Sčítání ptáků pokračuje. Tentokrát jde o kachny, husy, labutě a další vodní ptáky

Jen týden po velkém sčítání ptáků Ptačí hodinka ČSO probíhá další, tentokrát je zaměřené na sčítání vodního ptactva. Zima je pro sčítání ptactva ideálním termínem, to proto, že se ptáci shlukují na nezamrzlých vodních plochách a jen minimálně přelétávají. Přestože již nejde o sčítání pro širokou veřejnost, stále je to sčítání velké. Jen v Česku se zapojuje několik stovek ornitologů a další tisíce počítají ptáky ve 143 zemích světa.

Úvodní foto: Pixabay.com

Vzhůru k vodě

Sčítání vodního ptactva je součástí mezinárodní monitorovací akce International Waterbird Census s tradicí již od roku 1966. Jde o celosvětově nejstarší a také nejrozsáhlejší projekt tzv. občanské vědy. Zapojuje totiž vedle ornitologů i síť dobrovolných spolupracovníků. Stále však nejde o sčítání určené pro širokou veřejnost. V tom je Ptačí hodinka České společnosti ornitologické unikátní.

Poznatky ze sčítání pomáhají k ochraně vodních ptáků, nejenom na zimovištích. Projekt přináší informace o tom, jak vodní ptáci reagují na klimatické změny a změny životního prostředí. Vědci se prostřednictvím monitoringu snaží také zmírňovat konflikty ptáků s člověkem, předtím musí vědět také, kde je soužití ptáků a člověka problematické. I proto je třeba ptáky pozorovat. Právě sčítání odhalilo vzrůstající význam stojatých vod vytvořených člověkem, ať již jde o přehrady, pískovny či zatopené lomy.

Sčítání poskytuje informace o velikosti populací vodních ptáků. Přibližuje nám i cenné údaje o tom, kde se nacházejí významná zimoviště, jak ptáci reagují na extrémní výkyvy počasí.

Tuhá nebo mírná zima?

Monitorig ptactva dokládá, jak vodní ptáci reagují na klimatické změny a počasí v zimě. Když je zima mírnější, pozorují ornitologové teplomilné druhy jako volavka bílá, potápka roháč nebo kopřivka obecná. Tuhá zima k nám zavádí ptáky ze severských populací, například morčáka velkého a malého, nebo hohola severního. Posun areálů však způsobuje problémy, když se ptáci dostávají mimo chráněná území. I proto je sčítání prospěšné.

Volavka bílá (Ardea alba) - loví ryby

Video: Volavka bílá (YouTube)

Vodní ptactvo je pestrým společenstvím. A přestože jsou známé zejména kachny, husy, labutě, případně kormoráni, rackové nebo ledňáčci, zahrnuje také další druhy. Jde třeba o potáplice, husice, bahňáky. Mezi vodní ptáky patří i chřástal vodní, moták pochop, orlovec říční nebo orel mořský.

Vodní ptáci v Česku

Na území Česka žije celá řada vodních ptáků. Nejde přitom o taxonomickou skupinu, ale ekologickou. Je tvořena zástupci řádů vrubozobí, potápky a krátkokřídlí. Spojuje je tělo přizpůsobené k plavání či potápění, na úkor létání. Vodní ptáci si staví hnízda v blízkosti vody, ptáčata jsou typicky nekrmivá, tzn. že se líhnou dostatečně vyvinutá na to, aby si sama brzy dokázala opatřit potravu. Tu hledají zejména ve vodě. Vodní ptáci mívají tzv. svatební šat (samci a samice mají výrazně odlišné zbarvení), při toku navíc realizují různé svatební tance.

Vody u nás obývají nejčastěji kachny, husy a labutě (všechny z čeledi kachnovitých) se zobákem na okraji tvořeným zapadajícími vroubky (řád vrubozobí). Dalšími zástupci je skupina lysek černých z čeledi chřástalovitých z řádu krátkokřídlých. Dále jde o potápky, z větších vodních ptáků například kormorány nebo morčáky.

Literatura

  • Hume, R.: Ptáci Evropy. Universum, 2016. ISBN: 978-80-242-5539-2

Internetové zdroje

/1/ V Česku začíná sčítání vodních ptáků, zapojí se stovky dobrovolníků. Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 16. ledna 2021 [cit. 2021-01-18]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-cesku-zacina-scitani-vodnich-ptaku-zapoji-se-stovky-dobrov/r~b973a60857c611ebb115ac1f6b220ee8/

/2/ Holakovský, M.: Ornitologové opět sčítají ptáky. Tentokrát u vody. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 16. ledna 2021 [cit. 2021-01-18]. Dostupné z: https://berounsky.denik.cz/z-regionu/ornitologove-opet-scitaji-ptaky-tentokrat-u-vody-20210116.html

/3/ Zimní sčítání vodního ptactva. kvmuz.cz [online]. Karlovy Vary: Muzeum Karlovy Vary, 2021 [cit. 2021-01-18]. Dostupné z: http://kvmuz.cz/typ/priroda-karlovarska/zimni-scitani-vodniho-ptactva

/4/ Vodní ptactvo na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2021 [cit. 2021-01-18]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_ptactvo

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Sčítání ptáků pokračuje. Tentokrát jde o kachny, husy, labutě a další vodní ptáky

Jen týden po velkém sčítání ptáků Ptačí hodinka ČSO probíhá další, tentokrát je zaměřené na sčítání vodního ptactva. Zima je pro sčítání vodních ptáků ideálním termínem. Přestože již nejde o sčítání pro širokou veřejnost, stále je to sčítání velké. Jen v Česku se zapojuje několik stovek ornitologů a další tisíce počítají ptáky ve 143 zemích světa.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *