Obojek proti klíšťatům. Co vás zajímá? Co byste měli vědět?

Mezi všemi možnými přípravky proti klíšťatům jsou obojky ty nejoblíbenější. Nabízejí výhody, které jiná antiparazitika nabídnout nemohou, na druhé straně mají i své slabé stránky.Obojky proti klíšťatům

Chcete vědět, jak obojek proti klíšťatům funguje? Proč je tak oblíbený a v čem jsou jeho nevýhody? Jaký obojek proti klíšťatům vybrat?

Antiparazitní obojek je nejrozšířenější typ ochrany před klíšťaty a dalšími parazity. Je dostupný jak pro psy, tak pro kočky, případně jiná zvířata. Jeho předností je dlouhodobá účinnost a aplikace.

AplikaceDlouhodobá účinnost – Typy obojků proti klíšťatůmJak vybrat?

Snadná aplikace

Aplikace obojku proti klíšťatům je tak jednoduchá, že jednodušší už být nemůže. Stačí prostě obojek psovi nebo kočce nasadit.

Dle konkrétní značky budete muset nejdřív obojek vyjmout z obalu, případně odstranit plastové spojky. Obojek rozvinete, nasadíte zvířeti, utáhnete tak, aby zvíře neškrtil, ale ani nebyl moc volný. Po aplikaci si umyjete ruce mýdlem.

Foresto - obojek proti klíšťatům pro psyKiltix - obojek proti klíšťatům pro psyScalibor - obojek proti klíšťatům

Obojek proti klíšťatům představuje antiparazitikum s dlouhodobou účinností. Je to dáno tím, že účinná látka se uvolňuje postupně. Obojek dokáže zvíře ochránit před klíšťaty několik dlouhých měsíců, např. obojky Foresto nabízejí účinnost až 8 měsíců. V ideálním případě stačí na začátku sezóny nasadit obojek a po celou sezónu je zvíře chráněno, aplikaci přípravku proti klíšťatům není nutné opakovat tak, jak to známe například u pipetky proti klíšťatům, spreje a jiných antiparazitik.

Ochrana před klíšťaty po celou sezónu

Tak snadné to však není. Obojek nefunguje, pokud je znečištěný nebo mokrý. Navíc představuje bezpečnostní riziko tím, že se může někde zachytit. Zvláště pro kočky, které lezou po stromech a využívají všemožných skulin, je toto riziko nemalé.

Chcete před klíšťaty chránit kočku? Pak vám bude užitečný náš článek: …

Jak funguje obojek proti klíšťatům?

3 ZÁKLADNÍ TYPY OBOJKŮ

Obojek proti klíšťatům je založený na tekutém, prchavém insekticidu, který se z obojku odpařuje do okolí psa nebo kočky. Můžeme ho označit jako obojek plynový (např. značka Foresto, Kiltix).

Takový obojek vytváří kolem zvířete jakýsi antiparazitní opar, který brání tomu, aby klíště zaútočilo, opar ho odrazuje nebo dokonce přímo zabíjí. Tento opar je se zvířetem všude, všude tam, kde má obojek. Na druhé straně může tento opar – pach cítit i samotné zvíře nebo člověk. Je pochopitelně toxický, nejenom pro klíšťata, ačkoli výrobce zaručuje bezpečnost stejně jako v případě jiných tipů antiparazitik.

Obojek může být i práškový (např. značka Bolfo). Účinná látka je v podobě prášku – pudru v mikropórech obojku. Pohybem zvířete dochází k jeho uvolňování. Pudr se dostává do srsti zvířete a odpuzuje nežádoucí parazity. Účinná látka v srsti zvířete, i obojek samotný, je určitým rizikem, zvláště v domácnosti s malými dětmi či jinými mazlíčky, které se mohou dostat do přímého kontaktu s účinnou látkou.

Účinná látka se v případě obojků proti klíšťatům váže na kožní maz zvířete. To platí zvláště pro značku Scalibor využívající speciální patentovanou technologii. Antiparazitikum se z obojku uvolňuje postupně, přímo na zvíře (na psa, pro kočky není určený – je pro ně toxický). Rozšiřuje se lipidovou vrstvou kůže, takže nezapáchá, neuvolňuje se do okolí zvířete. V domácnosti s dětmi nebo jinými zvířaty tak výrobce slibuje vyšší bezpečnost. Tento obojek proti klíšťatům má dokonce fungovat i po kontaktu s vodou.

How Scalibor® works against ticks (long version)

Bez chemie? Jde to!

