Jak dodržet předsevzetí? Vezměte to za ten správný konec!

Máme tu leden, první měsíc roku, dobu nových začátků. Je logické, že mnoho z nás čeká, že s novým rokem nastanou nové věci. Čekáme změny, očekáváme je i od sebe. Přejeme si vše dobré a žijeme v naději, že s novým rokem vše dobré opravdu bude. Proto si také dáváme všemožná předsevzetí…

Ach ta předsevzetí

Začátek roku mnoho z nás považuje za magické datum. Leden je tradičně dobou, kdy lidé touží být štíhlejší, zdravější, šťastnější a spokojenější. Tato touha je s novým rokem silnější více než kdy jindy, bohužel, často upadá již v únoru. Magie nového roku se vytrácí, s ní i motivace. Naše předsevzetí mizejí, aby se zase v plné síle a naději probouzela až za rok.

Leden (január) je měsícem, který se pojí s římským bohem začátků (a také konců) Janusem. Janus byl bůh dvojí tváře, představovaly slunce a měsíc. Je to symbol změny a přeměny. To on stojí za přeměnou minulosti v budoucnost, nezralost v dospělost, nevědomost v uvědomění, přeměnou konce v nový počátek. Není divu, že leden je měsícem předsevzetí. Následují však další měsíce, které nás od svých předsevzetí odvádějí, už se nepovažují za nové začátky, obecně nejsou vnímány jako prostor ke změně. Změna je však možná kdykoliv.

Roman Mythology: Story of Janus

Každý den je nový začátek

Nemusíte čekat na začátek roku, měsíce nebo týdne. Magii boha Januse, který je také bohem staveb, vchodů a dveří, můžete využít každý jediný den. Vždyť otcem Januse byl v mytologii Saturn, vládce času, jeho praotcem Uran, bůh změny. Uran je také planetou, která dle astrologie přináší do horoskopu roku 2019 právě silný prostor pro změnu, spolu s ostatními planetami nám dává prostor pro osobní růst a duchovní rozvoj každého z nás.

Vstupte do těch správných dveří!

Největší chybou, která také vede k tomu, že novoroční předsevzetí jsou záhy po Novém roce zapomenuta, je idealizace. Jsme příliš optimističtí, přeceňujeme své schopnosti, podceňujeme sílu zvyku. Dle psychologů je potíží novoročních předsevzetí to, že chceme změnit příliš mnoho a příliš rychle.
Psycholog Tomáš Novák to popisuje pro server Novinky.cz takto: Chceme přejít ze stavu „to bylo“ do stavu „to bude“ mílovým krokem. Nevidíme, že každá změna chce svůj čas, že cesta do cíle vede skrze malé postupné kroky.

 

Čas na změnu

Novoroční předsevzetí patří mezi tradice. Vychází nejspíš z víry v magické rituály. Lidé od pradávna využívají spojení toho správného času a té správné procedury k naplnění svých přání a představ. Rituály mají skutečně moc ovlivnit náš život, jejich podstatou je skutečně čas, avšak v podobě pravidelnosti.
Opakování člověku svědčí. Malé, ale pravidelné rituály snadno navodí pocity pohody a spokojenosti. A o tu spokojenost jde především. Většina těch klasických předsevzetí ke spokojenosti nevede, zaměřují se totiž na budoucnost, jsou příliš vzdálené a stresující. Spokojenost můžeme najít jedině v přítomném okamžiku.

Budu si pravidelně dopřávat rituály pro pohodu a spokojenost.

Nezní to jako skvělé novoroční předsevzetí? Chcete další originální předsevzetí?

Inspirací pro ta správná předsevzetí může být i kniha Bronnie Ware, ve které čerpá ze svých rozhovorů s lidmi, kteří ví, že se ocitli na samém konci života. Čeho tito lidé nejvíce litovali? Co by umírající dělali v životě jinak, kdyby měli tu možnost?

  • Dovolil bych si být šťastnější.
  • Byl bych častěji v kontaktu se svými přáteli.
  • Vyjadřoval bych své pocity a emoce.
  • Méně času bych trávil prací.
  • Přál bych si odvahu žít podle sebe, a ne podle očekávání druhých.
Hvězdičkujeme...