Lunární nový rok 2019: Rok zemského vepře slibuje štěstí, prosperitu a bohatství

Zatímco v Evropě slavíme nový rok pokaždé 1. ledna, čínský nový rok se slaví pokaždé jindy, v závislosti na koloběhu měsíce. Čínský rok psa, který přišel v únoru 2018, nyní 5. února 2019 střídá rok zemského vepře. A je co slavit! Vepř slibuje štěstí, prosperitu a bohatství. Máme se na co těšit.

Čínský nový rok

V Číně a dalších zemích Asie se neřídí gregoriánským kalendářem, nový rok se určuje astronomicky. V běžném kalendáři jde o období od 21. ledna do 20. února, konkrétně jde o druhé (v ojedinělých případech třetí) novoluní po zimním slunovratu. Termín se řídí lunou, proto se mu také říká lunární nový rok. V roce 2019 tento den připadl na 5. února. V Číně a celé jihovýchodní Asii jde o nejvýznamnější svátek roku, který provázejí bujaré oslavy trvající hned 15 dnů. Jde také o festival lampionů, známý také jako svátek lampionů (jüan-siao-ťie).

Foto: Svátek lampionů (Zdroj: Pixabay.com)

Čínsky nový rok (Nung-li sin-nien, pchin-jinem Nónglì xīnnián, doslova „Rolnický nový rok“) je v Asii chápán také jako Svátky jara (Čchun-ťie, pchin-jinem Chūnjié). Lidé si přejí štěstí a dlouhý život, dávají si dárky tradičně zabalené v červeném papíře. Právě červená je totiž pro Číňany barvou štěstí a života. Dárky tak korespondují s přáním. Červené jsou i lampiony a dekorace provázející oslavy. Stejně jako v případě našich hlavních svátků jako jsou Vánoce nebo Velikonoce (svátky jara) hraje významnou úlohu také úklid domu. Úklid předchází oslavám, které pak provází všudypřítomná červená, lampiony, ale také tance ve zvířecích převlecích nebo sváteční jídelníček s tradičními plněnými taštičkami ťiao-c’.

Číňané nemají jen jiný kalendář, mají i jiný horoskop, který se pojí s astronomickými cykly. Každý nový rok tak dle horoskopu náleží k nějakému znamení. 5. února 2019 přebírá vládu psa vepř, prase. Tento rok tak bude pod vlivem tohoto znamení. A znamení vepře je pozitivní, klidné, přináší štěstí, prosperitu a bohatství. Období klidného vepře slibujícího štěstí, prosperitu a bohatství potrvá až do 24. ledna, kdy ho vystřídá méně klidná, aktivní a činorodá krysa (myš). Po ní nastoupí buvol, pak tygr, zajíc (králík), drak, had, kůň, koza (ovce), opice, kohout (krocan) a znovu pes…

Žlutý císař a Buddha

Lunární kalendář je známý již téměř 5 tisíc let. Již 2600 let před naším letopočtem se čínský nový rok vždy v dvanáctiletých cyklech pojil nejenom s konkrétním znamením zvěrokruhu čínského horoskopu, ale také v pětiletých cyklech s jedním ze základních elementů země, oheň, voda, dřevo nebo kov. Ve dvouletých cyklech k danému roku náleží i jedna ze sil jing – jang. Čínský kalendář v Číně existuje vedle klasického gregoriánského, jde o nejstarší kalendář lidské historie, který měl zavést legendární Žlutý císař. Právě Žlutý císař měl jmenovat 12 zvířat svými strážci. U zrodu kalendáře měl být i Buddha, který když opouštěl Zemi, pozval zvířata, aby se s ním rozloučili. Přišlo jich dvanáct a v pořadí, v jakém přišli, jim Buddha přisoudil vládu v čase, postavení ve věčném kalendáři.

Foto: Buddha (zdroj: Pixabay.com)

2019: rok zemského vepře

Co nás čeká?

Rok 2019 má tvář zemského vepře, přátelského, společenského, optimistického a tolerantního zvířete, které je věrný a oddaný stejně jako pes. Vepř je také velmi upřímný. Dokáže vyjít s ostatními bez toho, aby musel lhát. Zakládá si na férovém přístupu a pozitivních vztazích. Vepř je klidné zvíře, někdy až příliš. Může být až příliš váhavý, pomalý a lenivý, pak má pochopitelně sklony tloustnout.

S tloustnutím se však pojí také ona prosperita a bohatství, včetně vnitřního bohatství, spokojenosti a štěstí. To vše náleží k vepři.

Období sklizně

K roku 2019 náleží vedle vepře také element země, který odpovídá období sklizně, pozdního léta, žluté barvy a sladké chuti. Je to element pohody, útulnosti, domova. Je to jistota, kterou v životě potřebujeme. Země dokáže harmonizovat emoce, znamená pevnou půdu pod nohama, zázemí a stabilitu. Je to hrubohmotná energie, podporuje materiální stránku, fyzické tělo, trpělivost, kontakt s realitou. Je to zdravý základ pro rovnováhu v životě. Představuje ženský pasivní element, který ještě podporuje síla jin, která se s rokem 2019 pojí.

Vepř, prase přináší příležitost vylepšit svoji finanční situaci, ale nabízí i duchovní posun směrem k vnitřnímu bohatsví. Samozřejmě, že nic se nestane jen tak. Bude potřeba překonat lenost, opustit své staré návyky, překonat zónu komfortu a sebrat odvahu vykročit novým směrem. S novým rokem přichází příležitost, je jen na nás, jak ji využijeme.

Štěstí, radost a láska

Co víc si přát? Pozitivní vepř rok 2019 naplní úspěchem ve všech oblastech života. Můžeme se těšit na radost, tu přinesou i nová přátelství, láska. Jen se nebát. Prase přeje novým vztahům, v pracovní i osobní rovině. Jen pozor na unáhlené kroky a riskantní akce. Energie vepře je klidná. Pokud se chcete řídit vepřem, důkladně promýšlejte své kroky, nepodléhejte strachu, ale ani příliš neriskujte. Chce to trpělivost, organizovanost a také přísnost vůči sobě samému.

Video: Jaký bude rok 2019? Čínský rok zemského vepře slibuje štěstí…

Jaký bude rok 2019?

Video: Rok 2019, rok čínského vepře. Jaký bude? (YouTube)

Vepř dle čínského horoskopu

Vepř se dle čínského horoskopu váže i k lidem zrozeným v roce vepře, tzn. v roce 2019, také v roce 2007, 1995, 1983, 1971, 1959, 1947, 1935, 1923, 1911. Dle horoskopu jsou to lidé mírné a přátelské povahy, lidé optimističtí a přizpůsobivý. Jsou trpělivý a vstřícní. Pro blaho své i ostatních dokážou i něco obětovat. Jejich život je naplněný radostí, nadšením, ale občas i zbrklostí.

  • Čísla: 2, 5, 8
  • Barva: žlutá, šedá, zlatá, hnědá
  • Roční období: pozdní léto, podzim
  • Směr podle Feng Shui: severovýchod, jihovýchod
  • Květiny: hortenzie, sedmikrásky, slunečnice
  • Princip: jin

Literatura

  • Čermák, J.: Čínské horoskopy. Praha: Pragma, 2016. ISBN: 978-80-7549-144-2
  • Man, J. K.: Čínský horoskop (ekniha). Plot, 2010. ISBN: 978-80-742-8035-1
  • Weijian, Z.: Kompletní průvodce čínským horoskopem. Praha: ARGO, 2019. ISBN: 9788025729946

Internetové zdroje: 

/1/ Čínský horoskop na rok 2019 – Rok zemského Vepře neboli Prasete. Spektrumzdraví.cz [online]. Spektrumzdraví.cz, 20. září 2018 [cit. 2019-02-05]. Dostupné z: http://www.spektrumzdravi.cz/cinsky-horoskop-na-rok-2019-rok-zemskeho-vepre-neboli-prasete

/2/ Malý, V.: Lunární nový rok 2019: Čína slaví, začíná rok prasete. Živě.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 5. února 2019 [cit. 2019-02-05]. Dostupné z: https://vtm.zive.cz/clanky/lunarni-novy-rok-2019-cina-slavi-zacina-rok-prasete/sc-870-a-197064/default.aspx

/3/ Přicházející rok citlivého vepře slibuje hojnost a optimismus. Oslavy potrvají 15 dní. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 4. února 2019 [cit. 2019-02-05]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/svet/prichazi-rok-citliveho-vepre-slibuje-hojnost-a-optimismus.A190204_110237_ln_zahranici_mha

/4/ Čínský horoskop. Zvěrokruh.cz [online]. Zvěrokruh.cz, 2019 [cit. 2019-02-05]. Dostupné z: https://www.zverokruh.cz/cinsky-horoskop-uvod.aspx

/5/ Čínský nový rok a jeho tradice. Cestujzadara.cz [online]. Cestujzadara.cz, 2020 [cit. 2020-03-22]. Dostupné z: https://www.cestujzadara.cz/cestopisy/cestovani-po-evrope/cestopisy-z-ceske-republiky/cinsky-novy-rok-a-jeho-tradice

Lunární nový rok 2019: Rok zemského vepře slibuje štěstí, prosperitu a bohatství

Čínský nový rok začíná 5. února 2019, rok psa střídá rok zemského vepře. Čínský horoskop přisuzuje znamení vepře optimismus, úspěch a štědrost. Rok vepře tak slibuje štěstí, prosperitu a bohatství.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)