Skip to content →

Lunární nový rok – rok zemského vepře slibuje štěstí, prosperitu a bohatství

Zatímco v Evropě slavíme nový rok pokaždé 1. ledna, čínský nový rok se slaví pokaždé jindy, v závislosti na koloběhu měsíce. Čínský rok psa, který přišel v únoru 2018, nyní 5. února 2019 střídá rok zemského vepře. A je co slavit! Vepř slibuje štěstí, prosperitu a bohatství. Máme se na co těšit.

Čínský nový rok

V Číně a dalších zemích Asie se neřídí gregoriánským kalendářem, nový rok se určuje astronomicky. V běžném kalendáři jde o období od 21. ledna do 20. února, konkrétně jde o druhý (v ojedinělých případech třetí) nový měsíc po zimním slunovratu. Termín se řídí lunou, proto se mu také říká lunární nový rok. V roce 2019 tento den připadl na 5. února. V Číně a celé jihovýchodní Asii jde o nejvýznamnější svátek roku, který provázejí bujaré oslavy trvající hned 15 dnů. Jde také o festival lampionů, známý také jako svátek lampionů (jüan-siao-ťie).

Čínsky nový rok (Nung-li sin-nien, pchin-jinem Nónglì xīnnián, doslova „Rolnický nový rok") je v Asii chápán také jako Svátky jara (Čchun-ťie, pchin-jinem Chūnjié). Lidé si přejí štěstí a dlouhý život, dávají si dárky tradičně zabalené v červeném papíře. Právě červená je totiž pro Číňany barvou štěstí a života. Dárky tak korespondují s přáním. Červené jsou i lampiony a dekorace provázející oslavy. Stejně jako v případě našich hlavních svátků jako jsou Vánoce nebo Velikonoce (svátky jara) hraje významnou úlohu také úklid domu. Úklid předchází oslavám, které pak provází všudypřítomná červená, lampiony, ale také tance ve zvířecích převlecích nebo sváteční jídelníček s tradičními plněnými taštičkami ťiao-c’.

Číňané nemají jen jiný kalendář, mají i jiný horoskop, který se pojí s astronomickými cykly. Každý nový rok tak dle horoskopu náleží k nějakému znamení. 5. února 2019 přebírá vládu psa vepř, prase. Tento rok tak bude pod vlivem tohoto znamení. A znamení vepře je pozitivní, klidné, přináší štěstí, prosperitu a bohatství. Období klidného vepře slibujícího štěstí, prosperitu a bohatství potrvá až do 24. ledna, kdy ho vystřídá méně klidná, aktivní a činorodá krysa (myš). Po ní nastoupí buvol, pak tygr, zajíc (králík), drak, had, kůň, koza (ovce), opice, kohout (krocan) a znovu pes…

Žlutý císař a Buddha

Lunární kalendář je známý již téměř 5 tisíc let. Již 2600 let před naším letopočtem se čínský nový rok vždy v dvanáctiletých cyklech pojil nejenom s konkrétním znamením zvěrokruhu čínského horoskopu, ale také v pětiletých cyklech s jedním ze základních elementů země, oheň, voda, dřevo nebo kov. Ve dvouletých cyklech k danému roku náleží i jedna ze sil jing – jang. Čínský kalendář v Číně existuje vedle klasického gregoriánského, jde o nejstarší kalendář lidské historie, který měl zavést legendární Žlutý císař. Právě Žlutý císař měl jmenovat 12 zvířat svými strážci. U zrodu kalendáře měl být i Buddha, který když opouštěl Zemi, pozval zvířata, aby se s ním rozloučili. Přišlo jich dvanáct a v pořadí, v jakém přišli, jim Buddha přisoudil vládu v čase, postavení ve věčném kalendáři.

2019: rok zemského vepře

Co nás čeká?

Rok 2019 má tvář zemského vepře, přátelského, společenského, optimistického a tolerantního zvířete, které je věrný a oddaný stejně jako pes. Vepř je také velmi upřímný. Dokáže vyjít s ostatními bez toho, aby musel lhát. Zakládá si na férovém přístupu a pozitivních vztazích. Vepř je klidné zvíře, někdy až příliš. Může být až příliš váhavý, pomalý a lenivý, pak má pochopitelně sklony tloustnout.

S tloustnutím se však pojí také ona prosperita a bohatství, včetně vnitřního bohatství, spokojenosti a štěstí. To vše náleží k vepři.

Období sklizně

K roku 2019 náleží vedle vepře také element země, který odpovídá období sklizně, pozdního léta, žluté barvy a sladké chuti. Je to element pohody, útulnosti, domova. Je to jistota, kterou v životě potřebujeme. Země dokáže harmonizovat emoce, znamená pevnou půdu pod nohama, zázemí a stabilitu. Je to hrubohmotná energie, podporuje materiální stránku, fyzické tělo, trpělivost, kontakt s realitou. Je to zdravý základ pro rovnováhu v životě. Představuje ženský pasivní element, který ještě podporuje síla jin, která se s rokem 2019 pojí.

Vepř, prase přináší příležitost vylepšit svoji finanční situaci, ale nabízí i duchovní posun směrem k vnitřnímu bohatsví. Samozřejmě, že nic se nestane jen tak. Bude potřeba překonat lenost, opustit své staré návyky, překonat zónu komfortu a sebrat odvahu vykročit novým směrem. S novým rokem přichází příležitost, je jen na nás, jak ji využijeme.

Štěstí, radost a láska

Co víc si přát? Pozitivní vepř rok 2019 naplní úspěchem ve všech oblastech života. Můžeme se těšit na radost, tu přinesou i nová přátelství, láska. Jen se nebát. Prase přeje novým vztahům, v pracovní i osobní rovině. Jen pozor na unáhlené kroky a riskantní akce. Energie vepře je klidná. Pokud se chcete řídit vepřem, důkladně promýšlejte své kroky, nepodléhejte strachu, ale ani příliš neriskujte. Chce to trpělivost, organizovanost a také přísnost vůči sobě samému.

Video: Jaký bude rok 2019? Čínský rok zemského vepře slibuje štěstí…

Vepř dle čínského horoskopu

Vepř se dle čínského horoskopu váže i k lidem zrozeným v roce vepře, tzn. v roce 2019, také v roce 2007, 1995, 1983, 1971, 1959, 1947, 1935, 1923, 1911. Dle horoskopu jsou to lidé mírné a přátelské povahy, lidé optimističtí a přizpůsobivý. Jsou trpělivý a vstřícní. Pro blaho své i ostatních dokážou i něco obětovat. Jejich život je naplněný radostí, nadšením, ale občas i zbrklostí.

  • Čísla: 2, 5, 8
  • Barva: žlutá, šedá, zlatá, hnědá
  • Roční období: pozdní léto, podzim
  • Směr podle Feng Shui: severovýchod, jihovýchod
  • Květiny: hortenzie, sedmikrásky, slunečnice
  • Princip: jin

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje: 

/1/ Bohemian Rhapsody. Cinemart.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.ceskejseveranek.estranky.cz/clanky/mushing-manual.html

/3/ SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Ať Mercury zpívá. Muzika přebíjí v Bohemian Rhapsody banality. iDnes.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.huskies.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%ADnsk%C3%BD_nov%C3%BD_rok

http://www.spektrumzdravi.cz/cinsky-horoskop-na-rok-2019-rok-zemskeho-vepre-neboli-prasete

https://vtm.zive.cz/clanky/lunarni-novy-rok-2019-cina-slavi-zacina-rok-prasete/sc-870-a-197064/default.aspx

https://www.lidovky.cz/svet/prichazi-rok-citliveho-vepre-slibuje-hojnost-a-optimismus.A190204_110237_ln_zahranici_mha

http://cinskyhoroskop.etarot.cz/horoskop-na-rok-2019-vepr.php

https://www.zverokruh.cz/cinsky-horoskop-uvod.aspx

http://www.prirozenesily.cz/cinsky-horoskop.html

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All