Japonská třešeň Sakura rozněžní i české zahrady

Třešňové květy jsou ve své něžnosti neobyčejně krásné. Netradiční krásu nabízejí květy japonské třešně, které jsou k vidění na typických japonských motivech, ale i v českých parcích a zahradách.

Japonská třešeň Sakura

HanamiSymbolPěstování sakuryOdrůdy

HANAMI: pozorování rozkvétajících květů

Sakura má domov v Číně, Indii, Vietnamu, Korei nebo Japonsku. Právě v Japonsku je považována za národní strom. Existuje zde ve více než dvou stovkách kultivarů. Záplava sakurových květů je také klíčem svátku Hanami (v překladu pozorování květů).

Již na přelomu března a dubna se objevují nádherné květy Sakury, které v Japonsku zkrášlují i parky velkých měst. Jakmile rozkvetou, lidé se hromadně vydávají do parků, aby je pozorovali a oslavovali. A to již od 9. století, kdy sakura nahradila květy švestky ume, právě ty se se svátkem Hanami pojily v počátcích období Heian (od 8. století). Svátek samotný se do Japonska dostal z Číny.

Svátek Hanami má v současném Japonsku podobu setkávání s příbuznými a přáteli. Všichni se společně vydávají do parků, ale i svatyní a chrámů obdivovat kouzlo rozkvétajících třešňových květů sakura.

Pokud v Japonsku řeknete květina, znamená to květ sakury, případně květ švestky ume.

Sakura jako symbol

  • Sakura je symbolem života, ale také jeho pomíjivosti. Japonci třešňové květy připodobňují i k oblakům, protože se shlukují podobně jako oblaka na obloze, a stejně jako oblaka také brzy odplynou. V Číně je sakura spojována i s láskou, ženskostí a ženskou krásou.
  • V Asii neodmyslitelně patří k jaru. Je považována za předzvěst něčeho dobrého. Jako symbol značí i štěstí, úspěch a bohatství. Ostatně květy sakury najdeme i na japonské minci v hodnotě 100 jenů.
  • V Japonské tradici je sakura považována za jednoho z největších nositelů štěstí. Řadí se do společnosti dalších symbolů, jako jsou koi kapři, draci nebo tygři. To vše najdeme také v tradiční umění japonského tetování Irezumi.

PĚSTOVÁNÍ SAKURY V ČESKU

Sakura se pomalu zabydluje i v českých městských parcích, jedním z důvodů je i to, že bez problémů zvládá sucho a nevadí jí ani městský smog. Zjara se i u nás sakury dokonale obalují něžnými květy a lákají k pozorování jejich kouzelné krásy. Ta může nabývat mnoha celého spektra odstínů růžové, počínaje bílou.

V Japonsku se setkáváme s bujně a vzpřímeně rostoucí sakurou (Kanzan), širokou (Hokusai), sakurou úzce sloupovitou (Amanogawa) nebo sakurou převislou Kiku-shodare-sakura. Svoji krásou upoutá i jako mini stromek nebo bonsaj.

U nás se sakura pěstuje ve dvou základních podobách:

  • roubovaná – nejčastěji na kmínek třešně ptačí (ptačky) nebo mahalebky obecné (to zaručuje vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům)
  • anebo vysoce dekorativní – převislá sakura.

Odrůdy sakury

K dispozici je několik odrůd vyšlechtěných pro naše klimatické podmínky, přesto jde stále o teplomilný strom, který potřebuje chráněné, teplejší stanoviště.

Okrasné roubované sakury, které si můžete pořídit, mají jednoduché i plné květy, dle odrůdy mají různou velikost. Jsou typicky růžové, dle odrůdy hrají v odstínech světle až sytě růžové, ale mohou být i bílé. Kvetou 2 – 4 týdny, pak je zdobí lesklé listy, často s bronzovým nádechem. Odolné kultivary bez potíží zvládnou české zimy i léta. Její krásu tak můžeme obdivovat i ve vlastní zahradě.

Pokud budete hledat sakuru v zahradnictví, hledejte ji jako okrasnou třešeň nebo okrasnou višeň ze skupiny Prunus Sato-zakura (hybridy sakury).

V zahradnictví jsou dostupné odrůdy jako Taihaku, Shirofugen, Shimidsu, Royal Burgundy nebo Sunset Boulevard. K dostání je i převislá sakura Kiku-shidare nebo převislá sakura Pendula, dokonce i sloupovitý stromek Amanogava.

Aby se sakuře dařilo…

Aby se sakuře dařilo i u nás, bude potřebovat dobře propustnou půdu s dostatkem živin, zásaditou až neutrální. Jílovité půdy nebo půdy kyselé ji nesvědčí. Sakura miluje slunce, za slunečné místo se odvděčí svoji krásou.

Je vhodná jako solitéra. Pokud máte dost místa, bude dobře vypadat i ve skupinách nebo stromořadí. Dva stromy se mohou stát úchvatnými ochránci brány do zahrady nebo vchodu do domu.

Sakury nechybí ani v Botanické zahradě Praha v Tróji – v japonské zahradě nebo Dendrologické zahradě Průhonice.

Sakura není náročná na řez, ale roubovaná vyžaduje odstraňování spodních výhonů, jinak postupně zplaní.

Sakura se u nás označuje jako japonská třešeň nebo japonská višeň (Prunus serrulanta, Prunus pseudocerasus, Cerasus cerrulata), stejně jako třešeň se řadí do čeledi růžovité, resp. řadila. Botanikové ji v současnosti označují spíše jako příbuznou střemky (Padus serrulata). To však nic nemění na tom, že jde o pozoruhodný strom s okouzlujícími květy, který rozněžní i české parky a zahrady.

#stromy #okrasnestromy #bonsaje #bonsaj #kvety #jaro #april #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #sakura #japonskatresen

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Láká nás okrasná zahrada všemožných květů, vůní a barev.

#zahradaukocoura #okrasnazahrada #ovocnestromy #bobule #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *