Letní slavnosti staré hudby 2021 rozezní hudba šlechtických dvorů

Prázdninová Praha láká na četné osvěžující letní aktivity, vodní sporty, Olympijský festival, ale i kulturu a hudební zážitky. Již tradičně se v Praze konají Letní slavnosti staré hudby, které rozezní hudba šlechtických dvorů, od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. 22. ročník Letních slavností staré hudby probíhá od 20. července do 5. srpna 2021.

Hudba pro princeznu

Letní slavnosti staré hudby 2021 představí díla zkomponovaná pro španělské krále, dvory jeho francouzských kolegů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. nebo britskou princeznu Annu Hannoverskou. Právě díla Georga Friedricha Händela a Jeana-Marii Leclaira, složená pro princeznu Annu Hannoverskou, přednese spolu s Erichem Traxlerem živě Jana Semerádová. Za své album Chaconne pro princeznu je nominována na hudební cenu Anděl v kategorii vážné hudby.

Jana Semerádová, Erich Traxler - Chaconne for the Princess: Händel and Leclair (teaser)

Video: Jana Semerádová, Erich Traxler: Chaconne pro princeznu, YouTube

Praha se se slavnostmi rozezní také v podání předních zahraničních hudebníků, například německého vokálního souboru Calmus Ensemble, který festival otevře. Představí díla mistrů renesanční vokální polyfonie. Návštěvníci slavností budou budou moci naslouchat nejstaršímu hudebnímu nástroji, tedy lidskému hlasu, klasickým, ale i netradičním hudebním nástrojům, jako je středověká loutna. Středověkou loutnu a fidulu rozezní italský ansámbl La fonte musica, belgičtí A nocte temporis zase s pomocí irské harfy posluchače zavedou do irských zelených zahrad. Pyrenejská hudba zazní v podání španělských souborů La Ritirata a Capella de Ministrers. Zazní i hudební nástroj vihuela da arco.

Capella de Ministrers: Cròniques medievals

Video: Capella de Ministrers: Cròniques medievals, YouTube

Hudba pro krále

Program slavností nabídne i tuzemský soubor Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Ten celý festival 5. srpna 2021 v kostele svatého Šimona a Judy na Starém Městě uzavře. Spolu se septetem francouzských pěvců chystá pro návštěvníky světovou premiéru divertissement Le Retour des dieux sur la terre Françoise Colina de Blamont (1725), složeného pro francouzský královský dvůr.

Letní slavnosti staré hudby 2021 trailer

Video: Letní slavnosti staré hudby 2021, YouTube

Také druhá z oper Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera (1682), která závěrečného večera zazní, byla původně určena ke koncertnímu provedení v královských komnatách paláce Versailles. Pro ty ostatně vznikal hudební repertoár ze všech evropských evropských královských sídel 17. a 18. století. Tradici ve Versailles zahájil Ludvík XIV., pravidelné hudební večery pro nejvyšší aristokracii pak od krále Slunce převzala manželka Ludvíka XV. Marie Leszczyńská, ale i další dvory ve Francii i celé Evropě. Tzv. divertissement, malé opery v koncertním provedení, které provází i alegorické postavy, opěvují mytologická božstva, ale i krále.

Projekt je součástí víceleté programové linie připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles), na níž se podílí také Francouzský Institut v Praze.

Internetové zdroje

/1/ Letní slavnosti staré hudby, oficiální webové stránky [online]. Praha: Collegium Marianum – Týnská škola, 2021 [cit. 2021-07-20]. Dostupné z: https://www.letnislavnosti.cz/

/2/ Letní slavnosti staré hudby 2021. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2021 [cit. 2021-07-20]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/akce/letni-slavnosti-stare-hudby-4

/2/ Letní slavnosti staré hudby 2021. Kudyznudy.cz [online]. Praha: Prague City Tourism, 2021 [cit. 2021-07-20]. Dostupné z: https://www.prague.eu/cs/detail-akce/25678/letni-slavnosti-stare-hudby-2021?back=1

…a vlastní poznatky a zkušenosti.

Letní slavnosti staré hudby 2021 rozezní hudba šlechtických dvorů

Prázdninová Praha láká také na kulturu a hudební zážitky. Již tradičně se v Praze konají Letní slavnosti staré hudby, které rozezní hudba šlechtických dvorů. 22. ročník Letních slavností staré hudby probíhá od 20. července do 5. srpna 2021.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *