Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky

Drápky jsou pro kočky nedílnou součástí loveckého vybavení. Užívají je také jako svoji obranu. Potřebují je i proto, aby mohly šplhat po stromech a v případě nebezpečí třeba na strom rychle vylézt. Pokud půjde o kočky chované doma, drápky jim mohou být i na obtíž. Občasné stříhání drápků se tak vyplatí.

Úvodní foto: Unsplash.com

Co vše se dozvíte na řádcích níže? Vše o kočičím škrábání – obrušování drápků, jak naučit kočku na škrabadlo, vše o stříhání drápků, jak stříhat kočce drápky a zajímavost o značkování koček.

Kočičí škrábání – obrušování drápků

Venkovní kočky si drápky obrušují o kmeny stromů, ale i dalších předmětů. Kočky chované doma pochopitelně tuto možnost nemají, a tak si drápky obrušují o všechno, na co v bytě narazí. Většinou jde o ten nejdražší nábytek.

Kočičí drápky neustále rostou, a tak je škrábání potřeba. Kočku to nelze odnaučit, ale lze ji naučit využívat k obrušování drápků škrabadlo. Škrabadlo patří k základní výbavě každé kočky chované doma. Není problém škrabadlo pro kočky zakoupit, příp. si nějaké vyrobit svépomocí.

Kočka a její drápky
Kočka a její drápky, zdroj: Pixabay.com

A jak kočku naučit na škrabadlo?

Pokud jste své kočce pořídili nové škrabadlo a chcete udělat vše proto, aby je skutečně ke škrábání využívala, dejte je na místo, které má kočka v oblibě. Umístěte škrabadlo tam, kde se kočka zdržuje, kde si hraje nebo kde odpočívá.

Ne vždy si kočka škrabadla hned všimne nebo si ho oblíbí. Často se musí na škrabadlo naučit chodit. Pomůže k tomu třeba hračka pro kočky umístěná na škrabadle.

Škrabadlo zaručeně kočku přiláká, pokud ho ovoníte kozlíkovými kapkami. Kozlík lékařský nebo třeba šanta kočičí jsou byliny, které kočkám výsostně voní. Díky kozlíku (nebo šantě) bude pro kočky přitažlivé i nové škrabadlo.

Škrabací válce pro kočky

Stříhání drápků

Stříhání drápků u venkovních koček není zpravidla potřeba a ani není žádoucí. Venkovní kočka by bez drápků těžko přežila, potřebuje je, aby si našla potravu nebo se bránila v případě nebezpečí. Vnitřní kočky ani se škrabadlem většinou nemají prostor pro dokonalé obroušení drápků, a tak je třeba drápky čas od času zkontrolovat a případně ostříhat.

Na serveru Idnes.cz ve článku připravovaném ve spolupráci s veterinární klinikou zaznělo/1/:

„Přerostlé drápky škodí nejenom vybavení bytu, ale i samotné kočce. Mohou se odrážet ve špatném držení těla a s tím souvisejících zdravotních obtížích. Drápky mohou přerůst až do podoby nepříjemného mokvajícího zánětu, bakteriálního nebo plísňového onemocnění. V nejhorších případech drápky bolestivě zarůstají do polštářků na tlapkách.“

Stříhání drápků je tedy lepší než řešení hrozících zdravotních potíží. Není přitom o mnoho složitější než stříhání lidských nehtů. Potíž je v tom, že většině koček se stříhání drápků nelíbí. Této činnosti se tak brání, jako by jí snad ani nebyla prospěšná…

Někdy je stříhání drápků skutečná krize, a tak se mohou hodit i krizové kapky pro zvířata.

REKLAMA

Jak stříhat kočce drápky?

Na stříhání drápků je nejdůležitější uklidnit kočku a dobře ji uchopit. Někdy je třeba pomoc i další osoby. Někdy se kočka brání tak, že je lepší požádat o pomoc veterináře.

Veterinář či zkušený chovatel se doporučuje vždy u prvního stříhání drápků, vše vám vysvětlí a předvede naživo.

Kočičí drápky
Kočičí drápky, zdroj: Pixabay.com

Pozor, budete potřebovat speciální kleštičky na drápky! Sice jsme zmínili, že stříhání drápků je podobné stříhání nehtů, avšak rozhodně neužívejte klasické nůžky na nehty. Drápky by roztřepily, stříhání by pak způsobilo více škody než užitku.

K dostání jsou speciální kleštičky – nůžky na drápky, které jsou uzpůsobeny válcovitému tvaru drápku.

Stříhání kočičích drápků (přímo na kočičce) názorně ukazuje video.

kočky stříhání drápů

Video: Stříhání drápků kočky (Youtube)

Tipy pro stříhání kočičích drápků

 • Vezměte kočku na klín, loktem ji přitlačte k sobě. Tak ji fixujete.
 • Pro stříhání využijte speciální kleštičky na drápky.
 • Stříhejte za dobrého světla. Musíte tlapku uchopit tak, abyste na drápek dokonale viděli.
 • Jemným tlakem na spodní plochu vytlačte drápek z pochvy.
 • Zkracujte pouze poslední část drápku.
 • Dejte pozor na poranění nehtového lůžka. Na světlých drápcích se jeví jako červený proužek uvnitř drápku. Za dobrého světla prosvítá každým drápkem. Drápek stříháme vždy až několik milimetrů od tohoto proužku, který drápek prokrvuje. V případě, že střihnete do tohoto místa, drápek začne krvácet, kočka pocítí bolest a stříhání je u konce.
 • Myslete na to, že drápky na zadních končetinách bývají kratší než na předních.
 • Kočku byste na stříhání drápků měli zvykat již od kotěte.

Pro tento návod a tipy jsme čerpali informace zejména z knihy Marie Říhové Chov koček.

A nezapomeňte! Stříhání kočičích drápků nezabrání kočce ve škrábání nábytku. Ničení nábytku předejdete pomocí škrabadla.

Stříhání drápků U KOCOURA DOMA

Bohužel, náš černý kocour si na drápky nenechá sáhnout, a tak se nám domácí stříhání nedaří.

Jako boj o packy nám stačí, když přijdeme z venkovní zablácené procházky a packy otíráme. Tím, že s kocourem chodíme na procházky má však možnost si drápky obrousit sám (občas si vyleze i na nízký strom). Stane se, že peláší po asfaltové cestě, která drápky taky dovede zkrátit (někdy až moc).

Máme i dvojnásobné zkušenosti se stříháním drápků u veterináře. Jedna šikovná paní doktorka veterinářka si s tím hravě poradila. Drápky měla ostříhané dřív, než jsme s kocourem vůbec zjistili, že nějaké stříhání probíhá. Další pan doktor už to tak perfektně nezvládl. Drápků vyplašeného kocoura se lekl natolik, že chtěl kocoura zklidnit jakousi zklidňující pastou. Nepodařilo se, pasta fungovala opačně, než měla. A tak jsme stříhání raději odvolali…

Jestli u nás probíhá nějaké stříhání drápků, pak jde o psí drápky. Naše fenka má totiž paspárky, a tam to bez stříhání nejde…

Kočičí drápky, drápky kočky
Drápky kočky – i takto mohou vypadat, zdroj: Pixabay.com

A nakonec jedna zajímavost.

Značkování koček

Každý majitel kocoura přesně ví, co to značkování je. Kočky však nemusejí šířit svůj pach pouze oním známým stříkáním moči za podpory zadních tlapek a třepoucího se ocásku. Ke značkování jim slouží právě i drápky.

Ano, i drápky mají také funkci při označování kočičího teritoria. Toto značkování, dané instinkty, lze pozorovat nejen u koček domácích, ale i u velkých kočkovitých šelem.

Kočičí drápky se zarývají do kmenů stromů a keřů a vytvářejí tak osobité značky. Nezanechávají tak pouze vizuální značky, ale také své pachové signály. Na polštářcích tlapek mají totiž potní a mazové žlázy, které vylučují jejich osobní pach.

Dřevěný škrabací válec pro kočky

Literatura

 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Reznerová, E.: Jak ostříhat kočičí drápy bez újmy? A je to vůbec potřeba? Mazloun.cz [online]. Mazloun.cz, 14. 3. 2019[cit. 2016-12-27]. Dostupné z: https://mazloun.cz/jak-ostrihat-kocici-drapy-potreba/

/2/ K čemu potřebuje kočka drápky. Catmania.cz [online]. Catmania.cz, 2020 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z: http://www.catmania.cz/pece/31-pece-o-kocku/202-pece-o-drapky

/3/ Jak stříhat kočičí drápky. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 1. srpna 2008 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/jak-strihat-kocici-drapky.A080731_111602_hobby-mazlicci_tyn

/4/ Střihání drápků u koček. Krmímkvalitně.cz [online]. Praha: Krmím kvalitně, 18. květen 2020 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/strihani-drapku-u-kocek/

/5/ Jurík, S.: Kočkám drápky nestříhejte, radí veterinář. Rozhlas.cz [online]. Plzeň: Český rozhlas, 10. září 2018 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z:
https://plzen.rozhlas.cz/kockam-drapky-nestrihejte-radi-veterinar-7609532

/6/ Dlouhé drápky, velké problémy. Jak na stříhání drápků u koček? Spektrumzdraví.cz [online]. Spektrumzdraví.cz, 2020 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/mazlicci-dlouhe-drapky-velke-problemy-jak-na-strihani-drapku-u-kocek

/7/ Jak kotěti ostříhat drápky? Diskuze i iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 25. prosinec 2012 [cit. 2016-12-27]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/1400924/jak-koteti-ostrihat-drapky

/8/ Jak přežít stříhání kočičích drápků. Moulík.cz [online]. Moulík.cz, 3. prosinec 2019 [cit. 2019-12-03]. Dostupné z: https://www.moulik.cz/zdravi/jak-prezit-strihani-kocicich-drapku-336991

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky

Drápky jsou pro kočky loveckých vybavením. V bytě však mohou způsobovat potíže. Obrušování drápků pomůže škrabadlo. I tak to bez stříhání drápků někdy nepůjde.

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

5/5 - (4 votes)

1 názor na “Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *