Olympijský festival 2021: K návštěvě zve Stromovka v Praze, ale i Brno, areál SKP Kometa v Pisárkách

Největší svátek sportu je tady. Olympiáda Tokyo 2020 se konečně koná, covidu navzdory. U příležitosti konání olympijských her v Tokiu v Česku probíhá Olympijský festival. V Praze i v Brně přibližuje desítky sportů.

Úvodní foto: Radek Miča, Olympijský festival

Tenis, florbal, atletika, lukostřelba, ale i lezení

Praha Olympijský festival pořádá ve Stromovce, využívá areál Olympu. Nachází se tady řada sportovišť, kde olympionici skutečně trénují. Zatímco česká reprezentace nyní předvádí to, co natrénovala, v reálných sportovních kláních v Japonsku, v Čechách si návštěvníci festivalu mohou různé sportovní disciplíny na vlastní kůži vyzkoušet a sami potrénovat svoji kondici.

Praha a Stromovka dává k dispozici v rámci festivalu tenisové kurty, hřiště pro florbal, ale i atletiku či lukostřelbu. Návštěvníci si tady mohou zahrát golf, otestovat bobový trenažér nebo nabrat kondici prostřednictvím workout hřiště. Nechybí ani prostor pro plážový volejbal, areál vodních sportů a v něm třeba paddleboarding. K vyzkoušení je tady 47 různých sportů.

Zveme vás na Olympijský festival v Praze!

Video: Olympijský festival Praha 2021, YouTube

Nový skatepark ve Stromovce

Součástí olympijského parku je i nový skatepark, který ve Stromovce zůstane i po skončení olympiády. Mj. se tu počítá s workshopy pro veřejnost, závody i ukázkami jízdy profesionálních jezdců.

OLYMPIJSKÝ SKATEPARK

Video: Olympijský festival, YouTube

Rezervace vstupenek je možná na oficiálním webu olympijskyfestival.cz. Tam mohou vstupenky rezervovat i návštěvníci v Brně. Koná se na brněnské Riviéře, kde je připraveno sportovní i relaxační zázemí.

Olympijská riviéra v Brně bude plná novinek!

Video: Olympijský festival v Brně, YouTube

Slavná tenistka i lezec Adam Ondra

23. srpna 2021, v den zahájení organizátoři v Brně připravili koncert kapely Mirai a tradiční cimbálovou muziku nebo exhibiční tenisový turnaj s bývalou tenistkou Lucií Šafářovou. „Českou republiku jsem třikrát reprezentovala na olympijských hrách, letos se těším, že si je užiju v roli fanouška,“ řekla tenistka Lucie Šafářová. Tenistka Olympijský festival v Brně také zahájila, pomyslným zapálením olympijského ohně.

Adam Ondra - Best climber in the world? | Road to Tokyo: Climbing | The Qualifier Stories | Ep. 3

Video: Adam Ondra, Olympiáda 2021 – kvalifikace, YouTube

5. srpna 2021 se na Olympijském festivalu, pod Lezeckou stěnou Jihomoravského kraje sejdou fanoušci brněnského rodáka Adama Ondry, který má kondici a všechny předpoklady k tomu, aby si za sportovní lezení přivezl z Tokia medaili. Rozšířil by tak seznam svých lezeckých úspěchů, který čítá mj. 1. místo na mistrovství světa 2014, 2016, 2019, 2. místo MS 2009, 2018 za lezení na obtížnost/kombinace, 1. místo na Mistrovství světa 2014 a 2. místo na mistrovství světa 2011 a 2016 v boulderingu, 1. místo ve Světovém poháru 2009, 2015, 2020 v lezení na obtížnost, 1. místo SP 2010, 2. místo SP 2019 za bouldering; 1. místo na mistrovství Evropy 2019, 2. místo ME 2010, 2015, 2017 v lezení na obtížnost nebo v neposlední řadě 2. místo na mistrovství Evropy 2010 a 2015 za bouldering.

V Tokiu, na prvních olympijských hrách vůbec, se lezení představí ve formátu netradiční lezecké kombinace, propojení tří disciplín, a to lezení na obtížnost, bouldering a lezení na rychlost. Na Olympijských hrách v Paříži 2024 pak dojde k logičtějšímu rozdělení disciplín, samostatnou disciplínou bude jednak dvojkombinace lezení na obtížnost a boulderning, jednak lezení na rychlost.

Prince of Czechia, Alexander Choupenitch

První medaili v Tokiu vybojoval kanoista Lukáš Rohan, na konto české výpravy připsal stříbro. O druhou se postaral Alexander Choupenitch, brněnský šermíř (flerista) běloruského původu. Wikipedia o Choupenitchovi píše, že se narodil v Brně běloruským rodičům, operním pěvcům, kteří získali angažmá v Národním divadle Brno (otec jako sólista opery, matka zpívala ve sboru).

Nejdříve hrál basketbal, ale matka ho přivedla k šermu. Stal se členem klubu Sokol Brno I, kde je možné šermovat pouze fleretem. Právě proto fleret, kterým však šermovala i jeho nevlastní babička Taťjana Samusenková, členka ženského olympijského týmu SSSR v šermu fleretem, který získal zlaté medaile na olympijských hrách v letech 1960, 1968 a 1972. Alexander Choupenitch fleret vyzdvihl pro jeho rychlost a taktiku, uvedl také, že je realističtější z pohledu historie. Šerm šavlí je na něj až moc rychlý, a při šermu kordem se zase příliš taktizuje.

Prince of Czechia | Alexander Choupenitch

Video: Prince of Czechia, Alexander Choupenitch, YouTube

Aktuálně: Šermíř Alexander Choupenitch dorazí na Olympijský festival v Brně ve středu 27. srpna 2021, který se z Tokia vrací s bronzovou medailí. Přivítejte čerstvého medailistu Alexandra Choupenitche v Brně! Na Riviéře by se měl objevil v 18 hodin.

Internetové zdroje

/1/ Olympijský festival, oficiální webové stránky [online]. Český olympijský výbor, 2021 [cit. 2021-07-23]. Dostupné z: https://www.olympijskyfestival.cz/

/2/ Olympijský festival v Brně zahájila Lucie Šafářová symbolickým zapálením olympijského ohně. Olympijskýfestival.cz [online]. Český olympijský výbor, 2021 [cit. 2021-07-23]. Dostupné z: https://www.olympijskyfestival.cz/novinky/olympijsky-festival-v-brne-zahajila-lucie-safarova-symbolickym-zapalenim-olympijskeho-ohne

/3/ Rumler, M.: Olympijský festival nabídne 47 sportů. Kolik stojí a jaká na něm platí pravidla? Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 22. července 2021 [cit. 2021-07-23]. Dostupné z: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/olympijsky-festival-stromovka-pravidla-20210722.html

/4/ Alexander Choupenitch na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2021 [cit. 2021-07-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Choupenitch

/5/ Krutil, R.: Plánuju vyhrát olympiádu, hlásí šermířský talent Choupenitch. iDnes.cz [online]. Praha: Mafra, 6. března 2014 [cit. 2021-07-23]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/sermirsky-talent-alexander-choupenitch-rozhovor.A140306_110702_sporty_elv

…a vlastní poznatky a zkušenosti.

Olympijský festival 2021: K návštěvě zve Stromovka v Praze, ale i Brno, areál SKP Kometa v Pisárkách

Největší svátek sportu je tady. Olympiáda Tokyo 2020 se konečně koná, covidu navzdory. U příležitosti konání olympijských her v Tokiu v Česku probíhá Olympijský festival. V Praze i v Brně přibližuje desítky sportů.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.