Skip to content →

3 rady pro ty, co mají kočku doma poprvé. Co by měli vědět začátečníci?

Kotě, kotě doma

Kočky jsou zvláštní stvoření. Jsou sice domestikované, ale s jejich svobodnou duší člověk nic neudělal a neudělá. Kočky mají svoji hlavu, také svoje potřeby. Mít kočku poblíž jistě obohatí život o mnoho veselých, kouzelných i magických okamžiků, ale někdy to může být také trošku peprné. Aby to společné soužití člověka a kočky probíhalo opravdu hladce, je potřeba o kočkách něco vědět. Kočka toho člověka naučí mnohé… Přesto se vyplatí do prvních krůčků učení života s kočkou několik zásadních poznatků.

Lidé mohou tápat. Nevědí, kde začít, když mají kočku poprvé doma. Chtějí se starat, ale neví jak. Mají poprvé kočku, ale vlastně neví, co s ní. Co by měli opravdu vědět?

Jak se o kočku starat?

Jak předejít chybám začátečníků?

Jak vypadá taková správná péče o kočku? Jde o uši, oči, srst, resp. chlupy? Čím kočku krmit, co ji pořídit, aby byla spokojená? Otázek je hodně… Která je klíčová? Co je to nejdůležitější? Jistě lze plno informací získat za běhu, ale přece jenom…

Co by měl jistojistě vědět o kočce člověk, který teprve objevuje magický kočičí svět?

RADY OD KOCOURA

Tento blog funguje od roku 2016, to našemu kocourovi byly už tři roky. Do party jsme tehdy přibrali kočičku a psa. Zkušenosti tedy U KOCOURA DOMA nějaké máme, dlouholeté a dokonce dvojnásobné.

Přesto ten kočičí svět stále objevujeme. S kočkami je pořád co objevovat…

Přesto vyvstaly pochybnosti o tom, co je vlastně v péči o kočku důležité. Pro zkušeného chovatele jsou některé věci jako kočičí záchod, stelivo či škrabadlo samozřejmostí, ale pro začátečníka už tolik ne. Co by měl vědět začínající kočkař? Co mu předat, aby to jemu a jeho kočce skutečně bylo užitečné?

Na našem webu jsme připravili plno praktických článků týkajících se péče o kočku, třeba jak čistit kočce uši, jak se starat o oči, jak pečovat o srst, jak stříhat drápky, jak slouží škrabadlo a další návody pro kočkomily…

Ale stejně, to podstatné je hlouběji. Jde o to respektovat kočku jako bytost, která funguje jinak, než jsme zvyklí, kočka si stále žije po svém.

Proto se také říká, že člověk bydlí u své kočky, nikoliv kočka u něho.

Respekt a láska jsou to podstatné

Odtud se odvíjí snaha starat se o kočku, co nejlépe to jde. Od toho se odvíjí také bezpečnost, protože i ta je klíčová. Kočka v domácnosti musí přežít a i když to nevypadá, v běžné domácnosti na ni může číhat mnoho rizik.

Na respektu, lásce a zajištění bezpečnosti záleží

Pokud respektujete kočku, její charakter, zvyklosti a potřeby. Pokud cítíte její lásku a chcete jí lásku dát. Pokud chápete, že odpovědnost za kočku a její bezpečnost nesete vy jako její chovatel, máte základní předpoklady dosáhnout s vaší šelmou ve vašem obýváku skutečné harmonie. Na respektu, lásce a bezpečnosti se dá stavět!

Takové záležitosti jako vybavení už jsou malichernosti. Kočce se pak dá koupit kde co (co potřebuje i co nepotřebuje, ale to se v praxi brzy ukáže), dá se zařídit všelicos, dá se ji také všelicos naučit, třeba chodit na vodítku (a třeba taky ne)…

Pak už se dají najít všemožné návody anebo se taky dá zeptat, třeba na internetu. A na internetu jsme se zeptali i my. Chtěli jsme znát další pohled na péči o kočky. Chtěli jsme předat víc než jeden subjektivní pohled kočkaře začátečníkům.

Video: Co byste měli vědět, než si pořídíte kotě?

Kdybyste měli dát 3 rady někomu, kdo má doma poprvé kočku, jaké by byly?

Takto jsme se zeptali kočkařů a kočkařek na internetu – v kočičích facebookových skupinách. A dostalo se nám mnoho podnětných odpovědí.

Dozvěděli jsme se třeba to, že kočka má duši – jistě to není převratný objev, ale pro harmonické soužití je to stěžejní. Jde o ten respekt, respektování kočičí duše, povahy a chování, respekt, který jsme vyzdvihovali i my od kocoura.

Každá péče o kočku samozřejmě vyžaduje základní ingredienci – tou je láska. Bez lásky by to s kočkou nešlo. Všechnu lásku vám však kočka mnohonásobně vrátí.

Respekt, láska a trpělivost

Kočka je prostě osobnost, upozorňují chovatelé. Jako osobnost prostě nebude vždy dělat to, co byste zrovna chtěli. Jste na to připraveni? Kočka hodně spí, časně vstává, potřebuje si hrát, lovit, schovávat se… a mazlí se , ale když chce ona… píše pro všechny začátečníky zkušená kočkařka.

Chce to hodně pochopení, lásky a péče. Zaznělo v jedné z rad pro ty, kteří zatím nepatří mezi tzv. kočičí lidi, ale brzy se jimi třeba stanou. Láska byla skloňovaná hodně.

Láska nad všemi odpověďmi vyčnívala. Jedna dávka rad se týká řeči těla, kterou by se měl chovatel naučit. Nezapomíná ani na kvalitní žrádlo, škrabadlo a přístup k oknu, protože kočky se velmi rády koukají z okna. Tedy tohle je potřeba. A hodně lásky k tomu.

Jedna chovatelka se svěřuje, že než si pořídila prvního kocourka, koupila si knihu o kočkách. Ale stejně potřebujete hlavně lásky kopec a milovat je, i když někdy zlobí.

KNIHY PRO CHOVATELE KOČEK

Kniha Inteligentní kočka – Poznáváme kočky a jejich schopnosti

Kniha Inteligentní kočka – Poznáváme kočky a jejich schopnosti

Nová kniha o kočkách, tentokrát v podání Sally Morganové. Pomůže pochopit, co jsou kočky vlastně zač. Odhaluje něco z jejich…

Více o knize
Kniha Zdravá kočka: Tipy a triky, jak zajistit vaší kočce šťastnější život

Kniha Zdravá kočka: Tipy a triky, jak zajistit vaší kočce šťastnější život

Příručka pro všechny chovatele koček, plná praktických informací a návodů. Dozvíte se zde mnoho užitečného o chování koček, o jejich…

Více o knize

Kočka prakticky v podání zkušené chovatelky:

„Smiřte se s tím, že ve chvíli, kdy kočka překročí práh bytu, přestává být ten byt váš. Od této chvíle je kočky. Zapomeňte na načančaný a vymazlený nábytek, i když kočce pořídíte škrabadlo (nebo několik škrabadel), není zaručeno, že se vyhnete podrápané sedačce, křeslům, židlím, skříním, nohám apod.“

„Návštěvy vás budou upozorňovat, že kočku cítí, alespoň některé. Některé návštěvy k vám možná přestanou chodit. Vám to asi bude jedno. Všechno vám vynahradí kočičí láska. Za ty drápance dostanete velkou dávku kočičí lásky. A spoustu chlupů k tomu.“

Jeden chovatel začínal své doporučení úklidem, ale nezapomněl ani na lásku. Radil – uklízet po kočkách, také se jim věnovat, mít je rád a hrát si s nimi. Netýrat je a nijak je netrýznit, protože každá kočka má duši. Je to stejné jako s lidmi, jenže kočka nemluví. Jo, kdyby mluvila, to by se asi majitelé divili…

Majitelé se však diví i tak, třeba tomu, kde všude se kočka dostane. Dostane se zkrátka všude! Varuje jedna majitelka a doporučuje proto uklidit vše, co kočka může sežrat, ztratit nebo rozbít. Také byste se měli smířit s tím, že se kočka nenaučí poslouchat na povel. A měli byste chápat, že potřebuje podněty (hra, hračky), potřebuje zabavit pozornost a vybít energii. Jinak si sama najde způsoby, jak energii vybít. Tím se dostáváme opět k tomu, že se dostane opravdu všude.

Zkušení chovatelé koček také nabádají začátečníky k trpělivosti. V komentářích psali mj. o alergii, že by si měl každý chov kočky dobře promyslet a dopředu zjistit, zda není například alergický. V diskuzi se psalo i o úklidu, bezpečnostních sítích do oken a nezapomnělo se ani na škrabadla (nebo gauč:-)).

Začátečníci by si také měli být vědomi, že kočka není všežravec… Tzn. nekupovat žádné marketovky, ale kvalitní ověřené krmivo, poznamenala jedna z chovatelek.

Kočka není věc, kočka není pes

Trefná rada také nabádala nechat se vést kočkou, učit se od ní. Upozorňuje také, že nebudete jen sklízet plody a prožívat radost, ale že je to někdy také starost, úklid. Máte prostě blízkou bytost, ale chlupatou, plnou lásky a předení. Připravte se na to, že kočka má chlupy a vy je budete mít všude. Ne náhodou jedna zkušená kočkařka jako jednu ze tří nejdůležitějších věcí jmenuje váleček na chlupy…

Další kočkomilka chce všem začátečníkům říct, že kočka není věc. Měli by si uvědomit, že kočka není věc. Není to ani plyšák, ani módní či interiérový doplněk. Je třeba brát kočku jako člena rodiny a respektovat ji. To je první rada. Druhá rada zní, že chovatel se stává navždy zodpovědným za to, co k sobě připoutal (jak řekla liška Malému princi). Měli by si proto dobře rozmyslet, zda o kočku budete s láskou a zodpovědně pečovat od začátku… až do konce. Třetí rada upozorňuje na nutnost kastrace.

Také další kočičí máma upozorňuje na to, že kočka není plyšová hračka. Nejde ji vyhodit, když se okouká. Budoucí chovatel by se měl připravit na to, že o celý život bude poskytovat kočce péči. A také by si měl dopředu zjistit, zda na kočky není alergický.

Kočka není pes! Upozorňuje neznalé znalá a dodává:

„zní to sice vtipně, ale mnoho lidí je pak překvapeno chováním kočky. Je to osobnost a samostatná jednotka, na rozdíl od psa.“

Video: Kočka v podání Pokáče: Mám doma kočku

Specifické chování kočky připomínají i tyto tři rady:

😺🐱😻

ZAPRVÉ: KLID

Nechoďte za kočkou, protože se pak cítí pronásledovaná a není ji to příjemné. Čekejte, než k vám kočka přijde sama, klidně ji můžete na něco nalákat.

A vůbec ji nenuťte dělat něco, co nechce. Jak již bylo řečeno, kočka není pes. A když nechce, tak nechce. Dejte si také pozor na zlomyslné žerty, kočka je může brát vážně a nezapomíná…

ZADRUHÉ: KLID

Pokud je kočka v novém, dopřejte jí klid. Nechte ji v klidu projít, nakrokovat si prostor, kde bude žít, nejlépe přes noc (kdy ji nebude nikdo rušit).

ZATŘETÍ: KLID

Klid. Dopřejte kočce klid, protože ho opravdu potřebuje. Klid a soukromí, především kočičí WC. Bezpečný úkryt (odkud ji nikdo nikdy nebude tahat) také neškodí, naopak. (Takovým útočištěm pro kočku může být i docela obyčejná krabice.)

Zkrátka, milovat ji. Snažit se kočku pochopit a ona to člověku vždycky vrátí (třeba i v podobě myší a jiné havěti:-)).

Video: Nejenom vrnění, připravte se i na kočičí mňoukání

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internet...

Internetové zdroje a další informace: 

Facebookové skupiny: …

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: informace nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookies a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů, GDPR a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All