Chemické preparáty bohužel provázejí rizika, nežádoucí vedlejší účinky nebo možné alergické reakce. I proto chovatelé hledají šetrnější způsoby, jak svého mazlíčka chránit před klíšťaty. Řešením jsou přírodní antiparazitika, často označovaná jako BIO. Většinou založená na éterických olejích z aromaterapie. Některé z nich přirozeně odpuzují hmyz a další parazity. Jde například o éterický olej z eukalyptu, citronelly, cedru, levandule nebo máty. Jako antiparazitikum funguje nimbový olej, routový olej nebo extrakt z margosy.

To, že je něco přírodní však neznamená, že to není toxické nebo nemůže způsobit alergické reakce. Například éterické oleje jsou vysoce koncentrované a tudíž nebezpečné. Esenciální olej Tea Tree, často vyzdvihovaný také jako přírodní repelent a antiparazitikum, je silně toxický pro kočky, toxická je pro ně i citronella, eukalyptus, nimbový olej aj. Routový olej může po styku s pokožkou a následkem slunění vyvolat silné alergické reakce na pokožce (je fototoxický). Na druhé straně jsou tu však klíšťata a ta jsou nebezpečná ještě více než ochrana proti nim.

BIO obojek proti klíšťatům BeapharPřírodní repelentní obojekRepelentní fyto obojek

JAK VYBRAT OBOJEK PROTI KLÍŠŤATŮM?

 • Pokud vám jde o dlouhodobou účinnost, vsaďte na obojky Foresto, příp. Kiltex. Tyto obojky patří k těm nejoblíbenějším a mají také nemálo pozitivních recenzí. Foresto má výhodu v tom, že funguje jak pro kočky a psy, Kiltex ne, ale ani on není pro kočky nebezpečný tak jako jiná antiparazitika určená pro psy.
 • Pokud vám jde o bezpečnost v domácnosti s dětmi a jinými mazlíčky, jeví se jako nejvhodnější značka z obojků Scalibor, ty sklízejí výborné recenze zvláště u majitelů velkých psů (více o tom, jak chránit před klíšťaty velké psy tady).
 • Pokud chcete obojek bez chemie, můžete si vybrat například značky Beaphar, Francodex, Sergeanťs, Menforsan nebo fyto obojek PET HEALTH CARE.
Foresto - obojek proti klíšťatům pro psyKiltix - obojek proti klíšťatům pro psyScalibor - obojek proti klíšťatům

Malé zamyšlení. Jaká je účinnost jednotlivých obojků?

Chovatele samozřejmě zajímá především účinnost obojků, ale ta je značně individuální. Nejde jenom o druh zvířete – kočka, pes, ale také o jeho velikost a zvyklosti. Je jasné, že záleží také na tom, kde se zvíře pohybuje a kolik se v daném místě vyskytuje klíšťat.

Stejně jako každé zvíře napadají klíšťata v jiné míře, také každé antiparazitikum účinkuje individuálně. Zatímco někomu vyhovují obojky Foresto, u další psů fungují obojky Scalibor nebo jiné. Proto také některé recenze daný obojek vychvalují, zatímco jiné ho haní.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA BEZPEČNOSTI

 • Nikdy nekombinujte více účinných látek, tedy obojků. Vyšší koncentrace antiparazitik může zvíře ohrozit a neznamená vyšší účinnost.
 • Vždy vybírejte obojek určený pro konkrétní zvíře, zejména v případě koček je nanejvýš důležité vybírat obojky pro kočky, jiné pro ně mohou být fatální.
 • Čtěte příbalový leták a dodržujte doporučení výrobce, nejenom kvůli účinnosti, ale i kvůli bezpečnosti zvířete.
 • Žádný z přípravků není nikdy stoprocentní. Vyplatí se zvíře odstranit ze zvířete dříve, než se zakousne (některá antiparazitika fungují až po zakousnutí). Po každé procházce proto zvíře důkladně prohlédněte. Pokud je již klíště zakousnuté, bezpečně ho odstraňte.

Jak odstranit klíště? To se dozvíte v článku: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy? Najdete tam komplexní přehled všech možností, jak se proti klíšťatům bránit a čekají vás také informace o klíšťatech samotných.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

2 názory na “Obojek proti klíšťatům. Co vás zajímá? Co byste měli vědět?”

 1. A funguje fakt ten beaphar konkrétně tento? -REKLAMA ODSTRANĚNA- Přírodní se nám totiž neosvědčil.

  1. Účinnost obojku, stejně jako každého jiného antiparazitika, je individuální. Nezbývá než vyzkoušet a zjistit, co funguje konkrétně u vašich mazlíčků. Jakkoli, antiparazitika Beaphar si našla své fanoušky – a zejména proto, že u nich fungují.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *