Dub Dunin: Symbol Bělověžského pralesa a Evropský strom roku 2021. Duby obsadily i další příčky

Již od roku 2011 hledá Nadace partnerství v rámci ankety Strom roku nejzajímavější staré stromy jako důležité přírodní a kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit. Podporuje ochranu stromů a současně nám představuje přírodní krásy, které stojí za pozornost. Na republikovou anketu navazuje ta Evropská. V roce 2011 soutěž Evropský strom roku ovládly duby, zvítězil jejich polský zástupce, tzv. Strážce lesa.

Strážce lesa z Polska

Celkem 179 317 Evropanů letos hlasovalo pro dub Dunin, který nese jméno běloruského básníka a dramatika Vincenta Dunina Marcinkiewicze. Říká se mu také Strážce lesa. Je to jeden z největších a nejznámějších stromů v Bělověžském pralese.

Bělověžský prales je biosférickou rezervací UNESCO zapsanou v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO. Právě tady byl před vyhynutím zachráněn zubr. Domov zubrů, celý Bělověžský prales se rozkládá na ploše 150 tisíc hektarů. Dub Dunin ho stráží na okraji, v obci Narew. Stáří dubu se odhaduje na 400 let. Obvod kmene má zhruba 4,5 metru, je vysoký přes 13 metrů. Jeho rozložitý tvar je důsledkem úderu blesku.

Dąb Dunina Drzewem Roku 2022! European Tree of the Year! Europejskie Drzewo Roku! 4K

Video: Dub Dunin, YouTube

Dub Dunin je v pořadí již třetím Evropským stromem roku z Polska. V roce 2017 se stal Evropským stromem roku dub Józef z Wiśniowé v Podkarpatském vojvodství, v roce 2013 platan z Kóz ve Slezském vojvodství. V roce 2014 navíc dub Wybického v Będominu v Pomořském vojvodství obsadil bronzovou příčku ankety.

Duby ze Španělska a Portugalska

Také stříbrnou a bronzovou pozici v letošním ročníku ankety obsadily duby. Stříbrný skončil španělský dub, který roste na úpatí světoznámé poutní stezky do Santiaga de Compostela. Navazuje tak na loňské vítězství tisíciletého dubu ze španělské Leciny. 250 let starý dub z Bosque del Banquete de Conxo je symbolem svobody. Bronzové místo v anketě 2021 obsadil Velký dub z jižní oblasti portugalského Alenteja.

Chudobínská borovice - finalistka ankety Strom roku

Video: Chudobínská borovice, Evropský strom roku 2019

České stromy

Česká zpívající lípa v Telecím u Poličky skončila sedmá. V desetileté historii ankety Evropský strom roku je tak stále jediným českým reprezentantem Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady. Ročník 2022 to může napravit, o finalistech dalšího ročníku Strom roku České republiky se rozhoduje do 22. dubna. Nominace se podávají na webu www.stromroku.cz.

Strom roku

Anketa Strom roku podporuje aktivitu lidí v péči o stromy v jejich okolí. Jejím cílem upozornit na staré, významné a památné stromy, představit zajímavé příběhy stromů. Současně také poukazuje na stromy, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost. I stromy mají své hrdiny!

Anketa probíhá od roku 2020 pod taktovkou Nadace Partnerství. Je součástí iniciativy Sázíme budoucnost. Myšlenka se postupně rozšiřuje i do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol Strom roku spolu soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku.

Literatura

  • Hrušková, M.: Nejmohutnější stromy naší země. Praha: Esence, 2017. ISBN: 978-80-7549-294-4

Internetové zdroje

/1/ Strom roku (oficiální web) [online]. Brno: Nadace partnerství, 2022 [cit. 2022-03-03]. Dostupné z: https://www.stromroku.cz/

/2/ Bělověžský národní park. polsko.travel [online]. Warszawa: Polska Organizacja Turystyczna, 2022 [cit. 2022-03-03]. Dostupné z: https://www.polsko.travel/cz/pamatky/unesco/belovezsky-narodni-park

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Dub Dunin: Symbol Bělověžského pralesa a Evropský strom roku 2021

Již od roku 2011 hledá Nadace partnerství v rámci ankety Strom roku nejzajímavější staré stromy jako důležité přírodní a kulturní bohatství. Letos vyhrál dub Dunin z Bělověžského pralesa. I stříbrnou a bronzovou pozici obsadily duby, španělský a portugalský.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *