Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje

18. února 2020 lidé přistáli na Marsu, zatím tedy jen prostřednictvím robota Perseverance, i tak jsou fotografie rudé planety pořízené přímo na jejím povrchu úchvatné. Vědci z NASA se však na Mars vydali nejenom kvůli snímkům, obrazovým a zvukovým záznamům. Chtějí zde odebírat vzorky hornin a přepravit je zpět na Zemi. Také se sem vydali hledat stopy života, tedy dávného a mikroskopického. Ale kdo ví, co tady objeví.

NASA Perseverance: Pátrání po tajemství rudé planety

NASA Mars 2020 Perseverance představuje již devátou misi spojenou s průzkumem rudé planety. Odstartovala přitom již 30. července 2020, kdy z floridského mysu Canaveral vzlétla do vesmíru raketa Atlas V 541 a s ní i robotické vozítko Perseverance, v překladu vytrvalost či houževnatost. Šestikolový elektromobil Perseverance v odhadované hodnotě 2,8 miliardy dolarů provází také helikoptéra Ingenuity, v češtině vynalézavost. Má pomáhat vozítku hledat místa v hodná k prozkoumání.

Latest Data from Perseverance. Panoramic Views and Videos from the Rover.

Video: Foto a video z Marsu (Youtube)

Robot Perseverance je vybaven celkem sedmi vědeckými přístroji, které mají zkoumat povrch planety Mars, zejména v kráteru Jezero, kam vozítko 18. února 2020 přistálo. Součástí jsou technologie určené ke sběru vzorků horninového jádra planety, které by se měly uložené v kovových trubkách dopravit zpět na planetu Zemi, aby se zde dále zkoumaly. Vozítko nese také celkem 23 kamer a dva mikrofony, které přenášejí k nám na Zemi také zvuk rudé planety.

Již v den přistání však vzbudilo Perseverance pozornost po celém světě, jeho dopad na Mars se dal sledovat prostřednictvím online přenosu. Komentovaný přenos připravila i Hvězdárna a planetárium Brno.

Přímý přenos z Marsu | Mars Perseverance Rover

Video: Přistání Perseverance na Marsu, Hvězdárna a planetárium Brno (Youtube)

Biosignatury aneb Robot na Marsu hledá Marťany

Mise Perseverance Mars 2020 má hned několik cílů. Jde zejména o geologický průzkum, který je však přípravou fází pro výpravu s lidskou posádkou.

Informace o geologickém složení Marsu mají být také vodítkem při pátrání po stopách života na této planetě. Vědci věří, že přímo v kráteru Jezero, kam přistál robot Perseverance, by mohly být důkazy o stopách minulého života. Domnívají se, že před miliardami let šlo opravdu o vodní jezero. Voda sice zmizela, v kráteru by však stopy po dávném životě, tzv. biosignatury, mohly zůstat zachovány. Podoba života na Marsu, ať již minulého či současného, sice nemá konkrétní obrysy, ale název pro něho my pozemšťané máme – jde o Marťany…

Literatura

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Krupka, J.: Perseverance na Marsu: co vše technický zázrak NASA umí, kudy povede jeho cesta. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 20. února 2021 [cit. 2021-03-01]. Dostupné z: https://www.denik.cz/veda-a-technika/perseverance-mars-pribeh.html

/2/ NASA Mars Perseverance Rover, oficiální webové stránky [online]. National Aeronautics and Space Administration, 2021 [cit. 2021-03-01]. Dostupné z: https://www.nasa.gov/perseverance

/3/ NASA Mars Mission Perseverance Rover, oficiální webové stránky [online]. National Aeronautics and Space Administration, 2021 [cit. 2021-03-01]. Dostupné z: https://mars.nasa.gov/mars2020/

/4/ Veselý, J.: Co nás čeká na obloze a v blízkém vesmíru v roce 2021. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 28. prosince 2020 [cit. 2021-03-01]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/co-nas-ceka-na-obloze-a-v-blizkem-vesmiru-v-roce-2021.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje

18. února 2020 lidé přistáli na Marsu, zatím tedy jen prostřednictvím robota Perseverance, i tak jsou fotografie rudé planety pořízené přímo na jejím povrchu úchvatné. Vědci z NASA se však na Mars vydali nejenom kvůli snímkům, obrazovým a zvukovým záznamům.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *