Skip to content →

Kolik je v Česku koček?

Milion! Ano, milion, i víc…

Čísla, čísla a zase čísla, tedy kočky, kočky a zase kočky

Statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě zveřejňuje zejména organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky.

Kolik je tedy v Česku koček?

Dle zprávy FEDIAF z roku 2012 žije v českých domácnostech asi 1,1 milionů koček. Přestože je to poměrně vysoké číslo, počet psů je téměř dvojnásobný. Dle stejné zprávy v Česku totiž žije až 2,2 milionů psů.

Kočku tak údajně najdeme v každé páté domácnosti, psa téměř v každé druhé.

Česko je země kočkomilů a pejskařů

Přestože jsou domácí mazlíčkové oblíbeným členem mnoha evropských rodin, Česko je v tomto ohledu velmoc. V počtu domácích mazlíčků na celkový počet obyvatel v Evropě držíme prvenství. Z celkového počtu 4,5 milionů domácností jich má nějakého domácího mazlíčka (nejčastěji psa nebo kočku) celá polovina. Pochopitelně mají někteří i psa a kočku současně – jak to jde dohromady?

Pokud počítáme počet psů na počet domácností, předčí nás v Evropě jen Rumunsko. Chování psů má u nás větší tradici než chování koček, to se odráží i ve statistikách. V počtu koček v domácnostech nás překoná celá řada evropských zemí, například naší rakouští sousedé. V Rakousku totiž najdeme kočku v každé třetí domácnosti.

Co se týká plemen koček, pochopitelně u nás nejčastěji najdeme klasickou kočku domácí, tedy kočku bez průkazu původu. Mezi šlechtěnými jsou v Česku dlouhodobě v oblibě britské kočky, v posledních letech zaznamenávají rostoucí popularitu mainské mývalí kočky, původem z USA.  Více se dozvíte v článku o plemenech koček….

Kočky nežijí pouze doma

Bohužel, kočky v domácnosti jsou mezi kočkami ty šťastnější. Mnoho koček nemá svůj domov, svého pána a svoji rodinu. Tisíce koček žije také v útulcích, různých azylech a depozitech, někdy jen krátce, někdy většinu svého života.

Do útulků se dostávají kočky nezodpovědných lidí, ale i těch, kteří se z různých důvodů již nemohou o svoji kočku starat. Často jde o kočky zemřelých seniorů, které svým majitelům zpestřovali poslední roky života.

V útulcích najdeme i část tzv. potulných koček, které nikomu nepatří – nebo se k nim jejich majitel již přestal hlásit.

Dvě kočky

Kočky bez domova

Potulné, napůl divoké kočky jsou ještě další velkou skupinou koček. Bývají absolutně nezávislé na člověku, často nejsou vůbec socializované a vůči člověku se chovají extrémně plaše. Žijí v koloniích, o které člověk nemusí mít ani tušení. Velikost této skupiny a konkrétní počty z pochopitelných důvodů nejsou známé.

Jen nejasnou představu může dát například číslo 16 720 – jedná se o počet toulavých koček zastřelených myslivci v roce 2014, tedy počet oficiálně přiznaný (statistiky zpracovává ČSÚ). Bohužel, i takto smutná čísla se dají dohledat…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7x, ø4,86

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Plemena koček