Rýmovník – bylinka proti rýmě, která toho umí víc

Rýmovník, původně australská bylinka, které se však říká také mexický eukalyptus nebo kubánské oregano je v současnosti doma v mnoha českých domácnostech. Nejenže se uplatňuje jako léčivá bylinka, ale je to také dekorativní pokojová rostlina, která příjemně čistí a osvěžuje vzduch. Přestože rýmovník dýchá exotikou, jeho pěstování ani rozmnožování není náročné. Jeho praktické využití je přitom širší, než by se mohlo zdát. Vše o využití i pěstování najdete na řádcích níže.

Úvodní foto: Youtube OteoSuficiencia

Rýmovník: rostlina – Pěstování rýmovníku – Účinky – Využití

Rýmovník: rostlina od protinožců

Jako rýmovník se u nás většinou označuje bylina s jemně ochmýřenými listy – latinsky Plectranthus argentatus, česky molice nebo moud, případně Plectranthus amboinicus (česky rýmovník citronový). Patří do čeledi hluchavkovitých a svoji českou příbuznou hluchavku také připomíná svým vzhledem. Rýmovník má čtyřhrannou lodyhu a světlezelené, mírně dužnaté listy s jemně pilovitým okrajem. Patří k ní také nenápadné květy, i ty jsou podobné hluchavce.

Na rozdíl od hluchavky a dalších tuzemských bylinek nepřežije české zimy, proto se pěstuje jako pokojová rostlina, která se dá letnit. Ve své domovině jde přitom o keř dorůstající až do výšky 1 metru.

Rýmovník Plectranthus argentatus

Video: Rýmovník, Plectranthus argentatus (Youtube)

Jak na pěstování rýmovníku?

Pěstování rýmovníku není nijak náročné, avšak je třeba počítat s tím, že rostlinka nesnese všechno. Již byla řeč o zimě a mrazivých teplotách, špatně snáší také průvan, přemokření, a nesedí jí ani přímé slunce.

Rostlině Plectranthus argentatus se naopak bude dařit na místě s rozptýleným světlem, kde je dostatek tepla. Jde o teplomilný druh, kterému vyhovuje mírná zálivka a lehká písčitá půda. Moud v optimálních podmínkách vytváří dlouhé šlahouny. Ty se zaštipují, aby rostlina udržela atraktivní vzhled. Současně se tyto šlahouny dají využít v léčitelství. Šlahouny (vrcholové řízky) také snadno zakořeňují, a tak je bez potíží i množení rostliny.

REKLAMA

Účinky rýmovníku aneb Co vlastně léčí?

Rýmovník, zejména jeho listy, nesou vonné silice. Stačí listy rozemnout v ruce a ihned ucítíte jejich léčivé účinky. Svěží kafrová vůně, podobná meduňce, mátě nebo eukalyptu, pomáhá při rýmě, usnadňuje dýchání a pročišťuje vzduch.  Je to léčivka, ale i dekorativní pokojová rostlina, která vypadá skvěle i v závěsném květináči (jako převislá rostlina).

Rýmovník, tj. přírodní tip na léčbu rýmy a kašle, jeden z tipů Lucie Křížkové – viz video:

Lucie Křížková: Tipy na léčbu rýmy a kašle

Video: Lucie Křížková: Tipy na léčbu rýmy a kašle (Youtube)

Využití rýmovníku

Nejlepším způsobem, jak využít léčivé vlastnosti rýmovníku je inhalace. Listy stačí jednoduše utrhnout a čichat. Vonné silice příjemně uvolní dýchací cesty a pomůžou od rýmy. Podporují uvolňování hlenů a současně zklidňují sliznice.

Z čerstvých listů se dá připravit i bylinný čaj (1 – 2 listy na šálek čaje, luhuje se cca 10 min., poté scedí a popíjí). Čaj z rýmovníku pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy z nachlazení, pořád platí, že ulevuje při rýmě, ale také kašli nebo chrapotu. Má být prospěšný také pro trávení a dokonce působit proti parazitům ve střevech.

Z listů se připravuje také sirup, který je zároveň způsobem, jak léčivé působení moudu uchovat po delší dobu. Tradiční sušení, které známe u jiných bylinek, se u rýmovníku neosvědčuje. Jednoduše má rýmovník na sušení příliš dužnaté listy.

Video: Sirup z rýmovníku (recept, návod), Youtube

V neposlední řadě nachází bylina využití i jako alkoholová tinktura (rýmovníkové kapky), kdy se lístky rostliny nechají několik týdnů louhovat v destilátu. Pak se užívají jako kapky na posílení imunity.

Rýmovník se dá využít i jako zelená bylinka v kuchyni. Má podobné využití jako šalvěj. Hodí se tedy ke zvěřině, červenému masu nebo grilované zelenině. Uplatní se i jako ingredience bylinkového másla nebo zeleninového tvarohu.

Rýmovník se může stát i základem tzv. tygří masti. Tygří mast, známá z tradiční čínské medicíny, se i u nás běžně využívá k uvolnění dutin a proti bolesti hlavy. Pro většinu lidí je vůně rýmovníku příjemně povzbuzující. Na druhé straně má být toto kubánské oregano účinné i jako rostlina proti hmyzu. Nese repelentní účinky, odpuzuje mouchy, komáry, ale i moly a jiný nepříjemný hmyz.

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci… Vybíráme pro vás také knihy a herbáře z knihkupectví KOSMAS…

REKLAMA

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
  • Howesová, M. j.: Irwing, J., Simmondsová, M.: Léčivé rostliny na zahradu. Praha: Esence 2018. ISBN: 978-80-7549-690-4
  • Hurstová, K.: Pozoruhodný svět bylin: 150 druhů z celého světa a jejich využití. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-024-7

Internetové zdroje

/1/ Cvrčková, D.: Léčivý rýmovník. Flóranazahradě.cz [online]. Praha: Časopisy pro volný čas, leden 2018 [cit. 2018-08-30]. Dostupné z: https://www.floranazahrade.cz/lecivy-rymovnik/

/2/ Zázračný rýmovník. Důmazahrada.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 2020 [cit. 2018-08-30]. Dostupné z: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/24045-zazracny-rymovnik/

/3/ Rýmovník léčí rýmu. Zahrada-centrum.cz [online]. Zahrada-centrum.cz, 23. ledna 2018 [cit. 2018-08-30]. Dostupné z:
https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/154-rymovnik-leci-rymu

/4/ Zázračná rostlina proti rýmě. Jak doma pěstovat rýmovník? living.iPrima.cz [online]. Praha: Časopisy pro volný čas, leden 2018 [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/zahrada/zazracna-rostlinka-proti-ryme-muzete-si-ji-pestovat-i-doma

/5/ Sivok, P.: Rýmovník – vyzrajte na rýmu a další neduhy. Bylinkovo.cz [online]. Praha: Fiko Media, 22. srpen 2020 [cit. 2020-08-30]. Dostupné z: https://www.bylinkovo.cz/rymovnik-vyzrajte-na-rymu-a-dalsi-neduhy/

/6/ Plectranthus amboinicus (rýmovník citronový) na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plectranthus_amboinicus

/7/ Molice (rostlina) na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2018-08-16]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Molice_(rostlina)

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Rýmovník – bylinka proti rýmě, která toho umí víc

Rýmovník, původně australská bylinka, které se však říká také mexický eukalyptus nebo kubánské oregano je v současnosti doma v mnoha českých domácnostech. Nejenže se uplatňuje jako léčivá bylinka, ale je to také dekorativní pokojová rostlina, která příjemně čistí a osvěžuje vzduch.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *