3 bylinky pro ženy

Žena je nositelkou lásky a života, je to tvůrkyně domova. Je starostlivá, pečující, empatická i vášnivá. Je silná i jemná zároveň. Žena je ve spojení s přírodou a v přírodě také najde lék na ženské potíže. Bylinky dodají ženě sílu a podpoří její jemnost, podporují plodnost, pomůžou zvládnout potíže spojené s ženským cyklem, ale, hormonální výkyvy i změny v ženském těle během života, v období dospívání, těhotenství, klimakteria.

Úvodní foto: Unsplash.com

Kontryhel – Řimbaba – Řebříček

Tři bylinky pro ženy z českých luhů, hájů a zahrad

Žena je matka, matka příroda je tu pro ni. Květy jsou tu pro ženy, aby v nich probouzely radost, lásku a krásu. Je tu květová terapie, která podpoří pozitivní ženské vlastnosti a uvolní negativní emoce. Jsou tu také bylinky pro ženy, které napomáhají harmonizovat ženské tělo. Právě harmonie je synonymem zdraví a krásy.

1. Kontryhel – Ženské štěstí

Ženské štěstí, bylinka pro ženy – i tak se říká kontryhelu, který je spojovaný s alternativní léčbou mnoha ženských potíží. Pomáhá ženám při gynekologických potížích, ale umí toho víc, dokonce může být užitečná i pro muže.

  • Kontryhel obsahuje látky, které jsou prospěšné pro sliznice, zklidňují a zvyšují odolnost sliznic.
  • Působí proti patogenním mikroorganismům. Má dezinfekční účinky.
  • Je prospěšný i díky obsahu tříslovin, může tak být i jemnější bylinnou alternativou dubové kůry. Je zajímavý i pro své stahující a svíravé účinky.
  • Vedle obsažených silic nebo vitamínu C nabízí kontryhel ve svém složení i kyselinu salicylovou. Díky tomu má i protizánětlivé účinky, působí proti infekcím různého druhu, také proti plísním.

Jak kontryhel pomáhá ženám?

  • Kontryhel, lat. Alchemilla vulgaris obsahuje fytohormony, které se příznivě odrážejí v hormonální rovnováze ženského těla. Ta se zase pozitivně zrcadlí i v psychice. Bylinka ulevuje při bolestivé menstruaci, upravuje menstruační cyklus.
  • Pomáhá zvládnout premenstruační syndrom, ale i potíže spojené s klimakteriem jako jsou návaly horka, pocení či nespavost. Poradí si i s nervozitou, úzkostmi a dalšími psychickými potížemi.
  • Podporuje ženskou plodnost a zdraví. Napomáhá zpevnění a posílení dělohy, stejně jako hojení poporodních jizev anebo léčbě zánětlivých ženských onemocnění či mykóz.
  • V neposlední řadě kontryhel nese i očistné účinky. Podporuje detoxikaci organismu, aktivuje metabolismus. Napomáhá očistě a hubnutí, dokonce i zpevnění těla při cvičení.

Kontryhelový čaj pro jeho účinky jistě ocení každá žena. Vhod však přijde i jako bylinková koupel. Čajový výluh lze použít i jako stahující pleťovou vodu, která mj. pomůže potlačit projevy akné.

Jaký kontryhel je ten pravý?

Nenápadná rostlinka roste na vlhčích místech, u nás je k vidění v mnoha druzích. Všechny druhy kontryhele mají nejenom podobný vzhled, ale i podobné léčivé účinky. Kvetou jen drobnými žlutými květy, jsou typické laločnatými listy, které nápadně připomínají skládanou sukni. To aby bylo hned jasné, pro koho je bylinka určená.

Listy pokrývají jemné chloupky, a tak uprostřed listu po ránu často natrefíme na kapičku rosy. Kvůli chloupkům nesteče a dá se využít. Magie přisuzuje příznivé účinky pro ženy i této kapičce rosy sebrané z listu kontryhele

Nepřehánějte to s léky - vyzkoušejte KONTRYHEL | #kontryhel

Video: Kontryhel, Alchemilla vulgaris – bylina pouze pro ženy? (Youtube)

2. Kopretina řimbaba – jemná kráska se silnými účinky

Kopretina řimbaba také řimbaba obecná (lat. Tanacetum parthenium, Pyrethrum parthenium, Chrysanthemum parthenium) je jemná květina, která se u nás pěstuje jako okrasa zahrady. Její jemná krása ozdobí i domácnost ve váze. Přitom nabízí i výrazné léčivé účinky, funguje jako přírodní analgetikum. Řimbaba je rostlinkou, která skutečně pomáhá proti bolesti hlavy, ať již má jakýkoliv původ. To ocení nejenom ženy.

Co umí řimbaba?

  • Kopretinu řimbaba lidové léčitelství používá pro léčbu migrén. Její účinky proti migrénám potvrzují i moderní vědecké výzkumy//. Působí analgeticky, tlumí bolest a roztahuje cévy.
  • Pomáhá nejenom proti bolesti hlavy, ale i proti bolesti zubů, také šumění v uších nebo závratím. Působí proti horečce.
  • Řimbaba má být prospěšná i proti neplodnosti. Ženám ulevuje při menstruačních bolestech.
  • Podporuje zdravé zažívání, je prospěšná zejména při potížích se žaludkem. Je užitečná při žaludečních potížích a nevolnostech nervového původu. Zmírňuje úzkost a deprese, působí proti stresu.
  • Obsahuje flavonoidy s protizánětlivými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Antibakteriální působení ještě prohlubují obsažené těkavé oleje, například kafr.
  • Protizánětlivé účinky řimbaby nacházejí uplatnění i při péči o zanícenou pokožku, zklidňuje podráždění pokožky, podporuje regeneraci pokožky, zvyšuje její odolnost, mj. ji chrání před poškozením slunečními paprsky.

Řimbaba je užitečná vně jako obklad, ale i vnitřně jako čajový nálev či tinktura, která je účinnější. Při migréně je možné i žvýkat přímo čerstvý list řimbaby.

Pro ženy, ale ne pro těhotné

Kopretina řimbaba rozhodně není vhodná pro těhotné ženy. Užívat by ji neměli ani lidé s poruchami krvácení nebo pacienti před chirurgickým zákrokem. Může totiž zvyšovat krvácení. Při vysokých dávkách může podráždit žaludek. Někdy se objevují i negativní vedlejší účinky v podobě kožní vyrážky nebo aftů v ústech.

řimbaba obecná...třetí bylinka v mé domácí lékárně:-) na bolení hlavy

Video: Řimbaba obecná… třetí bylinka v mé domácí lékárně (Youtube)

3. Řebříček obecný – odolný léčitel

Řebříček obecný, také řebříček lékařský (lat. Achillea millefolium, lidově i žebříček, myší chvost, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo tisíclistník – to vše jsou názvy pro rostlinu, která roste téměř všude. Ztratí se mezi jinými jako plevel, přesto jde o bylinku s unikátními hojivými účinky. Žebříček dokáže hojit a zastavovat krvácení. Mírní i silné krvácení při menstruaci, podporuje pravidelnost ženského cyklu, proto je také jednou z bylinek pro ženy.

Ženy by se uchránily před mnoha chorobami, kdyby občas sáhly po žebříčku!

Kneipp

Řebříček je jednou z nejstarších léčivých rostlin vůbec. Hojivé účinky žebříčku měl využívat i bájný hrdina Achilles. V Trojské válce ho přikládal na své rány, i na rány svých vojáků, aby se rychleji zahojily. Achilles dal žebříčku také jeho latinský název.

Co všechno hojí řebříček?

Řebříček, někdy také mylně „žebříček“, nese antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, dezinfekční a hojivé účinky. Ty mu dávají obsažené silice (mj. azulen), flavonoidy, třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselina salicylová aj.

  • Je prospěšný při ženských potížích, příznivě působí v oblasti podbřišku žen. Pozor, není však vhodný pro těhotné ženy a malé děti!
  • Řebříček tlumí krvácení, posiluje cévní systém, čistí krev.
  • Povzbuzuje trávení, podporuje vylučování žaludečních šťáv a žluči.
  • Díky protizánětlivým vlastnostem je prospěšný při nachlazení.
  • Uvolňuje křeče, pomáhá při hemoroidech nebo křečových žilách.
  • Hojí kožní poranění a kožní defekty.

Vnější i vnitřní užití

Řebříček nabízí své léčivé účinky vnitřně – především jako čaj, není však vhodný pro těhotné ženy a malé děti! Řebříček se neužívá dlouhodobě, hrozí totiž nežádoucími vedlejšími účinky.

Vnější využití nachází řebříček jako obklad, bylinná koupel, sedací koupel nebo bylinná mast. Listy žebříčku lze přikládat přímo na poraněnou pokožku, pomůžou zastavit krvácení a dezinfikují ránu.

Řebříček a jeho účinky - Zdraví z přírody

Video: Řebříček obecný a jeho účinky (Youtube)

Další bylinky?

Nejenom kontryhel, kopretina řimbaba či řebříček. Ženám přijdou vhod i takové bylinky jako je třezalka tečkovaná, mochna husí, jetel luční nebo kokoška pastuší tobolka, při menstruaci se uplatní mj. i list maliníku.

Maliník bude prospěšný i těhotným jako příprava na porod. Ženy, které chtějí otěhotnět, mohou vyzkoušet i bylinky jako je pelyněk pravý, sporýš lékařský, šalvěj nebo heřmánek. Kojící ženy pak ocení bylinky pro podporu laktace. Jde o jestřabinu lékařskou, mateřídoušku, fenykl, anýz nebo zmiňovaný heřmánek.

Heřmánek nese i protizánětlivé vlastnosti, stejně jako třezalka nebo také šalvěj, měsíček či lichořeřišnice. Ta pomáhá při potížích močopohlavního systému, obecně je prospěšná pro podporu imunity. Ženy jako citlivá stvoření ocení i účinky vrbky úzkolisté, pomáhá při pocitech napětí a úzkosti, je také jednou z bylinek proti nespavosti. Zklidnění nabízejí i bylinky jako je levandule, dobromysl, meduňka či šanta kočičí.

Pokud naopak potřebujete podpořit libido (nejenom to ženské) bude se hodit tzv. rostlinná viagra – kotvičník zemní (tribulus, ajurvédská gokšura). Kotvičník zemní působí jako přírodní afrodiziakum. Je prospěšný pro správné fungování pohlavních orgánů i vyváženou hladinu hormonů v těle.

O hormonální rovnováhu a libido se starají i další ajurvédské bylinky: Ashwagandha (vitánie snosdárná), známá jako indický ženšen či zimní třešeň, a Šatavary (chřest hroznovitý). Jak kotvičník, tak Ashwagandha či Šatavari se považují za bylinná afrodiziaka. Šatavari se dokonce označuje jako indická královna bylin pro ženy.

Zajímají vás bylinky?

Podívejte se na naše další články ze sekce Bylinkování. Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete také v herbářích a knihách.

REKLAMA

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
  • Kreuterová, M. L.: Biozahrádka: Pěstování blízké přírodě. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN: 978-80-242-4214-9
  • Zemanová, H.: BioAbecedář Hanky Zemanové. Praha: Smart Press, 2017. ISBN: 978-80-88244-00-4

Internetové zdroje

/1/ Moravcová, J.: Bylinka na ženské štěstí má jméno kontryhel. Pomáhá ale i mužům. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 25. květen 2017 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://sever.rozhlas.cz/bylinka-na-zenske-stesti-ma-jmeno-kontryhel-pomaha-ale-i-muzum-6838244

/2/ Grešík, W.: Kopretina řimbaba je účinným přírodním lékem proti migréně. iReceptář.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 30. srpen 2019 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zdravi/kopretina-rimbaba-je-ucinnym-prirodnim-lekem-proti-migrene-20190830.html

/3/ Kopretina řimbaba (Pyrethrum parthenium). Bylinnálékárna.cz [online]. Plzeň: Bylinná lékárna, 2020 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://www.bylinnalekarna.cz/kopretina-rimbaba-pyrethrum-parthenium

/4/ Arndt, T.: Řebříček obecný (Achillea millefolium) [online]. Celostnimedicina.cz, 26. září 2008 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/rebricek-obecny-achillea-millefolium.htm

/5/ Maťhová, M.: Řebříček obecný. Bylinkovýráj.net [online]. Bylinkový ráj, 2020 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://bylinkovyraj.net/rebricek-obecny/

/6/ Mlčoch, Z.: Řebříček – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití. Bylinkyprovšechny.cz [online]. Bylinkyprovšechny.cz, 22. květen 2014 [cit. 2019-03-08]. Dostupné z: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/169-rebricek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

…a vlastní poznatky a zkušenosti

3 bylinky pro ženy

Žena je matka, matka příroda je tu pro ni. Jsou tu také bylinky pro ženy, které napomáhají harmonizovat ženské tělo. Právě harmonie je synonymem zdraví a krásy.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.

5/5 - (1 vote)