Furminátor má jemnější alternativu, stojí za vyzkoušení!

Furminátor je novodobým vynálezem pro zodpovědné majitele koček (a psů), kteří se v rámci péče o své čtyřnohé přátele věnují i vyčesávání chlupů. Takových vynálezů je však víc, jedním z nich je i patentovaný kartáč pro vyčesávání chlupů Foolee Easee. Zatím u nás nemá takové jméno jako klasický furminátor, ale to se může brzy změnit.

Sláva vyčesávání chlupů!

Přestože je kočka nadmíru čistotné zvíře, vyčesávání chlupů jí zaručeně přijde vhod, dlouhosrsté kočce obzvlášť.

Vyčesávání chlupů je způsob, jak odchytit odumřelé chlupy chytře a najednou. Šetří tak chovateli čas a námahu spojenou s úklidem. Kočičí chlupy se dostanou všude, to jistě potvrdí každý, kdo s kočkou obývá společnou domácnost. Vyplatí se proto občas ty chlupy vyčesat přímo z kočičího kožíšku a snížit tak množství chlupů, které je pak nutné sbírat po celé domácnosti.

Nejenom pro pohodu, krásu, ale také pro zdraví kočky

Pozor, vyčesávání chlupů je výhodné nejenom pro chovatele, ale i pro kočku samotnou. Vyčesávání přináší kočce i zdravotní benefity, detailně je rozebíráme v článku:

Stručně jde o:

 • prevenci plstnatění, vzniku smotků, tvrdého krunýře, který kočku omezuje v pohybu
 • prevenci kožních potíží, nepříjemných kožních parazitů, kteří obývají plstnatou srst
 • prevenci bezoárů, kdy kočka v rámci čištění srsti spolyká množství chlupů

Vyčesávání je také příležitostí, jak zkontrolovat kondici a zdravotní stav kočky. V neposlední řadě je to prostor pro prohlubování vztahu mezi kočkou a jejím majitelem. Kočky mají rády pozornost, vyčesávání a česání se jim zpravidla líbí, avšak zdaleka to neplatí pro každou kočku. Pochopitelně záleží také na tom, jakým způsobem vyčesávání probíhá, resp. čím se srst vyčesává.

K těm nejjednodušším prostředkům pro vyčesávání kočky patří různé hřebeny a kartáče, případně vyčesávací rukavice. Speciální hrablo pro vyčesávání koček, na které nedají dopustit zejména majitelé koček dlouhosrstých, představuje furminátor, resp. originální hrablo FURminator®.

Vyčesávání s furminátorem

Vyčesávání s furminátorem vyžaduje určitý cvik, využívá přitom statickou elektřinu, takže zbytečně netrhá a neřeže chloupky. Je efektivní, avšak pouze v případě, že kočka vyčesávání s furminátorem snese. Některým kočkám může vadit i kovová hlavice furminátoru, pak přichází na řadu jemnější alternativa. Na trhu totiž existuje i speciální hrablo na bázi statické elektřiny s hlavicí z plastu. Je to kartáč Foolee Easee, který slouží buď samostatně, anebo jako část nástavce na vodní vysavač.

Důmyslná věcička se nám U KOCOURA DOMA dostala do ruky, a tak nezbylo, než ji otestovat…

Video: Hrablo Foolee Easee – prezentační video v angličtině

Máme doma kartáč Foolee Easee!

Máme doma kocoura, a taky kočičku. V rámci spolupráce s eshopem Čistápohoda.cz nyní máme doma vedle klasického kartáče na vyčesávání nebo vyčesávací rukavice i kartáč Foolee Easee. Obě naše kočky jsou krátkosrsté, tedy nám mezi kartáči Foolee Easee sedl kartáč Foolee Easee velikosti S, který je určený pro krátkosrsté kočky do 10 kg. Na výběr je dokonce z několika barev, my jsme sáhli po modré, je to přece naše barva!

Každý kartáč Foolee Easee je dodávaný v krásné krabičce s detailním návodem a co hlavně – má hned dva dvojité hřebeny s různou tvrdostí.

 • Bílý hřeben je měkčí a určený pro vyčesávání jemnější srsti,
 • černý hřeben je tvrdší a měl by vyhovovat srsti hrubší.

Každý kartáč navíc funguje oboustranně.

 • Strana označená THIN je určena pro měkčí a jemnější kočičí partie,
 • THICK je pak pro vyčesávání delší srsti a případně rozčesávání smotků.

Takže jsme se pustili do testování…

Panička, která se s technickými udělátky většinou dost pere, zvládla hravě otočení a výměnu hřebenů. V tomto je kartáč opravdu Easeee.

Easy by bylo i samotné vyčesávání, kdy není třeba žádnou hrubou sílu ani tlak. Největší předností kartáče Foolee Easee je právě jeho jemnost a šetrnost. Jeho hroty jsou plastové a ještě kulaté, nikdy tak nehrozí nežádoucí poškrábání pokožky zvířete.

Stačí přejet kočce po srsti – chlupy se na kartáč jakoby sami lepí. Je to díky statické elektřině, na které je vyčesávání s tímto kartáčem postaveno.

Nutno podotknout, že vyčesávání s kartáčem, ostatně jako každé vyčesávání vyžaduje spolupráci kočky. Pokud kočka nemá na vyčesávání náladu, tak to prostě moc nejde. A naše kočka, resp. náš černý kocour na vyčesávání náladu nemívá často, zpravidla pak pomáhají pamlsky.

Druhá kočka, naše potvora, naše radost, je zase na vyčesávání dost rozverná, ale pokud to bere jako hru s paničkou, dá se přemluvit. Někdy je lepší počkat na nějakou odpočívací chvilku a pak vyčesávat kožíšek vleže.

Nějaké nevýhody?

Jedinou výraznější potíží kartáče může být zvláštní zvuk, který při vyčesávání vydává. Některé kočky by mohl rušit. A pak je tu ten faktor techniky vyčesávání, techniku je třeba dostat do ruky, chce to trochu cviku. S vyčesáváním rukavicí, která dokonale zvládne každý záhyb, se hrablo srovnat, ale zvládnout každý záhyb snad ani od hrabla čekat nejde.

Shrnutí recenze

Kartáč Fooly Easee stojí za vyzkoušení. Pokud chovatel najde způsob, jak kočku k vyčesávání přimět, jistě bude nadšený, kolik chlupů kartáčem sklidil a jak jednoduše se jich zbavil. Jakkoli jsou chlupáčci v domácnosti příjemní společníci, přece jenom jejich chlupy jinde než na kožíšku příjemné nejsou.

Kartáč se může stát v nejedné domácnosti skvělým pomocníkem pro čištění srsti kočky. I čištění samotného kartáče je přitom nadmíru snadné. Všechny části se dají jednoduše omývat ve vodě, snesou jakýkoliv čisticí prostředek.

Ke kartáči si navíc můžete pořídit i zmiňovaný vysavač nebo další hlavice – kartáče, hřebeny a hrabla, takže příležitost, jak si poradit kočičími chlupy tu jistě je.

Video: Hrablo Foolee Easee – vyčesávání kočky i psa je snadné!

A nejde jenom o chlupy kočičí!

Kartáč Fooly Easee se dá pořídit i ve variantě pro psa. Jeden takový tady máme. Chcete ho? Připravujeme soutěž, na jejího výherce čeká právě kartáč Fooly Easee pro psa.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

Obrázky:

 • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

RECENZE OD KOCOURA

U KOCOURA DOMA se věnujeme také testování věcí a věciček, které mohou být užitečné v domácnosti s chlupáči. Nejde jenom o potřeby pro kočky, psy, případně jiná zvířata, jde i o předměty pro zdraví, krásu a radost, pro spokojený život a útulný domov. Tyto předměty jsme zpravidla získali v rámci spolupráce, recenze a testování je však zcela nezávislé.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.