Mezi všemi možnými přípravky proti klíšťatům jsou obojky ty nejoblíbenější. Nabízejí výhody, které jiná antiparazitika nabídnout nemohou, na druhé straně mají i své slabé stránky.
Chcete vědět, jak obojek proti klíšťatům funguje? Proč je tak oblíbený a v čem jsou jeho nevýhody? Jaký obojek proti klíšťatům vybrat?
Úvodní foto: Pixabay.com
Aplikace – Dlouhodobá účinnost – Typy obojků proti klíšťatům – Jak vybrat?
Snadná aplikace
Antiparazitní obojek je nejrozšířenější typ ochrany před klíšťaty a dalšími parazity. Je dostupný jak pro psy, tak pro kočky, případně jiná zvířata. Jeho předností je dlouhodobá účinnost a aplikace. Aplikace obojku proti klíšťatům je tak jednoduchá, že jednodušší už být nemůže. Stačí prostě obojek psovi nebo kočce nasadit.
Dle konkrétní značky budete muset nejdřív obojek vyjmout z obalu, případně odstranit plastové spojky. Obojek rozvinete, nasadíte zvířeti, utáhnete tak, aby zvíře neškrtil, ale ani nebyl moc volný. Po aplikaci si umyjete ruce mýdlem.
REKLAMA
Obojek proti klíšťatům představuje antiparazitikum s dlouhodobou účinností. Je to dáno tím, že účinná látka se uvolňuje postupně. Obojek dokáže zvíře ochránit před klíšťaty několik dlouhých měsíců, např. obojky Foresto nabízejí účinnost až 8 měsíců. V ideálním případě stačí na začátku sezóny nasadit obojek a po celou sezónu je zvíře chráněno, aplikaci přípravku proti klíšťatům není nutné opakovat tak, jak to známe například u pipetky proti klíšťatům, spreje a jiných antiparazitik.
Ochrana před klíšťaty po celou sezónu
Tak snadné to však není. Obojek nefunguje, pokud je znečištěný nebo mokrý. Navíc představuje bezpečnostní riziko tím, že se může někde zachytit. Zvláště pro kočky, které lezou po stromech a využívají všemožných skulin, je toto riziko nemalé.
Chcete před klíšťaty chránit kočku? Pak vám bude užitečný náš článek: …
Jak funguje obojek proti klíšťatům?
3 základní typy obojků
Obojek proti klíšťatům je založený na tekutém, prchavém insekticidu, který se z obojku odpařuje do okolí psa nebo kočky. Můžeme ho označit jako obojek plynový (např. značka Foresto, Kiltix).
Takový obojek vytváří kolem zvířete jakýsi antiparazitní opar, který brání tomu, aby klíště zaútočilo, opar ho odrazuje nebo dokonce přímo zabíjí. Tento opar je se zvířetem všude, všude tam, kde má obojek. Na druhé straně může tento opar – pach cítit i samotné zvíře nebo člověk. Je pochopitelně toxický, nejenom pro klíšťata, ačkoli výrobce zaručuje bezpečnost stejně jako v případě jiných tipů antiparazitik.
Obojek může být i práškový (např. značka Bolfo). Účinná látka je v podobě prášku – pudru v mikropórech obojku. Pohybem zvířete dochází k jeho uvolňování. Pudr se dostává do srsti zvířete a odpuzuje nežádoucí parazity. Účinná látka v srsti zvířete, i obojek samotný, je určitým rizikem, zvláště v domácnosti s malými dětmi či jinými mazlíčky, které se mohou dostat do přímého kontaktu s účinnou látkou.
Účinná látka se v případě obojků proti klíšťatům váže na kožní maz zvířete. To platí zvláště pro značku Scalibor využívající speciální patentovanou technologii. Antiparazitikum se z obojku uvolňuje postupně, přímo na zvíře (na psa, pro kočky není určený – je pro ně toxický). Rozšiřuje se lipidovou vrstvou kůže, takže nezapáchá, neuvolňuje se do okolí zvířete. V domácnosti s dětmi nebo jinými zvířaty tak výrobce slibuje vyšší bezpečnost. Tento obojek proti klíšťatům má dokonce fungovat i po kontaktu s vodou.
Video: Obojek Scalibor (Youtube)
Bez chemie? Jde to!
Chemické preparáty bohužel provázejí rizika, nežádoucí vedlejší účinky nebo možné alergické reakce. I proto chovatelé hledají šetrnější způsoby, jak svého mazlíčka chránit před klíšťaty. Řešením jsou přírodní antiparazitika, často označovaná jako BIO. Většinou založená na éterických olejích z aromaterapie. Některé z nich přirozeně odpuzují hmyz a další parazity. Jde například o éterický olej z eukalyptu, citronelly, cedru, levandule nebo máty. Jako antiparazitikum funguje nimbový olej, routový olej nebo extrakt z margosy.
To, že je něco přírodní však neznamená, že to není toxické nebo nemůže způsobit alergické reakce. Například éterické oleje jsou vysoce koncentrované a tudíž nebezpečné. Esenciální olej Tea Tree, často vyzdvihovaný také jako přírodní repelent a antiparazitikum, je silně toxický pro kočky, toxická je pro ně i citronella, eukalyptus, nimbový olej aj. Routový olej může po styku s pokožkou a následkem slunění vyvolat silné alergické reakce na pokožce (je fototoxický). Na druhé straně jsou tu však klíšťata a ta jsou nebezpečná ještě více než ochrana proti nim.
