Veletrh CES 2021 probíhá letos online. Nechybí ani chytré technologie pro domácí mazlíčky

Rok co rok se v americkém Las Vegas koná veletrh spotřební a výpočetní techniky CES (Consumer Electronics Show). Jde o největší akci svého druhu, kterou v roce 2021 právě kvůli vysoké návštěvnosti negativně zasáhla koronavirová opatření. Veletrh CES 2021 kvůli pandemii poprvé po padesáti letech neprobíhá v Las Vegas. Organizátoři se rozhodli pro online variantu, místem konání se stal doslova celý svět. I letos dává CES na odiv závratné technologické novinky. Nechybí chytrá zařízení pro domácnost, která reflektují přesun lidí do online prostoru. Samozřejmě počítá i s domácími mazlíčky.

Chytré město – Chytré dveře – Chytrá domácnost

Chytré město a udržitelná mobilita

Konference a prezentace streamované online v rámci veletrhu CES 2021 jsou určeny především pro novináře a zástupce technických oborů, probíhají od pondělí 11. ledna do čtvrtka 14. ledna 2021. Prostor dostávají i vystavovatelé z řad technologických firem z celého světa. Mezi mnoha vystavovateli se veletrhu účastní i Bridgestone. S Bridgestone přichází, resp. přijíždí virtuální město budoucnosti, kde vládne trvale udržitelná mobilita.

Bridgestone návštěvníkům veletrhu umožňuje nahlédnout do velkoměsta budoucnosti včetně jeho průmyslových oblastí. Prezentuje se tak jako společnost pomáhající lidem spravovat svá vozidla trvale udržitelným způsobem, efektivnějším, chytřejším a bezpečnějším. Na veletrhu je však k vidění i mnoho vychytávek určených nikoliv do města, ale přímo do domácnosti nebo jako mobilní zařízení přímo pro jednotlivé uživatele, těmi přitom nemusí být jen člověk, ale i kočka nebo pes

CES 2021 Livestream: Opening Day - First looks and demos!

Video: CES 2021, YouTube

Vstup do chytré domácnosti, přes chytré dveře

Chytrou domácnost na veletrhu CES zastupují například značky jako LG Electronics, Bosch, Electronics, Panasonic, Philips, Samsung nebo Sony, nejčastěji v podobě chytrých TV, které nabízejí zážitky v 4K kvalitě. Chytré televizory jsou v současnosti charakteristické s ultratenkým tělem, některé navíc oslňují bezrámečkovým designem. Ovšem najdou se i výjimky. Samsung na veletrh přivezl chytré televize s designovými rámečky. Ve chvíli, kdy televize neběží, se na rámeček dají promítat rozličná umělecká díla. V rámci služby Art Store si majitel nevšední TV může vybrat z více než 1 400 kreativních výtvorů.

Samsung's 2021 TV Lineup | CES 2021

Video: CES 2021: Samsung TV, YouTube

V chytré domácnosti však zdaleka nenajdeme jenom televizi, ale třeba také chytrá bezdotyková zařízení – sporák nebo troubu ovládanou hlasem. Komfort a bezpečnost obyvatelů zajišťují také bezdotykové zámky nebo digitální zvonky u dveří.

Majitelům domácích mazlíčků se budou ve výbavě domu hodit i chytrá dvířka společnosti MyQ. Společnost, která se primárně věnuje výrobě chytrých garážových vrat, v roce 2021 rozšiřuje sortiment o chytrá dvířka pro psy a kočky. Stejně jako garážová vrata MyQ se i chytrá dvířka pro zvířata ovládají na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Umožňují online video přenos a současně ukládají informace o průchodu zvířete. Reagují na zvukové signály, a to z obou stran. Psovi tak stačí zaštěkat, kočce zamňoukat, a dvířka se sami otevřou. Systém se však může otevírat také prostřednictvím čipu, který je součástí elektronického obojku. Chytrý obojek pro psa či kočku chytré řešení dvířek doplňuje.

V domácnosti s mazlíčky přijde vhod i chytrý vysavač. Na veletrhu CES je k vidění mj. pod značkou Samsung. Samsung JetBot 90 AI+ je vůbec prvním robotickým vysavačem s umělou inteligencí. Integrovaný systém LiDAR v kombinaci algoritmů dokáže rozpoznat nejrůznější objekty. Díky strojovému učení přizpůsobuje trasu pro vysávání aktuálním překážkám, nebezpečným či křehkým předmětům, a tím i sekundárnímu znečištění. Vysavač se typicky vyhne třeba nabíječce od mobilu, která běžně dělá jiným robotům problémy.

[CES 2021] Jetbot 90 AI+ with Personalized Pet-care Service l Samsung

Video: Robotický vysavač Samsung pro domácí mazlíčky, YouTube

V segmentu chytré domácnosti existují dokonce i řešení pro chytré vodovodní baterie, chytré toalety nebo chytré vany. Na veletrhu CES je prezentuje například společnost Kohler. Chytrá vana Kohler se podobně jako ostatní chytrá zařízení ovládá pomocí speciální aplikace disponující různými programy a procedurami. Ohromí světelnými efekty nebo mlhou, smysly okouzlí i díky integrovanému difuzéru pro esenciální oleje.

A close look at Kohler's $16,000 bathtub

Video: Chytrá vana Kohler, YouTube

Chytrá domácnost: Zařízení pro zdraví

V kategorii health, wellness a fitness dominují v roce 2021 na velkolepém veletrhu CES nepřekvapivě zařízení reagující na aktuální koronavirovou pandemii. Například chytrý analyzátor krve xRblood Pro si odnesl jednu z cen CES 2021 Innovation Award, stejně tak i mobilní zařízení BioButton, které sleduje a analyzuje teplotu, tep a dechovou frekvenci. Sice má velikost mince, v záplavě chytrých náramků, chytrých prstenů nebo dokonce chytrých kontaktních čoček však BioButton nezapadl.

K novinkám roku 2021 se zařadily i chytré indikátory stavu ovzduší uvnitř budov, například indikátor rizika vzniku plísně jako součást inteligentního monitoru kvality vzduchu Wave Mini společnosti Airthings. Mezi technologickými vychytávkami do domácnosti pochopitelně nechybí ani chytré čističky vzduchu, ale třeba i přenosné světlo simulující sluneční svit. Zařízení Olly od Luple využívá LED světlo Samsung Human Centric Lighting v kombinaci s optimalizovaným algoritmem pro kontrolu sekrece melatoninu v lidském těle, jako první na světě. O psychickou pohodu se v chytré domácnosti nestará jenom chytré světlo, ale také propracovaný systém pro lepší spánek. Zařízení Sunrise kontroluje a vyhodnocuje kvalitu spánku, resp. spánkového apnoe, podobně jako to dělá kvalifikovaná spánková laboratoř.

  • Kolektiv autorů: Přiměřené technologie. Brno: Permakultura (CS), 2021. ISBN: 78-80-907955-3-2

Veletrh CES 2021 probíhá letos online. Nechybí ani chytré technologie pro domácí mazlíčky. Velkolepý veletrh CES 2021 letos probíhá online, představuje novinky a technologie budoucnosti, které nezapomínají ani na domácí mazlíčky. Chytrá domácnost zahrnuje například chytrá dvířka pro zvířata nebo chytrý vysavač. A nejen to.

, ,

Křivánková, R.: Veletrh CES 2021 probíhá letos online. Nechybí ani chytré technologie pro domácí mazlíčky. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 13. ledna 2021 [cit. 2021-01-13]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/veletrh-ces-2021/

Veletrh CES

Consumer Electronics Show (CES) je největší světový veletrh spotřební elektroniky. Od roku 1967 každoročně probíhá v Las Vegas v americké Nevadě. Rok 2021 je prvním rokem, kdy se CES v městě hříchu neuskuteční, probíhá online. Na veletrhu se objevují největší technologické novinky, technologie a zařízení, která se v daném roce začínají prodávat na světovém trhu. V roce 1970 to byl například videorekordér VCR, v roce 1981 CD přehrávač, v roce 1982 Commodore 64, v roce 1985 Atari ST nebo Nintendo Entertainment System, v roce 1988 Tetrix, v roce 2001 Xbox, v roce 2001 plazmová televize, v roce 2010 tablety, netbooky a další zařízení se systémem Android, v roce 2013 autonomní vozidlo.

ZDRAVÝ DOMOV · DOMÁCNOST BEZ CHEMIE · PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · OBJEVUJTE!

, ,

OBJEVUJTE!

Přes veškeré moderní technologie a nebývalý vědecký pokrok zůstává člověk stále součástí přírody. Ani za tisíce let se na tom nic nezměnilo. Příroda lidem stále nabízí lék na všechny možné neduhy. Umožňuje nám lidem načerpat zdraví a moudrost v nekonečné studnici, na dosah každému z nás. Příroda nám ukazuje směr, cestu k tělesné i psychické pohodě, vstříc klidu a spokojenosti, radosti, prožitkům smyslů i meditaci projasňující mysl. Inspirujte se přírodou, nechte se okouzlit její mocí, oddejte se vonným esencím. Spolehněte se na jemnost i sílu přírody. Objevujte její (ne)obyčejné dary.

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.