Česká televize na podzim představí významné české osobnosti

ČT art na jaře a v létě zažívala nejsledovanější půlrok v historii ČT art, navázat na úspěšné období chce prostřednictvím podzimní nabídky, která startuje přímým přenosem veleúspěšné inscenace Kytice z Národního divadla.

Týden dárků

Začátek nové sezóny na ČT art se nese ve znamení dárků. Tradiční týden dárků nabízí právě zmiňovanou inscenaci Kytice režiséra Martina Kukučky z tandemu SKUTR. Ten mimořádný ohlas Kytice přisuzuje vedle Erbenova textu, také scénografii, kostýmům, choreografii, hudbě a výraznému hereckému obsazení.

Nad tím vším je cítit, jak si nejstarší generace herců podává ruku s nejmladšími členy souboru divadla. Několikrát se stalo, že představení působilo skoro až jako obřad v kostele. Máme blízko k folkloru, jeho ozvuky se objevují skoro v každé naší inscenaci. Doufám, že z Kytice je cítit, že ji bereme vážně, nebojujeme s ní, ale naopak je zde určitý zdravý respekt.

Martin Kukučka, režisér Kytice

První dny v září je připravena i televizní premiéra koncertu Pink Floyd a Queen s Adamem Lambertem nebo Hanse Zimmera. V programu je zařazen i zahajovací koncert Dvořákovy Prahy, portrét zesnulého amerického herce nebo film Cirkus Rwanda o spolupráci českého Cirku La Putyka s africkým spolkem Future Vision Acrobat.

Cirkus Rwanda (2018) CZ HD trailer

Video: Cirkus Rwanda, trailer (Youtube)

Osobnosti hudby i další osobnosti

Od neděle 13. září se na obrazovky vrací Doupě Mekyho Žbirky. Jeho hosty bude Michal Hrůza, Katka Knechtová nebo skupina Mňága a Žďorp. Hosty přivítá i jazzman Rudy Linka. Na Šumavě mu bude dělat společnost Václav Neckář, Lenka Filipová nebo Dan Bárta.

ČT art dá prostor i osobnostem vážné hudby, například skladateli Leoši Janáčkovi. Připomene dvě stě padesát let od narození Ludwiga van Beethovena, a to hned devíti projekty. Připravují se klavírní koncerty, ale také výpravné životopisné drama nebo dokument o nejslavnější symfonii všech dob, symfonii č. 9.

Symphony No. 9 ~ Beethoven

Video: Ludwig van Beethoven, Devátá symfonie (Youtube)

Na podzim slaví i Divadlo Ungelt. Pětadvacet let existence připomene například drama Pan Halpern a pan Johnson z repertoáru Divadla Ungelt. V programu ČT art se objeví i záznam z Divadla Husa na Provázku. Chybět nebude ani televizní festival Zlatá Praha. Do soutěže se letos dle Tomáše Motla, výkonného ředitele ČT přihlásilo rekordních sto snímků celého světa.

Dokumenty na ČT

Na podzim se na obrazovky ČT vrací pořad Český žurnál. Pět nových autorských snímků se bude věnovat skupině Ztohoven, problematice klecových chovů, životu v Ugandě nebo Čechům, kteří jsou také výborní houbaři. Chybět nebude ani tematika životního prostředí a globálního oteplování, v dokumentu Čeští vědci v tající Antarktidě. Další dokumenty přiblíží například život s Alzheimerovou chorobou, dějiny sportovního centra Dukla nebo zrekonstruovaný proces s Rudolfem Slánským. Vedle dokumentu o Slánském připomene Česká televize také výročí úmrtí Jana Amose Komenského nebo 400 let od bitvy na Bílé hoře.  Cestopisy zastupuje například snímek Po jedné stopě do Iráku a do Afriky, ve kterém se herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar vydají na jízdu na motorkách. Izrael, osmimilionovou zemi s židovskými, arabskými i římskými památkami, zase představí cestopis Křížem krážem Izraelem s Veronikou Žílkovou jako průvodkyní.

Na cyklus o šlechtických rodech Modrá krev naváže na podzim 2020 seriál Selská krev, který zavede do rodin sedláků. Vanda Hybnerová představí příběhy rodin a jednotlivců, které se odvíjí tak jako proměny české krajiny a venkova. Pokračují i pořady, jako je Herbář s Kateřinou Winterovou nebo Co naše babičky uměly a na co jsme my zapomněli.

Kytice

Sbírka balad Karla Jaromíra Erbena vyšla poprvé v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních. Již tehdy zaznamenala okamžitě úspěch. Je nedílnou součástí české literatury, která během let ovlivnila mnoho umělců. V roce 2019 se Kytice chopil režijní tandem SKUTR, který spolu s členy Činohry Národního divadla nastudoval jevištní adaptaci Erbenových balad. Sklidil ovace kritiky i diváků. Důkazem je jistě to, že inscenace je od své premiéry stále beznadějně vyprodaná.

Kritika na tuto inscenaci nešetřila chválou a označila ji za ohromující podívanou a hold českému jazyku. O diváckém ohlasu svědčí nejlépe fakt, že inscenace je od své premiéry beznadějně vyprodaná.

Literatura

  • Šrut, P.: Velká kniha českých pohádek. Praha: PIKOLA, 2017. ISBN: 978-80-7549-394-1

Internetové zdroje

/1/ Blinková, K.: Tisková zpráva: Podzim ČT art odstartuje přímý přenos Kytice. Bohatý program doplní dokumenty o Michalu Prokopovi, Josefu Spejblovi a Jiřím Černém ČeskáTelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 25. srpna 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z:
https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/press/tiskove-zpravy/?id=9254&strana-2=1&category=2

/2/ Kytice (přímý přenos představení Činohry Národního divadla na webu České televize [online]. Praha: Česká televize, 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13501335632-kytice/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Česká televize na podzim představí významné české osobnosti

Na nejsledovanější půlrok v historii ČT art se nyní snaží ČT navázat. Nabídka na podzim 2020 startuje přímým přenosem inscenace Kytice z Národního divadla. V programu se představí slavné osobnosti a dokumenty se budou věnovat různým tématům historie i současnosti.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *