Kdo jednou podlehl kouzlu bylinek, nikdy se jich nenabaží. Bylinky nabízejí celé spektrum účinků, jsou prospěšné v mnoha a mnoha situacích, navíc se dají využít hned několika způsoby. Zdaleka nejde jen o bylinné čaje, ač i ty jsou právem oblíbené. Jednou z těch příjemných a praktických možností, jak bylinky zužitkovat představují i bylinkové polštářky.
Bylinkové polštářky jsou krásnou a současně užitečnou dekorací, která najde místo v každé domácnosti, nejenom té kočičí.
U té kočičí domácnosti však začneme. Vždyť bylinkové polštářky s šantou kočičí patří k těm největším potěšením, které majitel může pro své kočky přichystat.
Polštářky se šantou pro kočky – Bylinkové polštářky proti stresu – Nahřívací polštářky
Bylinkové polštářky se šantou pro kočky
Obchody pro chovatele nabízejí bylinkové polštářky se šantou (s catnipem) jako hračku. Většinou jde o malý polštářek naplněný vatou s podílem sušené bylinky. Vůně bylinky přitahuje kočky a přitahovat je bude i bylinkový polštářek. Můžete čekat, že kočka si s ním bude hrát, nejspíš si ho odnese někam, kde si ho bude moct užít.
Jen málokterou kočku nechá šanta kočičí chladnou, na většinu koček působí jako nenásilný stimulant. Pomáhá kočku rozptýlit, což se hodí i v krizových situacích. Takový polštářek může fungovat i jako pomocník proti stresu kočky (další tipy na stres u koček tady).
Protože většinou dojde i na olizování, měl by být polštářek vždy vyrobený ze zdravotně nezávadné textilie. Ostatně není problém si takový malý polštářek vyrobit i doma.
Bylinkové polštářky nejenom pro kočky
A když už se doma pustíte do výroby bylinkových polštářků, vyrobte si také nějaký pro sebe. Stačí vybrat ty správné bylinky a polštářek se stane vašim pomocníkem pro klidný spánek a krásné sny. Mohl by tak fungovat i polštářek se šantou, ale pokud máte kočku, těžko se s vámi o něho bude dělit.
Vyberte si proto raději jinou z bylinek na spaní. Skvěle se osvědčila například levandule. Levandulové polštářky patří k těm nejčastějším. Poslouží nejenom na spaní, ale také jako interiérový osvěžovač vzduchu nebo k provonění prádla do skříně.
Bylinkové polštářky proti stresu
Voňavé bylinkové polštářky představují interiérovou dekoraci, která skvěle zapadne do ložnice, ale hodí se i kdekoliv jinde. Takový voňavý polštářek díky bylinkám zklidňuje nervy, zlepšuje náladu, navozuje příjemnou atmosféru, a tak bude užitečný všude, kde hledáte útočiště před stresem a chcete nabrat sil prostřednictvím odpočinku.
Jaké bylinky do polštářku?
Bylinkové polštářky se plní nejrůznějšími bylinkami. Vedle zmiňované levandule jde i o bylinky jako je meduňka, mateřídouška, tymián, dobromysl, třezalka, heřmánek, chmel aj. Pokud využijete sušené květy černého bezu, měl by polštářek pomáhat dokonce i proti chrápání.
Bylinky poslouží samostatně, ale klidně si z nich můžete namíchat vlastní směs, která vám bude ještě milejší než samostatné bylinky.
Všechny jmenované bylinky dokáží vytvořit útulnou atmosféru, právě takovou, jakou doma potřebujeme. Samozřejmě podpoří i snazší usínání a lepší spánek, pomáhají proti nespavosti. Jsou totiž prospěšné proti stresu a stres je hlavním nepřítelem usínání a kvalitního spánku.
DIY Jak si vyrobit bylinkový polštářek?
Záleží jen na vaší fantazii. Bylinkový polštářek může mít podobu sáčku s mašličkou, ale může mít i klasický čtvercový nebo obdélníkový tvar.
Zajímavou variací je i podoba bonbonu, kdy je polštářek zdobený mašličkami ze dvou stran. Efektně vypadá i polštářek tvaru srdce, motýla a různých zvířat, třeba kočky.
- Na jeden polštářek postačí i 10 g sušených bylin, do výplně se přidává ještě vata. Bylinky intenzivně voní. A aby skutečně zklidňovaly a nepůsobily rušivě, stačí jich méně.
- Nejlépe když bylinky do vaty zabalíte a poté je zašijete do bavlněné látky. Vyberte si takovou, která se vám bude líbit a stylově zapadne do vašeho interiéru. Je lepší hrubší materiál, aby zachytil prach, který se z bylinek může uvolňovat.
- Svůj polštářek klidně můžete pojmout i v babičkovském duchu, třeba ho i ozdobit vyšíváním nebo krajkou.
- Bylinky můžete zašít také do mušelínového sýpku, na něj pak vyrobte finální potah. Potah pak bude pratelný.
Místo vaty můžete jako výplň využít i pohankové slupky. Třením slupek a bylinek se budou snáze uvolňovat vonné látky bylinek. Polštářek můžete také pojmout jako nahřívací, pak se jako výplň uplatní celá pohanka, ale i další přírodní materiály. Ty pak opět doplní bylinky, polštářek provoní a zvýrazní jeho prospěšné účinky.
Nahřívací polštářky proti bolesti
Teplo tlumí bolest a působí jako relaxace. Příjemné teplo zprostředkují nahřívací polštářky, které navíc můžeme provonět bylinkami. Jejich výroba není o nic složitější než výroba klasického bylinkového polštářku, jen místo vaty použijete materiál držící teplo.
Čím naplnit nahřívací polštářek?
Na náplň bylinkového polštářku se hodí pohanka, špaldové slupky, ale také lněné semínko, třešňové pecky nebo obyčejná loupaná rýže. To vše jsou přírodní materiály se schopností pojmout a udržet teplo.
Přidejte k hřejivé náplni i bylinky. Vůně bylinek pomůže proti bolesti, zvláště když půjde o takové bylinky jako je třeba levandule, heřmánek nebo hřejivý rozmarýn.
- Aby polštářek skutečně hřál, vložte ho nejdříve na chvíli do mikrovlnné trouby. Někdy postačí i položit ho na chvíli na teplý radiátor… Pak už ho můžete přikládat všude tam, kde potřebujete prohřát a utlumit bolest. Využijete ho na bolavé svaly a klouby, ale třeba i na břicho proti menstruační bolesti. Polštářek se bude hodit i na zahřátí studené postele. To se pak bude usínat!
- Ale pozor. Polštářek poslouží také jako chladivý obklad. To když ho místo do trouby vložíte do mrazáku.
Zajímají vás bylinky?
V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Na našem blogu najdete i články zaměřené na: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci…
Mnoho inspirace na vás čeká i v praktických knihách: