Svátek svatého Martina je v současnosti rozšířený zejména v souvislosti se svatomartinským vínem a svatomartinským hodováním. Svatomartinská husa se peče dnes stejně jako v minulosti. Svatého Martina jako jezdce na bílém koni zná téměř každý, i když pranostiky spojující 11. listopad, svátek svatého Martina, se sněhem, se nemusí každý rok naplnit. V listopadu však slaví svátek také Cecílie nebo Kateřina. I tyto světice se stejně jako Martin v pranostikách pojí se sněhem a v tradicích s hodováním.
Svatá Cecilie sněhem pole kryje.
Legendy o svaté Cecilii mají různé znění, vždy však světici přisuzují hudební talent. Nezřídka se také často zobrazována s varhany nebo houslemi. Na její počest se také dodnes místy konají tzv. cecilské zábavy. Dle tradice se tyto zábavy pojí s hudbou, ale také se tady vybírají příspěvky na dobročinné účely. Patronka hudebníků, duchovní hudby a chrámového zpěvu sama měla rozdávat svůj majetek potřebným nebo ve svém domě tajně křtít pohany, kteří se rozhodli přijmout její víru.
Svatá Cecilie je také patronkou Říma a jeho obyvatel. I tam se někdy může objevit sníh, ač častěji Cecilie přinese sníh v našich končinách, alespoň tak hovoří pranostiky. Hned několika obměnách se říká, že: „Svatá Cecilie sněhem pole kryje.“
Pranostiky na 22. listopad, Svátek sv. Cecilie
- Svatá Cecilie sněhem pole kryje.
- Svatá Cecilie hroudy v poli sněhem kryje.
- Svatá Cecilie celé pole snížkem kryje.
Svatá Kateřina přichází bíle oděna.
Hned po Cecilii slaví svátek Klement, původně Kliment. K němu se váže rčení: Svatý Kliment víc než kdo jiný si zimu oblíbí. To ještě utvrzuje svatá Kateřina. Jedna listopadová pranostika praví, že „Svatá Kateřina přichází bíle oděna.“ Ani přitom nepotřebuje koně jako svatý Martin. Zatímco 11. listopadu se tradičně pekly svatomartinské rohlíčky, na sv. Kateřinu se pekly perníčky. Byl to také den, kdy začínal velký předvánoční úklid, aby do adventu bylo vše uklizené. Stejně jako na Svátek svatého Martina se i na Svátek svaté Kateřiny hodovalo, konaly se poslední zábavy před časem adventu, časem klidu a rozjímání.
Kateřina má svátek 25. listopadu, ke kterému se také váže rčení: „Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.“ Pranostika může vedle zimního počasí připomínat i čas dlouhých nocí a temných sil, které se po sv. Kateřině ujímají moci. Pranostika se přitom vyskytuje hned v několika obměnách. Má i verzi prodlouženou až do Svátku sv. Mikuláše:
25. listopad, Svátek sv. Kateřiny „Na svatou pannu Kateřinu sluší se schovat pod peřinu. |
Pranostiky na 25. listopad, Svátek sv. Kateřiny
- Svatá Kateřina přichází bíle oděna.
- Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
- Na svatou Kateřinu vlez si pod peřinu.
- Na svatou Kateřinu sluší se schovat pod peřinu.
- Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína.
Hrozí-li Kateřina sněhem,…
Jedna z listopadových pranostik zní: „Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej.“ Ondřej slaví svátek 30. listopadu. Ještě před ním Kondrád. 26. listopadu se také říká, že „Na svatého Konráda, cesta sněhem zaváta.“
Literatura
- Pitrová, P.: Český rok: Lidové tradice a zvyky. Praha: Fragment, 2016. ISBN: 978-80-253-2709-8
- Krolmus, V.: Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy. Praha: Plot, 2013. ISBN: 978-80-7428-200-3
- Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN: 978-80-7429-627-7
Internet:
/1/ Březen. Pranostika.cz [online]. Praha: FTV Prima, 30. dubna 2020 [cit. 2022-03-01]. Dostupné z: http://www.pranostika.cz/mesic-brezen.html
/2/ Lidové pranostiky. Knihovna U Mokřinky. [online]. Knihovna obce Mokré, 2021 [cit. 2022-03-01]. Dostupné z: http://knihovna.obecmokre.cz/lidove-pranostiky
/3/ Svatý Josef přináší první jarní svátek. Krásno.cz [online]. MP Krásno, 2022 [cit. 2022-03-01]. Dostupné z: https://www.krasno.cz/aktualita/svaty-josef-prinasi-prvni-jarni-svatek/
/4/ Forejtová, I.: Březen za kamna vlezem aneb březnové pranostiky. Co říkají? Abecedazahrady.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 2021 [cit. 2022-03-01]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/brezen-za-kamna-vlezem-aneb-breznove-pranostiky-co-rikaji
/5/ Beran, J.: Počasí v březnu: Co říkají pranostiky a lidová meteorologie. Zahrádkářskáporadna.cz [online]. Praha: FTV Prima, 2019 [cit. 2022-03-01]. Dostupné z: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-30399-pocasi-v-breznu-co-rikaji-pranostiky-a-lidova-meteorologie
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Co když v listopadu nepadá listí? Co říkají listopadové pranostiky?
Lidové tradice, pranostiky a rčení se vážou i na jedenáctý měsíc v roce, měsíc listopad. Odkazují na počasí, které se již pojí s nadcházející zimou, ač stále panuje podzim as ním i typické podzimní děje, třeba padání listí. Padající listí se dostalo i do českého názvu měsíce. Co když však v listopadu listí nepadá? Odpověď dává pranostika.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…