Kolik je v Česku koček?

Je v Česku koček hodně anebo málo? Přestože jsou Češi velkými milovníky domácích mazlíčků a v Evropě v jejich počtu kralují, kočky v českých domácnostech nenajdeme tak hojně jako v jiných zemích Evropy. Stále je u nás asi dvakrát více psů než koček.

Nutno podotknout, že počítání koček je značně obtížné, protože venkovní kočky nemusejí lidé počítat mezi domácí mazlíčky. Bohužel u nás žijí také kolonie koček, které nemají svého majitele.

Úvodní foto: Pixabay.com

Čísla, čísla a zase čísla, tedy kočky, kočky a zase kočky

Statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě zveřejňuje pravidelně organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky. Ta eviduje statistiky o počtu koček, psů, ale i rybiček, ptactva, plazů a malých savců v domácnostech napříč Evropou, ale také výdajů, které zvířata v jednotlivých zemích stojí. Mj. dokládá velikost trhu, která je natolik zajímavá, že láká nejednoho výrobce. V Česku tak najdeme nejenom mnoho koček, psů a dalších zvířat, ale také výrobců krmiva pro zvířata.

Kolik je tedy v Česku koček? Dle zprávy FEDIAF z roku 2019 žije aktuálně v českých domácnostech 1,4 milionu koček. Ještě v roce 2012 to přitom dle FEDIAF bylo 1,1milionů koček. Přestože je to poměrně vysoké číslo, počet psů je téměř dvojnásobný. Dle stejné zprávy v Česku totiž žije asi 2 milionů psů (2019), v roce 2012 to přitom bylo dle FEDIAF 2,2 milionů psů. Kočku tak údajně najdeme v každé páté domácnosti, psa téměř v každé druhé.

Podle průzkumu agentury focus považují Češi za skvělé společníky nejenom psi nebo kočky, ale také ptáky. Více než polovina lidí, kteří mají v domácnosti zvíře, má akvárium s rybičkami. Rybičky jsou v Česku nejenom hobby, ale také zajímavý vedlejší příjem. Česko patří k největším exportérům akvarijních rybiček.

Video: Akvárium a kočka (Youtube)

Česko je země kočkomilů a pejskařů

Přestože jsou domácí mazlíčkové oblíbeným členem mnoha evropských rodin, Česko je v tomto ohledu velmoc. V počtu domácích mazlíčků na celkový počet obyvatel v Evropě držíme prvenství. Z celkového počtu 4,5 milionů domácností jich má nějakého domácího mazlíčka (nejčastěji psa nebo kočku) celá polovina. Pochopitelně mají někteří i psa a kočku současně – jak to jde dohromady?

Pokud počítáme počet psů na počet domácností, předčí nás v Evropě jen Rumunsko. Česko se mj. pyšní bohatou kynologickou historií, datuje se už z dob Rakouska-Uherska. Česká kynologie má navíc skvělou pověst po celém světě. Chov psů má u nás větší tradici než chov koček, to se odráží i ve statistikách. V počtu koček v domácnostech nás překoná celá řada evropských zemí, například naší rakouští sousedé. V Rakousku totiž najdeme kočku v každé třetí domácnosti.

Co se týká plemen koček, pochopitelně u nás nejčastěji najdeme klasickou kočku domácí, tedy kočku bez průkazu původu. Mezi šlechtěnými jsou v Česku dlouhodobě v oblibě britské kočky, v posledních letech zaznamenávají rostoucí popularitu mainské mývalí kočky, původem z USA. Mezi nejoblíbenější plemena koček v Česku patří také ragdoll. Do žebříčku deseti nejoblíbenějších koček (podle počtu koťat narozených v chovatelských stanicích patří vedle mainské mývalí, britské a ragdolla také plemena sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, sphynx, něvská maškaráda a kartouzská kočka.

Fotogalerie: Nejoblíbenější plemena koček v Česku

Foto zdroj: Pixabay.com

Kočky nežijí pouze doma

Bohužel, kočky v domácnosti, které zažívají lásku a péči svých chovatelů jsou mezi kočkami ty šťastnější. Existují také kočky chované jenom proto, aby rodily koťata.  Obliba domácích mazlíčků v Česku na jedné straně s sebou nese i množírny na straně druhé. Množírnám se daří kvůli lidem, kteří si pořizují mazlíčka na základě ceny a neohlížejí se na podmínky chovu. Nemálo koček a psů tak v množírnách zažívá trýznivý život a chybějí nástroje s tím něco dělat. Zlepšení situace se očekává od nového veterinárního zákona, který vstoupil v platnost počátkem roku 2020.

Nejde však jen o množírny. Mnoho koček nemá svůj domov, svého pána a svoji rodinu vůbec. Tisíce koček žije také v útulcích, různých azylech a depozitech, někdy jen krátce, někdy většinu svého života. Do útulků se dostávají kočky nezodpovědných lidí, ale i těch, kteří se z různých důvodů již nemohou o svoji kočku starat. Často jde o kočky zemřelých seniorů, které svým majitelům zpestřovali poslední roky života.

V útulcích najdeme i část tzv. potulných koček, které nikomu nepatří – nebo se k nim jejich majitel již přestal hlásit.

Kočky bez domova

Potulné, napůl divoké kočky jsou ještě další velkou skupinou koček. Bývají absolutně nezávislé na člověku, často nejsou vůbec socializované a vůči člověku se chovají extrémně plaše. Žijí v koloniích, o které člověk nemusí mít ani tušení. Velikost této skupiny a konkrétní počty z pochopitelných důvodů můžeme jen odhadovat.

Jen nejasnou představu může dát například číslo 11 449 – jedná se o počet toulavých koček zastřelených myslivci v roce 2018, tedy počet oficiálně přiznaný (statistiky zpracovává ČSÚ). Bohužel, i takto smutná čísla se dají dohledat…

Internetové zdroje

/1/ FEDIAF European Facts and figures 2019, Informace o evropském trhu s potravou pro domácí zvířata (studie Sdružení výrobců potravy pro domácí zvířata). FEDIAF.org [online]. FEDIAF, Bruxelles, 2019 [cit. 2020-10-29]. Dostupné online z: https://fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf

/2/ Peška, R.: Milion psů, stejný počet koček. Většina lidí v Česku má doma zvíře. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 6. září 2010 [cit. 2016-09-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/milion-psu-stejny-pocet-kocek-vetsina-lidi-v-cesku-ma-doma-zvire.A100905_141126_hobby-mazlicci_bma

/3/ Zvíře má doma každý druhý Čech. Nejpopulárnějším mazlíčkem je pes. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 12. únor 2018 [cit. 2018-02-12]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/pes-kocka-zvirata-cesko-pruzkum_1802121955_ako

/4/ Rodriguez, V., Vojíř, A.: Myslivci loni zastřelili v honitbách 11,5 tisíce toulavých koček a 301 psů [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 22. září 2019 [cit. 2020-10-29]. Dostupné z: https://www.denik.cz/z_domova/myslivci-loni-zastrelili-v-honitbach-11-5-tisice-toulavych-kocek-a-301-psu-20190918.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kolik je v Česku koček?

Koček je po celé republice opravdu hodně. Kolik? Milion a možná i víc… Jak kočky spočítat? Jaká jsou konkrétní čísla? To se dozvíte u kocoura, kde jinde.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *