Po dvou letech se konečně koná velká oslava jara v podobě květinové výstavy Flora Olomouc. Ožívá 21. dubna 2022 na Výstavišti Flora v Olomouci a bude tu kvést až do 24. dubna. Hlavní expozice Květy a světy největší a nejstarší květinové výstavy znázorní koloběh života.
Květy a světy: Koloběh života
„Klíčovým tématem, které vyjadřuje vizuál výstavy a jež bude ztvárněno v hlavní expozici, je koloběh života. A to konkrétně u rostliny od jejího zrodu přes kvetení až po zánik. I předváděcí akce našich předních floristů budou s tímto tématem v souladu,“ zve návštěvníky ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Hlavní expozice nazvaná Květy a světy se nese v duchu minimalismu. Je rozdělená na sekce semena, klíčení, pučení, kvetení, dozrávání plodu a zánik. K vidění tady budou desítky tisíc tradičních i exotických rostlin, květy všech barev, vzácné orchideje, kapradiny připomínající prehistorické druhy nebo staleté bonsaje.
Pro návštěvníky olomoucké Flóry se chystají i floristické show, přednášky, výstavy nebo hudební vystoupení. Odborníci poradí s pěstováním, třeba, jak začít pěstovat růže, jak pěstovat trvalky a které trvalky jsou opravdu ty nejtrvalejší. Nebude chybět inspirace pro osazování truhlíků.
Venku budou v rámci výstavy probíhat velké zahradnické trhy. Tady si zahrádkáři budou moci pořídit nejenom rostliny, ale také zahrádkářské potřeby a náčiní všeho druhu. K zakoupení tady bude nářadí pro kutily nebo vybavení pro včelaře. Celkem tady na návštěvníky čeká více než 250 prodejců a vystavovatelů.
Bonsaje z Japonska: Z minulosti do budoucnosti
V pavilonu A se chystá prezentace Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Z minulosti do budoucnosti. Pavilon H zase bude věnován prezentaci členů Asociace soukromého zemědělství ČR s názvem Návrat ke kořenům. V oranžerii bude pro návštěvníky připravena expozice Květy v umění. Výstavu fotografií doplní výzdoba od floristky Kláry Franc Vavříkové.
V rámci unikátní výstavy bonsají v pavilonu E s názvem Tradice s fantazií budou k vidění bonsaje staré 100 až 600 let. Do České republiky je převážně z Japonska dopravil sběratel Josef Valuch.
„Víme, odkud pocházejí a kdo na nich pracoval. Do Olomouce přivezu i jednu rostlinu starou více než 600 let. Koupil jsem ji na ostrově Hokkaidó před zhruba 15 lety,“ popsal pro server iDnes sběratel. Jde o miniaturu tisu, který byl k vidění na výstavách po celé Evropě a získal také několik významných ocenění.