Hudba a učení. Ladí to anebo ne?

Hudba na učeníNejenom studenti, každý z nás ocení efektivní metody, jak se učit, koncentrovat, povzbudit paměť, podpořit mentální výkon a kognitivní procesy v mozku. Každá rada je drahá. Každý tip, který by mohl pomoct, se hodí. Hodit by se při učení mohla i hudba.

Vliv hudby na učení, koncentraci a mentální výkon je předmětem mnoha studií. Přinášejí rozporuplné výsledky. Jisté je, že působení hudby na člověka je individuální, záleží také na konkrétním druhu hudby…

Hudba na učení · Bílý šum · Alpha waves music · Zvuky přírody · Kočičí předení · Klasická hudba · Instrumentální hudba · Dynamická hudba

 

Jaká hudba je vhodná pro učení?


Bílý šum

Někomu vyhovuje pouze maximální ticho. Ticho také radikálně propagují někteří odborníci. Na druhé straně dosáhnout absolutního ticha a klidu je v dnešní době téměř nemožné kdekoliv. Někdy potřebujeme, aby mozek fungoval bez ohledu na rušivé vlivy okolního prostředí. Pak by se mohly hodit zvuky, které se označují jako tzv. bílý šum.

Bílý šum představuje neutrální zvukové pozadí, které by mělo blokovat ostatní rušivé zvuky. Šum, který je sám o sobě ruchem, tak paradoxně pomáhá proti zvukovým ruchům.

CELESTIAL WHITE NOISE | Sleep Better, Reduce Stress, Calm Your Mind, Improve Focus | 10 Hour Ambient

Alpha waves music

Existuje také speciální hudba (Alpha waves music), která má mozek naladit na tzv. alfa vlny. Mozek pracuje na různých frekvencích, bdělý stav je definovaný vlnami beta. Alfa vlny o frekvenci od 7 do 12 Hz jsou stavy bdění těsně před usnutím.

Tato frekvence mozkových vln je údajně nejvhodnější pro příjímání nových informací, protože vědomí je plně otevřené. Je v maximální koncentraci na vnější svět, avšak zároveň hluboce uvolněné.

Study Music Alpha Waves: Relaxing Studying Music, Brain Power, Focus Concentration Music, ☯161

Zvuky přírody

Maximální koncentrace dosáhneme v případě, že dokážeme eliminovat zbytečné myšlenky. Stres a starosti znemožňují soustředit se na dané téma, a tím brání efektivnímu učení. Proto při učení můžou prospět zvuky pro uvolnění a zklidnění, takové zvuky nabízí i příroda.

Švitoření ptáků, vítr v korunách stromů, jemný déšť nebo tekoucí voda představují naprosto přirozené prvky muzikoterapie. Příznivě ovlivňují lidské emoce, mohou zlepšit náladu, a tím i pozornost, koncentraci a paměť. Stejně tak mohou působit i zvuky vesmíru, zpěv delfínů nebo šumění moře, které je přirozenou formou Alpha waves music.

The Meditative Sounds of the Sea • Deep Underwater

Kočičí předení

Takový unikátním zvukem přírody je kočičí předení. Frekvence kolem 25 Hz, která je pro kočičí předení typická, je frekvencí uvolňující a zklidňující. Z kočky se přenáší na člověka, aby ho zbavila napětí a povzbudila regenerační procesy. Dle vědců podporuje kočičí předení hojení, zpevňuje kosti a posiluje svalovou hmotu. Na to, aby povzbudilo vrnění kočky činnost mozku, je nejspíš příliš klidné. Mohlo by však být užitečné ve chvíli, kdy učení brání nadměrný stres. Pak přijde kočičí předení jako rychlá a efektivní pomoc proti stresu, jistě vhod.

Pokud vám k ní chybí kočka anebo se vaše kočka k předení nemá, můžete vyzkoušet i speciální vrnící aplikaci Purrli.

I internet má svoji kočku! Mohla by se hodit například i v práci, kdy se máte věnovat mentální činnosti, jenže vám chybí vaše domácí kočka a zklidňující zvuky, na které jste zvyklí…A pozor, kočičí předení, minimálně jeho internetový generátor Purrli, funguje údajně také jako zmiňovaný bílý šum. Má schopnost potlačit rušivé zvuky v okolí.

Klasická hudba

Klasická hudba – Mozart, Bach, Beethoven apod. slibuje příznivý efekt na člověka, zvířata a rostliny. Podmínkou ovšem vždy je, že je klasická hudba vnímána jako příjemná a líbivá. Hovoří se také o tzv. Mozartově efektu, kdy má mít hudba souvislost s inteligencí.

Mozart - Classical Music for Brain Power

Instrumentální hudba

Existují dva vědecké pohledy na hudbu a učení. Ten první hudbu zavrhuje stejně jako jakýkoliv jiný podnět, který ubírá pozornost. Ten druhý upozorňuje, že pozornost není nikdy zcela zaměřená na jeden vnější podnět. Na pozadí se v mozku odehrávají vždy podvědomé děje, které nemůžeme zcela řídit. Vhodná hudba může vhodně zaměstnat podvědomí, které je spojeno s našimi emocemi. Protože zpracování emocí a hudebních vjemů probíhá v mozku jinak než zpracování racionálního, vědomého příjímání informací při učení, nemusí být hudba nutně rušitelem. Naopak.

Hudba vhodná pro učení je pro každého individuální záležitostí. Zatímco někomu sedí klasická hudba, pro dalšího jsou lepší zvuky přírody. Jinému zase bude vyhovovat hudba stylu New Age, soundtracky k filmům… jednoduše instrumentální hudba.

Dynamická hudba

Hudba, která má podporovat učení, koncentraci a paměť by neměla v žádném případě rušivá. Hudba při učení by neměla aktivovat k pohybu, ten není žádoucí, protože zbytečně ubírá energii. Taková aktivní dynamická hudba se však dá využít na začátku učení, kdy se hodí aktivace a povzbuzení k činu – k učení. Aktivní hudba může na začátku učení nastartovat mozek, vybudit pozornost.

Café del Mar Chillout Mix 20 (2018)

 

/1/ Kohut, Jan. HUDBA K UČENÍ ANEB VLIV HUDBY NA UČENÍ. JakseRychleNaučit.cz [online]. 1. října 2015 [cit. 2019-08-15]. Dostupné z: https://jakserychlenaucit.cz/hudba-k-uceni/

5/5 - (1 vote)