Jen zřídka měly staré odrůdy štěstí a nikdy nevyšly z módy. Takové odrůdy se nepřestaly množit a bez problémů se dají obstarat i dnes. Je to například třešeň Napoleonova, meruňka Velkopavlovická, jabloň Průsvitné letní nebo hrušeň Konference či Boskova. Další staré odrůdy zažívají návrat a postupně se vrací na místa svého historického výskytu. Předtím je však třeba získat kvalitní rouby pro nové stromky.
Babče, Muškatelka nebo České růžové
Celá řada starých odrůd se dnes již množí ve školkách a ve velkém prodávají, třeba pološvestka Černošická, která zraje jako jedna z prvních slivoní. Stejně jako švestka domácí neboli Domácí velkoplodá nabízí výtečnou chuť, ovšem menší odolnost vůči infekční šárce. Domácí velkoplodá je pozdní odrůda švestky, která je nejenom vyhlášenou pochoutkou, ale i skvělým základem kvasu.
Nejenom chutí, ale také narůžovělou barvou zaujme červená slíva Babče, úrodná stará odrůda s křehkým dřevem. Dřív byla Babče rozšířena zejména v okolí Hradce Králové, dnes patří do záchranného místního sortimentu pro Pardubický a Královéhradecký kraj. Patří k jednomu z objevů, které v rámci projektu Oživení starých odrůd učinila skupina Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Ve spolupráci s širokou veřejností našly odrůdy považované za dávno ztracené, vedle Babče, lidově zvané Kozí cecky, také například jabloň České růžové nebo hrušeň Muškatelka ze Stráně, která je chuťově srovnatelná se slavnou Williamsovou čáslavkou. A hledá dál, třeba i červenou slívu Babče, která by rozšířila archiv genofondu.
V rámci svých aktivit vytváří ČSOP také unikátní databázi starých odrůd na webu stareodrudy.org.
Video: Staré ovocné odrůdy, YouTube
Co jsou to staré odrůdy?
Jako staré odrůdy se označují odrůdy, které se pěstovaly v období před druhou světovou válkou. Teprve po válce se totiž začaly ve velkém šlechtit nové odrůdy na úkor těch tradičních. Staré odrůdy a krajové odrůdy dnes zažívají renesanci. Budí zájem nejenom drobných pěstitelů kvůli úrodě v zahradách, ale i kvůli obnově krajiny. Charakterizuje je totiž bujnější růst. Mají sice většinou drobnější plody, zato se pyšní bohatou násadou. Hodí se pro polokmeny a vysokokmeny. Staré odrůdy švestek sice trápí zmiňovaná šárka, obecně jsou však odolnější než jiné, obejdou se bez náročné údržby a bez chemie.
Literatura
- Kutina, J.: Pomologický atlas. Praha: Brázda, 1991. ISBN: 80-209-0089-6
Internetové zdroje
/1/ Oživení starých odrůd: průzkumy v regionech přinesly poklady! ČSOP.cz [online]. Praha: ČSOP, 19. srpna 2016 [cit. 2022-04-17]. Dostupné z: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=9396
/2/ Průzkum starých odrůd v regionech odhalil poklady, české růžové i babče. iDnes.cz [online]. Praha: Mafra, 20. srpna 2016 [cit. 2022-04-17]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/pruzkum-starych-odrud-v-regionech.A160819_123748_hobby-zahrada_mce
/3/ Lípa, M.: Vrátí se slivoně Černošická, Švestka domácí, Babče? iZahrádkář.cz [online]. Praha: Zahrádkář, 16. dubna 2022 [cit. 2022-04-17]. Dostupné z: https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/vrati-se-slivone-cernosicka-svestka-domaci-babce/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Staré odrůdy se vrací, některé je potřeba nejprve najít
Jen zřídka měly staré odrůdy štěstí a nikdy nevyšly z módy. Takové odrůdy se nepřestaly množit a bez problémů se dají obstarat i dnes. Je to například třešeň Napoleonova, meruňka Velkopavlovická, jabloň Průsvitné letní nebo hrušeň Konference či Boskova. Další staré odrůdy zažívají návrat a postupně se vrací na místa svého historického výskytu. Předtím je však třeba získat kvalitní rouby pro nové stromky.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Mám na zahradě staré 4 stromy jabloní a 2 stromy hrušní. Opravdu staré – odhadem 70 až 80 let. Ale nevím jak se jmenují. Jsou velmi dobré a tak si je ponecháváme. Nevím, jak zjistit názvy, když jsem nenašel žádnou dostupnou pomologickou poradnu. Do Brna se mi jet nechce. Jsem z Prahy, stromy jsou na chalupě v Brdech a jsem důchodce. Poradí mi někdo?