Japonská třešeň Sakura rozněžní i české zahrady

Třešeň sakura - květTřešňové květy jsou ve své něžnosti neobyčejně krásné. Netradiční krásu nabízejí květy japonské třešně, které jsou k vidění na typických japonských motivech, ale i v českých parcích a zahradách.

Hanami  · Symbol · Pěstování sakury · Odrůdy

 

HANAMI: pozorování rozkvétajících květů


Sakura má domov v Číně, Indii, Vietnamu, Korei nebo Japonsku. Právě v Japonsku je považována za národní strom. Existuje zde ve více než dvou stovkách kultivarů. Záplava sakurových květů je také klíčem svátku Hanami (v překladu pozorování květů).

Již na přelomu března a dubna se objevují nádherné květy Sakury, které v Japonsku zkrášlují i parky velkých měst. Jakmile rozkvetou, lidé se hromadně vydávají do parků, aby je pozorovali a oslavovali. A to již od 9. století, kdy sakura nahradila květy švestky ume, právě ty se se svátkem Hanami pojily v počátcích období Heian (od 8. století). Svátek samotný se do Japonska dostal z Číny.

Sakura 桜吹雪の弘前公園 Cherry Blossom blizzard of Hirosaki Park JAPAN 青森観光 花見 桜の名所 日本の桜 日本櫻花 樱花 桜の名所 弘前観光

Svátek Hanami má v současném Japonsku podobu setkávání s příbuznými a přáteli. Všichni se společně vydávají do parků, ale i svatyní a chrámů obdivovat kouzlo rozkvétajících třešňových květů sakura.

Pokud v Japonsku řeknete květina, znamená to květ sakury, případně květ švestky ume.

4K TOKYO JAPAN 新宿御苑の桜 (Sakura )東京の桜 Shinjyuku Gyoen National Garden(cherry blossoms)東京観光 日本の桜 桜の名所

Sakura jako symbol

  • Sakura je symbolem života, ale také jeho pomíjivosti. Japonci třešňové květy připodobňují i k oblakům, protože se shlukují podobně jako oblaka na obloze, a stejně jako oblaka také brzy odplynou. V Číně je sakura spojována i s láskou, ženskostí a ženskou krásou.
  • V Asii neodmyslitelně patří k jaru. Je považována za předzvěst něčeho dobrého. Jako symbol značí i štěstí, úspěch a bohatství. Ostatně květy sakury najdeme i na japonské minci v hodnotě 100 jenů.
  • V Japonské tradici je sakura považována za jednoho z největších nositelů štěstí. Řadí se do společnosti dalších symbolů, jako jsou koi kapři, draci nebo tygři. To vše najdeme také v tradiční umění japonského tetování Irezumi.

Pěstování sakury v Česku


Sakura se pomalu zabydluje i v českých městských parcích, jedním z důvodů je i to, že bez problémů zvládá sucho a nevadí jí ani městský smog. Zjara se i u nás sakury dokonale obalují něžnými květy a lákají k pozorování jejich kouzelné krásy. Ta může nabývat mnoha celého spektra odstínů růžové, počínaje bílou.

V Japonsku se setkáváme s bujně a vzpřímeně rostoucí sakurou (Kanzan), širokou (Hokusai), sakurou úzce sloupovitou (Amanogawa) nebo sakurou převislou Kiku-shodare-sakura. Svoji krásou upoutá i jako mini stromek nebo bonsaj.

U nás se sakura pěstuje ve dvou základních podobách:

  • roubovaná – nejčastěji na kmínek třešně ptačí (ptačky) nebo mahalebky obecné (to zaručuje vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům)
  • anebo vysoce dekorativní – převislá sakura.
ALEJ ROKU 2014 - KARVINSKÉ SAKURY

Odrůdy sakury

K dispozici je několik odrůd vyšlechtěných pro naše klimatické podmínky, přesto jde stále o teplomilný strom, který potřebuje chráněné, teplejší stanoviště.

Okrasné roubované sakury, které si můžete pořídit, mají jednoduché i plné květy, dle odrůdy mají různou velikost. Jsou typicky růžové, dle odrůdy hrají v odstínech světle až sytě růžové, ale mohou být i bílé. Kvetou 2 – 4 týdny, pak je zdobí lesklé listy, často s bronzovým nádechem. Odolné kultivary bez potíží zvládnou české zimy i léta. Její krásu tak můžeme obdivovat i ve vlastní zahradě.

Pokud budete hledat sakuru v zahradnictví, hledejte ji jako okrasnou třešeň nebo okrasnou višeň ze skupiny Prunus Sato-zakura (hybridy sakury).

V zahradnictví jsou dostupné odrůdy jako Taihaku, Shirofugen, Shimidsu, Royal Burgundy nebo Sunset Boulevard. K dostání je i převislá sakura Kiku-shidare nebo převislá sakura Pendula, dokonce i sloupovitý stromek Amanogava.

Aby se sakuře dařilo…

Aby se sakuře dařilo i u nás, bude potřebovat dobře propustnou půdu s dostatkem živin, zásaditou až neutrální. Jílovité půdy nebo půdy kyselé ji nesvědčí. Sakura miluje slunce, za slunečné místo se odvděčí svoji krásou.

Je vhodná jako solitéra. Pokud máte dost místa, bude dobře vypadat i ve skupinách nebo stromořadí. Dva stromy se mohou stát úchvatnými ochránci brány do zahrady nebo vchodu do domu.

Sakury nechybí ani v Botanické zahradě Praha v Tróji – v japonské zahradě nebo Dendrologické zahradě Průhonice.

Sakura není náročná na řez, ale roubovaná vyžaduje odstraňování spodních výhonů, jinak postupně zplaní.

Sakura se u nás označuje jako japonská třešeň nebo japonská višeň (Prunus serrulanta, Prunus pseudocerasus, Cerasus cerrulata), stejně jako třešeň se řadí do čeledi růžovité, resp. řadila. Botanikové ji v současnosti označují spíše jako příbuznou střemky (Padus serrulata). To však nic nemění na tom, že jde o pozoruhodný strom s okouzlujícími květy, který rozněžní i české parky a zahrady.

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sakurahttp://www.nasehobby.cz/sakura-okrasna-tresen/http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/sakura-krasny-cas-ruzovych-stromu-na-zahrade.htmlhttps://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/nezne-kvety-sakury/https://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=65&display=prispevky&id_tema=1032&kat=81

#stromy #okrasnestromy #bonsaje #bonsaj #kvety #jaro #april #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #sakura #japonskatresen

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

Zajímá vás zahrada a zahradničení? Mnoho užitečných informací a tipů obsahují praktické knihy o zahradě, dokonce i o BIO zahradě, pěstování bez chemie, v souladu s přírodou. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *