Nový rok každoročně provází pozoruhodný astronomický úkaz. Padají hvězdy, aby lidem plnily jejich přání. Pokračují tak v kouzlech, kterými dýchají Vánoce. Možná nám pomohou i naplnit předsevzetí týkající se našich snů. Hned začátkem ledna prolétá kolem Země nejaktivnější meteorický roj vůbec. Již dle názvu vylétají Kvadrantidy zdánlivě ze souhvězdí Zedního kvadrantu. Souhvězdí jako takové již bylo zrušeno, avšak meteorický roj Kvadrantidy zdobí zimní oblohu každý rok.
Kvadrantidy – Kdy pozorovat – Pozorování – Focení
Kvandrantidy – jiskřivá ozdoba lednové oblohy
Kvadrantidy jsou prvním meteorickým rojem, kteří září na noční obloze v novém roce. Jejich měsícem je leden. Meteorický roj je aktivní každoročně mezi 1. a 6. lednem. Vrchol, kdy je možné pozorovat desítky až stovky meteorů za hodinu, trvá zpravidla jen několik málo hodin. Kvůli nepravidelnému rozložení proudu je hodinová zenitová frekvence značně kolísavá, astrologové uvádějí rozmezí mezi 60 a 200 meteory za hodinu.
Stejně jako všechny meteorické roje i Kvadrantidy svým názvem odkazují na místo, odkud na noční obloze zdánlivě vylétají. V jejich případě jde o souhvězdí Zedního kvadrantu na pomezí Pastýře a Draka. Souhvězdí Zedního kvadrantu bylo sice v roce 1922 zrušeno, Kvadrantidy však v této oblasti prolétají nadále.
Proud roje se však od Země vzdaluje vlivem gravitace planety Jupiter. Každým rokem jsou tak kvůli Jupiteru o kousek dál než rok předchozí. Odhaduje se proto, že bude viditelný již „jenom“ asi tisíc let.
Záhadný původ, se kterým si vědci lámou hlavu
Doposud není jasné, odkud vlastně Kvadrantidy pocházejí. Původní teorie odkazovala na kometu 96P Machholz. V roce 2003 však Peter Jenniskens z NASA přišel s tvrzením, že jde o fragment komety zaniklé před více než 500 lety. Její zánik je datován na jaro roku 1490 a spojován s tehdejším meteorickým deštěm. Dráha fragmentu se Zemí protíná téměř v kolmém úhlu, což by vysvětlovalo krátkou aktivitu roje.
Video: Pozorování Kvadrantidy 2019, Lanžov (YouTube)
Kdy pozorovat?
V roce 2020 vychází maximum Kvadrantid na sobotu 4. ledna 9:20 hodin našeho času. Půjde o bezměsíčnou noc, podmínky pro pozorování by měly být vynikající, až na zimu, která je pro leden typická. Záleží však také na aktuální oblačnosti. Čím blíže k maximu, tím vyšší bude aktivita roje a větší šance spatřit velmi jasné meteority. Nejlepší pozorování tak bude před rozbřeskem. To radí i Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Vzhledem k tomu, že Měsíc zapadne zhruba 50 minut po půlnoci a takzvaný nautický soumrak začíná až v 6:35 našeho času, tedy pouhé tři hodiny před maximem roje, doporučujeme pozorovat oblohu zejména od 1 hodiny ranní až do rozbřesku.
Video: Pozorování Kvadrantidy 2019 (YouTube)
Pozorování
Lednové pozorování je specifické kvůli nízkým teplotám. Stále platí, že nejlépe se noční obloha pozoruje z polohy vleže, což je v lednu kvůli prochladnutí značně rizikové. Vždy je nutné se vybavit teplým oblečením. Při pozorování noční oblohy se obecně doporučuje vyhýbat světelnému znečištění měst. Nejlepší podmínky bývají na horách s odkrytým obzorem. Kvalita pozorování je obecně ovlivněna aktuální oblačností a fází měsíce. V době kolem úplňku Měsíce bývá pozorování zhoršené. K pozorování meteorického roje není třeba žádná zvláštní technika.
Focení noční oblohy
Pokud uvažujete o focení noční oblohy, doporučuje známý fotograf a populárizátor astronomie Petr Horálek fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem, například zrcadlovku. Také radí připravit přístroj na focení venku tím, že ho i s objektivem necháte před focením několik hodin venku, aby se vychladil. Vyhnete se tak pokrytí objektivu zmrzlou rosou. Stativ by přitom měl být samozřejmostí. Po umístění foťáku na stativ ho nastavíte. Jak? Návod pro Novinky.cz doplňuje přímo fotograf:
Nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Pak už jen zmáčknete spoušť – pokud možno v režimu samospouště či přes dálkové ovládání, aby se ani tehdy foťák neroztřásl. Proces opakujte, dokud do záběru nevletí zářící meteor.
Že jde o rady cenu zlata dokazuje i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Úřad totiž 26. prosince 2019 ocenil již dvacátou fotografii Petra Horálka jako prestižní Astronomický snímek dne. Český fotograf tak dosáhl světového úspěchu a zařadil se do velmi úzké skupiny fotografů z celého světa, které se dvaceti snímky oceněnými NASA mohou chlubit. Všimla si toho světová i česká média, mj. Česká televize. Oním slavným dvacátým snímkem je přitom pohádkově zasněžená krajina slovenské Oravské Lesné s uskupením jasných hvězd takzvaného Zimního šestiúhelníku.
Literatura
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
- Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4
Internetové zdroje
/1/ Horálek, P.: Dva úkazy z kraje roku 2020. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 1. leden 2020 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/dva-ukazy-z-kraje-roku-2020.html
/2/ Tisková zpráva: Kvadrantidy 2020. Webové stránky Hvězdárna v Úpici [online]. Úpice: Hvězdárna v Úpici, 29. prosince 2020 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: http://www.obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2020122901
/3/ Tisková zpráva: Čeká nás maximum meteorického roje Kvadrantidy a polostínové zatmění Měsíce. Sciencemag.cz [online]. Sciencemag.cz, 2. ledna 2020 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://sciencemag.cz/ceka-nas-maximum-meteorickeho-roje-kvadrantidy-a-polostinove-zatmeni-mesice/
/4/ Nechoďte v pátek spát. Nebe protnou desítky meteorů, Měsíc je nevyruší. Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 3. ledna 2020 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kvadrantidy-patek/r~06cf97fc2e0d11eaa24cac1f6b220ee8/
/5/ Meteory a meteorické roje… aneb meteory očekávané a náhodné. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 1. leden 2020 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/meteory-a-meteoricke-roje.html
/6/ Kolem Země sviští další meteory. Kvadrantidy rozzáří noční oblohu. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 3. ledna 2019 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/kolem-zeme-svisti-dalsi-meteory-kvadrantidy-rozzari-nocni-oblohu-40266539
/7/ Český fotograf už podvacáté uspěl v NASA. Jeho snímky vesmíru miluje celý svět. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 26. prosince 2019 [cit. 2020-01-03]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3012431-cesky-fotograf-uz-podvacate-uspel-v-nasa-jeho-snimky-vesmiru-miluje-cely-svet
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Kvadrantidy na lednové noční obloze: Padá hvězda, a ne jedna
Nový rok každoročně provází pozoruhodný astronomický úkaz, kolem Země prolétá meteorický roj Kvadrantidy. Padají hvězdy, aby lidem plnily jejich přání. Pokračují tak v kouzlech, kterými dýchají Vánoce. Možná nám pomohou i naplnit předsevzetí týkající se našich snů.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…