Furminátor má jemnější alternativu, stojí za vyzkoušení!

Furminátor je novodobým vynálezem pro zodpovědné majitele koček (a psů), kteří se v rámci péče o své čtyřnohé přátele věnují i vyčesávání chlupů. Takových vynálezů je však víc, jedním z nich je i patentovaný kartáč pro vyčesávání chlupů Foolee Easee. Zatím u nás nemá takové jméno jako klasický furminátor, ale to se může brzy změnit.

Úvodní foto a všechny fotky v článku: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Sláva vyčesávání chlupů!

Přestože je kočka nadmíru čistotné zvíře, vyčesávání chlupů jí zaručeně přijde vhod, dlouhosrsté kočce obzvlášť.

Vyčesávání chlupů je způsob, jak odchytit odumřelé chlupy chytře a najednou. Šetří tak chovateli čas a námahu spojenou s úklidem. Kočičí chlupy se dostanou všude, to jistě potvrdí každý, kdo s kočkou obývá společnou domácnost. Vyplatí se proto občas ty chlupy vyčesat přímo z kočičího kožíšku a snížit tak množství chlupů, které je pak nutné sbírat po celé domácnosti.

Nejenom pro pohodu, krásu, ale také pro zdraví kočky

Pozor, vyčesávání chlupů je výhodné nejenom pro chovatele, ale i pro kočku samotnou. Vyčesávání přináší kočce i zdravotní benefity, detailně je rozebíráme v článku: Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování kočky?

Stručně jde o:

  • prevenci plstnatění, vzniku smotků, tvrdého krunýře, který kočku omezuje v pohybu
  • prevenci kožních potíží, nepříjemných kožních parazitů, kteří obývají plstnatou srst
  • prevenci bezoárů, kdy kočka v rámci čištění srsti spolyká množství chlupů

Vyčesávání je také příležitostí, jak zkontrolovat kondici a zdravotní stav kočky. V neposlední řadě je to prostor pro prohlubování vztahu mezi kočkou a jejím majitelem. Kočky mají rády pozornost, vyčesávání a česání se jim zpravidla líbí, avšak zdaleka to neplatí pro každou kočku. Pochopitelně záleží také na tom, jakým způsobem vyčesávání probíhá, resp. čím se srst vyčesává.

K těm nejjednodušším prostředkům pro vyčesávání kočky patří různé hřebeny a kartáče, případně vyčesávací rukavice. Speciální hrablo pro vyčesávání koček, na které nedají dopustit zejména majitelé koček dlouhosrstých, představuje furminátor, resp. originální hrablo FURminator®.

Vyčesávání s furminátorem

Vyčesávání s furminátorem vyžaduje určitý cvik, využívá přitom statickou elektřinu, takže zbytečně netrhá a neřeže chloupky. Je efektivní, avšak pouze v případě, že kočka vyčesávání s furminátorem snese. Některým kočkám může vadit i kovová hlavice furminátoru, pak přichází na řadu jemnější alternativa. Na trhu totiž existuje i speciální hrablo na bázi statické elektřiny s hlavicí z plastu. Je to kartá/hrablo Foolee Easee, který slouží buď samostatně, anebo jako část nástavce na vodní vysavač.

Důmyslná věcička se nám U KOCOURA DOMA dostala do ruky v rámci SPOLUPRÁCE, a tak nezbylo, než ji otestovat…

Podívejte se, jak vyčesáváním dosáhnete krásné srsti. Foolee Easee na Čisté pohodě

Video: Hrablo Foolee Easee, vyčesávání kočky i psa (Youtube)

Máme doma kartáč Foolee Easee!

Máme doma kocoura, a taky kočičku. V rámci spolupráce s eshopem Čistápohoda.cz nyní máme doma vedle klasického kartáče na vyčesávání nebo vyčesávací rukavice i kartáč Foolee Easee. Obě naše kočky jsou krátkosrsté, tedy nám mezi kartáči Foolee Easee sedl kartáč Foolee Easee velikosti S, který je určený pro krátkosrsté kočky do 10 kg. Na výběr je dokonce z několika barev, my jsme sáhli po modré, je to přece naše barva!

Každý kartáč Foolee Easee je dodávaný v krásné krabičce s detailním návodem a co hlavně – má hned dva dvojité hřebeny s různou tvrdostí.

  • Bílý hřeben je měkčí a určený pro vyčesávání jemnější srsti,
  • černý hřeben je tvrdší a měl by vyhovovat srsti hrubší.

Každý kartáč navíc funguje oboustranně.

  • Strana označená THIN je určena pro měkčí a jemnější kočičí partie,
  • THICK je pak pro vyčesávání delší srsti a případně rozčesávání smotků.

Foto: archiv U kocoura doma

Takže jsme se pustili do testování…

Panička, která se s technickými udělátky většinou dost pere, zvládla hravě otočení a výměnu hřebenů. V tomto je hrablo opravdu Easeee. Easy by bylo i samotné vyčesávání, kdy není třeba žádnou hrubou sílu ani tlak. Největší předností kartáče Foolee Easee je právě jeho jemnost a šetrnost. Jeho hroty jsou plastové a ještě kulaté, nikdy tak nehrozí nežádoucí poškrábání pokožky zvířete. Stačí přejet kočce po srsti – chlupy se na kartáč jakoby sami lepí. Je to díky statické elektřině, na které je vyčesávání s tímto kartáčem postaveno.

Foto: archiv U kocoura doma

Nutno podotknout, že vyčesávání s hrablem, ostatně jako každé vyčesávání vyžaduje spolupráci kočky. Pokud kočka nemá na vyčesávání náladu, tak to prostě moc nejde. A naše kočka, resp. náš černý kocour na vyčesávání náladu nemívá často, zpravidla pak pomáhají pamlsky.

Druhá kočka, naše potvora, naše radost, je zase na vyčesávání dost rozverná, ale pokud to bere jako hru s paničkou, dá se přemluvit. Někdy je lepší počkat na nějakou odpočívací chvilku a pak vyčesávat kožíšek vleže.

Foto: archiv U kocoura doma

Nějaké nevýhody?

Jedinou výraznější potíží kartáče může být zvláštní zvuk, který při vyčesávání vydává. Některé kočky by mohl rušit. A pak je tu ten faktor techniky vyčesávání, techniku je třeba dostat do ruky, chce to trochu cviku. S vyčesáváním rukavicí, která dokonale zvládne každý záhyb, se hrablo srovnat, ale zvládnout každý záhyb snad ani od hrabla čekat nejde.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i ostatní.

SHRNUTÍ RECENZE

Vyčesávací hrablo Fooly Easee stojí za vyzkoušení. Pokud chovatel najde způsob, jak kočku k vyčesávání přimět, jistě bude nadšený, kolik chlupů kartáčem sklidil a jak jednoduše se jich zbavil. Jakkoli jsou chlupáčci v domácnosti příjemní společníci, přece jenom jejich chlupy jinde než na kožíšku příjemné nejsou.

Kartáč se může stát v nejedné domácnosti skvělým pomocníkem pro čištění srsti kočky. I čištění samotného kartáče je přitom nadmíru snadné. Všechny části se dají jednoduše omývat ve vodě, snesou jakýkoliv čisticí prostředek.

Je toho víc! Ke kartáči si navíc můžete pořídit i zmiňovaný vysavač nebo další hlavice – kartáče, hřebeny a hrabla, takže příležitost, jak si poradit kočičími chlupy tu jistě je. A nejde jenom o chlupy kočičí! Kartáč Fooly Easee se dá pořídit i ve variantě pro psa.

5/5 - (2 votes)