„Mimozemšťané existují,“ uvedla britská astronautka

Helen Sharman, britská astronautka a vystudovaná chemička, se v roce 1991 stala vůbec prvním člověkem z Británie, který se podíval do vesmíru. Na začátku roku 2020, ve svých 56 letech vylíčila své zážitky z vesmíru pro britský list The Guardian, ale odhalila toho o sobě a svých názorech na svět víc. Mj. uvedla, že mimozemšťané musí existovat, což vzbudilo značný rozruch i v dalších prestižních médiích.

První britka ve vesmíru

V listopadu 1989 se Helen Sharman na základě reklamy v rádiu přihlásila do Projektu Juno, komerčního britského kosmického programu. Z více než třinácti tisíc uchazečů byla vybrána, a tak se 18. května 1991 vydala na palubě Soyuz TM-12 spolu s dalšími dvěma sovětskými kolegy do vesmíru jako výzkumná astronautka. 20. května pak přistáli na vesmírné stanici Mir. Šlo o vůbec první vesmírnou stanici, která se oběžné dráze Země pohybovala od roku 1986 až do roku 1996.

Helen Sharman se na stanici Mir zdržela asi 8 dnů. Na Zemi se vrátila 26. května 1991. V rozhovoru v rámci seriálu This much I know popsala své zkušenosti na sovětské orbitální stanici Mir pro The Guardian…

Není nic krásnějšího, než se dívat na Zemi z výšky. Nikdy nezapomenu ten okamžik, když jsem Zemi poprvé ve vesmíru spatřila. Po vzlétnutí, když jsme opustili atmosféru, se najednou v okně objevilo světlo. Byli jsme nad Pacifikem a jeho hluboká modrá barva mě naprosto uchvátila.

Who was the first Briton in space?

Video: Helen Sharman –⁠ první Britka ve vesmíru (Youtube)

Pobyt ve vesmíru dle vlastních slov astronautku Helen Sharman naučil, že jsou to lidé, nikoliv věci, co je v životě důležité. Přestože ve vesmíru měli vše, co potřebovali pro život, stále myslela na své milované, kteří byli tam dole na Zemi.

ORBIT - Journey Around Earth in Real Time // 4K Remastered

Video: Země z vesmíru (cesta po oběžné dráze Země), Youtube

Držitelka řádu britského impéria

Přestože byla na užším seznamu kandidátu vesmírného projektu European Space Agency, do vesmíru se již podruhé nepodívala. V roce 1992 získala titul OBE (Order of British Empire), Řád britského impéria určený pro Brity, kteří dosáhli něčeho významného. Helen Sharman byla po téměř 25 od svého letu do vesmíru jediným britským občanem, který se na vlastní oči kochal výhledem z oběžné dráhy. Další Brit se do vesmíru podíval až na konci roku 2015.

Nyní Helen působí na Imperial College v Londýně. Jde o významnou osobnost nejenom z hlediska Britské monarchie a tak nemohlo zůstat bez povšimnutí ani její prohlášení o mimozemšťanech (mj. ho citovalo i BBC, české SeznamZprávy, iDnes, Aktuálně.cz)…

Mimozemšťané existují. Bezpochyby. Ve vesmíru jsou biliony a biliony hvězd. Musí zde být i všemožné formy života. Jestli budou jako lidé, z uhlíku a dusíku, to je otázka. Pravděpodobně ne. Je možné, že žijí i na Zemi. Jsou mezi námi, avšak my je nedokážeme vidět.

Již v roce 2010 se o existenci mimozemšťanů vyjádřil podobně jako Helen Sharman i britský matematik, astrofyzik a vesmírný badatel Stephen Hawking: „Mému matematickému mozku se již na základě dostupných číselných údajů zdají úvahy o mimozemském životě naprosto logické. Skutečnou otázkou ale zůstává, jak budou ve skutečnosti vetřelci vypadat,“ citovaly prestižního vědce Hospodářské noviny. V seriálu The Discovery Channel také uvedl, že věří v mimozemský život. Hawking však zároveň také upozornil, že mimozemšťané budou pro lidstvo pravděpodobně nebezpeční.

Video: Helen Sharman „mimozemšťané existují“ (Youtube)

Milovnice hor

Astronautka Helen Sharman v rozhovoru pro The Guardian mluví také o své jediné skutečné lásce. Tou jsou pro ni hory. Vyznává pohledy z výšky, možnost vidět život s nadhledem. Majestátnost hor budí dle slavné Britky respekt a uvědomění, jak malý je člověk se svým životem a svými malichernými problémy.

Přitom právě na horách jsou to dle Helen i drobnosti, třeba zářící krystal v chladivé skále nebo jen právě prolézající šnek, které nám neustále dokazují, jak zázračný je svět kolem nás. Stačí jen otevřít oči.

Above the Rocky Mountains - Banff in 4K Nature Relaxation™ Ambient Aerial Film + Music for Healing

Video: Hory, úchvatné záběry Rocky Mountains a relaxační hudba (Youtube)

Literatura

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Segalov, M.: Helen Sharman: There’s no greater beauty than seeing the Earth from up high.  TheGuardian.com [online]. The Guardian, 5. leden 2020 [cit. 2020-01-06]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/jan/05/astronaut-helen-sharman-this-much-i-know

/2/ Helen Sharman, British chemist and astronaut. Britannica.com [online]. Encyclopædia Britannica, 2020 [cit. 2020-01-06]. Dostupné z: https://www.britannica.com/biography/Helen-Sharman

/3/ Mimozemšťané existují, tvrdí Hawking. Jsou ale nebezpeční. iHned.cz [online]. Praha: Economia, 26. duben 2010 [cit. 2020-01-06]. Dostupné z: https://tech.ihned.cz/c1-42927760-mimozemstane-existuji-tvrdi-hawking-jsou-ale-nebezpecni

…a vlastní poznatky a zkušenosti

„Mimozemšťané existují,“ uvedla britská astronautka

Helen Sharman, vůbec první Britka ve vesmíru na začátku roku 2020 pro britský list The Guardian uvedla, že mimozemšťané jistě existují. Vzbudila tím značný rozruch.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *