Trvalo to, než Národní zemědělské muzeum v Praze našlo své doma na Letné. Nyní však jeho expozice ohromí

Jubilejní zemská výstava v roce 1891 dala Praze Křižíkovu fontánu. Během výstavy byla otevřena Petřínská rozhledna a mj. se také začala psát historie Národního zemědělského muzea. Muzejní sbírky tvořily právě předměty z velkolepé výstavy, která se zapsala do dějin Českého národa tučným písmem. Doplnily je předměty Národopisné výstavy konané již v roce 1895. Soubor byl však až do roku 1918 součástí Národopisného muzea. Do roku 1902 byly sbírky uloženy v paláci Sylva-Tarrouca v ulici Na Příkopě v Praze, posléze v takzvané jízdárně v letohrádku Kinských na Smíchově.

1918: vznik spolku a republiky

28. září 1918 byl založen spolek České zemědělské muzeum, který se po vzniku republiky transformoval na Československé zemědělské muzeum, ústav pro studium a povznesení venkova. V době první republiky patřil k těm nejprogresivnějším muzejním institucím, zejména díky mimořádné muzeologické práci Josefa Kazimoura a politické podpoře Antonína Švehly.

Sbírky muzea tehdy byly umístěny primárně v letohrádku Kinských. Přestože muzeum časem doplnily ještě pobočky v zemských hlavních městech, tedy Bratislavě, v Brně a v Opavě, stále se potýkalo s nedostatkem prostoru. Ve třicátých letech proto vznikl projekt na výstavbu nové budovy muzea v Praze na Letné.

Národní zemědělské muzeum

Video: Národní zemědělské muzeum Praha Letná, YouTube

Budova Národního zemědělského muzea byla postavena v letech 1937 až 1937 ve společném projektu s vedlejší budovou Národního technického muzea dle návrhu architekta Milana Babušky. Dodnes reprezentují významné památky funkcionalismu. Ke svému primárnímu účelu se však budova Zemědělského muzea musela dostat až během pěkné řádky let.

Krátce po dostavbě zabrala budovu muzea německá okupační armáda. Přestože ji muzeum získalo zpět v roce 1945, již v roce 1950 se muselo zase stěhovat. Objekt byl zabaven pro účely Státní dislokační komise. Sbírky muzea se přesunuly na zámek Konopiště a Kačina. Dodnes je zámek Kačina jednou z poboček muzea, spolu s pobočkami Čáslav, Ohrada a Valtice.

Vzácná fauna v parku Kačina, Národní zemědělské muzeum

Video: Vzácná fauna v parku Kačina, Národní zemědělské muzeum, YouTube

Expozice pro malé i velké

Účelu, pro který byla postavena, začala budova na Letné konečně sloužit v roce 1994. V roce 2017 pak stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která ji měla přiblížit právě původnímu návrhu architekta Milana Babušky.

Národní zemědělské muzeum s rekonstrukcí získalo nové moderní expozice, například Laboratoř ticha. Jde o živý les vsazený do futuristické laboratoře s automatizovanými systémy zavlažování a klimatizace. Vedle vnitřních expozic Zemědělství, Myslivost, Rybářství nebo Voda v krajině je tady pro návštěvníky připravený i Malý selský dvorek. Venkovní expozice je součástí muzejního dvora, kde se některá zvířata i volně pohybují. Běhá tady například kachna pižmová, slepice rousné zakrslé tříbarevné (porcelánové), slepice vlaška, hedvábničky, holub anglický pávík nebo český stavák. Ve spolupráci s Českým svazem chovatelů a finanční podporou městské části Praha 7 tady žije i králík domácí v plemenech český červený králík, český strakáč, činčila malá. Dvůr je přístupný zdarma.

Návštěvníky ohromí i unikátní střešní terasa. Nejenže se tady můžou pokochat úchvatnými výhledy na Prahu, ale našlo se tady místo i na trávník pro piknik, pro políčko se zemědělskými plodinami nebo pro včelí úly.

Užijte si večerní Prahu ze střechy muzea

Video: Střešní terasa NTM, YouTube

Výhledy na Letné

Letná, prosluněné návrší nad Vltavou, je svými výhledy proslavená. Právě na výhledy láká i oblíbený park Letenské sady. Zdobí je i novobarokní Hanavský pavilon, letenský kolotoč, nejstarší kolotoč v Evropě, také výletní restaurace Letenský zámeček, pavilon z výstavy Expo 58 v Bruselu nebo legendární Metronom, jedna z dominant Prahy. Právě od Metronomu se také otevírají fascinující panoramata Prahy.

PRAGUE Metronome + beautiful views of bridges from Letná Park.

Video: Pražský Metronom a výhledy z Letné, YouTube

Majitelem a mecenášem Metronomu na Letné je společnost PSN, která po celé Praze vlastní více než sedmdesát exkluzivních nemovitostí. Mezi nimi i legendární Tančící dům se střešní terasou, která se s PSN otevřela veřejnosti. V duchu původní vize Václava Havla nejvýznamnější památka moderního umění v Praze ožila kulturou, právě prostřednictvím umělecké galerie je také přístupná vyhlídková střešní terasa.

Mezi aktuálními rezidenčními projekty PSN najdeme i Bydlení Na Výšinách, nové byty v noblesním secesním domě, který je situován v ulici Na Výšinách, jen kousek od Národního zemědělského muzea. Stejně jako střešní terasa NZM i Bydlení Na Výšinách nabízí úchvatné výhledy. Ty si obyvatelé bytů mohou dopřávat každý den. K dispozici mají i efektní balkony s dobovým zábradlím, které dům stavitele Josefa Rychtery z počátku minulého století získal s důmyslnou rekonstrukcí v režii PSN. Historizující prvky zdobí dům také jako řemeslné kování na oknech nebo kazetové vstupní dveře. Vkusně doplňují novou fasádu, která si pohrává s tóny oblačného nebe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PSN (@psn.cz)

Bydlení Na Výšinách skýtá celkem 18 jednotek o dispozicích 1+kk až 3+kk a velikostech od 23 do 109 metrů čtverečních. Nejvyšší patra patří luxusním mezonetům. Ve vybavení nechybí moderní technologie a značkové zařizovací předměty, stejně jako stylové historizující prvky, například dřevěné parkety. Balkony nebo předzahrádky v přízemí doplňuje zrenovovaný společný dvorek s kolárnou nebo praktické sklepní kóje.

Kolaudace je plánovaná na druhé čtvrtletí roku 2023. Prodej bytů byl již spuštěn na webu BydleníNaVýšinách.cz.

Internet:

/1/ Historie muzea, oficiální web Národní zemědělské muzeum [online]. Praha: Národní zemědělské muzeum, 2022 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://www.nzm.cz/o-muzeu/historie-muzea

/2/ Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2022 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-zemedelske-muzeum-praha

/3/ Národní zemědělské muzeum otvírá nové expozice a střešní terasu. ZSCR.cz [online]. Praha: Zemědělský svaz České republiky, 26. červenec 2017 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://www.zscr.cz/clanek/narodni-zemedelske-muzeum-otvira-nove-expozice-a-stresni-terasu-3155

/4/ Holakovský, M.: Zemědělské muzeum láká lidi i na střechu. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 26. červenec 2017 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/narodni-zemedelske-muzeum-otvira-nove-expozice-a-stresni-terasu-20170726.html

/5/ Hůrská, T.: Na střeše Národního zemědělského muzea vznikla levitující terasa s bylinkovou zahradou. earch.cz [online]. Praha: earch.cz, 19. listopad 2018 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://www.earch.cz/architektura/clanek/na-strese-narodniho-zemedelskeho-muzea-vznikla-levitujici-terasa-s-bylinkovou-zahradou

/6/ Nový výhled na Prahu. Národní zemědělské muzeum otevírá nové expozice i střešní terasu. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 27. červenec 2017 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://region.rozhlas.cz/novy-vyhled-na-prahu-narodni-zemedelske-muzeum-otevira-nove-expozice-i-stresni-7240937

/7/ Bydlení Na Výšinách, oficiální webové stránky PSN [online]. Praha: PSN, 2022 [cit. 2022-03-26]. Dostupné z: https://bydleninavysinach.cz/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Trvalo to, než Národní zemědělské muzeum v Praze našlo své doma na Letné. Nyní však jeho expozice ohromí

Budova Národního zemědělského muzea byla postavena v letech 1937 až 1937 spolu s budovou Národního technického muzea dle návrhu architekta Milana Babušky. Budova na Letné konečně začala sloužit účelu, pro který byla postavena, v roce 1994. V roce 2017 pak stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, se kterou získala nové moderní expozice, například Laboratoř ticha.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdivíPřestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *