Zatmění Slunce na Marsu: Rover Perseverance poslal na Zemi video

Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA, které přistálo na Marsu 18. února 2022, přináší další úchvatné snímky z „života“ na Marsu. Tentokrát jde o video v délce 40 vteřin, které zachycuje přechod Měsíce Phobos přes sluneční kotouč.

Detailní video s kamerou nové generace

Nové video navazuje na zatmění Slunce na Marsu, které již v roce 2004 pořídila dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později rover Curiosity. Rover Perseverance však na Zemi poslal nejvíce přiblížené video jednoho ze dvou měsíců planety Mars, navíc s nejvyšší snímkovou frekvencí.

NASA's Perseverance Rover Sees Solar Eclipse on Mars

Video: Zatmění Slunce na Marsu, JPL, YouTube

Video zveřejnila Laboratoř tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL), která má v NASA program Perseverance na starosti. Podle JPL automatický průzkumník záběr pořídil pomocí „kamery nové generace“ Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den (408. pozemský den) své mise na rudé planetě.

Zatmění Slunce na Marsu není z našeho pohledu úplné. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc, a tak Slunce nezakrývá zcela. Zatmění také probíhá mnohem kratší dobu než zatmění, které známe na Zemi. Přesto je jeho pozorování užitečné. Vědci díky němu mohou lépe porozumět oběžné dráze měsíce Phobos. Mají možnost odhalit, jak gravitace měsíce působí na povrch Marsu a jak se podílí na utváření kůry a pláště našeho souseda, vysvětlila Jet Propulsion Laboratory.

Přistání na Marsu

Výzkumu našeho vesmírného souseda se NASA věnuje již od počátku šedesátých let. První sonda přistála na Marsu již 20 . července 1976. 600 kilogramová sonda nesla název Viking 1 a vedle dvou radiozotopových generátorů a bezmála třiceti kilogramy přístrojů na ní byly umístěny i kamery, které zachytily vůbec první snímky povrchu planety.

Již Viking 1 měl zkoumat, zda je na Marsu život, nic takového se nepotvrdilo. Přesto i Perseverance v roce 2022 v pátrání po mimozemském životě na Marsu pokračuje. Přes nehostinné podmínky však existují ještě mnohem odvážnější plány. Vizionář, podnikatel a miliardář Elon Musk si se svojí společností SpaceX vytyčil za cíl kolonizaci Marsu.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *