Masopustní veselí 2019. Kdy a kde si užít fašank, fašinek či ostatky?

Masopust, maškary

Jaro už je na dohled, ale ještě si na ně budeme muset chvíli počkat. Ještě pořád nám vládne chladná paní zima. Jistě i ta dlouhá zima, ve které nám tolik chybí sluneční paprsky a barvy přírody, měla svůj podíl na vzniku krásné pestrobarevné tradice masopustu. Masopust, také fašank, fašang, fašinek, ostatky nebo šibřinky přináší lidem zábavu v podobě tance, hudby a hodování. Typicky se pojí i s masopustním karnevalem, průvodem pestrých masek, kterým se říká také prostě maškary anebo škramuše.

Je čas na zábavu!

Masopust je dobou od Třech králů do Velikonoc, tedy dobou, kdy příroda ještě spí. Práce venku, na zahradě nebo na poli je teprve před námi, stejně jako to dlouze očekávané jaro. A tak se hodí užít si krapet rozverné zábavy, nabrat trochu sil a také se zbavit zimních zásob. Možná i takto přemýšleli naši předkové v době, kdy se rodila pozoruhodná tradice masopustu, kdy se poprvé tančilo v reji nápaditých maškar a poprvé hodovalo…

Co nesníme teď, už možná sníst nestihneme. Po masopustu totiž přichází na řadu ten pravý půst, dle křesťanské tradice trvá celých čtyřicet dní a končí až na Velikonoce. S Velikonocemi pak už dostává slovo opravdové jaro, nedílně spojené se svěžími jarními pochoutkami. Na zásoby ze spíže už nebude prostor. Nepředbíhejme!

Je tu masopustní hodování

Je tu masopust, a s ním také bohaté hody. Na talíři voní nejrůznější zabíjačkové speciality, jako jsou jitrnice, jelítka, zabíjačková polévka, tlačenka, ovar nebo škvarky. V masopustním menu lákají všechny požitkáře také vepřová pečeně, bůček, poctivý guláš nebo třeba škvarkové placky. Vše provází kysané zelí, štiplavé aroma česneku nebo hřejivá vůně majoránky. Na své si přijdou všichni, kteří mají chuťové pohárky nasměrované na maso a masové pochoutky. Hladem však nezůstanou ani milovníci sladkých laskomin. K masopustu totiž patří i tradiční koblihy, vdolky, nazývané také šibřinky. Gurmánské potěšení nabízí i sváteční štrúdl v rozličných variantách, nejenom s jablky či tvarohem.

Video: Masopustní koblihy – praktický video recept dle blogerek Dvě v troubě

Termíny masopustu 2019

Období masopustu začíná na Tři krále, dle kalendáře tedy již 6. ledna. Končí Popeleční středou, tam již termín tak jednoznačný není. Termín Popeleční středy, a tedy i masopustu, se odvíjí podle termínu Velikonoc. Ten je pohyblivý, přesné datum Velikonoc určuje datum jarní rovnodennosti a první jarní úplněk v daném roce.

V roce 2019 připadá Velikonoční neděle až na 21. dubna. Týden předtím slavíme Květnou neděli, která startuje velikonoční pašijový týden. 40 dnů před Květnou nedělí má termín Masopustní úterý, den před Popeleční středou. Masopustní úterý uzavírá oslavy masopustu, před ním se slaví Masopustní neděle a Tučný čtvrtek.

Masopustní dny v roce 2019

 • Tučný čtvrtek 28. února 2019
 • Masopustní neděle 3. března 2019
 • Masopustní úterý 5. března 2019
 • Popeleční středa 6. března 2019

Video: Masopust na Veselém kopci. Takto vypadá masopustní veselí!

Masopust startuje v únoru

Největší masopustní veselí letos můžeme očekávat zejména na přelomu února a března, ale někde se lidé do zábavy pustili již dříve. Již 2. února například proběhl Masopust na Veselém kopci pod taktovkou vesnické skupiny z Vortové u Hlinska. Tradiční masopustní obchůzka je součástí světového dědictví UNESCO a pojí se se stálou Expozicí masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Tato expozici se nachází nedaleko od Veselého Kopce, v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.

16. února se masopust uskutečnil v Roztokách a Úněticích. Tančilo se tentokrát na Holém vrchu, ale nejenom tam. Průvod maškar prošel dle plánu organizátorů vrchem i údolím, nebem i zemí, minulostí i budoucností.

Co nás ještě čeká?

Sobota 23. února 2019

Sobota 2. března 2019

Fašank ve Strání

Od pátku 1. března až do úterý 5. března proběhne tradiční Fašank ve Strání, vůbec největší festival masopustních tradic v České republice. Bohatý program slibuje mj. besedu u cimbálu, scénická vystoupení nebo ukázku tradiční ruční výroby skla, ale i další představení lidových řemesel. Chybět nebude ani zabijačka nebo košt koblih.

 • V sobotu se chystají fašankové obchůzky hostujících i místních skupin, mezi nimi i Pod šable – skupinky fašančárů ze Strání za doprovodu cimbálové muziky Strýci.
 • V neděli se uskuteční veselý dětský karneval, pro dospělé pak košt slivovice.
 • V pondělí se otevírá fašanková filmotéka – promítání videofilmů s folklorní tématikou. To aby toho folklóru nebylo málo!
 • Celý fašank uzavře v úterý večer taneční zábava spojená s příchody fašančárů a pochováním basy.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Masopust. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust

/2/ Naše tradice. Masopust. Českátelevize.cz [online]. Česká televize, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/212562260400009-masopust/

/3/ PÁLENÍKOVÁ, R. Kdy bude masopust v roce 2019? iReceptář.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA, 29. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/kdy-bude-masopust-v-roce-2019/

/4/ Masopust 2019! Máme pro vás tipy z celého Česka na celé masopustní období. Kudyznudy.cz [online]. Czech Tourism, 15. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/Aktuality/2010/Masopust-zacal–Mame-pro-vas-tipy-z-celeho-Ceska-n.aspx

/5/ WACLAWIČOVÁ, M. Masopust není půst. Jaký je původ slova masopust a proč úzce souvisí s karnevalem? Reflex.cz [online]. CZECH NEWS CENTER, 29. ledna 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/92688/masopust-neni-pust-jaky-je-puvod-slova-masopust-a-proc-uzce-souvisi-s-karnevalem.html

/6/ Kde se vzal masopust a proč je pokaždé jindy? Alík.cz [online]. Alík.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.alik.cz/a/kde-se-vzal-masopust-a-proc-je-pokazde-jindy

/7/ Masopust – základní informace. Víra.cz [online]. Víra.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.vira.cz/texty/clanky/masopust-zakladni-informace

/8/ Masopust – zvyky a tradice. České-tradice.cz [online]. České-tradice.cz, 2019 [cit. 2019-02-21]. Dostupné z: https://www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/masopust/_zobraz=masopust—zvyky-a-tradice/_zobraz=masopust—zvyky-a-tradice

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.
Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková