupné z: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/biologie-a-lekarske-vedy/Zijeme-pod-taktovkou-mikroorganismu/
Mikrosvět v trávicím traktu
Mikrobiom je fenoménem současnosti. V posledních letech se totiž objevují stále nové a nové studie, které mikrobiom spojují s mnoha přínosy. A zdaleka nejde jenom o přínosy pro zdravé trávení a samotný trávicí trakt.
Autor: Ing. Jan Jirásek, výživářský specialista ve společnosti Nativia
Absolvent Mendelovy univerzity s 19 roky praxe v oboru výroby krmiv. Na webu Nativia nabízí i odbornou poradnu, kde je připraven zodpovědět dotazy na různá témata související s výživou vašeho čtyřnohého kamaráda. Své zkušenosti sdílí i v podobě článků plných zajímavých a užitečných informací pro chovatele zvířat. Tyto informace a články využíváme také v rámci #spolupráce na webu U KOCOURA DOMA.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
- Pes a sport - 2019/12/17
- Mikrosvět v trávicím traktu - 2019/12/16