REKLAMA
Jak vybrat obojek proti klíšťatům
- Pokud vám jde o dlouhodobou účinnost, vsaďte na obojky Foresto, příp. Kiltex. Tyto obojky patří k těm nejoblíbenějším a mají také nemálo pozitivních recenzí. Foresto má výhodu v tom, že funguje jak pro kočky a psy, Kiltex ne, ale ani on není pro kočky nebezpečný tak jako jiná antiparazitika určená pro psy.
- Pokud vám jde o bezpečnost v domácnosti s dětmi a jinými mazlíčky, jeví se jako nejvhodnější značka z obojků Scalibor, ty sklízejí výborné recenze zvláště u majitelů velkých psů (více o tom, jak chránit před klíšťaty velké psy tady).
- Pokud chcete obojek bez chemie, můžete si vybrat například značky Beaphar, Francodex, Sergeanťs, Menforsan nebo fyto obojek PET HEALTH CARE.
REKLAMA
Malé zamyšlení. Jaká je účinnost jednotlivých obojků?
Chovatele samozřejmě zajímá především účinnost obojků, ale ta je značně individuální. Nejde jenom o druh zvířete – kočka, pes, ale také o jeho velikost a zvyklosti. Je jasné, že záleží také na tom, kde se zvíře pohybuje a kolik se v daném místě vyskytuje klíšťat.
Stejně jako každé zvíře napadají klíšťata v jiné míře, také každé antiparazitikum účinkuje individuálně. Zatímco někomu vyhovují obojky Foresto, u další psů fungují obojky Scalibor nebo jiné. Proto také některé recenze daný obojek vychvalují, zatímco jiné ho haní.
Základní pravidla bezpečnosti
- Nikdy nekombinujte více účinných látek, tedy obojků. Vyšší koncentrace antiparazitik může zvíře ohrozit a neznamená vyšší účinnost.
- Vždy vybírejte obojek určený pro konkrétní zvíře, zejména v případě koček je nanejvýš důležité vybírat obojky pro kočky, jiné pro ně mohou být fatální.
- Čtěte příbalový leták a dodržujte doporučení výrobce, nejenom kvůli účinnosti, ale i kvůli bezpečnosti zvířete.
- Žádný z přípravků není nikdy stoprocentní. Vyplatí se zvíře odstranit ze zvířete dříve, než se zakousne (některá antiparazitika fungují až po zakousnutí). Po každé procházce proto zvíře důkladně prohlédněte. Pokud je již klíště zakousnuté, bezpečně ho odstraňte.
Jak odstranit klíště? To se dozvíte v článku: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy? Najdete tam komplexní přehled všech možností, jak se proti klíšťatům bránit a čekají vás také informace o klíšťatech samotných.
S létem vylétli všichni ti krásní motýly, včelky a čmeláci, aby nám zpestřili hřejivé sluneční…
Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…
AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM
Literatura
- Bodlák, J.: Příroda léčí – Bylinář s recepty. Praha: Granit, 2017. ISBN: 978-80-7296-105-4
- Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
Internetové zdroje
/1/ Klíšťata a blechy – jak nejlépe ochránit Vašeho psa a Váš byt? Veterina-info.cz [online]. Praha: Veterina-info.cz, 4. srpen 2004 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/klistata-a-blechy-jak-nejlepe-ochranit-vaseho-psa-a-vas-byt-172.html
/2/ Víchová, T.: Nejlepší ochrana proti klíšťatům: Repelent, náramek nebo bylinky? Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 15. květen 2015 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/
/3/ Vyšínová, R.: Jak se letos vyhnout klíšťatům? Vyrobte si přírodní repelenty. Proženy.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 30. červen 2015 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-letos-vyhnout-klistatum-vyrobte-si-prirodni-repelenty-13141
/4/ Klíšťata a jejich vliv na zdraví zvířat. Krmení.cz (Moje kočka) [online]. 2020 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://krmeni.cz/klistata-a-jejich-vliv-na-zdravi-zvirat
/5/ Klíšťata jsou tady! Dejte si pozor na své psy a kočky. Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, 2. březen 2012 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/klistata-jsou-tady-dejte-si-pozor-na-sve-psy-a-kocky_226893.html
/6/ Repelent dobře poslouží jen při dodržení doporučených zásad pro použití. uLékaře.cz [online]. Praha: uLékaře.cz, 12. červenec 2013[cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.ulekare.cz/clanek/repelent-dobre-poslouzi-jen-pri-dodrzeni-doporucenych-zasad-pro-pouziti-16598
/7/ Čermáková, M.: Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 13. května 2009 [cit. 2020-07-02]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/jak-nejrychleji-zjistite-jestli-je-vytazene-kliste-nakazene-a-cim.A090512_153514_hobby-zahrada_mce
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Obojek proti klíšťatům. Co vás zajímá? Co byste měli vědět?
Nabídka antiparazitik je široká, mezi ta nejoblíbenější patří obojky proti klíšťatům. Chcete vědět, jak obojek proti klíšťatům funguje? Proč je tak oblíbený a v čem jsou jeho nevýhody? Jaký obojek proti klíšťatům vybrat?
Redakce U kocoura doma
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
A funguje fakt ten beaphar konkrétně tento? Přírodní se nám totiž neosvědčil.
Účinnost obojku, stejně jako každého jiného antiparazitika, je individuální. Nezbývá než vyzkoušet a zjistit, co funguje konkrétně u vašich mazlíčků. Jakkoli, antiparazitika Beaphar si našla své fanoušky – a zejména proto, že u nich fungují.