Jaro už je na dohled, ale ještě si na ně budeme muset chvíli počkat. Ještě pořád nám vládne chladná paní zima. Jistě i ta dlouhá zima, ve které nám tolik chybí sluneční paprsky a barvy přírody, měla svůj podíl na vzniku krásné pestrobarevné tradice masopustu. Masopust, také fašank, fašang, fašinek, ostatky nebo šibřinky přináší lidem zábavu v podobě tance, hudby a hodování. Typicky se pojí i s masopustním karnevalem, průvodem pestrých masek, kterým se říká také prostě maškary anebo škramuše.
Je čas na zábavu!
Masopust je dobou od Třech králů do Velikonoc, tedy dobou, kdy příroda ještě spí. Práce venku, na zahradě nebo na poli je teprve před námi, stejně jako to dlouze očekávané jaro. A tak se hodí užít si krapet rozverné zábavy, nabrat trochu sil a také se zbavit zimních zásob. Možná i takto přemýšleli naši předkové v době, kdy se rodila pozoruhodná tradice masopustu, kdy se poprvé tančilo v reji nápaditých maškar a poprvé hodovalo…
Co nesníme teď, už možná sníst nestihneme. Po masopustu totiž přichází na řadu ten pravý půst, dle křesťanské tradice trvá celých čtyřicet dní a končí až na Velikonoce. S Velikonocemi pak už dostává slovo opravdové jaro, nedílně spojené se svěžími jarními pochoutkami. Na zásoby ze spíže už nebude prostor. Nepředbíhejme!
Je tu masopustní hodování
Je tu masopust, a s ním také bohaté hody. Na talíři voní nejrůznější zabíjačkové speciality, jako jsou jitrnice, jelítka, zabíjačková polévka, tlačenka, ovar nebo škvarky. V masopustním menu lákají všechny požitkáře také vepřová pečeně, bůček, poctivý guláš nebo třeba škvarkové placky. Vše provází kysané zelí, štiplavé aroma česneku nebo hřejivá vůně majoránky. Na své si přijdou všichni, kteří mají chuťové pohárky nasměrované na maso a masové pochoutky. Hladem však nezůstanou ani milovníci sladkých laskomin. K masopustu totiž patří i tradiční koblihy, vdolky, nazývané také šibřinky. Gurmánské potěšení nabízí i sváteční štrúdl v rozličných variantách, nejenom s jablky či tvarohem.
Video: Masopustní koblihy – praktický video recept dle blogerek Dvě v troubě
Termíny masopustu 2019
Období masopustu začíná na Tři krále, dle kalendáře tedy již 6. ledna. Končí Popeleční středou, tam již termín tak jednoznačný není. Termín Popeleční středy, a tedy i masopustu, se odvíjí podle termínu Velikonoc. Ten je pohyblivý, přesné datum Velikonoc určuje datum jarní rovnodennosti a první jarní úplněk v daném roce.
V roce 2019 připadá Velikonoční neděle až na 21. dubna. Týden předtím slavíme Květnou neděli, která startuje velikonoční pašijový týden. 40 dnů před Květnou nedělí má termín Masopustní úterý, den před Popeleční středou. Masopustní úterý uzavírá oslavy masopustu, před ním se slaví Masopustní neděle a Tučný čtvrtek.
Masopustní dny v roce 2019
- Tučný čtvrtek 28. února 2019
- Masopustní neděle 3. března 2019
- Masopustní úterý 5. března 2019
- Popeleční středa 6. března 2019
Video: Masopust na Veselém kopci. Takto vypadá masopustní veselí!
Masopust startuje v únoru
Největší masopustní veselí letos můžeme očekávat zejména na přelomu února a března, ale někde se lidé do zábavy pustili již dříve. Již 2. února například proběhl Masopust na Veselém kopci pod taktovkou vesnické skupiny z Vortové u Hlinska. Tradiční masopustní obchůzka je součástí světového dědictví UNESCO a pojí se se stálou Expozicí masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Tato expozici se nachází nedaleko od Veselého Kopce, v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.
16. února se masopust uskutečnil v Roztokách a Úněticích. Tančilo se tentokrát na Holém vrchu, ale nejenom tam. Průvod maškar prošel dle plánu organizátorů vrchem i údolím, nebem i zemí, minulostí i budoucností.
Co nás ještě čeká?
Sobota 23. února 2019
- Masopust ve Valaškém muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program nabízí tradiční masopustní zvyky, masopustní průvod, obchůzky a koledování, tanec a hudbu, pochoutky ze zabíjačky, také soutěž o nejlepší valašskou tlačenku nebo soutěž o nejlepší valašskou klobásu. Vše zakončí pochování basy.
- Kaňkovský masopust s průvodem masek. Zve všechny, s maskami i bez nich, mj. na zabíjačkové hody. Průvod končí před hospodou Na Baště – zastřelením medvěda.
- Masopust v hornickém skanzenu Mayrau 2019
- Hlubočepský masopust 2019 spolku Prokopovo
- Třeboňský masopust
- Masopust Černá v Pošumaví 2019
- Masopust ve Skalách u Protivína
- Staročeský masopust Blatno
Sobota 2. března 2019
- Masopustní obchůzka v obci Vortová – masopustní průvod maškar, vostatky
- Stochovský staročeský masopust a masopustní trh
- Masopustní jarmark 2019 v Chrudimi
- Masopust v Zoo Děčín se soutěží o nejlepší masopustní koblihu
- Oslava masopustu v Zámeckém areálu Ctěnice
- Letenský masopust 2019 s programem v Národním zemědělském muzeu
- Masopust v Toulcově dvoře 2019
- Ďáblický masopust
- Milevské maškary 2019 – 157. masopustní průvod v Milevsku
- Krumlovský masopust 2019
- Staročeský Masopust Herálec 2019
- 26. Žižkovský masopust v Praze
Fašank ve Strání
Od pátku 1. března až do úterý 5. března proběhne tradiční Fašank ve Strání, vůbec největší festival masopustních tradic v České republice. Bohatý program slibuje mj. besedu u cimbálu, scénická vystoupení nebo ukázku tradiční ruční výroby skla, ale i další představení lidových řemesel. Chybět nebude ani zabijačka nebo košt koblih.
- V sobotu se chystají fašankové obchůzky hostujících i místních skupin, mezi nimi i Pod šable – skupinky fašančárů ze Strání za doprovodu cimbálové muziky Strýci.
- V neděli se uskuteční veselý dětský karneval, pro dospělé pak košt slivovice.
- V pondělí se otevírá fašanková filmotéka – promítání videofilmů s folklorní tématikou. To aby toho folklóru nebylo málo!
- Celý fašank uzavře v úterý večer taneční zábava spojená s příchody fašančárů a pochováním basy.
Internetové zdroje a další informace:
/1/ Masopust. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust
/2/ Naše tradice. Masopust. Českátelevize.cz [online]. Česká televize, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400009-masopust/
/3/ PÁLENÍKOVÁ, R. Kdy bude masopust v roce 2019? iReceptář.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA, 29. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/kdy-bude-masopust-v-roce-2019/
/4/ Masopust 2019! Máme pro vás tipy z celého Česka na celé masopustní období. Kudyznudy.cz [online]. Czech Tourism, 15. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/Aktuality/2010/Masopust-zacal–Mame-pro-vas-tipy-z-celeho-Ceska-n.aspx
/5/ WACLAWIČOVÁ, M. Masopust není půst. Jaký je původ slova masopust a proč úzce souvisí s karnevalem? Reflex.cz [online]. CZECH NEWS CENTER, 29. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/92688/masopust-neni-pust-jaky-je-puvod-slova-masopust-a-proc-uzce-souvisi-s-karnevalem.html
/6/ Kde se vzal masopust a proč je pokaždé jindy? Alík.cz [online]. Alík.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.alik.cz/a/kde-se-vzal-masopust-a-proc-je-pokazde-jindy
/7/ Masopust – základní informace. Víra.cz [online]. Víra.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.vira.cz/texty/clanky/masopust-zakladni-informace
/8/ Masopust – zvyky a tradice. České-tradice.cz [online]. České-tradice.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/masopust/_zobraz=masopust—zvyky-a-tradice/_zobraz=masopust—zvyky-a-tradice